Topolánek se zasazuje o přijetí Lisabonské smlouvy

Český premiér v demisi Mirek Topolánek bude prosazovat rychlé přijeté Lisabonské smlouvy. Reagoval tím na obavy ministrů zahraničí EU, kteří se sešli na neformálním setkání v Hluboké nad Vltavou.

Celá Evropská unie vyjadřuje obavy nad budoucností Lisabonské smlouvy. Evropští představitelé se obávají, že pád české vlády zkomplikuje přijetí Lisabonské smlouvy českým parlamentem.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso, již minulý týden vyzval české politiky, aby nespojovali vnitřní problémy své země s osudem Lisabonské smlouvy. Ve chvíli, kdy dokument podepsali, se zavázali, že jej přijmou.

Lisabonská smlouva v polovině února prošla poslaneckou sněmovnou a nyní čeká na projednání v Senátu. Ten se jí bude zabývat nejdříve v dubnu. Důvodem je čekání senátorů ODS na přijetí novel jednacích řádů obou komor Parlamentu, které obsahují tzv. vázaný mandát. Podle něj nebudou moci vláda ani prezident bez souhlasu parlamentu převádět některé pravomoci na Brusel.

Mirek Topolánek se v rozhovoru pro Českou televizi vyslovil pro schválení Lisabonské smlouvy a řekl, že věří, že ji Senát přijme do evropských voleb, které se budou konat v červnu. "Já bude plédovat pro schválení lisabonské smlouvy a to s co nejmenšími šrámy a s co nejmenšími dělícími rovinami uvnitř ODS," řekl Topolánek.

Stejný postoj zaujal český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. V rozhovoru pro server Welt Online rozptyloval obavy z pádu české vlády v průběhu předsednictví Rady EU. Podle jeho názoru se krize více řeší v médiích než mezi politiky. Kritiku, že Unie momentálně potřebuje silné vedení z důvodu finanční krize, odmítl. "Zásadní kroky proti krizi už byly učiněny, světový finanční summit tento týden v Londýně bude další důležitou etapou. Základní kámen tím je položen. Na tom by mohla dále pracovat i jiná česká vláda v čele Rady EU", řekl.

Sám si je „téměř jistý“, že Lisabonská smlouva bude ratifikována i v Senátu. Zároveň varoval, že její nepřijetí by vedlo k „ naprosté izolaci“ České republiky v Evropské unii.