The Capitals: Timmermansovi se nelíbí nečekané „povýšení“ kolegy Dombrovskise

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

Zvolená předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v úterý oznámila, jakým způsobem si eurokomisaři v jejím novém kabinetu rozdělí agendu.

Frans Timmermans, pravá ruka končícího předsedy Komise Jeana-Clauda Junckera, se dočkal široké podpory poté, co von der Leyenová potvrdila, že v nově složené exekutivě bude mít na starost celou klimatickou agendu.

Nizozemec dohlédne na zrození klíčového balíku klimatických opatření označovaného jako „Green New Deal“. S reakcí na svou novou funkci si ovšem dával na čas, prohlášení vydal až hodiny po většině ostatních kandidátů na eurokomisaře.

Podle zdrojů tento odklad způsobila Timmermansova nespokojenost s tím, že Valdis Dombrovskis z Lotyššska se stejně jako on a Dánka Margrethe Vestagerová má stát „výkonným místopředsedou“ v novém kabinetu. Původní plán byl takový, že socialista (S&D) Timmermans a liberálka (Obnova Evropy, RE) Vestagerová vytvoří společně s von der Leyenovou z Evropské lidové strany (EPP) pomyslný triumvirát.

Jeho silná pozice v nové Komisi měla být náplastí za to, že společně s Vestagerovou byli jako tzv. spitzenkandidáti při výběru nového šéfa Komise odsunuti na druhou kolej. „Povýšení“ dalšího kolegy do výkonné pozice pro něj ovšem znamená oslabení.

Dombrovskis (EPP) bude dohlížet na celou ekonomickou agendu, lidovci tak mají novou Komisi pevně v rukou, i když to tak po komplikovaném vyjednávání podpory pro von der Leyenovou nevypadalo.

Původně to vypadalo, že nová šéfka bude muset upozadit stranickou příslušnost ve prospěch genderově a geograficky vyvážené Komise, nakonec se však do pozic místopředsedů dostali za evropské lidovce ještě Řek Margaritis Schinas a Chorvatka Dubravka Šuicová.

Vestagerová byla naopak se svou novou funkcí spokojená a navíc přiznala, že Timmermans bude v hierarchii nad ní, přestože liberálové trvali na tom, aby byly jejich pozice stejně silné. (Sam Morgan, EURACTIV.com)

///

ŘÍM

Přestože Itálie dostala vytoužené ekonomické portfolio, reakce Říma jsou rozpačité. Italský kandidát Paolo Gentiloni totiž bude zastíněn prvním místopředsedou Evropské komise Valdisem Dombrovksisem, který by se měl starat o oblast hospodářství a finančních služeb. Komise však další konfrontaci s italskou vládou kvůli ekonomické situaci v zemi neočekává. Italské ministerstvo financí totiž nově přebírá bývalý europoslanec Roberto Gualtieri (PD). Gentiloni a Gualtieri se tak stanou klíčovými postavami, které mohou obnovit důvěru mezi Římem a Bruselem po 14 měsících nadvlády pravicového lídra Mattea Salviniho.

Italskou ambicí je, aby se Gentiloni v budoucnu nevyhýbal řízením pro porušení povinnosti, ale aby se aktivně podílel na reformě ekonomické správy Unie. „Chceme přezkoumat Pakt stability a růstu, abychom se ujistili, že pravidla EU povedou k posílení ekonomického růstu a k udržitelnému rozvoji Itálie a celé Evropy,“ řekl premiér Giuseppe Conte. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

PAŘÍŽ

Francouzská komisařka Sylvie Goulardová dostala v nové Komisi široké portfolio zahrnující dvě velká témata: obranu a průmysl. Náměstek pro evropské záležitosti z Macronova hnutí En Marche Pieyre-Alexandre Anglade toto portfolio označil za „klíčové pro budování evropské suverenity“ a vítají jej i opoziční politici.

Cílem kritiky je ale samotná Goulardová. Například podle francouzské europoslankyně Manon Aubryové (GUE) má adeptka na komisařku příliš blízko k Německu. „Sylvie Goulardová doslovně zkopírovala své argumenty od německé bankovní lobby,“ uvedla Aubryová pro magazín Marianne. Nová francouzská komisařka je navíc podezřelá z toho,  že jednoho ze svých asistentů v Evropském parlamentu zaměstnávala nelegálně. (EURACTIV.fr)

///

MADRID

Španělská vláda zatím nevydala oficiální stanovisko, mezi ministry však po jmenování bývalého španělského ministra zahraničí Josepa Borrella do pozice příštího šéfa unijního diplomacie zavládla spokojenost.

Sira Regová, europoslankyně a mluvčí krajně levicového uskupení Izquierda Unida (IU), nicméně ostře zkritizovala novou Komisi. „Slogany a politický marketing neskryjí protisociální charakter kabinetu von der Leyenové,“ řekla.

IU stejně jako celá koalice španělských levicových stran Unidas Podemos zpochybnila přístup nové šéfky EK v otázce migrace. „Je součástí ,ochrany evropského způsobu života‘ nechat umírat tisíce lidí ve Středozemním moři?“ zajímalo Regovou. (Fernando Heller /EuroEFE.EURACTIV.es)

///

VARŠAVA

Polsko zisk zemědělského portfolia vítá. „Je to velká věc pro Polsko, ale také pro evropské zemědělství,“ uvedl europoslanec z vládní strany PiS (ECR) Zbigniew Kuzmiuk.

Pro Polsko je agrární agenda klíčová. Země je totiž jedním z největších příjemců zemědělských dotací už od počátku svého členství v EU. Na druhou stranu, v nastávajícím víceletém finančním rámci bude na zemědělství vyčleněn menší podíl unijního rozpočtu, než jak tomu bylo v tom stávajícím. S menším rozpočtem pak může klesnout i význam komisaře pro agrární sektor. Skutečnost, že portfolio bylo přiděleno právě Polsku, tak může značit oslabování pozice země v EU.

Navíc není stále jisté, zda polský kandidát na komisaře Janusz Wojciechowski projde „grilováním“ v Evropském parlamentu, jelikož je vyšetřován Evropským úřadem pro boj proti podvodům (OLAF). (Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl)

///

ATHÉNY

„Nominace Margaritise Schinase, který je zkušený a hodný pozice místopředsedy Komise pro obranu, migraci a mobilitu, je velkou poctou a také vložením důvěry do něj i do Řecka,“ uvedl řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Zisk místopředsednické pozice a portfolia pro ochranu evropského způsobu života je podle něj důkazem, že Řecko je na evropské scéně čím dál silnějším hráčem.

Mitsotakisovo prohlášení následovala vlna pozitivních reakcí ze strany řeckých ministrů a jejich náměstků. Opoziční Syriza to oficiálně nekomentovala, výjimkou je europoslanec Dimitris Arvanitis. Ten přišel se spíše ironickým prohlášením, ve kterém zdůraznil že „ochrana evropského způsobu života“ znamená jen další pokračování Orbánových praktik a boje s uprchlíky. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

BUKUREŠŤ

Kandidátka na komisařku Rovana Plumbová získala portfolio pro dopravu. Podle informací rumunské redakce EURACTIV se ale Plumbová nemůže spoléhat na to, že projde hlasováním Evropského parlamentu. Frakce Obnova Evropy se totiž údajně rozhodla, že rumunskou kandidátku nepodpoří. (EURACTIV.ro)

///

BRATISLAVA

Reakce na slovenské portfolio jsou smíšené. Premiér Peter Pellegrini sice vítá, že si Maroš Šefčovič již potřetí v řadě udržel místopředsednickou funkci, samotnou agendu interinstitucionálních vztahů ale považuje za slabší.

Slovensko podobně jako Česká republika původně usilovalo o některé z ekonomických portfolií. Opozice proto vládu kritizuje za slabou vyjednávací pozici. Podle některých komentátorů se na přidělení portfolia projevila i účast Šefčoviče v prezidentských volbách. Jiní zase tvrdí, že Šefčovičovi bude interinstitucionální agenda vyhovovat díky jeho dlouholetým zkušenostem v diplomacii.

I sám Šefčovič strategický charakter svých nových povinností uvítal a vnímá je jako pokračování své dosavadní práce. Bude také nadále pracovat na projektu Evropské bateriové aliance, která má podle jeho slov velký vliv na budoucnost evropského a slovenského automobilového průmyslu. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Česká eurokomisařka Věra Jourová získala místopředsednický post. „Bylo mou prioritou získat takto vlivný vysoký post pro Českou republiku. Jedná se o prestižní pozici s vysokým vlivem v Bruselu, důležitý a koncepční post,“ uvedl premiér Andrej Babiš pro ČTK. Na druhou stranu, Jourová by měla být zodpovědná za portfolio pro hodnoty a demokracii, které je podle opozice i odborníků jedno z těch slabších. „Její nové portfolio nemá žádný reálný vliv a předseda vlády obelhal veřejnost, když říkal, že vyjednávání se vyvíjejí dobře. Jde o výraznou porážku autority předsedy vlády, který je hlavním politickým vyjednavačem v zásadních politických otázkách v Evropské unii,“ poznamenal předseda opoziční ODS Petr Fiala.

Podle Babiše bude Jourová řešit rizika, která Evropu ohrožují, jako je manipulace voleb, podněcování násilí na internetu nebo kyberšikana dětí. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

///

LUBLAŇ

Slovinský premiér je s portfoliem krizového managementu, které získal slovinský eurokomisař Janez Lenarčič, spokojený. „Je to dobré portfolio, které má k dispozici vcelku velké finanční zdroje,“ řekl Šarec mezi schůzkami v Moskvě. Špetka zklamání ale ve vzduchu visí, Slovinsko totiž velmi usilovalo o portfolio věnující se rozšiřování. To však získalo Maďarsko a Orbánův kandidát, který je zároveň největším spojencem opozičního lídra Janeze Janšy (SDS, EPP).

Ani rozdělení portfolií se neobešlo bez útoku na Chorvatsko, které získalo na starosti agendu demokracie. „Chorvatsko nerespektuje evropské a mezinárodní právo,“ poznamenal europoslanec Milan Brglez (S&D) s odkazem na rozhodnutí tribunálu týkající se hranic mezi Chorvatskem a Slovinskem. Chorvatsko z arbitrážního procesu odstoupilo poté, co média přinesla kompromitující materiály o komunikaci mezi jedním ze soudců a zástupcem Slovinska. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///