Toryové kárají Camerona. Nezasadil se o vrácení pravomocí Londýnu

David Cameron, britský premiér; zdroj: Evropská komise.

Téměř tři čtvrtiny členů Konzervativní strany se domnívá, že britský premiér David Cameron promarnil minulý týden příležitost na navrácení pravomocí z Bruselu do Londýna. Více bojovat měl podle nich také za snížení evropského rozpočtu, ukazuje průzkum.

Výsledky průzkumu vedeného předním konzervativním blogem „ConservativeHome,“ ukazují, že většina toryů nesouhlasí s výrokem svého šéfa Davida Camerona, že minulý týden (28-29. října) na summitu hlav evropských států a vlád zajistil pro Británii výhodnou dohodu.

Na bruselském summitu se rozhořely pře o unijní rozpočet pro období 2014 až 2020 (EurActiv 1.11.2010).

Očekávalo se, že se 27 evropských vlád začne dohadovat o dlouhodobém rozpočtu EU (až 1 bilion eur) až v červnu příštího roku. Britský premiér David Cameron však trval na tom, aby se toto téma projednalo již na podzimní schůzce evropských lídrů. Z jednání vytěžil deklaraci zaručující, že rozpočet bude střídmý.

Po schůzce řekl Cameron novinářům, že dosáhl „výrazného úspěchu,“ když zajistil, že evropský rozpočet pro rok 2011 vzroste pouze o 2,9 % namísto 5,9 %, jak požadoval Evropský parlament s Komisí.

62 % členů Konzervativní strany však s tímto stanoviskem nesouhlasí a 85 % si myslí, že evropský rozpočet měl být zeštíhlen.  

Británie spolu s dalšími zeměmi na summitu podpořila francouzsko-německá volání po tvrdších pravidlech eurozóny (EurActiv 29.10.2010). Británie tak vyměnila svůj souhlas s „omezenými“ změnami zakládajících evropských smluv za snížení stropu pro evropský rozpočet. 

Vraťme britské  pravomoci Británii, volají konzervativci

74 % toryů se domnívá, že Cameron měl využít požadavků německé kancléřsky Angely Merkel na revizi smluv k tomu, aby se některé pravomoci vrátily z Bruselu zpět do Londýna. Pouze 26 % jich souhlasilo s tím, že přijetí změny smluv bylo v britském zájmu.

Strana je rozdělena v otázce členství Velké Británie v EU. 49 % by bylo radši, aby Británie z Unii vystoupila. Nepatrná většina 51 % však dává přednost unijnímu členství.

42 % konzervativců se domnívá, že by Británie měla zůstat členským státem, ale měla by se snažit získat některé pravomoci zpět do Londýna. Pouze 5 % souhlasí s tím, aby zůstala v EU a „nechala členství takové, jaké je.“

Jenom 4 % toryů chce, aby Británie byla „zapálenějším členem EU.“

I přes zklamání z výkonu svého šéfa na posledním summitu 89 % konzervativců prohlašuje, že jsou „spokojeni nebo velmi spokojeni“ s Cameronem jako premiérem. Pouze 3 % z nich jím bylo „zklamáno“ a 8 % „velmi zklamáno.“

Zároveň velká většina (75 %) toryů věří, že koalice jejich strany s liberálními demokraty je pro Británii prospěšná.