Tradiční mentolové cigarety letos definitivně skončí

[© Shutterstock/Miriam Doerr Martin Frommherz]

Podle evropské směrnice musí být do 20. května 2020 staženy z evropského trhu klasické mentolové cigarety. Na nové produkty se omezení nevztahuje.

Když se v roce 2013 v EU schylovalo k rozhodnutí zakázat cigarety s charakteristickou příchutí, včetně mentolu, tak si bývalý západoněmecký kancléř Helmut Schmidt, jež byl dlouholetým kuřákem, údajně obstaral do zásoby 100 kartónů. Tehdy mu bylo 95 let.

Mentolové cigarety z evropských obchodů nakonec zmizí až v květnu 2020, tedy pět let po jeho smrti.

Tabáková směrnice EU z roku 2014 zakázala všechny jasně rozpoznatelné vůně nebo chutě, které se liší od tabáku. Tabákové výrobky jsou totiž kvůli nim atraktivnější, zejména pro mladé. Zatímco příchutě, jako je čokoláda nebo vanilka, se přestaly prodávat okamžitě, na prodej mentolových se vztahuje přechodné období do tohoto roku. V celé EU proto v květnu skončí prodej klasických mentolových cigaret, cigaret s mentolovou kapslí ve filtru i volného tabáku určeného k ručnímu balení cigaret s mentolovou příchutí.

Mentolové cigarety se na trhu poprvé objevily před 100 lety, a to v USA. Od té doby se staly nejoblíbenější tabákovou příchutí. Právě z toho důvodu se zákaz mentolových cigaret oddálil.

Škodlivost mentolových cigaret se však nijak neliší od těch bez příchuti. Podle některých studií jsou ale takové produkty návykovější.

Mentol zároveň dokáže pomoci s překonáním drsnější chuti klasického tabáku. Proto si jej oblíbila řada spotřebitelů, zejména z mladších řad. Mentol navíc nabádá kuřáka, aby dým z cigarety vdechoval intenzivněji.

Zákaz ochucených cigaret a větší varování na krabičkách platí, rozhodl soud

Už od letoška má ve členských zemích EU platit nová tabáková směrnice, která zavádí zákaz prodeje ochucených cigaret, větší zdravotní varování na krabičkách doplněná obrázky nebo nová pravidla pro elektronické cigarety. Soudní dvůr EU včera o směrnici rozhodoval na základě žaloby Polska a také dotazů tabákových firem. Legislativa je podle něj v souladu s evropským právem.

Problém s oddálením zákazu mentolových cigaret v EU mělo zejména Polsko, kde mají tyto cigarety až čtvrtinový podíl na trhu. Tehdejší polský ministr hospodářství požadoval, aby se mentolový tabák považoval za tradiční produkt, což by si vynutilo podobnou výjimku, jakou má ve Švédsku žvýkací tabák (snus).

Polsko napadlo tabákovou směrnici i u Soudního dvora EU. Unijní soudcové však loni Polsku za pravdu nedali.

Čeho se zákaz mentolu netýká?

Výjimku ze zákazu tabákových příchutí v evropské směrnici má nadále dýmkový tabák, doutníky, doutníčky a tabák do vodních dýmek. Evropská komise to odůvodnila tím, že kuřáci jen málokdy začínají s těmito produkty.

Zákaz se nevztahuje ani na takzvané nové produkty. Evropská směrnice se proto netýká náplně s příchutí do elektronických cigaret na bázi nikotinového roztoku (e-cigarety) ani příchutě v tzv. bezdýmných tabákových výrobcích. Tyto produkty a jejich příchuti si členské státy regulují samy. Evropská komise pouze dohlíží na národní trhy.

Tabáková směrnice EU: obrázky na krabičkách a zákaz ochucených cigaret

V českých obchodech se nově objevují varovné obrázky na krabičkách cigaret, které zavádí tabáková směrnice EU dojednaná v roce 2014. Náš factsheet z té doby přináší podrobný přehled o obsahu směrnice. Jde například také o zákaz ochucených cigaret.

Americká debata

V diskusi o mentolových cigaretách nezahálí ani USA. Spojené státy už v roce 2009 zakázaly cigaretové příchutě, které přitahovaly zejména děti. Mentol však mezi nimi nebyl. Federální agentura FDA, která je za tuto oblast zodpovědná, zvažovala v listopadu 2018 zákaz mentolové příchutě v cigaretách, nakonec však od tohoto kroku dočasně upustila.

Debata se v USA částečně propojila s polemikou o e-cigaretách s ochucenými tekutými náplněmi. Souvisí to s reakcí na epidemii vážných respiračních problémů, která vedla až k úmrtí lidí, jež používali e-cigarety. Za řadou těchto případů, nikoliv však všech, stály podle Centra pro kontrolu a prevenci chorob (CDC) tekuté náplně s obsahem THC, tedy s psychoaktivní složkou marihuany. Odborníci přesné příčiny stále vyhodnocují.

FDA už mezitím zakázala určité typy neautorizovaných ochucených tekutých náplní do e-cigaret, které si oblíbili zejména mladí. Mentol ale mezi nimi není. Některá americká města, jako například San Francisco, přistupují k zákazu prodeje ochucených cigaret a tekutých náplní do e-cigaret na vlastní pěst.

Plošný zákaz mentolových cigaret v USA je problematický i kvůli tomu, že jsou velmi populární mezi Afroameričany, u nich je kouří téměř 9 z 10 kuřáků.