The Capitals: Výsledek evropských voleb? Fragmentovaná a polarizovaná EU

© [ALEXANDER BECHER/EPA]

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

LONDÝN

Setrvání vs brexit. Evropské volby v Británii ukázaly, jak je společnost nad otázkou brexitu rozdělená. Přestože Strana pro brexit Nigela Farage svým vítězstvím (32 % hlasů a 29 křesel) potvrdila předvolební průzkumy, politické síly hájící setrvání Británie v EU také značně uspěly. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

BRUSEL

Temná neděle. V Belgii se kromě voleb do Evropského parlamentu konaly i národní volby. Uspěla v nich krajně pravicová vlámská strana Vlaams Belang, která v porovnání s volbami v roce 2014 získala až trojnásobek hlasů. Brusel se tak nyní ponořil do vyjednávání o budoucí vládě a je pravděpodobné, že stávající premiér Charles Michel svůj post opustí.

Belgická pravice posílila i evropských volbách. Vlaams Belang získali tří křesla, a to na úkor vlámské N-VA a liberální Open VLD, které ztratily po jednom křeslu. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Zelení na vzestupu. Německá strana Gündnis90/Die Grünen slaví úspěch. Zelení získali 21 % a zařadili se tak na druhé místo hned před sociální demokraty, kteří naopak utrpěli značný propad. Nejsilnější stranou zůstala konzervativní CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

PAŘÍŽ

Těsné vítězství Národního sdružení. Národní sdružení (RN) Marine Le Penové s 24 % hlasů těsně zvítězilo nad Macronovou En Marche (LREM), která podle Ifop získala 23,6 %. Lídr kandidátky Národního sdružení Jordan Bardella dal již dříve jasně najevo, že chce v Evropském parlamentu vybudovat vlivnou skupinu spolu s italskými a nizozemskými euroskeptiky. Ambice má i LREM, které má v plánu vytvořit koalici s liberální frakcí ALDE.

„Evropský parlament zaspal. Dvě velké frakce nedokázaly věci na evropské úrovní rozhýbat. Chceme vybudovat klíčovou centristickou skupinu,“ uvedl zástupce LREM Stanislas Guerini.

Zelení obdrželi 13,1 % hlasů, zatímco středopraví Les Républicain (EPP) 8,2 %. Mandát získají i socialisté a strana Jeana-Luca Mélenchona. Hnutí Žlutých vest se nakonec nepodařilo získat ani jedno křeslo. (EURACTIV.fr)

///

MADRID

Další vítězství socialistů. Španělská socialistická strana (PSOE) vyhrála nedělní evropské volby se ziskem 33 % hlasů. Obsadí tak 20 z 54 europoslaneckých křesel vyčleněných pro Španělsko. Druhá skončila konzervativní Lidová strana (PP) s 20 % hlasy a 12 křesly. Třetí nejsilnější stranou se stali středoví Ciudadanos s 12 % hlasů a 7 křesly. Za nimi zůstali levicoví Unidas Podemos se 6 křesly a krajně pravicová strana Vox se 3 křesly. Katalánští separatisté dohromady obsadí až 5 křesel.

PSOE se stala jasným vítězem také v regionálních a místních volbách, které se konaly souběžně s těmi evropskými. Španělští socialisté tak potvrdili výsledek dubnových parlamentních voleb, ve kterých rovněž zabodovali. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

ŘÍM

Salviniho triumf. Liga Mattea Salviniho se vůbec poprvé stala vítězem italských voleb se ziskem 34,5 % hlasů. Za ní skončila středolevá Demokratická strana, která s 23 % hlasů slaví velmi dobrý výsledek. Hnutí pěti hvězd se propadlo na 16,5 %. Berlusconiho Forza Italia s 8,5 % hlasů předběhla krajně-pravicovou stranu Fratelli d´Italia (Bratři Itálie), která získala 6,4 % hlasů. Straně ALDE+Europe se nepodařilo překročit čtyřprocentní volební hranici a nebude tak mít ani jednoho zástupce v novém europarlamentu. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

VARŠAVA

Bitva dvou bloků. S rekordně vysokou volební účastí 43 %, která je nejvyšší od vstupu Polska do EU v roce 2004, vyhrála s těsným výsledkem konzervativní vládní strana Právo a spravedlnost (PiS). Evropské volby byly testem voličských preferencí před plánovanými parlamentními volbami, které proběhnou ve druhé polovině tohoto roku.

PiS se podařilo získat vůbec největší počet hlasů ve své historii – stranu podpořilo 43,1 % voličů. Před pěti lety přitom získala 31,8 %. Opoziční Evropská koalice, která se skládá z Občanské platformy a skupiny levicových a agrárních stran, získala 38,4 % hlasů. Těsný rozdíl mezi oběma bloky ukazuje před podzimními parlamentními volbami na nejednotu ve společnosti. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

VÍDEŇ

Kurz vítězí. Středopravá ÖVP rakouského kancléře Sebastiana Kurze podle prozatímních výsledků zvítězila. Druhé místo patří sociálním demokratům (SPÖ), zatímco pravicová FPÖ obsadila až třetí pozici.

///

BRATISLAVA

Prohra vládních stran. Slovenský Smer-SD (PES) poprvé za posledních 15 let prohrál v poměrných celonárodních volbách. Zvítězila koalice nových proevropských stran Progresivní Slovensko (ALDE) a Spolu (EPP). Koalice získala 20 % a obsadí 4 křesla (2 europoslanci půjdou do ALDE a 2 do EPP), vládní strana Smer (15,7 %) do europarlamentu pošle 3 poslance. Neofašistická LSNS získala 2 křesla a 12 % hlasů. Dva europoslance vyšle křesťansko-demokratická KDH (EPP), ale jeden z nich nastoupí do své funkce až po odchodu britských europoslanců. Po dvou mandátech má také SaS (ECR). OĽaNO (ECR) bude mít jednoho europoslance romského původu. Nejméně tři strany, mezi nimiž je i partnerská strana Salviniho a Le Penové Jsme rodina, stejně jako dvě vládní strany Most-Hid (EPP) a SNS (předtím v EFDD) nepřekonaly 5% hranici zvolení. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Sociální demokraté odcházejí z EP. Vládnoucí ANO (ALDE) vyhrálo české eurovolby s 21,18 % hlasů a získalo v budoucím europarlamentu 6 křesel. Druhá skončila ODS pod vedením spitzenkandidáta ECR Jana Zahradila (14,54 %, 4 křesla), Piráti a proevropská koalice TOP 09 a STAN (EPP) získali po třech mandátech.

Krajně pravicová SPD (9,14 %) a křesťansko-demokratická KDU-ČSL (7, 24 % EPP) získaly každá dvě křesla, zatímco komunisté (6,94 %) jedno. Sociálně-demokratická ČSSD (S&D) v budoucím europarlamentu nezasedne, oproti zisku čtyř křesel v eurovolbách 2014 neobhájila letos ani jeden mandát.

Volební účast byla 28,72 %, v roce 2014 to bylo pouhých 18,2 %. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

///

HAAG

Wildersův propad. Nizozemská Strana práce (PvdA) zvítězila se ziskem 20 % hlasů. Velký propad zaznamenala krajně pravicová PVV Geerta Wilderse, která neobsadí v Evropském parlamentu ani jedno křeslo. Nahradila ji totiž nová pravicová strana FvD Thierryho Baudeta. (Sam Morgan, EURACTIV.com)

///

BUKUREŠŤ

Propad vládní strany. Liberální PNL (EPP) porazila vládní socialistickou stranou PSD (S&D). Třetí skončila Aliance 2020 USR PLUS, která se stane součástí ALDE. Křesla v EP dále vybojovala strana bývalého premiéra Victora Ponty Pro Romania, strana PMP (EPP) bývalého prezidenta Traiana Basescua a strana maďarské menšiny.

Platné referendum. V referendu vyhlášeném prezidentem Klausem Iohannisem kvůli změnám protikorupčních zákonů hlasovalo více než 40 % Rumunů, a referendum je tak platné. Voliči odpovídali na dvě otázky, zaprvé jestli chtějí zakázat vládě měnit legislativu týkající se justice skrze mimořádné dekrety a zadruhé jestli chtějí vnitrostátní zákaz jakékoliv amnestie a milosti pro korupční zločiny.

„Referendum bylo úspěšné. Děkuji Rumunům. Je to jasná volba pro korektní politiku, pro opravdovou spravedlnost. Žádný politik nemůže ignorovat volbu nezávislého soudnictví,“ řekl Iohannis.

Referendum je nezávazné, ale Iohannis již předtím uvedl, že výsledek „vyšle jasnou zprávu“ politikům. Rumunsko opakovaně čelí sporům s EU kvůli sérii reforem soudnictví navržených vládní PSD. (EURACTIV.ro)

///

ATHÉNY

Konzervativní Mitsotakis slaví triumf. Hlavní opoziční strana Nová demokracie (EPP) získala 33,5 % (7 křesel), zatímco levicová Syriza dosáhla na 24 % (6 křesel). Třetí skončila socialistická strana KINAL (S&D) s 7,7 % (2 křesla) a za ní komunisté s 5,7 % (2 křesla). Krajně pravicový Zlatý úsvit získal 4,8 % (2 křesla) a nově založená protestní populistická strana Řecké řešení dosáhla na 4,2 %. DiEM 25 Yannise Varoufakise získala jeden mandát.

Kandidáti Nové demokracie zvítězili také v regionálních volbách a udělili tak další ránu Tsiprasově vládě. Premiér v reakci na to vyhlásil předčasné parlamentní volby. Konat by se měly již v červnu. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

NIKÓSIE

Těsné vítězství konzervativců: Vládnoucí strana SHDY (EPP) volby vyhrála s 29 % a získala 2 křesla, stejný počet jako druhý AKEL (Evropská levice) po zisku 27,49 %. DHKO (S&D) si s 13,8 % udrželo jeden mandát, stejně jako EDEK (S&D) s 10,6 %. Nacionalistická ELAM po dosažení 8,25 % o svého europoslance přijde. Výsledky zdá se odpovídají současnému rozložení sil na Kypru. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.GR)

///

SOFIE

Vítězem je Borisov. Strana GERB (EPP) premiéra Bojka Borisova zvítězila v eurovolbách i přes nedávné skandály související s nákupem bytů pod tržní cenou a zneužívání evropských fondů, a to se ziskem 30,5 %. Její úhlavní rival, BSP (S&D), dosáhl na 25 %. Podle očekávání se na třetí pozici umístilo DPS (ALDE) reprezentující především etnické Turky (14,5 %). Nacionalistická strana VMRO si připsala 7,7 % a středopravicová DB 6 %. V konečném důsledku to znamená zisk sedmi europoslanců pro evropské lidovce, pět pro socialisty, tři pro ALDE a dva pro některou z euroskeptických frakcí.

Podle odborníků se o vítězství GERB velkou měrou zasloužil sám premiér Borisov, kterých se aktivně zapojil do posledních dní kampaně, kdy průzkumy ještě mírně favorizovaly rivala BSP. Lídr evropských socialistů a pětka na kandidátce BSP Sergej Stanišev z neúspěchu obvinil lídryni strany Kornelii Ninovou za její „strategické chyby“, protože její poslanci v únoru opustili národní parlament a poté podle něj byli „pro veřejnost neviditelní“. (Georgi Gotev, EURACTIV.com)

///

ZÁHŘEB

Remíza. Vládnoucí konzervativní HDZ (EPP) je poraženým letošních evropských voleb. Konzervativci počítali se ziskem až šesti křesel, nakonec však jen „remizovali“ s opoziční a vnitrostranickými spory zatíženou SDP. Obě strany dosáhly na čtyři mandáty. Premiér a lídr HDZ Andrej Plenković si kandidáty vybíral sám a prohra mu tak ztíží reformaci strany na středovou formaci, protože krajně pravicové křídlo HDZ posílí a bude hlasitější. Pro Chorvatsko to neznamená nic dobrého. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

LUBLAŇ

Vše podle očekávání. Janez Janša a jeho lidovecká koalice (SDS a SLS) jsou vítězi eurovoleb, stejně jako tomu bylo loni v červnu v parlamentních volbách, kdy sice vyhráli, ale neměli dostatečný koaliční potenciál k vytvoření vlády. Sociální demokraté skočili druzí a potvrdili, že se s nimi vždy musí počítat. Na třetím místě skončila hlavní síla současné vládní koalice – LMŠ (ALDE). Ve Slovinsku tedy nic nového pod sluncem. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///