The Capitals: Zrada a polibek smrti. Řada europoslanců kritizuje výsledek včerejšího summitu

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

Lídři zemí EU nominovali na post předsedkyně Evropské komise německou ministryni obrany Ursulu von der Leyenovou.

Leyenová ale nekandidovala v květnových evropských volbách, což by mohlo způsobit problémy při jejím schvalování v Evropském parlamentu. Řada europoslanců již vyjádřila zklamání nad tím, že členské státy na místo jednoho ze spitzenkandidátů navrhly právě německou ministryni.

Evropští prezidenti a premiéři si vybrali celý balíček kandidátů na vedoucí pozice. Novým předsedou Evropské rady by se měl stát belgický premiér Charles Michel. Šéfem unijní diplomacie by mohl být španělský politik Josep Borrell a v čele Evropské centrální banky by mohla stanout stávající výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová.

Členské země chtějí do čela nové Evropské komise německou ministryni obrany

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie navrhli do čela Evropské komise německou ministryni obrany Ursulu von der Leyenovou, uvedl na twitteru předseda vrcholných unijních schůzek Donald Tusk. Jeho samotného vystřídá končící belgický premiér Charles Michel.

O budoucím předsedovi Evropského parlamentu dnes hlasují samotní europoslanci. Mezi čtyřmi kandidáty je i český europoslanec Jan Zahradil (ECR), dále Ital David-Maria Sassoli (S&D), německá kandidátka Ska Kellerová (Greens/EFA) a Španělka Sira Regová (GUE/NGL). Evropští lidovci žádného kandidáta nenavrhli, ve vedení je totiž podle nich na řadě kandidát sociálních demokratů.

Evropští lídři se dohodli, že Evropský parlament by mohl v následujících 2,5 letech vést Bulhar Sergej Stanišev. Tímto rozhodnutím chtěli uspokojit země východní Evropy, které by jinak ve vedoucích pozicích evropských institucí neměly žádného zástupce. Staniševa by v druhé polovině mandátu měl nahradit Manfred Weber.

Bulharský premiér Bojko Borisov podle serveru Dnevnik.bg prohlásil, že pro Bulharsko by byla čest obsadit předsednický post v Evropském parlamentu, i přesto, že Stanišev není mezi lidmi příliš oblíbený.

Stanišev ale kandidaturu neoznámil a mezi čtveřicí kandidátů není. Místo něj by se tak mohl stát předsedou Evropského parlamentu kandidující socialista David-Maria Sassoli. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Nesouhlas sociálních demokratů. Šéf delegace německých europoslanců ze sociálně demokratické SPD Jens Geier oznámil, že strana nepodpoří nominaci Ursuly von der Leyenové na post šéfky Komise. „Europoslanci za SPD s touto dohodou určitě nebudou souhlasit,“ konstatoval Geier. Výsledek jednání na mimořádném summitu v Bruselu Geier označil za „důkaz neschopnosti“ Evropské rady a vyzval k alternativnímu řešení.

Francouzský prezident Emmanuel Macron po skončení summitu vyzval německé socialisty k „odpovědnosti“ a odsouhlasení nominovaných kandidátů. „Evropské frakce by nyní měly pracovat na tom, aby jejich poslanci s balíčkem (kandidátů) souhlasili,“ řekl Macron. „Pomůžu kancléřce Merkelové ve snaze přesvědčit jejího koaličního partnera, že tento návrh je dobrý,“ dodal.

Lídr bavorské CDU Markus Söder porážku Manfreda Webera označil za porážku demokracie a celé Evropy. „Manfred Weber by byl legitimním předsedou Komise. Byla by to nejdemokratičtější cesta. Je smutné, že demokracie prohrála a kabinetní diplomacie vyhrála,“ řekl Söder.

CSU navzdory tomu nominaci von der Leyenové podporuje. „Samozřejmě, pro Německo je dobré, že můžeme poprvé za uplynulé dekády opět nominovat předsedu Komise,“ řekl Söder. „Dnes ale oslavovat nemůžeme. Je to bod pro Německo, ale porážka pro Evropu,“ dodal.

Söder také kritizoval chování francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a maďarského premiéra Viktora Orbána, kteří prý proti Weberovi údajně otevřeli frontovou linii. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

PAŘÍŽ

Spokojení nejsou ani francouzští poslanci. „Přijatý balíček přiznává selhání systému spitzenkandidátů. Odpovědnost za selhání má Emmanuel Macron,“ řekl nejmenovaný europoslanec za EPP.

Europoslankyně za Macronovo hnutí En Marche Nathalie Loiseauová ale německé ministryni obrany vyslovila důvěru a označila ji za „skvělou kandidátku“. (EURACTIV.fr)

///

HAAG

Zklamání. Nizozemský kandidát Frans Timmermans (S&D) byl do poslední chvíle favoritem, skupina zemí v čele s V4 ho ale odmítla.

„Je nepřijatelné, že populistické vlády zastoupené v Evropské radě vyřadily nejlepšího kandidáta jen proto, že trval na dodržování vlády práva a našich společných evropských hodnot,“ uvedla předsedkyně S&D Iratxe Garciaová.

Timmermans může v budoucí Evropské komisi pokračovat na pozici místopředsedy. Stejnou pozici by měla obsadit i dánská komisařka Margrethe Vestagerová (Obnova Evropy).

///

MADRID

Vyváženost. Španělský premiér Pedro Sánchez, od kterého se očekávala podpora Franse Timmermanse, je nakonec s nominovanými kandidáty spokojen. Balíček označil za „velmi vyvážený“.

///

ŘÍM

Itálie je spokojená. Na konci mimořádného summitu v Bruselu Itálie vyjádřila nad dosaženou dohodou spokojenost. Premiér Giuseppe Conte přiznal, že se o Ursule von der Leyenové podrobně informoval. Nakonec ho přesvědčil „dlouhý, zajímavý, povzbuzující a přesvědčivý“ telefonický rozhovor, který s kandidátkou na šéfku Komise absolvoval včera ráno.

Na oplátku za podporu Leyenové by měl Řím získat pozici místopředsedy Komise a italský komisař bude mít na starosti portfolio hospodářské soutěže. Italského komisaře nominuje krajně pravicová Liga. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

BRUSEL

Nečekaný přeživší. Odcházející premiér Charles Michel může překvapivě obsadit pozici předsedy Evropské rady.

Pro belgickou vládu to ale není dobrá zpráva. Otázkou totiž je, kdo by ho nahradil ve funkci premiéra a předsedy jeho vlastní politické strany. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com).

///

VARŠAVA

Polsko dosáhlo svého cíle. Alespoň takto komentoval výsledek včerejšího summitu premiér Mateuzs Morawiecki. „Ukázali jsme, že chceme kandidáty, kteří spojují, nikoli takové, kteří rozdělují. Proto jsme byli proti Timmermansovi,“ uvedl. „Nechybělo málo a měli bychom krajně levicového kandidáta, který nechápe reformy v postkomunistických zemích,“ řekl polský premiér. Varšava podle něj byla tím hlavním tahounem opozice vůči Timmermansovi.

S Ursulou von der Leyenovou chce Morawiecki spolupracovat v mnoha oblastech. Konkrétně zmínil NATO, vztahy s Ruskem a posilování konkurenceschopnosti. „Myslím, že střední Evropa bude mít v evropských institucích kvalitní zastoupení,“ řekl.

Donald Tusk navrhl, aby střední Evropa dostala post místopředsedy Komise, pravděpodobně ale neměl na mysli zrovna Polsko. Varšavě také poslal varování. „Ti, kteří si myslí, že zablokování Timmermanse bude znamenat méně pozornosti směrem k dodržování právního státu, se mýlí,“ prohlásil Tusk. (Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Dobrý signál pro ženy. Slovenský premiér Peter Pellegrini nazval nominaci Ursuly von der Leyenové „dobrým signálem pro společnost a všechny ženy, ale možná i pro malé dívky ve škole“. Pellegrini doufá, že Evropský parlament kandidáty podpoří, mrzí ho však, že součástí balíčku není slovenský komisař Maroš Šefčovič. Ten zůstává kandidátem V4 na pozici místopředsedy Komise (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Polibek smrti. „Kdybych byl euroskeptik, otevřel bych si láhev šampaňského. Hlavy členských států daly Unii polibek smrti,“ řekl pro EURACTIV.cz český europoslanec Tomáš Zdechovský (EPP). „Je to konec systému spitzenkandidátů. Evropské politické skupiny už v budoucnu nepostaví žádné volební lídry,“ vysvětlil Zdechovský, podle kterého bude mít včerejší rozhodnutí Evropské rady velmi negativní dopad na budoucí EU.

Český premiér Andrej Babiš je však s výběrem Evropské rady spokojený a doufá, že všech 21 českých poslanců podpoří Ursulu von der Leyenovou. „Zná náš region a pro nás je samozřejmě výrazně lepší volbou než Timmermans,“ řekl český premiér. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

///

LUBLAŇ

Sociálním demokratům se dohoda Evropské rady nelíbí. Premiér Marjan Šarec označil úterní dohodu Evropské rady za kompromis, zatímco slovinská sociálnědemokratická europoslankyně Tanja Fajonová dohodu odmítla a tvrdí, že nemá šanci dostat podporu v europarlamentu. Slovinská demokratická strana je spokojená, protože Evropská lidová strana nakonec dostala post šéfa Komise. (Željko Trkanjec, Euractiv.hr)

///

ZÁHŘEB

Zrada. Europoslankyně Dubravka Šuicaová označila výsledek summitu za zradu voličů. „Vypadá to tak, že systém spitzenkandidátů bude odmítnut. Myslím, že je to zrada voličů,“ uvedla poslankyně za Chorvatskou demokratickou unii (HDZ).

Premiér Andrej Plenković (HDZ) výsledek naopak považuje za dobrý. „Myslím, si, že s takovým kompromisem můžeme být spokojeni,“ řekl. „Cílem socialistů a liberálů bylo, aby se do vedení dostal někdo z jejich vedení. Pro EPP to nebylo akceptovatelné. Výsledky jednání respektují přání většiny voličů,“ dodal. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///