Tragédie v Janově: Salvini hledá viníky, na seznamu je i EU

Matteo Salvini © Shutterstock

Pád dálničního mostu v italském Janově si včera vyžádal nejméně 35 mrtvých a desítky zraněných včetně českého řidiče kamionu. Tamní vláda začala okamžitě hledat viníky tragédie a překvapivě mezi nimi jmenovala i Evropskou unii.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini (Liga) využil včerejší tragédii v Janově jako další argument proti rozpočtovým pravidlům Evropské unie.

Podle Salviniho nejenže svazují hospodářský růst, ale navíc brání Itálii investovat do bezpečnosti dálnic.

„Jestliže existují evropská omezení, která nám brání utrácet peníze za školy pro naše děti nebo za dálnice, po kterých cestují naši pracovníci, tak bezpečnost Italů bude mít před nimi vždy přednost,“ uvedl Salvini na svých sociálních sítích.

Evropská unie však státům nestanovuje žádná omezení pro investice do škol či do infrastruktury. Trvá především na snižování deficitů státních rozpočtů, čímž brání vypuknutí další finanční krize.

Vítězové italských voleb: Rozpočtové pravidlo EU brzdí náš hospodářský růst, chceme ho změnit

O budoucí italské vládě zatím není jasno, již nyní se ale Hnutí pěti hvězd a Liga opírají do EU. Předmětem kritiky je pravidlo, které stanovuje strop rozpočtového deficitu na 3 % HDP.

Itálii, která je po Řecku druhou nejzadluženější zemí v EU, se však rozpočtová pravidla nedaří plnit. Poslední hodnocení italského deficitu předložila Komise letos v květnu.

Ani v této zprávě však Komise nenabádá Itálii k tomu, aby šetřila na výstavbě dálnic či skol. Naopak, unijní exekutiva upozorňuje, že nadměrné veřejné výdaje za starobní důchody či  krytí nákladů dluhové služby brání investicím do oblastí, které pohánějí ekonomický růst, jako je právě infrastruktura a vzdělávání.

V letošním doporučení pro hospodářské politiky členský zemí (tzv. Evropský semestr) Komise Itálii dokonce doporučila „podporovat výzkum, inovace, digitální dovednosti a infrastrukturu prostřednictvím cílenějších investic.“

Pokuta 150 milionů eur

Italský ministr dopravy Danilo Toninelli (M5S) již informoval, že podniku, který dosud italské dálnice spravoval, musí být odebrána koncese. Dále chce společnosti Autostrade per l’Italia udělit pokutu ve výši 150 milionů eur.

„Pokud nejsou schopni spravovat naše dálnice, uděláme to my,“ uvedl Toninelli na svém facebooku, kde také avizoval vytvoření „Marshallova plánu“ pro italskou dopravní infrastrukturu.

Evropští lídři vyjádřili Itálii soustrast, přičemž Francie a Španělsko okamžitě nabídli zemi pomocnou ruku.