The Capitals: V nejšťastnější zemi světa bují domácí násilí

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

SEVERSKÉ ZEMĚ

HELSINKY

Nebezpečné místo pro ženy. Každá druhá žena žijící ve Finsku má zkušenosti s fyzickým nebo sexuálním násilí. Upozornila na to studie Sally Kiveläové z Temperské univerzity, která vycházela z dotazníků a statistik poskytnutých nemocnicemi. K násilí údajně dochází zejména v noci a po požití alkoholu ze strany útočníka.

Domácí násilí je jedním z palčivých problémů Finska. Dosud přijatá opatření zatím nevedla k žádným konkrétním výsledkům. Finsko je přitom paradoxně považované za nejšťastnější zemi světa. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

///

ZÁPAD

BERLÍN

Kritika vládního plánu odchodu od uhlí. Osm z 28 členů bývalé komise pro růst, strukturální změny a zaměstnanost, známé také jako „uhelná komise“, nesouhlasí s vládním plánem odchodu od uhlí, který byl představen minulý týden. V písemném stanovisku experti a environmentalisté odsuzují vládu za to, že „jasně a zcela jednostranně zahodila výsledný kompromis uhelné komise.“ Podle nich bude mít vládní plán negativní důsledky pro životní prostředí a bude příliš nákladný.  (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

///

VÍDEŇ

Evropská daň z finančních transakcí je nepřijatelná. Návrh německého ministra financí Olafa Scholze (SPD) na zavedení evropské daně z finančních transakcí je pro jeho rakouského protějška v současné podobě nepřijatelný. Gernot Blümel (ÖVP) to prohlásil po zasedání Rady ECOFIN. Podle něj totiž současný návrh neplní původní účel daně, kterým je zabránit spekulantům ve vysoce rizikových manipulacích s národními měnami. Místo toho by mohl mít německý návrh negativní dopad na malé investory. Rakousko proto požaduje nový návrh, v opačném případě hodlá z jednání odstoupit. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

///

PAŘÍŽ

Kompromis. Spor mezi Paříží a Washingtonem ohledně uvalení digitální daně na online platformy, jako je Google nebo Facebook, dospěl k dočasnému kompromisu. Francie zatím daň nebude vybírat, zatímco USA neuvalí cla na francouzské zboží. (EURACTIV.fr)

///

BRUSEL

Velké strany u jednoho stolu. „Potřebujeme co největší podporu od severní i jižní části země, nejsnadnější cestou by bylo přivést k sobě dvě největší strany (socialistickou PS a vlámskou nacionalistickou N-VA),“ uvedl předseda konzervativců v belgickém parlamentu Servais Verherstraeten pro VRT. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

///

DUBLIN

Zemědělství vs bydlení. Předvolební kampaň v Irsku se točí zejména kolem zemědělství a bydlení. Současný premiér Leo Varadkar, který je zároveň předsedou strany Fine Gael, prosazuje silný zemědělský sektor a s ním spjatý rozvoj venkova. Šéf strany Fianna Fáil Micheal Martin zase zdůrazňuje nutnost zajištění dostupného bydlení ve venkovských oblastech. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)

///

JIŽNÍ SPOJKA

ŘÍM

Di Maio odstupuje? V Itálii se objevily spekulace o možné rezignaci Luigiho Di Maia, předsedy populistického Hnutí pěti hvězd. Odchod z čela strany by mohl údajně oznámit na zítřejší schůzce s dalšími ministry ze své partaje, nikdo z členů ale takové zvěsti nepotvrdil. Jen za pět dní se přitom konají klíčové volby v italském regionu Emilia-Romagna. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

///

MADRID

Stav klimatické nouze. Španělská vláda v úterý vyhlásila stav klimatické a environmentální nouze a zavázala se během prvních sto dní v úřadu přijmout okamžité kroky. Mimo jiné vláda plánuje parlamentu předložit nový klimatický zákon a definovat novou právně závaznou agendu pro dekarbonizaci. Cílem je v souladu s unijní agendou dosáhnout do poloviny století klimatické neutrality. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

LISABON

Portugalské vyšetřování angolského případu. Portugalským médiím dominují v těchto dnech informace o tzv. „Luanda Leaks“. Zveřejněné dokumenty se týkají společností Isabely dos Santosové, nejbohatší ženy Afriky a dcery bývalého prezidenta Angoly. Ona i její manžel čelí obvinění za zpronevěru angolských státních financí, které končily v daňových rájích.

Dos Santosová investovala nejen v Angole, ale i v Portugalsku, zejména v sektorech energetiky, bankovnictví a telekomunikací. Banky i finanční, právní a soudní orgány v Portugalsku se již zavázaly k tomu, že se budou podílet na vyšetřování. Portugalská vláda  mezitím vydala prohlášení, že vztahy mezi oběma zeměmi nejsou případem dotčeny. (Mário Baptista and Alexandra Luís | Lusa.pt)

///

ATHÉNY

Dopis o americké podpoře. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo zaslal řeckému premiérovi Kyriakosu Mitsotakisovi dopis, v němž vyjádřil Řecku plnou podporu ze strany USA. „Považujeme Atény za klíčového spojence a hlavního hráče ve východním Středomoří i na Balkáně,“ uvedl v dopise Pompeo. USA budou podle něj nadále podporovat prosperitu, bezpečnost a demokracii Řecka. Dohoda o vzájemné obraně mezi Řeckem a USA (MDCA) je v současné době diskutována v parlamentním výboru pro zahraniční věci. Definitivně by měla být schválena do několika dní. (Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)

///

VISEGRÁD

VARŠAVA

Boj s Putinem. Polsko tvrdí, že s Ruskem a jeho prezidentem Vladimirem Putinem vede úspěšnou „válku o historii“. Polské ministerstvo zahraničí varovalo Putina, aby „nezneužíval památku obětí holocaustu pro politické hry“. Polské úřady se zároveň připravují na Putinův projev, který má za týden přednést v Izraeli, a ve kterém patrně zopakuje ruský pohled na druhou světovou válku. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Soudní výpovědi Kuciakových kolegů. „Ján Kuciak představoval vážnou hrozbu pro jeho beztrestnost a obchodní aktivity,“ řekl ve své výpovědi před soudem kolega zavražděného novináře o údajném objednateli nájemné vraždy Marianu Kočnerovi. „Jsem si na 100 procent jistý, že Marian Kočner byl ten, kdo vraždu objednal,“ dodal.

Zrušení obvinění. Před několika dny byl z vazby propuštěn bývalý generální prokurátor Dobroslav Trnka. V úterý bylo rovněž zrušeno obvinění, které vedlo k jeho zatčení. Prezidentka Zuzana Čaputová si ohledně případu vyžádala schůzku se současným generálním prokurátorem a policejním prezidentem. Trnka stále čelí obviněním v jiném případě. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

///

BUDAPEŠŤ

Jádro je klíčové. Bez použití jaderné energie nebude Evropa schopná dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality, řekl v Praze maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. EU podle něj proto musí přestat s diskriminací jádra, a nejen zajistit rovné podmínky, ale tuto energii zároveň podpořit. Jaderné elektrárny dle jeho slov dokáží dlouhodobě vyrábět elektřinu bezpečně, „zeleně“, levně a předvídatelně.

Plyn z Turkmenistánu. Maďarsko se zajímá o dovoz plynu z Turkmenistánu do Evropy, uvedl Tamás Menczer z ministerstva zahraničí po zasedání maďarsko-turkmenistánského mezivládního ekonomického výboru v Budapešti. Maďarsko importuje 90 % svých zásob ropy a zemního plynu, většinu pak z Ruska. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

PRAHA

Obchodní válka kvůli digitální dani? Podle informací Hospodářských novin čelí ČR výhrůžkám ze strany USA kvůli plánovanému uvalení 7% digitální daně na americké online giganty, jako je Google, nebo Facebook. Daň by měl příští týden projednat český parlament, a pokud bude schválena, USA údajně zavedou cla na české výrobky. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) tvrdí, že o ničem takovém nemá informace a ani neočekává, že by se tyto spekulace staly realitou. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

///

BALKÁN

SOFIE

Příliš drahé účty za energie. V roce 2018 čelilo 30 % bulharských domácností problémům s včasným placením účtů za energie. Hůře na tom bylo už jen Řecko (36 %). Data vycházejí z každoročního průzkumu příjmů a životních podmínek (EU-SILC). (dnevnik.bg)

///

BUKUREŠŤ

Dočká se Rumunsko státních zastupitelů? Rumunský ministr spravedlnosti Cătălin Predoiu představil své návrhy kandidátů do čela Antikorupčního ředitelství (DNA), Ředitelství pro boj s organizovaným zločinem a terorismem (DIICOT) a Nejvyššího státního zastupitelství. Všechny tři instituce měly několik měsíců prozatímní vedení. Návrh musí zhodnotit zvláštní rada a potom jej musí potvrdit prezident Klaus Iohannis. (EURACTIV.ro)

///

LUBLAŇ

Bílá kniha o obraně. Slovinské ministerstvo obrany představilo Bílou knihu o obraně. Jejím hlavním cílem je postupně zvyšovat počet slovinských vojáků, a to do roku 2035 na 8000 a 2000 aktivních záloh. Stejně tak je v plánu zvýšit do té doby výdaje na 2 % HDP (nyní 1,01 %). Experti dokument zkritizovali a tvrdí, že je příliš ambiciózní v otázce zvyšování počtu jednotek a že se málo věnuje rozvoji technologií. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

ZÁHŘEB

Stranické spory. Bývalý ministr zahraničí a předseda parlamentního výboru pro zahraniční záležitosti Miro Kovač (HDZ) se opět vymezil proti premiérovi a svému stranickému kolegovi Andreji Plenkovićovi. Kovač tvrdí, že strana potřebuje změnu, neboť i „ptáci ve větvích si štěbetají o tom, že pokud HDZ bude pokračovat stávající cestou, tak po parlamentních volbách rozhodně nebude vládnoucí silou“.

Ptačí chřipka útočí. Chorvatsko posiluje kvůli hrozbě ptačí chřipky veterinární inspekce. Úřadům se sice podařilo zlikvidovat jen pětinu nakaženého masa z Maďarska, spotřebitelům prý žádné nebezpečí nehrozí. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

V Davosu se řeší srbské zbraně. Srbský prezident Aleksandar Vučić prohlásil, že zatím největší stížnost, kterou zaslechl během jednání v Davosu, se týká srbského nákupu zbraní z Ruska. Na tyto námitky dle svých slov odpověděl razantně s tím, že nákup zbraní je v zájmu srbské obrany a že Srbsko by si dokonce mohlo dovolit koupit od Ruska protiletadlové systémy S-300 a S-400, ale nakonec se rozhodlo tak neučinit. (EURACTIV.rs)

///

SARAJEVO 

Čtyřmiliardový deficit zahraničního obchodu. Bosenský deficit zahraničního obchodu dosáhl v roce 2019 zhruba 4 miliard eur. Informoval o tom místní statistický úřad. Klíčovými obchodními partnery Bosny a Hercegoviny jsou Německo, Itálie, Chorvatsko a Srbsko. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde