The Capitals: „Užiteční idioti“ mě chtějí vyhodit z EPP, říká Orbán

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

BERLÍN

Orbán vs. EPP: Maďarský premiér Viktor Orbán v rozhovoru s německými novinami Die Welt am Sonntag ostře zkritizoval členy Evropské lidové strany (EPP), kteří požadovali jeho vyloučení z této celoevropské „rodiny“ stran a nazval je „užitečnými idioty“. „Levice se snaží oslabit EPP. Po Maďarsku přijde na řadu Itálie a Rakousko, cílem je oslabit EPP na úrovni EU, aby mohli socialisté a levice převzít vedení Evropy,“ řekl Orbán.

Místopředseda EP Dimitris Papadimoulis (Strana evropské levice) pro EURACTIV.com řekl, že na nadcházejícím summitu Evropské lidové strany (proběhne 15. března 2019) se ukáže, jestli se lidovcům podaří Orbána „zklidnit nebo se s ním definitivně rozejdou“. Deset členů EPP požaduje vyloučení strany Fidesz, podle kandidáta EPP na předsedu Evropské komise Manfreda Webera jsou ale stále otevřené všechny možnosti.

Politická kampaň, která rozpory vyvolala, bude pokračovat. „Kampaň proti předsedovi EK Jeanu-Claudu Junckerovi skončí 15. března, ale bude ji následovat další, tentokrát proti Fransi Timmermansovi, socialistickému kandidátovi na předsedu EK,“ řekl Orbán. Kampaň proti Sorosovi, kterého označil za Timmermansova spojence, prý bude pokračovat. Orbán uvedl, že by Komise měla přestat rozhodovat o otázkách migrace. Větší role by naopak měla připadnout ministrům vnitra zemí EU, jejichž spolupráce by měla podle jeho představ institucionálně fungovat na podobných základech jako eurozóna. (Claire Stam, EURACTIV.de/ Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

Nová šéfka CDU vtipkuje na účet LGBT komunity: Annegret Kramp-Karrenbauerová čelí vlně kritiky za vyjádření o intersexuálních osobách, u kterých není možné jasně stanovit, zda jsou ženou nebo mužem. Informoval o tom mediální partner sítě Euractiv Der Tagespiegel. Na adresu nových  neutrálních toalet, které se začaly objevovat na některých místech v Berlíně, Karrenbauerová prohlásila, že „jsou určeny mužům, kteří se nedokážou rozhodnout, jestli chtějí při močení stát nebo sedět“. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

LONDÝN

Britský trh po Brexitu: Spojené státy usilují o úplný přístup zemědělských produktů na britský trh po Brexitu. Spojené království má ale obavy z amerických sanitárních standardů. Příkladem jsou kuřata čištěná chloridem nebo hovězí maso obsahující hormony. Takové produkty totiž nesplňují pravidla pro přístup na trh EU.

„Klamné a zavádějící termíny jako ‚chlorovaná kuřata‘ a ‚hovězí s hormony‘ slouží k tomu, aby na americkou produkci vrhly co nejhorší světlo. Nastal čas, aby tyto mýty byly nazvány pravými jmény. Je to pomlouvačná kampaň,“ řekl v sobotu velvyslanec Spojených států v Londýně.

Zemědělská unie Spojeného království ale minulý týden pro EURACTIV.com uvedla, že by se britská vláda měla vyhnout rychlé obchodní dohodě se Spojenými státy. „Spojené státy považují přístup EU k sanitární problematice, například ke geneticky upravovaným potravinám, za neopodstatněný. Byly by rády, aby k tomu EU přistupovala jinak a podobný přístup budou zastávat i v rámci obchodního jednání se Spojeným královstvím,“ řekl představitel Zemědělské unie. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

MADRID

Španělsko nabídne Britům povolení k pobytu: Madrid zvažuje, že v případě tvrdého Brexitu udělí povolení k pobytu britským občanům žijícím ve Španělsku. Povolení by podle plánu mohlo získat až pro 400 000 Britů, píše španělský deník El Pais.

Povolení k pobytu pro občany Venezuely: Španělská vláda s odvoláním na humanitární důvody a nutnost ukončit právní vakuum udělila povolení k pobytu také přibližně čtyřem stovkám občanů krizí zmítané Venezuely. Tiskovou agenturu EFE o tom informovaly vládní zdroje.

Stejné zdroje pak minulý pátek uvedly, že počet lidí, kteří dostanou povolení k pobytu se může v příštích týdnech zvýšit. Komise pro azyl a uprchlíky totiž informovala Venezuelany, kterým byl v období od roku 2014 zamítnut azyl, že místo něj mohou žádat o povolení k pobytu. (EuroEFE.EURACTIV.es/EPA/EFE)

///

PAŘÍŽ

Chaos v Calais: Stovka migrantů se pokusila dostat do Spojeného království přes přístav v Calais, více než 60 z nich bylo zatčeno.

Digitální daň: Francouzský ministr hospodářství Bruno Le Maire řekl, že nová 3% digitální daň pro velké technologické firmy přinese ročně do rozpočtu 500 milionů eur. Nová daň platí od 1. ledna letošního roku, musí být ale ještě formálně schválena francouzským parlamentem. (Cécile Barbière, EURACTIV.fr)

///

VARŠAVA

Volby v Gdaňsku: Podle neoficiálních volebních výsledků se novou starostkou Gdaňsku stane Alexandra Dulkiewiczová. Nové volby se musely uskutečnit poté, co bývalého starostu Pawla Adamowicze útočník smrtelně zranil během lednové charitativní akce. Dulkiewiczová působila na gdaňské radnici jako místostarostka. Jako vyjádření úcty k zesnulému Adamowiczovi nepostavily hlavní politické strany proti Dulkiewiczové žádné protikandidáty.

///

ŘÍM

Macron vyzval Itálii ke smíru: V rozhovoru pro státní televizi RAI, Emmanuel Macron vyzval italskou vládu, aby se přenesla přes aktuální diplomatickou krizi s Francií. „Naše historie a partnerství je silnější než naše rozpory,“ řekl francouzský prezident a dodal, že dialog s Římem je pro Francii stejně tak důležitý jako s Německem.

Nový člen Demokratické strany: Bývalý guvernér regionu Lazio Nicola Zingaretti v sobotu zvítězil v primárkách socialistické Demokratické strany a stal se tak novým lídrem středolevé strany. V primárkách hlasovalo 1,8 milionu podporovatelů socialistů.

Demonstrace proti rasismu: Téměř 200 000 lidí se zúčastnilo sobotní demonstrace v Miláně. Demonstranti protestovali proti protiimigrační politice vládnoucí strany Liga. „Je dobré mít poklidné demonstrace, ale svůj názor nezměním,“ okomentoval situaci lídr strany Matteo Salvini.

///

ATHÉNY

Moody’s zvýšila Řecku rating: Americká ratingová agentura Moody’s v pátek zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti země o dva stupně ze známky B3 na známku B1. Další výhled je podle ní stabilní. „Probíhající reformy začínají v ekonomice pomalu přinášet své ovoce,“ uvedla agentura. Analytici očekávají, že zvýšení ratingu pomůže řecké vládě s úplným návratem na finanční trhy.

///

BRATISLAVA

Slováci nesouhlasí s Babišem: „Nechci peníze (z EU) na semináře, workshopy a školení, my chceme beton,“ řekl český premiér Andrej Babiš na únorovém summitu Visegrádské čtyřky s Německem, kde se řešilo složení budoucího rozpočtu EU.

„S tímto nesouhlasíme, ,měkké‘ projekty jsou pro nás stejně důležité jako budování infrastruktury,“ řekla v rozhovoru pro EURACTIV.sk Denisa Žiláková, vedoucí kanceláře slovenského místopředsedy vlády zodpovědná za implementaci kohezní politiky EU. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Zeman podpořil ČSSD: Český prezident Miloš Zeman prohlásil, že v květnových volbách do Evropského parlamentu bude volit ČSSD, kterou dříve vedl, ale v posledních letech ji kritizoval. Na sjezdu sociálních demokratů v Hradci Králové zároveň zpochybnil nízké preference strany v dosavadních průzkumech.

Prezident Zeman podpoří ČSSD ve volbách do Evropského parlamentu

Zeman bude v květnových evropských volbách volit sociální demokraty. Své rozhodnutí jim oznámil dnes na sjezdu v Hradci Králové. Jejich někdejší předseda doufá, že získají v hlasování důstojné místo a nenechají se zahanbit novými subjekty, například Piráty.

Piráti chtějí vysvětlení české „otočky“: Podle České pirátské strany představuje nedávno přijatá směrnice EU o ochraně autorských práv hrozbu pro svobodu internetu. Kritizují proto rozhodnutí české vlády podpořit novou legislativu, přestože předtím měla k návrhu své výhrady. K vysvětlení změny českého postoje Piráti v otevřeném dopise vyzvali ministra kultury Antonína Staňka. (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

SOFIE

Medveděv míří do Bulharska: Ruský premiér Dmitrij Medveděv dnes navštíví Sofii, kde bude jednat o energetických projektech, včetně bulharského plánu prodloužit plynovod Turkish Stream, který zásobuje střední Evropu, nebo znovunastartování výstavby jaderné elektrárny Belene. (partner sítě EURACTIV Dnevnik)

///

BUKUREŠŤ 

Sportovci do europarlamentu?: Bývalý tenista Ilie Năstase a opěvovaný fotbalový trenér Anghel Iordănescu budou kandidovat do Evropského parlamentu. Oba bývalí atleti byli dříve generálové, zastávali pozice senátorů v rumunském parlamentu a budou součástí kandidátky levicové Národní unie pro progresivní Rumunsko (UNPR). (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

///

LUBLAŇ

Rezignace ve vládě: Státní tajemník pro sport a bývalý basketbalista Peter Vilfan rezignoval na svůj post poté, co finančnímu úřadu nepřiznal příjem 30 000 euro. Vilfan je členem liberální Demokratické strany důchodců. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

ZÁHŘEB

Vládní strana hospodaří nejlépe: Lídr chorvatské vládní koalice, strana HDZ (EPP), měla na konci roku na svém účtu přebytek 12 milionů kun (150 000 euro). Opoziční SDP (S&D) hospodařila také s přebytkem (4 miliony kun, což odpovídá 55 000 euro), z minulosti si s sebou ale stále nese dluh ve výši 8 milionů kun (100 000 euro). Před začátkem kampaní pro evropské volby se jedná o klíčovou informaci. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

SARAJEVO

Příprava na členství: Jeden ze tří nejvyšších představitelů Bosny a Hercegoviny Milorad Dodik dnes pošle dodatečné otázky týkající se vstupu země do EU eurokomisaři Johannesi Hahnovi. Balkánské zemi se zatím nepodařilo odpovědět na 23 z 655 otázek Evropské komise, a to údajně kvůli „nedostatku potřebných informací“. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Kampaň za ochranu včel: V Srbsku byl oficiálně zahájen „měsíc ochrany včel“ s cílem shromáždit návrhy na zastavení velkého úbytku včelstev, který je spojený s nevhodným použitím pesticidů.

Přibližně 20 000 včelařů v Srbsku chová dohromady 1,3 milionu včel. Ročně vyprodukují 7 000 tun medu, v roce 2015 to přitom bylo 12 000 tun. (Julija Simić, Beta-EURACTIV.rs)