Trans-Europe Express | Obvinění z fašismu: Erdogan v. Německo

Trans-Europe Express

Trans-Europe Express

Dnešní transevropský expres zamířil do Německa a Turecka. A co dalšího se dělo napříč Evropou?

Trans-Europe Express přijíždí do Česka každé páteční odpoledne a přináší unikátní pohled na témata, která hýbou Evropou. Na jeho obsahu pracuje mezinárodní zpravodajská síť EurActiv se svými partnery a mnohými dalšími.

Normálně to bývá naopak. Bezesporu si to uvědomoval i Recep Tayyip Erdogan, když v neděli obvinil Německo z toho, že se chová stejně jako ve své nacistické éře. A co hrozivého podle Erdogana provedlo? Zrušilo plánovaná vystoupení tureckých politiků v Německu k chystanému referendu o změně ústavy Turecka.

Němečtí politici se útočné poznámky přímo zhrozili a média rozpoutala takové šílenství, že se v něm dokonce ztratil i význam slova „islamofašismus“.

Podobné urážky jsme již mohli slyšet. Jejich terčem dosud byla politika Angely Merkelové v souvislosti s migrační krizí. Za jízlivými komentáři přitom stáli zejména pravicoví extremisté.

Stejnou špínu na německou vládu nyní hází jeden z nejmocnějších muslimských vůdců. Turecký prezident tak zastal úlohu populistické strany Alternativa pro Německo, když v podstatě použil jejich rétoriku.

Merkelová a její hlavní pobočníci se pokusili nasadit smířlivou tvář. Na Erdoganova prohlášení ale reagovali s překvapivou dávkou povýšenosti.

Podle jednoho z členů Křesťanskodemokratické unie (CDU) je Erdogan dětinský. Předseda Křesťansko-sociální unie Bavorska (CSU) ho zase označil za despotu z Bosporu. Němečtí politikové tak vlastně potvrdili Erdoganovu poznámku, že Němci jsou nezdvořáci a cítí se nadřazeni všem ostatním.

Němečtí politici tak skočili tureckému prezidentovi na návnadu. Plánované referendum o změně ústavy má posílit Erdoganovu moc a aféra, kterou vyvolal, jen pomohla legitimizovat snahy o omezení státní demokracie.

Jinou reakci ze strany Německa si lze jen těžko představit. Reagovali bezohledně kvůli domácí politické poptávce. Imigrace a Islám jsou přece jen významná předvolební témata.

Jak se však dalo očekávat, nikdo se nezajímal o neblahý dopad jejich slov na Turky a muslimy žijící v Německu. Je to také požehnání pro německé populisty a politiky CDU, kteří nesouhlasí s migrační politikou své předsedkyně.

Myslet si, že Erdogan nepoškodí snahu německé vlády prosazovat toleranci a právo na azyl, je hrubou chybou. Na paměti musíme mít i to, jak EU spoléhá na tureckou pomoc při řešení migrační krize.

Jak je možné, že Německo nebylo na Erdoganovu rétoriku lépe připraveno? Vždyť jednají s mužem, který vědomě znovu zažehl občanskou válku s Kurdy. Jeho nacionalistická ideologie přitom zavání fašismem, ze kterého viní právě Německo.

A co z této kauzy vyplývá? Fašismus je stále relevantní. Erdogan o něm hovoří proto, aby odvrátil pozornost od své vlastní politiky. Zároveň se dnes znovu objevují problémy, které se s fašismem úzce pojí. Svůj podíl na tom má téměř každý.

Pohled zblízka

Člověk by se jim ani nedivil. Stále méně Srbů si přeje vstoupit do EU. Podle nedávného průzkumu bělehradského centra pro bezpečnostní politiky (BSCP) je to kvůli ztrátě nadějí na to, že by země do Unie mohla někdy být vpuštěna.

Srbsko by se mohlo do EU hodit. Demokracie prožívá krizi napříč Unií. Ale je pravda, že v jihovýchodní Evropě to nabírá obzvlášť rychlé obrátky – nové formy autoritářství, směs nacionalismu a neoliberalismu… Brusel by se měl snažit, aby to tak dál už nešlo.

A k Balkánu ještě jednou, i když je to jako objevit Ameriku: evropští ministři zahraničí varují, že země západního Balkánu se stávají hřištěm pro souboj mezi EU a Moskvou. Velká Británie obvinila Rusko, že se do záležitostí regionu vměšuje, a Federica Mogheriniová prohlásila, že staré rány poloostrova by se mohly znovu otevřít. To by pro Evropu nebylo dobré.

Svoboda už není v módě. Občanská společnost je základní součástí každé fungující demokracie. Budapešť sice mluví o dialogu a otevřené debatě, ale činy znamenají víc než slova. A v Maďarsku ukazují spíše na příklon k autoritářství, píše Neil Campbell z Open Society European Policy Institute.

A chce ruské peníze. Požadavky Evropské komise ohledně výstavby jaderné elektrárny Paks II jsou Maďarsku ukradené, řekl Pavlu Szalaiovi ze slovenského EurActivu analytik András Deák.

Hoďte na něj deku. Místopředseda Evropského parlamentu Luis Valcárcel (EPP) vyzval k potrestání polského nezařazeného europoslance Janusze Korwina-Mikkeho za jeho opakované nemístné výstupy, ve kterých uráží ženy.

Mládež ho má ale ráda. Polská mládež si oblíbila krajně pravicové strany a podivné politiky, mezi které patří právě i Korwin-Mikke. Mainstreamové strany jsou naopak stále více mimo kontakt se skutečnými voliči, ukázal nový průzkum, na který upozorňuje Karolina Zbytniewska z polské redakce.

Husí jatýrka všem. Kvalita potravin na pultech v západní a východní části EU se může výrazně lišit. Socialistická europoslankyně z Rumunska Daciana Sârbuová například doporučuje podporovat lokální výrobu potravin.

Za všechno můžou Rusové. Evropští ministři zahraničí se v pondělí dohodli na vytvoření společného velitelství pro evropské vojenské mise. Začalo to ruskou agresí, pak se přidala uprchlická vlna, brexit a volby v USA, a v Evropě je najednou více chuti zabývat se společnou obranou.

Velmocem nevěřit. Evropa se musí bránit lžím, které přicházejí nejen z Ruska, ale i ze Spojených států. Hrozí totiž destabilizací Unie. V rozhovoru pro španělský EurActiv před tím varoval už zmíněný místopředseda Parlamentu Luis Valcárcel.

Obchodní válka EU a USA? Trumpovi republikáni připravují reformy, které mohou silně ovlivnit mezinárodní obchod. Evropská unie se tomu brání, informoval náš partner Aktuálně.cz.

Neříkali jsme to? Omezování občanských práv ve virtuálním i reálném životě nahání lidi do rukou extremistů. Při debatě o boji s extremisty si to ve středu vyslechli europoslanci.

Problém s předměstími. Slumy vznikají kvůli špatnému plánování měst a nedostatku dostupného bydlení. Existují po celém světě a až 90 % populace nejchudších zemích žije právě v takových místech, řekl francouzskému EurActivu Pierre-Arnaud Barthel.

Trans-Europe Express zpracovala redakce EurActiv.com. Z anglického originálu přeložila redakce EurActiv.cz.