The Capitals: Vláda německé velké koalice pokračuje. Alespoň prozatím

© EPA/ FOCKE STRANGMANN

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

BERLÍN

Němečtí sociální demokraté (SPD) budou – alespoň prozatím – pokračovat ve společné vládě s konzervativní unií CDU/CSU. Výsledky víkendového stranického kongresu SPD ale naznačují, že se sociální demokraté na politickém spektru posunuli směrem doleva, což může dosavadní spolupráci podkopat.

Členové SPD se dohodli na plánu reformy německého sociálního státu. Jedním z klíčových momentů stranického sjezdu bylo odmítnutí kontroverzního balíčku reforem, které byly schváleny již během mandátu bývalého kancléře Gerharda Schrödera (SPD). Jejich součástí byly mimo jiné přísnější podmínky pro získání podpory v nezaměstnanosti.

SPD se místo toho vyslovila pro zavedení nepodmíněného příjmu, podpořila myšlenku zvýšení minimální mzdy a v následujících deseti letech chce nechat vybudovat 1,5 milionu sociálních bytů.

Sociální demokraté kvůli svým novým požadavkům vyzvali CDU/CSU k otevření koaliční smlouvy. Předsedkyně konzervativní unie Annegret Kramp-Karrenbauerová ale nová jednání okamžitě odmítla. Pro Bild am Sonntag doslova uvedla, že přístup ve stylu pokud něco nebude po našem, tak odcházíme“ v žádném případě nepřijímá.

Místopředseda CDU Thomas Strobl použil ostřejší slova a plány SPD v rozhovoru pro Stuttgarter Zeitung označil za absurdní. „Tento folklór SPD musí nyní skončit a velká koalice se musí vrátit do normálu,“ prohlásil. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

///

MADRID

Podpoříte Sáncheze? Španělský král Filip VI. tento týden začne nové kolo konzultací se zástupci všech politických stran. Král se chce seznámit s jejich pozicemi ohledně jmenování nového premiéra poté, co socialisté (PSOE) pod vedením Pedra Sáncheze vyhráli již druhé letošní parlamentní volby, ale opět nezískali potřebnou většinu. Informoval o tom mediální partner sítě EURACTIV, agentura EFE.

Filip VI. plánuje strany oslovit v úterý a ve středu. Setká se se zástupci všech klíčových stran, od PSOE přes konzervativní lidovce, středové liberály Ciudadanos, krajní pravici Vox až po levicové Unidas Podemos. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

PAŘÍŽ

Pařížská schůzka. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a Vladimir Putin se dnes setkají v Paříži. Schůzka se uskuteční v rámci tzv. Normandského formátu, který zahrnuje i prezidenty Francie a Německa. Jedná se o první setkání mezi Ukrajinou a Ruskem od roku 2016 a podle zdroje z Elysejského paláce svědčí o tom, že se napjaté vztahy mezi zeměmi začínají uklidňovat.

Již pět let probíhající konflikt mezi proruskými separatisty a ukrajinskými vládními silami má na svědomí více než 13 tisíc obětí. V únoru 2015 sice obě strany podepsaly v Minsku dohodu o klidu zbraní, stále však dochází k jejímu porušování. Pařížský summit by přitom mohl dodržování dohody vrátit zpět na pořad dne. „Hlavním bodem summitu 9. prosince je důvěra,“ uvedl zdroj z Elysejského paláce. „Zvolení Zelenského je novým podnětem, jsme svědky jistého pokroku,“ dodal. (EURACTIV.FR)

///

LONDÝN

Zdraví na prodej. Zdravotní data milionů britských pacientů pod správou Národní zdravotní služby (NHS) byla prodána farmaceutickým firmám v USA i jinde na světě, což před volbami 12. prosince patrně ještě vyostří spory mezi vládou a aktivisty bojujícímu za ochranu osobních dat.

Skupina okolo kampaně Privacy International v návaznosti na žádost o svobodný přístup k informacím zjistila, do jaké míry americký gigant Amazon může data NHS využít. Žádost vyústila ve zveřejnění smlouvy mezi ministerstvem zahraničí a Amazonem, kde je zmíněno, že firma dostala přístup ke všem „zdravotním datům, včetně všech symptomů, příčin a definic, a k veškerému souvisejícímu obsahu, datům, informacím a dalším materiálům chráněným autorskými právy.“ (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

ŘÍM

Nutella terčem politiky. Lídr italské Ligy Matteo Salvini na shromáždění v Ravenně prozradil, že přestal jíst Nutellu, protože její výrobce Ferrero nevyužívá italské lískové ořechy, ale turecké. Přestože to není poprvé, kdy se Salvini veřejně vyjádřil pro „nacionalistickou“ potravinovou politiku, útok na jednu z nejoblíbenějších italských potravin přivolal tolik kritiky, že nakonec musel otočit o 180 stupňů.

Od Nutelly k ESM. „Pokud se někdo nedokáže kompetentně vyjádřit o Nutelle, je jasné, že důvěryhodnost jeho výroků o Evropském stabilizačním mechanismu (ESM) je malá,“ reagoval italský ministr hospodářství Roberto Gualtieri na Salviniho petici za zastavení přijetí záchranného fondu eurozóny. Podle šéfa Ligy se pod petici podepsalo 400 000 lidí za dva dny, některé videoreportáže ovšem ukazují, že signatáři úplně nevěděli, co podepisují. Gualtieri se nechal slyšet, že Liga vytvořila proti ESM kampaň, kterou terorizuje občany. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

///

ATHÉNY

Libyjsko-turecká dohoda trnem v oku. Memorandum mezi Tureckem a Libyí je výsledkem vydírání libyjské vlády, řekl řecký ministr zahraničí Nikos Dendias v rozhovoru pro televizi ANT1 TV. Turecko nedávno podepsalo s Libyí memorandum o rozdělení námořních zón v regionu, čímž vyprovokovalo ostré reakce z Athén, Nikósie a Káhiry. Turecko-libyjská dohoda vůbec nebere v potaz ostrov Kréta a Řecko tvrdí, že Turci tak chtějí vytvořit právní precedent.

Dendias se dnes zúčastní jednání ministrů zahraničí na půdě Rady EU, kde se bude záležitost probírat. Více informací má Athénsko-makedonská tisková agentura. (Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

///

VARŠAVA

Nový prezidentský kandidát. Szymon Holownia, mediální hvězda, spisovatel, novinář a humanitární pracovník, vstupuje do bitvy o prezidentské křeslo. Polským voličům by se na něm paradoxně mohlo zalíbit, že dosud nemá žádné politické zkušenosti. Podle průzkumů totiž až 70 % Poláků nechce za dalšího prezidenta kariérního politika.

„Chci Polsko, kde všichni budou hrát podle pravidel, a to bez výjimky, včetně prezidenta. Chci, aby Polsko ukázalo svou solidaritu. Chci vyhrát volby a přesvědčit miliony Poláků, že nikoliv prezident, ale národ je na prvním místě,“ prohlásil smířlivým tónem Holownia, když v Gdaňsku oznamoval svou kandidaturu. Zdůraznil zároveň, že nepatří k žádné politické straně. Je však přesvědčen, že politika samotná není špatná věc. „Moudrá politika není o prosazování moci, ale o objevení moci lidu,“ dodal. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Trestně stíhané duo. Jen den poté, co byl bývalý premiér Robert Fico (Smer-SD) obviněn ze schvalování rasové nenávisti, bylo policií uvaleno obvinění také na bývalého prezidenta a Ficova hlavního politického rivala Andreje Kisku. Kiska, který je lídrem nové strany Pro lidi, čelí trestnímu stíhání kvůli údajnému daňovému podvodu své společnosti KTAG. Straničtí kolegové obou obviněných odsoudili jejich stíhání jako politicky motivované, což zvedlo ze židle policejního prezidenta Milana Lučanského. „Očekával jsem kolem toho cirkus,“ uvedl na svém Facebooku. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Česko-francouzská shoda na strategické autonomii EU. Evropská unie by se ve svých obranných kapacitách měla snažit o strategickou autonomii, což ale zároveň nesmí negativně ovlivnit NATO, shodli se v pátek v Praze český ministr zahraničí Tomáš Petříček a jeho protějšek z Francie Jean-Yves Le Drian. „EU musí být při ochraně svých zájmů více asertivní,“ je přesvědčený Petříček. Le Drian poznamenal, že Evropa se nemůže plně spolehnout na americkou ochotu zapojit se do operací v regionech, které mají pro evropské země strategickou důležitost.

Oba ministři v pátek vystoupili s projevy na půdě Univerzity Karlovy. Na závěr návštěvy se setkali s disidenty a studentskými vůdci sametové revoluce. (Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

///

SOFIE

Justiční reforma opět na scéně. Premiér Bojko Borisov oznámil, že Bulharsko bude pokračovat v justiční reformě a zohlední přitom poslední doporučení Benátské komise. Sofijské orgány se již zavázaly, že omezí rozsáhlé pravomoci nejvyššího státního zástupce a převedou je na zvláštního žalobce, který bude moci proti němu zahájit v případě nutnosti vyšetřování. Borisov se také zavázal, že o průběhu reforem bude informovat předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou. Premiér chce tímto krokem dospět k ukončení mechanismu spolupráce a ověřování. Hlavním problémem ale je, že země zatím nesplnila všechny požadavky Benátské komise. Ve vzduchu však visí obavy nad tím, zda úsilí vlády nebude v rozporu s ústavou a zda přinese skutečnou změnu. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

///

BUDAPEŠŤ

Jazykový zákon je v rozporu s mezinárodním právem. Benátská komise se domnívá, že tzv. ukrajinský jazykový zákon poškozuje právo maďarské etnické menšiny v Podkarpatské oblasti studovat v maďarštině. Alespoň to tvrdí maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Šéf maďarské diplomacie také uvedl, že Maďarsko podpoří vstup Ukrajiny do NATO, jakmile maďarská etnická menšina získá zpět svá práva. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

ZÁHŘEB

Záporné úrokové sazby jsou realitou, ale nikoli v Chorvatsku. Na některých trzích se státními dluhopisy se začínají objevovat záporné úrokové sazby, Chorvatska se to ale netýká. Uvedla to Chorvatská bankovní asociace ve své nejnovější analýze. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Nové volby? V Kosovu se po říjnových volbách stále nedaří vytvořit novou vládu. Předseda vítězného levicového hnutí Sebeurčení (Vetëvendosje) Albin Kurti proto začal otevřeně hovořit o možnosti nových voleb. Jeho nacionalistická strana bude údajně vypsání nových voleb požadovat v případě, že se jí nepodaří dohodnout na vládní koalici s Demokratickým svazem Kosova, který ve volbách skončil na druhém místě. (EURACTIV.rs)

///

SARAJEVO

Sarajevo trápí vysoké znečištění vzduchu. Metropole Bosny a Hercegoviny se ocitla na chvostu mezinárodního hodnocení kvality vzduchu ve městech (tzv. AirVisual’s air quality index). Ve vzduchu se pohybovalo 353 mikrogramů polétavého prachu na metr krychlový. Standardní limit v EU je však pouze 25 mikrogramů. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///