The Capitals: USA by mohly pomoci s řešením středomořských sporů, tvrdí think tank EPP

© EPA/SIMELA PANTZARTZI

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

Spojené státy mohou sehrát roli „neutrálního“ prostředníka v probíhajících sporech ve východním Středomoří, řekl EURACTIV.com Niklas Novaky, analytik think-tanku evropských lidovců (EPP) Martens Center.

„Američané mají zkušenosti ve zprostředkování dialogu v námořních sporech mezi Řeckem a Tureckem, a to například z případu z roku 1996 okolo ostrůvků Imia/Kardak. USA by se měly k této roli vrátit a jako prostředník pomoci s řešením současných neshod ve východním Středomoří ohledně vymezení výlučných ekonomických zón,“ uvedl a dodal, že Spojené státy by mohly vzhledem ke své poloze platit za více neutrálního prostředníka.

Řecké noviny Kathimerini píší, že Washington po nedávné návštěvě řeckého premiéra Kyriakose Mitsotakise v USA plánuje učinit potřebné kroky k deeskalaci napětí v regionu. (Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

///

ŘÍM

Snaha zprostředkovat dialog v libyjské krizi ztroskotala. Poté, co Itálie vyzvala ostatní státy k jednání o vyřešení krize v Libyi, předseda libyjské Vlády národní jednoty (GNA) podporované OSN Fáiz Sarrádž zrušil svou návštěvu Říma, když se dozvěděl, že premiér Giuseppe Conte jednal s jeho konkurentem usilujícím o vedení GNA.

V Káhiře italský ministr zahraničí Luigi Di Maio navíc odmítl přidat svůj podpis na společný dokument Egypta, Francie, Kypru a Řecka, který je podle něj „příliš tvrdý“ k Turecku i GNA. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Žádné změny ve vládním kabinetu. Složení německé vládní koalice se měnit nebude. Potvrdila to kancléřka Angela Merkelová v reakci na myšlenku lídra CSU Markuse Södera, který chtěl kabinet obměnit. Našel sice podporu u předsedkyně CDU Annegret Kramp-Karrenbauerové, k prosazení změn je ale kancléřčin hlas klíčový. Obměna se měla týkat resortů, které se věnují oblasti byznysu a inovací. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

///

VÍDEŇ

FPÖ má nový „brand“. Rakouská pravicová strana FPÖ zažívá od května 2018 jeden korupční skandál za druhým. Ztratila nejen svou pozici ve vládě, ale také předsedu Heinze-Christiana Stracheho a 10 procent voličů. Strana se proto uchýlila ke změnám a nově se bude prezentovat jako „moderní pravicová konzervativní strana“. Opustili jí také dva tajemníci, kteří zastávali svůj post dlouhých 14 let. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

///

LONDÝN

Rozvodová dohoda nezaručí práva dětských uprchlíků. Britští zákonodárci odmítli návrh, který by po brexitu zajistil ochranu dětských uprchlíků. Opatření bylo součástí původní rozvodové dohody expremiérky Theresy Mayové a mělo garantovat, že opuštění dětští uprchlíci se budou moci opět připojit ke svým rodinám žijícím v Británii. V revidované dohodě ale opatření chybí. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

///

STOCKHOLM

Konec fosilních paliv? Švédsko se rozhodlo postavit se do čela boje proti klimatické změně. Budoucnost bez fosilních paliv je cílem nejen v této zemi, ale i ve zbytku Evropské unie. (Pekka Vanttinen | EURACTIV.com)

///

PAŘÍŽ

Francouzská závislost na pesticidech. Francie ve středu zveřejnila oficiální statistiky, které potvrzují, že využití pesticidů se mezi lety 2017 a 2018 dramaticky zvýšilo o 24 %. Tato informace přichází jako šok, vláda totiž měla v plánu skrze tzv. Ecophyto plán snížit užití postřiků na plevel o 25 % do roku 2020 a o 50 % do roku 2025. (EURACTIV.fr)

///

MADRID

Španělská „bromance“. V září minulého roku se premiér Pedro Sánchez nechal slyšet, že by „nemohl klidně spát“, kdyby zformoval vládu s lídrem Podemos Pablem Iglesiasem. Nyní se předseda vlády s levicovým politikem dohodl nejen na vytvoření prvního koaličního kabinetu od třicátých let minulého stolení, ale zároveň podle dokumentu podepsaného ve středu vzájemné vazby ukotvily skutečně pevně, aby nemohlo dojít k narušení spolupráce uvnitř vlády ani parlamentních klubů. (Jorge Valero | EURACTIV.com)

///

BRUSEL

Rozhodnutí okolo navrátilců z ISIS. Belgická vláda se nebude odvolávat proti rozhodnutí národního soudu, které umožňuje několika dětem belgických bojovníků na straně Islámského státu vrátit se zpátky ze Sýrie, uvedl ministr zahraničí Philippe Goffin před parlamentním výborem pro zahraniční věci. Děti v současnosti přebývají v uprchlickém táboře Al-Hol společně se svými matkami, které podle soudce nemají nárok na konzulární pomoc nebo dokumenty.

Protože Belgie nechce přijímat dospělé bojovníky ISIS, největší překážkou nyní bude přesvědčit matky dětí, aby je do Belgie pustily samotné. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

///

DUBLIN 

Kdy budou volby? Předseda irské vlády Leo Varadkar a lídr strany Fianna Fáil Micheál Martin se dnes večer sejdou, aby se pokusili dohodnout na termínu irských parlamentních voleb. Varadkar již dříve prohlásil, že volby by se mohly konat již v roce 2020, přičemž Martin navrhuje termín okolo Velikonoc. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)

///

VARŠAVA

Jourová v Polsku. Předseda Senátu Tomasz Grodzki (OP) se sešel s českou eurokomisařkou pro hodnoty a transparentnost Věrou Jourovou a jejím kolegou zodpovědným za oblast justice Didierem Reyndersem. Trojice diskutovala o reformách polské justice, hlavní pozornost přitom věnovali novému zákonu, který by podle Komise mohl podkopat nezávislost polské justice.

Polské jednotky zůstávají v Iráku. Polský velvyslanec v Iráku byl kvůli eskalaci napětí v Iráku evakuován. Vojenské jednotky ale v zemi prozatím zůstávají. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

O osudu vojáků v Iráku rozhoduje i Maďarsko. Předseda obranného výboru maďarského parlamentu Lajos Kósa informoval o tom, že výbor bude o situaci v Iráku jednat s ministrem obrany Tiborem Benköem. Maďaři mají v Iráku 200 mužů, sídlí přitom na základně Erbil, která se stala jedním z terčů íránského útoku. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

///

BĚLEHRAD

TurkStream se vyplatí. Srbský prezident Aleksandar Vučić při příležitosti otevření plynovodu TurkStream prohlásil, že Srbsku se investice do jeho výstavby vrátí za zhruba 10 až 12 let. Vučić dále podotkl, že projekt oživí srbský průmysl a ekonomiku, posílí energetickou bezpečnost země a povede ke snížení ceny pohonných hmot. (EURACTIV.rs)

///

ATHÉNY

Bulhaři vstupují do řeckého projektu FSRU. Společnost BULGARTRANSGAZ získá 20% podíl v developerské firmě GASTRADE S.A, která má v severním Řecku vybudovat LNG terminál. Plovoucí zařízení pro skladování a opětovné odpařování (FSRU) je projektem, ze kterého by údajně měla těžit celá Evropa i Spojené státy. Terminál by měl začít fungovat v roce 2022. (Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)

///

SOFIE

Americký plyn. Bulharský premiér Bojko Borisov nadále odmítá, že by se jej USA snažily přesvědčit o nutnosti ukončení projektu Balkan Stream, který by měl společně s TurkStreamem do Evropy přivádět ruský plyn. Premiér ale informoval, že Bulharsko chce od amerických společností koupit zásoby zkapalněného zemního plynu (LNG). Země má údajně zájem i o 20% podíl v nově vznikajícím řeckém LNG terminálu. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

///

PRAHA

Češi věří Putinovi. Vladimir Putin je pro 33 % Čechů nejdůvěryhodnějším světovým lídrem. Vyplývá to z průzkumu Pew Research Centre. Francouzskému prezidentovi věří 30 % Čechů, americkému 28 %. Německá kancléřka vzbuzuje důvěru jen u 25 % Čechů. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

///

BRATISLAVA 

Jaký je největší slovenský problém? Životní podmínky, korupce a zdravotní péče patří mezi nejčastější příčiny frustrace slovenských občanů. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění slovenské pobočky Transparency International. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

///

ZÁHŘEB

Nové členské země trápí odliv obyvatelstva. „Chorvatsko každý rok přijde o 15 tisíc lidí, což se dá přirovnat ke středně velkému městu,“ prohlásil chorvatský premiér Andrej Plenković během své návštěvy Paříže. Podotkl však, že svoboda pohybu v EU by rozhodně neměla být omezována. Pomoci by podle něj mohly evropské fondy, díky kterým se srovnávají rozdíly mezi jednotlivými unijními zeměmi. (Tea Trubić Macan | EURACTIV.hr)

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde