The Capitals: Země EU soupeří o novou evropskou agenturu pro pracovní příležitosti

[PHILIPP GUELLAND/EPA]

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

V EU vzniká nový Evropský orgán pro pracovní příležitosti (European Labour Authority – ELA), který bude mít na starosti ochranu práv pracovníků a řešení jejich případného porušování.

Lidem, kteří pracují v jiném státě EU, by měl pomáhat nový evropský úřad. Byznys tvrdí, že je zbytečný

Více než 200 tisíc Čechů pracuje v jiné členské zemi EU. Na jejich práva by měl nově dohlížet Evropský orgán pro pracovní příležitosti. Kritici však namítají, že se jedná o další zásah do národních kompetencí a že pracovní mobilita potřebuje spíše jasná a srozumitelná pravidla.

Očekává se, že úřad bude mít sídlo v jednom ze třinácti nových členských států EU. Rumunsko, Bulharsko, Chorvatsko, Kypr a Slovensko jsou přitom jedinými státy, ve kterých zatím žádná evropská agentura nesídlí. Jsou proto nejžhavějšími adepty.

Státy se mohou do „soutěže“ o orgán ELA přihlásit do 6. května. Své nabídky musí předložit Radě EU, která je o týden později zveřejní na internetu. Evropská komise je následně zhodnotí a výsledky předá Radě, která bude o novém sídle pracovního orgánu hlasovat 13. června v Lucemburku.

Zatímco Kypr, Slovensko a Lotyšsko už veřejně oznámily, že mají o sídlo ELA zájem, bulharská vláda to podle zdrojů EURACTIV teprve zvažuje. Chorvatsko se nejprve chtělo také přihlásit, nakonec ale odstoupilo ve prospěch Slovenska.

Lotyšsko se rozhodlo nabídku odeslat, přestože v něm sídlí jiná unijní agentura, a to Sdružení evropských regulačních orgánů v oblasti elektronických komunikací (BEREC).

Kypr ke své přihlášce již dokonce zveřejnil propagační video. Ministr zahraničí Nikos Christodoulidis také přestavil plány na hostování orgánu ELA velvyslancům působícím na Kypru.

Slovenský premiér Peter Pellegrini diskutoval o umístění orgánu ELA s Emmanuelem Macronem a Angelou Merkelovou. Francouzský prezident i německá kancléřka sice vyjádřili pochopení směrem k zájmu Slovenska o orgán ELA, na druhou stranu ale neřekli, zda slovenskou kandidaturu podpoří. Podle slovenského ministra práce Jana Richtera, který za celou věc loboval již v 19 zemích EU, se již dvanáct států rozhodlo hlasovat pro Slovensko a čtyři další označily slovenskou kandidaturu za velice kvalitní.

Rumunský europoslanec Siegfried Muresan (EPP) vyzval svou vládu, aby se o sídlo orgánu ELA rovněž přihlásila. Tentokrát by se však podle něj měla pečlivě připravit a vyhnout se chybám, kterých se dopustila, když se Rumunsko v roce 2017 hlásilo o sídlo Evropské lékové agentury (EMA).

„Naše země má největší šanci stát se sídlem této nové agentury, protože jsme jednou z pěti členských zemí, ve které zatím není žádná instituce EU […] Ze všech těchto zemí má Rumunsko největší rozlohu a jeho populace je početnější než populace čtyř zbývajících zemí dohromady,“ prohlásil Muresan.

(Sarantis Michalopoulos, Georgi Gotev/EURACTIV.com, Zuzana Gabrizova/EURACTIV.sk, Bogdan Neagu/EURACTIV.ro)

///

BRUSEL

Debata o znečištění vzduchu a mýtném: Míra znečištění vzduchu dosáhla tento týden v Belgii čtyřletého maxima. Vlámský ministr dopravy Ben Weyts (N-VA) chce přesto zrušit mýtné, protože o něj veřejnost údajně nestojí. Weyts věří, že namísto mýtného jsou jediným řešením dopravních zácp další investice do dopravní infrastruktury. Jeho postup je vnímán jako snaha odlišit se od extrémně pravicové strany Vlaams Belang (Vlámský zájem), která se na mýtném pokusila postavit kampaň pro nadcházející volby. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

LONDÝN

Spojené království se stane trojským koněm uvnitř EU: Prominentní zastánce brexitu a britský poslanec dolní komory Mark Francois prohlásil, že pokud se Spojenému království nepodaří opustit Unii, stane se Británie trojským koněm.

„Pokud se nás pokusíte v Evropské unii držet navzdory demokraticky vyjádřené vůli Britů, potom se na oplátku staneme trojským koněm Unie, což by naprosto zhatilo snahy na prosazení více federativního projektu,“ řekl v úterý Francois. O den dříve vyzval k novému hlasování o důvěře premiérce Therese Mayové. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

MADRID

Socialisté vedou v nejnovějším průzkumu: Podle nejnovějšího průzkumu institutu pro veřejné mínění CIS by španělské parlamentní volby, které proběhnou 28. dubna, vyhráli socialisté. Informovala o tom zpravodajská agentura EFE, která je partnerem sítě EURACTIV.

Socialistická strana (PSOE) by podle průzkumu získala 123 až 128 mandátů z celkových 350 křesel španělského parlamentu. Následovala by ji konzervativní Lidová strana (66 až 76 mandátů), strana Ciudadanos (42 až 51), Podemos (33 až 41) a krajně pravicová strana Vox (29 až 37). (EuroEFE.EA.es)

///

ŘÍM

Pokles růstu: Italská vláda ořezala svou předpověď míry ekonomického růstu na 0,2 %, ještě v prosinci přitom odhadovala 1% růst. I nadále však trvá na všech svých plánovaných opatřeních, včetně zavedení sporného základního příjmu a penzijní reformy. Vládní dokument také zmínil uvalení dvoustupňové 15% a 20% „daně z příjmu“, kterou silně podporuje strana Liga Mattea Salviniho, zatímco Hnutí pěti hvězd ji odmítá.

Hnutí pěti hvězd v EPP?: „Nevyužívejte jméno Evropské lidové strany (EPP) k vylepšení své image,“ vzkázal europoslanec a generální tajemník EPP Antonio López-Istúriz White italskému Hnutí pěti hvězd. Reagoval tak na zvěsti zveřejněné v deníku La Stampa, podle kterých dochází ke sblížení mezi populistickými a středopravými stranami. „Hnutí pěti hvězd v EPP? To je nereálné,“ řekl předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani. Podle deníku La Stampa předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker naléhal na italského premiéra Giuseppa Conteho, aby přesvědčil protestní stranu, že se mají připojit k proevropské frontě.

Kandidát EPP na předsedu Evropské komise Manfred Weber řekl, že chce být „mostem“ k silám jako je Salvini. Svou stranu také vyzval k tomu, aby „naslouchala“ populistickým lídrům. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

Manfred Weber: Kritizovat EU je v pořádku, Orbánova kampaň proti Junckerovi je však nepřijatelná

Evropu můžete kritizovat, protože Evropská unie je demokratickou institucí. Avšak situace, kdy člen frakce EPP napadá předsedu Komise, který je z EPP, je už příliš, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz „spitzenkandidát“ Manfred Weber.

///

ATHÉNY

Včasná splátka MMF: Podle řeckého ministra financí Euclida Tsakalotose země plánuje splatit půjčky od Mezinárodního měnového fondu (MMF), protože jsou „příliš drahé“. Vypůjčené 4 miliardy euro s sebou nesou úrok 5 % v době, kdy si Řecko může půjčovat s daleko nižším úrokem. Ušetřené peníze budou podle ministra použity ke snížení daní a v sociální politice. (Athénsko-makedonská tisková agentura)

///

VARŠAVA

Konec služby Uber?: V Polsku pokračují protesty taxikářů, zatímco vláda společně s regulačními orgány údajně pracuje na „dočasném zákazu aplikací jako Uber, dokud pro ně nebude existovat speciální zákon“. Vládní prohlášení mělo uklidnit naštvané taxikáře ve velkých městech včetně Varšavy, kde přepravní služba Uber nabírá na popularitě. (EURACTIV.pl)

///

PRAHA

Nikulin byl do USA vydán neoprávněně: Ústavní soud rozhodl, že bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán porušil práva Jevgenije Nikulina, když ho vydal do USA. Údajný hacker byl zadržen v roce 2016 v Praze poté, co se měl nabourat do sítě LinkedIn, Dropboxu a dalších společností. Nyní je v USA, kde čeká na výsledky psychiatrických vyšetření a na případný soud. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

///

ATHÉNY

Včasná splátka MMF: Podle řeckého ministra financí Euclida Tsakalotose země plánuje splatit půjčky od Mezinárodního měnového fondu (MMF), protože jsou „příliš drahé“. Vypůjčené 4 miliardy euro s sebou nesou úrok 5 % v době, kdy si Řecko může půjčovat s daleko nižším úrokem. Ušetřené peníze budou podle ministra použity ke snížení daní a v sociální politice. (Athénsko-makedonská tisková agentura)

///

VARŠAVA

Konec služby Uber?: V Polsku pokračují protesty taxikářů, zatímco vláda společně s regulačními orgány údajně pracuje na „dočasném zákazu aplikací jako Uber, dokud pro ně nebude existovat speciální zákon“. Vládní prohlášení mělo uklidnit naštvané taxikáře ve velkých městech včetně Varšavy, kde přepravní služba Uber nabírá na popularitě. (EURACTIV.pl)

///

SOFIE

Toky remitencí: Bulhaři kteří žijí a pracují v zahraničí poslali v loňském roce podle Světové banky zpět do své země 2,13 miliardy eur (tzv. remitence), čímž se z 3,8 % podíleli na bulharském HDP. Zvyšuje se i množství peněz, které cizinci pracující v Bulharsku posílají do svých zemí původu, loni šlo o 196 milionů eur. (Dnevnik.bg)

///

LUBLAŇ

Krize mezi Slovinskem a Chorvatskem: Slovinský premiér Marjan Šarec v úterý svolal mimořádné zasedání Národní bezpečnostní rady (SNAV), a to na základě informací slovinské televize, podle které chorvatská zpravodajská služba SOA operuje na slovinském území.

Rada ve vyjádření vyzvala Chorvatsko, aby se zdrželo veškerých aktivit, které by šly proti hodnotám EU, vládě práva a ochraně lidských práv a základních svobod. Premiér Chorvatska Andrej Plenković se nechal slyšet, že jeho vláda nemá žádný vliv slovinská média. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

ZÁHŘEB

680 milionů na zaměstnanost: „Evropské fondy Chorvatsku pomohly k dobrým výsledkům v oblasti zaměstnanosti. Jen v prvních dvou letech této vlády jsme investovali 680 milionů eur, a vytvořili tak 100 000 nových pracovních míst,“ pochlubil se ministr práce a penzijního systému Marko Pavić. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Výhodné podmínky pro německé investory: Srbský šéf diplomacie Ivica Dačić při návštěvě Berlína uvedl, že Srbsko je připraveno poskytnout výhodné obchodní podmínky investorům z Německa. Podle jeho slov se Srbsko soustředí na infrastrukturu, posílení spolupráce v automobilovém a energetickém průmyslu, stejně jako na zemědělsko-potravinářský sektor, IT a turismus. Dačić také nezapomněl zopakovat, že vstup do EU je pro srbskou zahraniční politiku priorita číslo jedna. (Beta-EURACTIV.rs)

///

SARAJEVO

4G síť ve výstavbě: Tři telefonní operátoři reprezentující tři národy v Bosně a Hercegovině začaly s výstavbou telefonní sítě 4G. „V průběhu následujícího roku bude více než 60 % země pokryto sítí 4G, v pětiletém horizontu pak půjde o 90 %,“ řekl premiér Denis Zvizdić. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

Originál v anglickém jazyce je k přečtení na EURACTIV.com.