The Capitals: Tusk chce překonat narativ „staré“ a „nové“ Evropy

© EPA/ ANTONIO BAT

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

ZÁHŘEB

„Žil jsem na druhé straně železné opony, a mám proto osobní zkušenost s ‚Evropou dvou rychlostí‘. Hlavní rolí Evropské unie je vyrovnat hrací pole, obzvláště pro malé země,“ řekl ve svém prvním rozhovoru pro chorvatskou národní televizi nově zvolený předseda Evropské lidové strany Donald Tusk.

Polský expremiér, který donedávna působil jako předseda Evropské rady, dále zdůraznil, že jeho cílem bude překonat narativ „staré“ a „nové“ Evropy.

Tusk byl zvolen do čela evropských lidovců během stranického kongresu, který se konal 20. a 21. listopadu v Záhřebu. Tématem sjezdu byl také osud maďarské vládní strany Fidesz. Partaj Viktora Orbána má v současní době pozastavené členství a lidovci by měli rozhodnout o jejím setrvání či vyloučení koncem ledna. Podle agentury AFP nyní EPP pracuje na interní zprávě, která by měla být dokončena během prosince.

„Pak zahájím velmi intenzivní konzultaci,“ prohlásil Tusk.

Sjezdu v Záhřebu se zúčastnila řada významných evropských politiků. Mezi nimi byl i bývalý italský premiér a stávající europoslanec Silvio Berlusconi, který podobně jako Tusk hovořil o hrozbách komunismu.

„Komunismus nekončí na hranicích. Buďme opatrní před komunistickými zeměmi, které představují hrozbu. Každý, kdo zná čínskou politiku si je vědom hrozby pro budoucí generace,“ varoval Berlusconi.

Výrazná figura italské politiky se neopomenula opřít ani do stávající italské vlády. Berlusconi také podpořil myšlenku posílení evropských vojenských sil, které by mohly „odstrašit“ africké migranty od cesty do Evropy.

K migraci se na kongresu vyjadřoval i řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. „Evropa už nemůže předstírat, že migrační krize ovlivňuje jen členské státy na unijních hranicích,“ nechal se slyšet Mitsotakis. Dublinské dohody zároveň označil za „žalostně nedostačující“.

Zdroje z řecké vlády serveru EURACTIV.com prozradily, že diskuse o změně Dublinu začne okamžitě po nástupu nové Evropské komise. Athény údajně mají blízko k nedávným návrhům z dílny německého ministra vnitra Horsta Seehofera (CSU). (Tea Trubić Macan | EURACTIV.hr, Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

///

BERLÍN / BĚLEHRAD

Špionážní drama. Turecká policie zatkla právníka německé ambasády v Ankaře, který prověřoval data o tureckých uprchlících. Zjistila to německá média NDR, WDR a Süddeutscher Zeitung.

Turecká média informovala o tom, že Yilmaz S. byl obviněn z „napojení na teroristickou organizaci“, podle německých médií ale prokurátor obvinil právníka také ze špionáže pro Německo. (Claire Stam | EURACTIV.de)

Špionážní skandál řeší také v Srbsku. „V Srbsku se nachází celá řada bulharských špionů,“ prohlásil včera předseda parlamentního výboru pro Kosovo Milovan Drecun, který má velmi blízko k prezidentovi Aleksandaru Vučićovi.

Bulharsko je podle něj zapleteno do skandálu ohledně videa kolujícího na sociálních sítích, které zachycuje, jak zaměstnanec srbské tajné služby dostává peníze od bývalého zástupce ruského vojenského atašé v Bělehradu, George Klebana.

Srbská bezpečnostní a zpravodajská agentura již oficiálně potvrdila autenticitu videa. Drecun se domnívá, že za skandálem stojí právě bulharští špioni, kteří mají za cíl poškodit srbsko-ruské vztahy.

Minulý týden Bulharsko vyloučilo kvůli podezření ze špionáže jednoho z tajemníků ruské ambasády. Den na to Sofie odmítla vydat víza Rusovi, který měl v Sofii usednout jako obranný atašé. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

///

PAŘÍŽ

Francouzští novináři versus Google. Boj mezi francouzskými novináři a Googlem kvůli ochraně autorských práv se dočkal zlomového okamžiku. Ve středu 20. listopadu velké tiskové organizace a tisková agentura France Presse podaly stížnost na Google k francouzskému úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Podepsaní obviňují Google z porušování nového mechanismu, který má zaručit lepší rozdělení výnosů z internetového obsahu.

V říjnu Google oznámil, že nebude francouzským vydavatelům internetového zpravodajství platit za zobrazování jejich obsahu, čímž rozladil jak vydavatele, tak vládu. Tiskové organizace obdržely podporu přibližně od 1 500 evropských novinářů, spisovatelů, vydavatelů, producentů, režisérů, hudebníků nebo právníků. (EURACTIV.FR)

///

ŘÍM

Těžké časy Hnutí pěti hvězd. Členové Hnutí pěti hvězd ve vnitrostranickém internetovém referendu odmítli návrh, na základě kterého by se strana nezúčastnila regionálních voleb v regionech Emilia-Romagna a Kalábrie. Výsledky hlasování jsou považovány za ránu pro lídra hnutí Luigiho Di Maia, který podporoval volební „přestávku“, aby se v těchto dvou regionech vyhnul předpokládané porážce. „Ano, hnutí čelí těžkým časům. Jsem první, který to přiznává,“ řekl Di Maio.

Další středová strana. Italský europoslanec Carlo Calenda oznámil, že zakládá novou středovou stranu s názvem Azione. Calenda, který v Evropském parlamentu patří do socialistické frakce (S&D), předtím působil ve středolevé Demokratické straně (PD). Z té však odešel. Byl totiž proti tomu, aby strana utvořila koalici s Hnutím pěti hvězd. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

///

VARŠAVA

Opozice se připravuje na primárky. Za několik týdnů si bude největší opoziční strana Občanská platforma vybírat svého prezidentského kandidáta. O nejvyšší post se dlouho ucházela pouze jedna opoziční kandidátka – Malgorzata Kidawa-Blonska, kterou podporuje většina strany.

Zájem o kandidaturu však již vyjádřil i starosta Poznaně Jacek Jaśkowiak.  Zda bude mít šanci vyhrát, se teprve ukáže, patří totiž k levicovějšímu křídlu strany. Body však může získat za svou současnou práci v čele velkého města. Výsledky primárek budou známy v polovině prosince. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Žádný opoziční blok. Čtyři slovenské opoziční strany se ani po několikadenním vyjednávání nebyly schopné dohodnout na společné kandidátce pro nadcházející parlamentní volby. Strana Pro lidi bývalého prezidenta Andreje Kisky, Svoboda a solidarita (ECR) a společná koalice Progresivního Slovenska (ALDE) a SPOLU-OD (EPP) proto budou kandidovat zvlášť.

Andrej Kiska sice usiloval o širší koaliční blok šesti opozičních stran, který by zahrnoval také křesťanské demokraty a OĹaNO (obě EPP). Ani jedna z těchto dvou stran ale takovou nabídku nepřijala. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Češi chybí na klíčových postech v EU. Česká republika je co do počtu pracovníků v institucích Evropské unie zastoupena adekvátně své velikosti. Češi však většinou chybějí na pozicích, které jsou z hlediska české zahraniční politiky klíčové. Vyplynulo to ze závěrů debaty Češi v institucích EU, kterou uspořádala Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).

Podle Jany Hybáškové, která byla jmenována zvláštní zmocněnkyní ministerstva zahraničí pro instituce EU, má Česko problém s obsazováním pozic ve středním a vyšším managementu. Vinu podle ní zčásti nese i české školství. Řada uchazečů o pozici v institucích EU totiž nesplní testy. (ČTK)

///

BUKUREŠŤ

Rumuni v zahraničí volí prezidenta. Pro rumunské občany žijící v zahraničí se dnes otevírají volební místnosti pro druhé kolo prezidentských voleb. Vybírají mezi současným prezidentem Klausem Iohannisem a bývalou premiérkou Vioricou Dancialovou.

Vůbec poprvé poběží volby v zahraničí kvůli změnám volebních zákonů tři dny. Důvodem je velký zájem Rumunů žijících v zahraničí, kteří se mnohdy kvůli dlouhým frontám nemohli včas dostat do volebních místností. (EURACTIV.ro)

///

BĚLEHRAD

Ministr financí přijde o doktorát. Etická komise Bělehradské univerzity pověří univerzitní senát, aby kvůli porušení pravidel anuloval disertační práci současného ministra financí Siniši Maliho, oznámila rektorka univerzity Ivanka Popovićová. Mali podle ní jednal proti etickým pravidlům, když bez citování využil texty jiných autorů. (EURACTIV.rs)

///