The Capitals: Země EU se postavily za Kypr a uvažují o opatřeních vůči Turecku

[EPA/OLIVIER HOSLET]

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

NIKÓSIE

Členské státy EU se na summitu v Sibiu postavily za Kypr. Ten v současné době čelí sporu s Tureckem kvůli průzkumným vrtům, které Turecko nelegálně provádí ve výlučné ekonomické zóně Kypru.

„Jsem [v této věci] Kypřanem,“ prohlásil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Otázku turecké agrese při příležitosti summitu otevřel kyperský prezident Nicos Anastasiades spolu s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem. Vyzvali přitom EU k tomu, aby členské státy v podobných záležitostech podporovala. A dostalo se jim kladné odpovědi.

„EU stojí za Kyprem a očekává, že Turecko bude respektovat svrchovaná práva členských států EU,“ řekl na tiskové konferenci šéf Evropské rady Donald Tusk.

Unie chce nyní pečlivě monitorovat turecké aktivity. K tématu se premiéři a prezidenti zemí EU znovu vrátí na neformálním summitu 28. května, případně na červnovém zasedání Evropské rady.

Řecké diplomatické zdroje pro EURACTIV uvedly, že o konkrétních opatřeních se bude diskutovat později po pečlivé rozvaze. (EURACTIV.ro, EURACTIV.gr)

The Capitals: EU a USA kritizují Turecko za nelegální průzkumné vrty v kyperských vodách

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

BUKUREŠŤ

Schengenská otázka: Rumunsko by se brzy mělo stát součástí schengenského prostoru a v plánu je i ukončení Mechanismu spolupráce a ověřování (CVM). Před summitem v Sibiu to uvedl rumunský prezident Klaus Iohannis.

///

BRUSEL

Klimatická sabotáž: Belgické vládní strany (N-VA, MR, CD & V a Open VLD) „vynikají v klimatické sabotáži“. Uvádí to zpráva belgické pobočky organizace Greenpeace.

Aktivisté vyzvali jednotlivé strany, které kandidují ve federálních, regionálních a evropských volbách, aby se vyjádřily k různým klimatickým otázkám. Většina stran (kromě N-VA a Open VLD) podporuje „závazný klimatický zákon“, podle mluvčí organizace Julietty Bouletové si ale „velká většina“ z nich zasloužila „červenou kartu“. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

LONDÝN

Ozdravné referendum: Podle šéfa labouristů Jeremyho Corbyna by mohlo potvrzující referendum o brexitových plánech britské vlády „spojit lidi“. Lídr největší opoziční strany na předvolebním sněmu v Kentu potvrdil, že labouristé jsou „připraveni předložit záležitost plebiscitu na konci celého parlamentního procesu“. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Méně příjmů z daní: Německo snížilo svůj odhad daňových příjmů. S odvoláním na očekávaný slabší růst to uvedlo ministerstvo financí.

Odhady příjmů za rok 2019 se snížily z 804,6 mld. eur na 793,7 mld. eur. Federální vláda tak bude mít v období 2019 až 2023 o 70,6 mld. eur k dispozici méně, než počítala na základě předchozí prognózy. (Claire Stam, EURACTIV.com)

///

MADRID

Socialisté ve vedení: Španělská socialistická strana (PSOE) by po evropských volbách  mohla získat sedmnáct až osmnáct křesel, čímž by si od současných čtrnácti mandátů výrazně polepšila. Informovala o tom agentura EFE s odvoláním na průzkum veřejného mínění Centra pro investigativní sociologii (CIS).

Španělská krajně pravicová strana Vox by si v Evropském parlamentu zajistila křesla pro čtyři až pět poslanců, zatímco lidovci by si pohoršili na zhruba jedenáct až dvanáct křesel. Nyní jich mají šestnáct. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

ŘÍM

Drogová válka: „Od dnešního dne budu bojovat s marihuanou ve všech ulicích, obchodech, čtvrtích i městech,“ prohlásil předseda pravicové Ligy Matteo Salvini po setkání se zástupci domů na půl cesty.

V televizní debatě Salvini také pohrozil tím, že pokud se koaliční Hnutí pěti hvězd pokusí legalizovat drogy, tak nechá padnout celou celou vládu. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

VARŠAVA

Sibiu: Polsko chce posílit vnitřní trh a zabránit protekcionismu. Právě s takovým příspěvkem přijel do Sibiu polský premiér Mateusz Morawiecki. Diskuse by se podle něj měla zaměřit také na boj s daňovými ráji.

Morawiecki chce dokázat, že Polsko na evropské úrovni umí vytvářet aliance, a to zejména v souvislosti s debatou o budoucnosti EU. (Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Jediný zástupce EU v Moskvě: Předseda slovenského parlamentu Andrej Danko (SNS) byl jediným zástupcem ze zemí Evropské unie, který se zúčastnil včerejších oslav konce 2. světové války v Moskvě. Druhý nejvyšší ústavní činitel se na Rudém náměstí objevil díky pozvání šéfa ruské Dumy, Vjačeslava Volodina, který je od roku 2014 na sankčním seznamu EU za přípravy anexe Krymu. Danko se v krátkosti setkal i s prezidentem Vladimirem Putinem. (Lucia Yar, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

„Destruktivní“ elektromobily. Česká republika vynaloží veškeré úsilí na ochranu klimatu, ale nebude to dělat na úkor průmyslu, uvedl český premiér Andrej Babiš. Elektromobily podle něj představují „začátek konce automobilového průmyslu v Evropě“.

Nepřátelská země: Česká republika má mezi členskými státy EU nejpřísnější postoj vůči žadatelům o azyl. Informovala o tom data Eurostatu. V roce 2018 ČR odmítla 90 procent žadatelů o azyl, přičemž průměr EU je 60 procent. Země vyhověla pouze 155 z 1 385 žádostí. (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

ATHÉNY

Nový průzkum: Rozdíl mezi vládnoucí stranou Syriza a konzervativní Novou demokracií se podle průzkumu OPEN TV zúžil na 6 procentních bodů.

Nová demokracie stále vede (25 procent), následuje Syriza (19 procent), krajně pravicový Zlatý úsvit (5,5 procenta), socialistická strana KINAL (5 procent) a komunistický KKE (5 procent).

EIB zafinancuje energetickou budoucnost Kréty: Evropská investiční banka (EIB) a Řecká nezávislá organizace pro energetickou dopravu, jejíž akcionářem je čínský státní podnik Grid, podepsaly ve čtvrtek smlouvu o půjčce ve výši 178 milionů eur. Finance mají zajistit elektrické propojení mezi Krétou a pevninskými sítěmi. Kréta je v současnosti při výrobě elektřiny závislá na ropě. Další finance – 95 milionů eur – jí poskytne Evropská komise z kohezních fondů. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

SOFIE

Vyhazov kvůli otázce: Novinářka Viktoria Beharová přišla o práci ve veřejnoprávní televizní stanici poté, co položila otázku Delyanovi Peevskému, mediálnímu magnátovi, který kandiduje ve volbách do Evropského parlamentu.

Hnutí práv a svobod (DPS), za které kandiduje, je přidružené k liberální skupině ALDE. Peevski byl nedávno organizací Reportéři bez hranic označen za jeden z hlavních důvodů bídného stavu bulharských médií. Země je na 111. místě ve světovém Indexu svobody médií, což je nejhorší postavení ze zemí EU.

Úspěch ve snižování emisí: Bulharsko je premiantem EU ve snižování emisí CO2, v unijním žebříčku se umístilo hned na druhé příčce. V roce 2018 totiž Bulharsko snížilo emise ve srovnání s předchozím rokem o 8,1 procent. (Partner sítě EURACTIV, Dnevnik).

///

ZÁHŘEB

Růst populace v členských státech: Během následujících pěti let by měla EU zajistit rychlejší konvergenci, aby mohla země dosáhnout hospodářských, sociálních a rozvojových standardů západních zemí EU. Myslí si to chorvatský premiér Andrej Plenković. Premiér také podle svých slov usiluje o to, aby budoucí víceletý rozpočet EU zohlednil potřebu demografické revitalizace.

Poslední podporovatel eura: „Asi bych měl být posledním, kdo navrhne přijetí eura, protože řídím měnovou politiku a můj podpis je na bankovkách kun,“ uvedl guvernér chorvatské centrální banky Boris Vujcic.

Dodal, že stále podporuje členství v eurozóně, protože je to podle něj v zájmu občanů Chorvatska. V zemi existuje silná politická opozice vůči jednotné měně. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

LUBLAŇ

Nového komisaře by měli vybrat europoslanci: Středopravé Nové Slovinsko navrhuje, aby nového slovinského eurokomisaře vybrali poslanci Evropského parlamentu. „Není to otázkou levice nebo pravice, ale odrazu Slovinska v Bruselu,“ uvedla strana. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Rozšiřování a geopolitika: Zástupci zemí západního Balkánu vyzvali Brusel k tomu, aby s nimi jednal o rozšiřování „flexibilněji a rychleji“. EU by podle nich v souvislosti s rozšiřováním neměla zapomínat na „geopolitické aspekty“. (Beta-EURACTIV.rs)