Tomáš Prouza je digitálním koordinátorem. Chce zlepšit e-Government

státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza; zdroj: Úřad vlády ČR.

Česko má ode dneška vládního koordinátora pro digitální agendu. Je jím státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Splnilo se tak přání českých firem sdružených ve svazu průmyslu a dopravy, který po vytvoření této funkce volá už delší dobu. A na jaké oblasti se chce novopečený koordinátor zaměřit? Například na online obchod nebo e-Government. Jeho agendě neuniknou ani nové fenomény, jako je Uber nebo Airbnb. Redakci EurActivu také sdělil, jaké jsou jeho cíle a čeho se chce při plnění nové funkce naopak vyvarovat.

„Přesvědčili jsme premiéra, aby byl koordinátorem digitální agendy Úřad vlády,“ ocenil dnešní krok kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák a uvedl, že vytvoření jediného koordinačního místa pro digitalizaci a zavádění Průmyslu 4.0 svaz dlouhodobě prosazoval.

Podřízenost koordinátora Úřadu vlády, potažmo premiérovi, má zajistit lepší komunikaci napříč všemi ministerstvy, kterých se digitální rozvoj týká. A není jich málo.

„Je to agenda, která spadá do působnosti téměř všech ministerstev, proto vláda rozhodla, že je důležité, aby koordinace byla na Úřadu vlády, který má možnost komunikovat se všemi rezorty. A já si velmi vážím, že byla tato agenda personifikovaně svěřena mně, a mohl se tak vedle koordinace evropské agendy starat také o koordinaci agendy digitální,“ komentoval své dnešní jmenování do funkce státní tajemník pro evropské záležitosti a novopečený digitální koordinátor Tomáš Prouza.

Prouza: „V žádném případě není mým záměrem vytvářet další a další poradní orgány a strategie, které se nikdy nenaplní.“

Zároveň dodal, že je potřeba se zaměřit na lepší koordinaci nejen na rezortní úrovni, ale i na úrovni místní správy. „V oblasti digitálu dělá Česká republika mnoho věcí, ale často to dělá izolovaně, ať už to jsou aktivity jednoho konkrétního ministerstva, hejtmana nebo starosty města,“ uvedl. V rámci koordinace digitální agendy bude také klíčové posílit dialog státu s firmami, které jsou základním stavebním kamenem rozvoje digitální ekonomiky.

„Mým cílem bude především zajistit intenzivnější komunikaci a spolupráci mezi jednotlivými rezorty a sociálními a hospodářskými partnery. Chci, abychom komplikovanější témata řešili efektivněji, a aby jim na nejvyšší úrovni byla věnována potřebná pozornost,“ napsal dnes redakci Prouza.

Pět priorit

A na jaké oblasti se chce při plnění nové funkce primárně zaměřit? Jako první prioritu si stanovil rozvoj digitálních schopností a dovedností české populace, bez kterých podle jeho slov nelze v 21. století přežít ani v pracovním ani v soukromém životě.

Jeho druhý cíl je rozvoj a bezpečnost online obchodování, ve kterém jsou Češi v evropských srovnáních na prvních příčkách, ať už jde o internetový prodej či nákup.

Věnovat se bude také zajištění bezpečnosti na internetu. Chce tak bojovat proti kyberterorismu a chránit osobní data obyvatel.

Čtvrtou a velmi důležitou prioritou je podpora a propagace digitalizace veřejné správy (tzv. e-Government), ve které Česko v rámci srovnání evropské osmadvacítky dlouhodobě končí až na posledních místech. Podle letošního Indexu DESI, který každý rok vydává Evropská komise, je Česko v zasílání formulářů státní správě online až na předposlední příčce. Za ním už je jen Rumunsko, které bylo v tomto ohledu poslední i v loňském roce.

Přečtěte si ROZHOVOR s prezidentem ICT Unie Zajíčkem: Česko má za sebou v e-Governmentu kus práce, neumí to ale prodat

„V oblasti e-Governmentu děláme velmi mnoho, ne vždy se o tom ale ví a tady svou roli vidím v podpoře ministerstva vnitra a v aktivitách které dělá, ale také ve výrazné podpoře hejtmanům a starostům, kteří mají ve svých městech a krajích řadu zajímavých digitálních projektů, které mohou výrazně zlepšit kvalitu života obyvatel daného města nebo kraje,“ tvrdí Prouza.

Poslední oblastí, na kterou se chce ve funkci digitálního koordinátora zaměřit, je využití nových příležitostí a současných fenoménů, jako je sdílená ekonomika. Tu ztělesňuje například americká společnost Uber, která umožňuje každému, kdo vlastní auto, přivydělat si jako řidič. Toho si lze objednat snadno prostřednictvím mobilní aplikace. Na podobném principu funguje také služba Airbnb, přes kterou si lze pronajmout ubytování od místních hostitelů.

„Posledním tématem, které bude vyvolávat zřejmě nejvíc emocí, bude otázka, jak se postavit ke všem těm zajímavým novinkám, které přicházejí – například ke sdílené ekonomice. Je otázka, jestli a jak chceme dokázat žít se službami, jako je vedle klasických taxislužeb Uber, nebo do jaké míry chceme lidem dovolit, aby pronajímali své byty, a turisté tak nebydleli jen v hotelích,“ popisuje současné dilema Prouza.

Pět zmíněných priorit bude nyní diskutovat s rezorty a dalšími partnery a na základě těchto konzultací má dojít k jejich upřesnění. „V žádném případě není mým záměrem vytvářet další a další poradní orgány a strategie, které se nikdy nenaplní. Chci vycházet z toho, co mám již teď k dispozici a zaměřit se na realizaci konkrétních politik digitální agendy,“ napsal dnes EurActivu.

Eliška Kubátová