The Capitals: Východní země EU se obávají „Macronova silničního balíčku“. Legislativa zasáhne i české řidiče

© Georgi Gotev

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

Bulharští a rumunští řidiči kamionů dnes protestují před budovou Evropského parlamentu ve Štrasburku. Europoslanci dnes totiž hlasují o tzv. silničním balíčku. Informoval o tom Dnevnik.bg.

V Bulharsku se nové legislativě pro evropský dopravní sektor začalo přezdívat „Macronův balíček“. Řidičům kamionům mimo jiné přikazuje, aby se každé čtyři týdny vraceli do země původu. Podle Bulharů je však takové opatření diskriminační a jeho cílem je znesnadnit podnikání dopravcům z východních zemích EU.

Všichni bulharští europoslanci hodlají dnes hlasovat proti balíčku. Jedinou výjimkou je Nikolaj Barekov (ECR), podle kterého nová pravidla zajistí bulharským řidičům vyšší mzdy.

Legislativa budí vášně i v České republice. Balíček by měl podle českých dopravců zajistit, aby se na řidiče kamionů nevztahoval princip „stejné odměny za stejnou práci na stejném místě“, kterou zavádí již schválená směrnice o vysílání pracovníků. Mzdy českých řidičů jsou totiž nižší než v Německu. Pokud by tedy český řidič vezl zboží do Německa, musel by mu zaměstnavatel poskytnout německou mzdu. Českým dopravním firmám by tak vzrostly nejen náklady na zaměstnance, ale také administrativní povinnosti.

Německé mzdy pro české řidiče kamionů? Dopravním firmám hrozí, že je změny položí

Podle nových evropských pravidel by řidiči kamionů měli dostávat při cestách za hranice stejné mzdy, jako mají jejich zahraniční kolegové. Pokud tedy zaměstnanec české firmy pojede na pracovní výjezd do Německa, měl by dostávat stejnou mzdu jako němečtí pracovníci.

ČR tuto pozici prosazovala i v Radě EU, která se na kompromisním stanovisku dohodla již v prosinci 2018.

„Země jako Francie, Belgie či Německo se rozhodly bránit před levnější konkurencí ze střední i východní Evropy a o dialog neměly zájem. Veškeré snahy zemí východní a střední Evropy, které za dobu vyjednávání nabídly řadu ústupků, permanentně blokovaly,“ komentovalo tehdejší jednání ministerstvo dopravy.

O věci dnes rozhodne Evropský parlament, přičemž názor českých europoslanců se shoduje se stanoviskem ministerstva dopravy i českých dopravců.

Podle informací chorvatské redakce EURACTIV ladí svou pozici k balíčků i Chorvaté. Vláda požádala chorvatské poslance, aby všechny návrhy odmítli. Záhřeb podobně jako Sofie věří, že nejlepším řešením by bylo počkat na nový Evropský parlament. Až poté by podle něj mělo začít jednání v trialogu. (Georgi Gotev, Aneta Zachová, Zeljko Trkanjec, Dnevnik.bg).

///

BRUSEL

Vlámská klimatická odolnost: V Belgii se hovoří o možné novele článku 7 belgické ústavy, která by nastavila ambiciózní klimatické cíle, a na jejímž základě by vznikly nové instituce zajišťující lepší koordinaci klimatické politiky mezi federální vládou a regiony.

Ke změně ústavy je ale zapotřebí dvoutřetinová většina v národním parlamentu a většina hlasů v každé ze zastoupených jazykových skupin. Reforma tak pravděpodobně spadne pod stůl, nemá totiž podporu ze strany Vlámů. Křesťanští demokraté (CD&V) a liberální demokraté (Open VLD) jsou vůči návrhu skeptičtí, zatímco nacionalistická N-VA je striktně proti.

Bydlíte v Bruselu? Pojďte volit: Všichni obyvatelé Bruselu, bez ohledu na národnost, mají právo volit v místních komunálních volbách. Bruselský parlament chce nyní volební právo rozšířit, aby mohli lidé, kteří nemají belgickou národností, ale žijí v regionu Brusel-hlavní město, hlasovat i v regionálních volbách. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

LONDÝN

Chaos pokračuje: Poslance britského parlamentu dnes čeká série „sondovacích“ hlasování o brexitu, ve kterých mají naznačit, jak si odchod z Unie představují. Zatím jsou na stole různé varianty – od vypsání druhého referenda až po brexit v podobě připojení Británie k zóně EFTA (Evropské sdružení volného obchodu). Hlasování se pravděpodobně protáhne až do příštího týdne.

Exministr pro brexit David Davis MP prohlásil, že pokud si parlament zvolí jinou cestu, než schválení dohody premiérky Mayové, situace může vyústit v „kaskádu chaosu“. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

Britský parlament přebírá kontrolu nad brexitem. Rozvodová dohoda vlády stále nemá dostatečnou podporu

Britští poslanci si včera v rámci procesu brexitu vynutili možnost projednat ve středu nevládní návrhy ohledně podoby britského odchodu z EU. Kvůli podpoře klíčového dodatky k usnesení kabinetu rezignovala na své funkce trojice níže postavených členů vlády. 

///

BERLÍN

Podnikatelé jsou optimističtí: Němečtí podnikatelé jsou ohledně současné situace optimističtí a pozitivně se dívají i na očekávaný vývoj v následujících šesti měsících. Svědčí o tom březnový nárůst indexu Ifo z 98,7 bodů na 99,6 bodů. Jedná se o první zaznamenaný nárůst po sérii šesti meziměsíčních poklesů.

Bez dohody: Německá vládní komise se nedohodla na opatřeních ke snižování emisí v dopravě, která by Německu zajistila plnění národních klimatických cílů. Členové komise se prozatím shodli pouze na opatřeních, jejichž realizace by vedla k naplnění klimatických cílů maximálně ze dvou třetin. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

PAŘÍŽ

Europoslancem může být prakticky kdokoli: Macronovo hnutí En Marche (LREM) včera představilo svou první kandidátku pro volby do Evropského parlamentu. Mezi kandidáty je např. vinař, námořník, chovatel krav nebo bývalý italský ministr Sandro Gozi. Na druhém místě je Pascal Canfin, bývalý poslanec Evropského parlamentu, který slibuje, že bude bojovat za vytvoření „Evropské klimatické banky“.

Čína, Francie, Německo a EU se během úterního setkání v Paříži pokusily zachránit to, co zbylo z multilateralismu. „Nemůžeme dovolit, aby se nás zmocnila vzájemná podezíravost,” řekl čínský prezident Si Ťin-pching na společné tiskové konferenci s Emmanuelem Macronem, Angelou Merkelovou a předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Komise mezitím v Bruselu přijala plán pro sítě 5G s cílem vytvořit takové pojistky, které by sítě zabezpečily proti špionáži. Opatření míří zejména na čínskou firmu Huawei. (EURACTIV.fr)

///

ŘÍM

Hrdina z autobusu: 13letý chlapec egyptského původu, který jako první upozornil policii na hořící autobus, a zachránil tak život 50 dětí, získal italské občanství. „Prokázal, že chápe hodnoty této země,” řekl ministr vnitra Matteo Salvini. Chlapec figuroval v případu, v němž řidič unesl školní autobus a následně ho zapálil. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com).

///

MADRID

Rasismus a xenofobie na vzestupu: Španělská národní bezpečností rada varovala, že ve Španělsku jsou na vzestupu xenofobie, zločiny z nenávisti a náboženská nesnášenlivost. Rada zjistila, že i když je „postoj Španělů k přistěhovalectví stále přívětivější“, než je průměr EU, došlo v posledních letech k „mírnému poklesu tohoto pozitivního trendu“. Informoval o tom El País a další španělská média. (EUROEFE.EA.es)

///

VARŠAVA

Polsko a Německo: „Úzká spolupráce mezi Polskem a Německem je pro rozvoj evropské společnosti klíčová. Proto chceme, aby Polsko bylo součástí jádra EU. Také bychom byli rádi, kdyby byla Varšava členem eurozóny, ale toto rozhodnutí samozřejmě náleží polské vládě,“ řekl v rozhovoru Rolf Nikel, německý velvyslanec v Polsku. Velvyslanec současně odmítl, že by Německo mělo Varšavě platit reparace z druhé světové války.

Kdo je větší Evropan? Europoslanci z Evropské koalice, nově založeného proevropského bloku, oznámili, že se pokusí vyvrátit narativ, v němž se vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS, ECR) označuje za proevropskou. Chtějí naopak ukázat, že PiS chce EU zničit. Za tímto účelem vytvoří audit činnosti europoslanců PiS, aby se „Poláci mohli na vlastní oči přesvědčit, že hlas pro PiS je ztracený hlas,“ řekl Dariusz Rosati (EPP).

///

PRAHA

Konec vyšetřování: Policie ukončila vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, která se týká i premiéra Andreje Babiše a jeho rodiny. Čapí hnízdo obdrželo dotace ve výši 50 milionu korun aniž by na ně mělo nárok. Podle serveru Neovlivni.cz policie hodlá státnímu žalobci navrhnout, aby českého premiéra postavil před soud. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

///

BUKUREŠŤ

Další odmítnutí: Předseda rumunského senátu Calin Popescu Tariceanu byl na žádost marocké strany nucen zrušit oficiální návštěvu Maroka. Ta se původně měla uskutečnit tento týden. Důvodem je prohlášení premiérky Viorici Dancilaové, která na proizraelské konferenci ve Washingtonu řekla, že Rumunsko přestěhuje svou ambasádu z Tel Avivu do Izraele. Jedná již o druhou zrušenou návštěvu. Na premiérčino vystoupení reagoval i jordánský král, který odvolal plánovanou cestu do Rumunska.

Bývalý prezident se chce stát europoslancem: Bývalý prezident Rumunska Traian Basescu je jedničkou na kandidátce Strany lidového hnutí (PMP, EPP) do evropských voleb. Následuje ho předseda strany Eugen Tomac. Středopravé straně jsou ale připisovány pouhé 3,2 % hlasů, tedy méně, než je stanovená minimální 5% volební klauzule.

///

SOFIE

Průzkumné ropné a plynové vrty: Mezinárodní ropná společnost Royal Dutch Schell oznámila, že příští měsíc začne s průzkumnými vrty při pobřeží Černého moře v Bulharsku. Společnost Shell se spojila se španělskou společností Repsol a australskou Woodside Energy poté, co s Bulharskem v roce 2016 podepsala smlouvu na průzkumné hlubinné vrty. Sofie se touto cestou snaží omezit svou závislost na ruském plynu.

///

LUBLAŇ

500 eur pro stranu: Gregor Preac si rozmyslel svou kandidaturu za krajně pravicovou Slovinskou národní stranu v evropských volbách. Předseda strany Zmago Jelinčič po něm totiž chtěl peníze – 500 eur mělo jít straně a 1000 eur do kapsy samotného Jelinčiče. „Samozřejmě, že jsem ho požádal o peníze. Všichni europoslanci je straně dávají,“ uvedl Jelinčič. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

ZÁHŘEB

Popularita mezi Číňany roste: Chorvatské odvětví cestovního ruchu čeká letos dobré výsledky. Do země totiž jezdí čím dál více Číňanů. Jen od začátku roku jich přijelo o 28 % více než loni (zhruba 300 tisíc čínských turistů).  (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Střední třída se bouří: Podle průzkumu skupiny SeConS a nadace Friedricha Eberta se protivládních protestů ve více než 100 městech Srbska účastní převážně lidé ze střední třídy. Průzkum ukázal, že jejich motivací k účasti je především omezená svoboda médií, korupce ve vládě a absence řešení problémů, jako je např. nezaměstnanost. (Julija Simić, Beta-EURACTIV.rs)

///

SARAJEVO

Čestný občan Sarajeva: Hlavní město Bosny se rozhodlo ocenit slovinskou europoslankyni Tanju Fajonovou titulem čestné občanky Sarajeva. Jedním z důvodů je její „mimořádná zásluha za šíření pravdy o událostech v Bosně a Hercegovině”.

///