The Capitals: Visegrád a země Východního partnerství diskutovaly o „odvážných nápadech”

capitals-2-800x450

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

BRATISLAVA

Zástupci Visegrádské čtyřky a šesti zemí Východního partnerství absolvovali „intenzivní a užitečné“ jednání za přítomnosti ministra zahraničí Rumunska Teodora Meleşcanua, eurokomisaře pro politiku sousedství Johannese Hahna a generální tajemnice Evropské služby pro vnější činnost Helgy Schmidové v Bratislavě. Země V4 se se šesticí východních sousedů setkávají pravidelně, den před oslavou 10. výročí vzniku Východního partnerství šlo už o deváté setkání.

„Dnes jsme vygenerovali řadu velmi konkrétních a v některých případech i odvážných nápadů, nad kterými budeme dále uvažovat a jsem si jistý, že i Evropská komise a Evropská služba pro vnější činnost se jim budou dále věnovat,“ uvedl hostitel, slovenský ministr zahraničních věcí Miroslav Lajčák.

Setkání v Bratislavě bylo podle něj přípravou na příští týden, kdy se mají země  Východního partnerství setkat s představiteli celé EU v Bruselu. Během setkání by měly státy nejen oslavit výročí, ale také prodiskutovat budoucí nastavení spolupráce. „Je tu stále mnoho prostoru pro zlepšení. Naším cílem není někomu hrozit, snažíme se zlepšovat vztahy a životní podmínky a pomáhat lidem,“ uvedl eurokomisař Johannes Hahn. (Lucia Yar, EURACTIV.sk)

Podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka by EU měla spolupracovat se státy Východního partnerství, zejména v oblasti rozvoje infrastruktury. „Východní partnerství je pro Českou republiku jednou z priorit zahraniční politiky,“ řekl Petříček. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

Maďarská tisková agentura MTI oznámila, že maďarský šéf diplomacie Péter Szijjártó řekl, euroasijská zóna volného obchodu je maďarským, ale i celoevropským zájmem. „Je v jasném evropském zájmu rozvíjet úzkou spolupráci s nejdůležitějšími globálními ekonomickými aktéry,“ řekl.

///

PRAHA

Nukleární dohoda?: Ministr průmyslu Karel Havlíček prohlásil, že Česká republika by měla jednat s EU o výstavbě nového bloku jaderné elektrárny Dukovany přesto, že je jaderná energie v Bruselu považována za „špinavý zdroj“.

„Jednoduše tu nemůžeme stavět větrné farmy jako v Německu,“ řekl Havlíček. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

///

BRUSEL

Velká poptávka za málo peněz: Několik tisíc belgických zaměstnanců ze sociálního sektoru se v úterý (7. května) vydá do ulic Bruselu, protože požaduje navýšení investic do zdrojů a personálu. „V příštích letech odejde do důchodu 30 až 40 tisíc pracovníků a bude je třeba nahradit. Jsou to ošetřovatelé, vychovatelé a zdravotničtí asistenti,“ ozřejmil Jan-Piet Bauwens ze Socialistické unie. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

LONDÝN

Nařízení pro online politické reklamy: Online politická reklama vyžaduje „velmi jasnou změnu v zákoně,“ uvedla ředitelka regulace britské volební komise Louise Edwardsová.

V rozhovoru pro BBC, Edwardsová řekla, že reforma je nutná k tomu, aby „strany a aktivisté jasně ve své reklamě uváděli kdo jsou, kdo za to platí a kdo je propagován“. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Větší zájem Němců o volby do EU?: Německá veřejnoprávní televize ARD zveřejnila průzkum, podle kterého se 17 procent respondentů „výrazně zajímá“ o nadcházející volby do EU a 36 procent má o ně „velký zájem“. Až 37 procent respondentů uvedlo, že se zajímají „méně“ a 10 procent volby „nezaujaly“. V posledních eurovolbách v roce 2014 až 64 procent respondentů nepovažovalo volby do Evropského parlamentu za důležité. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

MADRID

Puigdemont bude kandidovat v eurovolbách: Madridské soudy daly v pondělí (6. května) zelenou bývalému prezidentovi Katalánska Carlesu Puigdemontovi a bývalým ministrům Clare Ponsatiové a Antonu Cominovi, kteří budou moci kandidovat ve volbách do EU. Soudci uvedli, že i když prchali před spravedlností, nebrání jim to účastnit se voleb, uvedl partner sítě EURACTIV, agentura EFE.

„Snažili se nás umlčet a odsunout stranou, ale neexistuje demokratická stěna, která by byla silnější nebo efektivnější než Junts per Catalunya,“ uvedl lídr strany Puigdemont. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

VARŠAVA

Minimální mzda v EU: V rámci veřejné diskuse ve Varšavě vyzval viceprezident Evropské komise a spitzenkandidát socialistů Frans Timmermans, aby každý členský stát EU zajistil minimální mzdu,odpovídající 60 procentům mediánu. Díky tomu by se podle něj snížila narůstající nerovnost v bohatství. (AFP)

Pochybnosti se týkají právního státu, ale ne ekonomiky: „Přestože máme mnoho pochybností, týkajících se právního státu v Polsku, musíme připustit, že polská ekonomika je skutečným motorem,“ řekl komisař pro evropský rozpočet Guenther Oettinger. Podle něj je příkladem nízká míra nezaměstnanosti v zemi. (Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl)

///

ATHÉNY

Parlamentní boje: Řecká levicová vláda vyzvala k parlamentnímu hlasování o důvěře poté, co se hlavní opoziční konzervativní strana Nová demokracie pokusila otevřít hlasování o nedůvěře ministrovi zdravotnictví Pavlosu Polakisovi kvůli jeho hanlivým poznámkám o jednom z kandidátů do europarlamentu. Hlasování je naplánováno na pátek (10. května).

Diskuse v parlamentu oddálí přijetí nové legislativy, kterou tlačí vláda. Jde o nastolení nových plánů až na 120 splátek, které má země zaplatit za dluhy vůči daňovým úřadům a fondům sociálního zabezpečení. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

Řecký premiér Alexis Tsipras včera (6. května) řekl, že lídr Nové demokracie Kyriakos Mitsotakis dělá vše proto, aby odvedl pozornost lidí od pozitivních fiskálních opatření, která se chystá brzy zveřejnit. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

///

ŘÍM

Fašisté na knižním veletrhu: Mezinárodní knižní veletrh v Turíně zastínila kontroverze. Nejznámější literární akce v Itálii se totiž zúčastnilo i neofašistické vydavatelství Altaforte. V reakci na to zrušilo svou účast mnoho novinářů, spisovatelů a umělců.

„Jsem fašista a cítím se dobře,“ řekl vydavatel Franco Polacchi v rozhovoru pro místní rozhlas a dodal, že antifašismus je skutečným zlem Itálie. Altaforte opětovně vydalo Mussoliniho texty a chystá se vydat knihu rozhovorů s Matteem Salvinim. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

NIKÓZIE

EU podporuje Kypr: Vládní představitelé v Nikósii vyjádřili své uspokojení nad silnou reakcí EU a Spojených států vůči rozhodnutí Turecka začít průzkumné těžby ropy a plynu zve vodách Kypru. Šéf europarlamentu Antonio Tajani, socialistická strana EU a levicová skupina GUE-NGL, vyzvali Ankaru, aby okamžitě od plánů ustoupila.

Paříž a Řím také vyjádřily svou podporu Kypru v otázce výlučné ekonomické zóně, jelikož Nikósie již uzavřela dohody s energetickými giganty Eni, Total a ExxonMobil. „Pokusy třetích stran jednat při určování námořních hranic jako mezinárodní soud jsou nepřijatelné,“ uvedlo turecké ministerstvo zahraničí ve své reakci. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

SOFIA

Papež v uprchlickém táboře: Během druhého dne návštěvy Bulharska se papež František objevil i v uprchlickém táboře v Sofii, kde se setkal s přibližně 50 uprchlíky a jejich dětmi, kterým pomáhá katolická charita. Bulharská média uvedla, že za méně než dva dny si papež našel čas na návštěvu uprchlického centra, zatímco místní církev takovým institucím nikdy nevěnovala pozornost.

V odpoledních hodinách byla v centru Sofie organizovaná ekumenická modlitební služba, kterou vedl papež s židovskými, muslimskými a protestantskými představiteli a kterých se bulharská pravoslavná církev odmítla zúčastnit. (Georgi Gotev, EURACTIV.com)

///

BUKUREŠŤ

Žádná ELA: Rumunsko se nakonec nepokusí přesvědčit Unii o tom, aby sídlo nově vznikající Evropské agentury práce (ELA) postavila v Bukurešti. Nezařadí se tak mezi čtveřici zemí – Kypr, Bulharsko, Lotyšsko a Slovensko – které již svůj zájem vyjádřily. Rumunsko stále není hostitelem žádné agentury EU. (EURACTIV.ro)

///

ZÁHŘEB

Ministři nemají jasno ve čtverečních metrech: Tomislav Tolušić, vicepremiér a ministr zemědělství, nemá jasno v tom, jak velký je jeho dům: místo 330 m² nahlásil rozlohu 160 m². Chorvatská média uvedla, že zatímco působil jako předseda kraje, umožnil společnosti, která jeho dům postavila, získat miliony kun z veřejných zakázek. Goran Marić, ministr státního majetku, také deklaroval hodnotu svého rekreačního domu až trojnásobně nižší, než jaká je ve skutečnosti. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///