The Capitals: Velká debata ve Francii, žádná debata v Bulharsku

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

PAŘÍŽ

Rychlejší snížení daní: Francouzský premiér Edouard Philippe představil výsledky tzv. velké debaty, kterou prezident Emmanuel Macron spustil v lednu v reakci na krizi „žlutých vest“. Celkem se v rámci této iniciativy sešlo 1,5 milionu příspěvků a jejich poselství je jasné – lidé požadují snížení daní, a to rychle.

///

SOFIE

Jednání zvláštní protikorupční rady skončilo bez výsledku: Zasedání Konzultační rady národní bezpečnosti, které svolal bulharský prezident Rumen Radev kvůli řešení korupce na vysokých postech, skončilo bez jakýchkoli výsledků. Politické strany nebyly schopné podepsat společné prohlášení připravené kanceláří prezidenta.

Prezident svolal zasedání v reakci na skandál ohledně nákupu luxusních nemovitostí pod tržní cenou, kterého se měli dopustit vysoce postavení rumunští politici. V Radě zasedl premiér, klíčoví ministři, šéfové bezpečnostního a zpravodajského úřadu a jiní úředníci na vysokých postech. (EURACTIV’s partner Dnevnik.bg)

///

ATHÉNY

Pokračování korupčního skandálu: Prokuratura požádala o zbavení parlamentní imunity socialistického poslance a bývalého ministra zdravotnictví Andrease Loverdose (Pasok). Řecká média informovala, že byl jedním z řeckých vysoce postavených politiků, kteří měli přijmout úplatek od farmaceutické firmy Novartis.

Prokuratura oznámila, že řízení proti čtyřem bývalým ministrům je již uzavřené. Vyšetřování naopak nadále pokračuje proti eurokomisaři pro migraci Dimitrisu Avramopoulosovi (EPP), Yannisu Stournarasovi (guvernér řecké centrální banky), Antonisu Samarasovi (bývalý premiér za stranu Nové Demokracie – ND) a dvou dalším bývalým ministrům zdravotnictví ze strany ND. Opoziční strany Pasok a ND považují případ za „konspiraci“ vládní strany Syriza proti politickým oponentům. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

Mrtví delfíni: Řečtí ochránci přírody zaznamenali v Egejském moři neobvykle vysoký počet mrtvých delfínů. Na vině je údajně cvičení tureckého námořnictva a nepřiměřené používání sonaru. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

LONDÝN

Nebezpečný online obsah musí zmizet: Britská vláda chce trestně stíhat internetové stránky, které nebyly schopné zabránit šíření nebezpečných informací včetně teroristického obsahu.

Navíc by měl vzniknout nový nezávislý úřad, který bude dohlížet na to, že společnosti provozující internetové stránky své závazky ohledně mazání zakázaného obsahu skutečně plní. Úřad bude moci weby pokutovat, zablokovat k nim přístup a ukládat odpovědnost jednotlivým členům společností.

Britská premiérka Theresa Mayová ve svém projevu prohlásila, že „online společnosti musí převzít odpovědnost za své platformy a pomoci obnovit veřejnou důvěru v internetové technologie.“ (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Krajně pravicová koalice: Německá pravicová strana Alternativa pro Německo (AfD) a italská Liga chtějí vytvořit po evropských volbách novou politickou skupinu s názvem „Evropská aliance pro lidi a národy“. Po včerejším setkání v Miláně to uvedl lídr AfD Jörg Meuthen, který je také jediným zástupcem své strany v Evropském parlamentu. V současné době jsou obě strany součástí odlišných frakcí. Zatímco AfD je ve frakci Evropské svobody a přímé demokracie, Liga je součástí Evropy národů a svobody.

Evropští nacionalisté před eurovolbami spojují své síly

Evropské nacionalistické a protiimigrační strany před květnovými eurovolbami chtějí spojit své síly a po volbách vytvořit společnou frakci. Řekli to po dnešním společném setkání v Miláně, na které je pozval Matteo Salvini.

O 4,5 tisíce pracovních míst méně: Farmaceutický a chemický koncern Bayer loni koupil americkou společnost Monsanto. Podle deníku Der Tagesspiegel kvůli tomu teď Bayer zruší až 4,5 tisíce pracovních míst v Německu. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

MADRID

Pirát nebo programátor?: Šéf největší španělské pirátské sítě Alberto García Sola tvrdí, že neporušuje autorské právo. García Sola je zakladatelem serveru „Seriesyonkis“, jedné z nejpopulárnějších internetových stránek ve Španělsku, kde uživatelé sledují seriály a filmy, čímž však porušují autorské právo. Zakladatel platformy před soudem uvedl, že je pouze programátorem internetové stránky, na kterou uživatelé umisťují odkazy na nelegální obsah.

Prokuratura s ním však nesouhlasí a obvinila ho z nelegální činnosti. On a další jeho kolegové nyní čelí až dvěma letům ve vězení. (Jorge Valero, EURACTIV.com)

Kontroverzní směrnice prošla, Evropu čeká reforma autorského práva

Evropský parlament v úterý definitivně schválil kontroverzní reformu autorského práva. Končí tak několik let vyjednávání a lobbování jak ze strany autorů a vydavatelů, tak ze strany internetových firem.

///

VARŠAVA

Kontroverzní platby na zvířata: Polské rodiny získávají na každé dítě, počínaje druhým potomkem, příspěvek 120 eur měsíčně (cca 3 tisíce korun). Nyní chce předseda vládní strany Právo a spravedlnost, Jarosław Kaczyński, začít přispívat i farmářům na jejich zvířata. Za krávu podle jeho slov dostanou 3 tisíce korun, za každé prase zhruba 600 korun. Zda budou tyto částky dostávat měsíčně či jednorázově, již neřekl. Peníze se budou údajně vyplácet z druhého pilíře společné zemědělské politiky EU, tedy nikoli ze státního rozpočtu.

Stávka učitelů: Většina polských škol zůstala v pondělí uzavřena. Vláda a školské odbory se totiž nedokázaly dohodnout na navýšení učitelských platů. Učitelé se proto rozhodli stávkovat proti vládním reformám školství. Protestovat chtějí, dokud nebudou vyslyšeny jejich požadavky. (EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Pozůstalí podporují Kövesiovou: Rodiny dvou zavražděných investigativních novinářů, Jana Kuciaka a Daphne Caruana Galiziovové, vyzvaly Radu EU, aby podpořila kandidaturu Rumunky Laury Kövesiové na post veřejného žalobce EU. „Vyzýváme Radu, aby zvolila nejstatečnější a nejvhodnější kandidátku na tuto pozici – ženu, která je ze stejného ražení jako Daphne a Jan, Lauru Cordutu Kövesiovou,“ napsaly rodiny ve společném dopise. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

Evropským žalobcem se může stát rumunská bojovnice proti korupci. Její vláda je ale proti

Horkou favoritkou na post historicky prvního evropského veřejného žalobce je kandidátka z Rumunska. Paradoxem však je, že proti ní brojí její vlastní vláda.

///

PRAHA

39 politických hnutí: O křesla v evropském parlamentu bude usilovat celkem 39 českých politických stran a hnutí. Informovalo o tom ministerstvo vnitra. Kandidovat bude všech devět stran zastoupených v českém parlamentu, přičemž středopravá TOP09 vytvořila stejně jako v roce 2014 koalici se Starosty a nezávislými. V předchozích volbách se o 21 křesel v europarlamentu utkalo celkem 38 politických uskupení. (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

Ministr Ťok odchází: Ministr dopravy Dan Ťok oznámil serveru Novinky.cz, že odchází z vlády. Důvodem je únava z útoků, kterým v poslední době čelil. Ťok byl v médiích viněn zejména za kauzu týkající se zavedení nového mýtného systému na českých dálnicích. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

///

BUKUREŠŤ

Po třiceti letech: Bývalý rumunský prezident Ion Iliescu byl oficiálně obviněn ze zločinů proti lidskosti. Rozhodnutí je výsledkem dlouhého vyšetřování protikomunistického odboje z prosince 1989. Datum soudu ale zatím není známo. Illiescu, kterému je nyní 89 let, minulý týden podstoupil operaci srdce. (EURACTIV.ro)

///

ZÁHŘEB

Populisté ztrácí sílu: Podle posledních průzkumů získá Chorvatské demokratické společenství (HDZ) pět mandátů v Evropském parlamentu, zatímco sociální demokraté tři mandáty. Největší propad zaznamenal Lidský štít, který spolupracuje s italským Hnutím pěti hvězd. Zatímco předchozí průzkum odhadoval jejich výsledek na dvě křesla, nejnovější počítá pouze s jedním. Krajně pravicový Most a liberální Amsterdamská koalice mají podle průzkumu šanci na jeden mandát. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

SARAJEVO

Bez zástupce v Radě Evropy: Do 6. dubna mohla Bosna a Hercegovina jmenovat své zástupce do Parlamentního shromáždění Rady Evropy. I přes předchozí varování ale země své kandidáty nominovat nestihla, a to kvůli sporům při formování vlády. Své zástupce nebude mít Bosna a Hercegovina ani v OSCE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) a Parlamentním shromáždění NATO. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Začíná týden občanské společnosti: V Bělehradu se od 8. do 12. dubna koná Mezinárodní týden občanské společnosti, jehož hlavním mottem je „Síla jednoty“. Více než 700 zástupců občanské společnosti se pokusí odpovědět na mezinárodní výzvy v oblasti vlády práva, demokracie a rozvoje. (Beta-EURACTIV.rs)

///

Originál v anglickém jazyce je k přečtení na EURACTIV.com.