The Capitals: Strana Marine Le Penové shání peníze

© EPA/YOAN VALAT

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

ZÁPAD

PAŘÍŽ

Národní sdružení shání peníze. Francouzská nacionalistická strana Národní sdružení chce zvýšit členský poplatek kvůli nestabilní finanční situaci. Předsedkyně strany Marine Le Penová to uvedla během své cesty do departmentu Gironde. Během kampaně před evropskými volbami se straně podařilo tímto způsobem získat až 4 miliony eur. (EURACTIV.fr)

///

BERLÍN

Druhý pokus. Nově zvolený ministerský předseda Durynska Thomas Kemmerich z liberální strany FDP v sobotu odstoupil ze svého postu. Jeho zvolení způsobilo poprask po celém Německu, bylo totiž založeno na hlasech krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD). Jeho rezignace sice nemůže automaticky spustit předčasné volby, ale může vést k druhému kolu výběru ministerského předsedy. Kemmerich do té doby zůstane designovaným předsedou spolkové země. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

///

VÍDEŇ

Airbus přiznal pochybení při prodeji svých letounů do Rakouska. Případ rakouského nákupu letounů Eurofighter od společnosti Airbus budí kontroverze již od roku 2003. Airbus měl údajně podplatit rakouské úředníky, aby dali jejich letounům přednost před švédskými Saaby. Soud ale dosud neměl dostatek důkazů k tomu, aby Airbus odsoudil.

Nyní ale v případu nastal zvrat. Airbus totiž přiznal, že při prodeji stíhaček do Rakouska došlo k pochybení. Není ale jasné, kdo si tehdy peníze od společnosti vzal. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

///

LONDÝN

Vláda ustoupila v otázce mezd migrantů. Očekává se, že vláda Borise Johnsona odsouhlasí volnější podmínky pro výši mezd migrantů, kteří se chtějí odstěhovat za prací do Velké Británie. Zatímco dosud museli migranti vydělávat alespoň 30 tisíc liber ročně, nově by to mělo být pouze 24,6 tisíce liber. Za změnou stojí nátlak zaměstnavatelů, kteří se obávají nedostatku pracovních sil po brexitu. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

///

DUBLIN

Sinn Féin slaví úspěch. Předsedkyně levicové strany Sinn Féin Mary Lou McDonaldová  označila úspěch své partaje v sobotních volbách za revoluční. Její republikáni totiž obdrželi 24,5 % hlasů. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)

///

BRUSEL

Stížnost. Turecký ministr spravedlnosti Abdulhamit Gül zaslal svému belgickému protějšku Koenu Geensovi (CD&V) dopis, ve které, si stěžuje na nedávné rozhodnutí soudu. Ten rozhodl, že kurdská strana PKK není teroristickou organizací. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

///

SEVER

HELSINKY

Otcové budou mít delší rodičovskou. Unijní směrnice schválená v roce 2019 požaduje po členských státech zavedení minimálně čtyřměsíční rodičovské v horizontu třech let od narození dítěte. Finsko však zamýšlí při implementaci směrnice zavést delší období.

Vláda už oznámila plán, na základě něhož by oba rodiče měli stejně dlouhé období rodičovské dovolené v řádu 164 dní. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

///

STOCKHOLM

Rychlejší vojenská pomoc mezi sousedy. Švédská vláda zamýšlí legislativní cestou umožnit rychlejší rozhodování o poskytování a získávání vojenské pomoci mezi Švédskem a Finskem.

Mezi oběma zeměmi už dnes funguje rámec pro obrannou spolupráci. Pokud vládní návrh projde, tak švédská vláda bude mít mandát takový rámec více využívat, například v době mezinárodní krize nebo při ohrožení hranic. Zjednodušilo by se také poskytování pomoci ze strany Finska. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

///

JIH 

MADRID

Španělská vláda drží při sobě. V sobotu se setkalo všech 22 ministrů španělské koaliční vlády socialistické strany PSOE a levicové Unidas Podemos (Společně můžeme). Neformální zasedání, kterému předsedal premiér Pedro Sánchez, mělo ukázat jednotu nově zformovaného kabinetu. Sánchéz při té příležitosti vyzdvihl klíčové body politické agendy jeho vlády pro nadcházející měsíce. Jedním z nich bude schválení rozpočtu na příští rok. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

ŘÍM

Itálie se obává o osud egyptského studenta. Italský ministr zahraničí Luigi Di Maio dle svých vlastních slov podrobně sleduje případ 27letého studenta egyptského původu, který dosud pracoval na výzkumu v Itálii. V pátek ho totiž zadržela káhirská policie. Itálie má totiž stále na paměti případ z roku 2016, kdy byl v Egyptě zavražděn italský student. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

///

ATHÉNY

EIB tratila na investici v Řecku. Evropští bankéři investovali 15 milionů eur do inovativního potravinářského průmyslu na ostrově Kréta. Společnost Creta Farms šla ale nakonec do prodeje a připadla do rukou investorovi s nejvyšší nabídkou. Evropská investiční banka (EIB) tak ztratila 97 % investovaného kapitálu.

Druhé největší řecké letiště vyroste na Krétě. Od roku 2025 by se měl krétský Heraklion chlubit druhým největším letištěm v Řecku. Ročně by mělo letištěm projít až 9 milionů pasažérů. (Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)

///

VISEGRÁD

VARŠAVA

Soudci kritizují prezidenta. Polský prezident Andrzej Duda si podpisem nového zákona, který omezuje polské soudce, vysloužil ostrou kritiku. Podle soudců Dudovo rozhodnutí nemá v historii třetí polské republiky obdoby. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Ministryně vnitra varuje před krajany. „Většinu lidí hlasujících ze zahraničí mobilizovala opozice,“ prohlásila ministryně vnitra Denisa Saková (SMER-SD). Komentovala tak nedávno zveřejněnou nahrávku, kde je zachycena, jak varuje skupinu lidí před 60 tisíci Slováky, kteří budou hlasovat korespondenčně. Její ministerstvo je přitom zodpovědné za celý volební proces. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Babiš na vzestupu. Vládnoucí hnutí ANO premiéra Andreje Babiše by v případě parlamentních voleb v lednu 2020 získalo 30 %, což je o 1,5 procentního bodu více než v listopadu loňského roku. Na druhém místě by skončili Piráti s 16,5 % a na třetím ODS s 12,5 %. Vyplývá to z průzkumu společnosti Kantar pro Českou televizi. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

///

BUDAPEŠŤ

Změna názvu. Opoziční strana LMP (Politika může být jiná) si změnila název na „LMP – Maďarská zelená strana“, oznámila to její spolupředsedkyně Erzsébet Schmucková. Ta uvedla, že změnou názvu chce strana vyslat zprávu, že v Maďarsku „existuje zelená strana, která bojuje za udržitelné životní prostředí“. Zelení jsou podle ní připraveni spolupracovat s ostatními opozičními stranami a v roce 2020 se chtějí podílet na vzniku nové vlády. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Nejbohatším je podnikatel z Taiwanu. Frank Liu je podle deníku Daily News Hungary nejbohatším maďarským občanem. Jeho majetek se odhaduje na 1,5 miliardy eur. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

BALKÁN

SOFIE

Stát má monopol na loterii. Bulharský parlament uvalil zákaz na soukromé loterie. Stalo se tak v pátek po schválení kontroverzní reformy zákona o hazardních hrách, která byla přijata bez jakékoliv debaty a neposkytuje ani žádné přechodného období. Soukromé loterie tak ztratí licenci ve chvíli, kdy zákon vstoupí v platnost, což bude publikováním novely zákona ve státním věstníku. Velmi populárními soukromými loteriemi v zemi jsou dnes Loterie Bulharsko a Národní loterie, které vlastní jeden z nejbohatších Bulharů Vasil Bojkov. Ten je v současné době vyšetřován ze spáchání několika trestních činů. Utekl však do Spojených arabských emirátů a bulharská policie se ho snaží dostat zpět. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

///

LUBLAŇ

První mešita. Několik tisíc muslimů se v pátek shromáždilo v Lublani v nově postaveném Islámském kulturním centru, které je v zemi prvním svého druhu. K výstavbě přispěla řada zahraničních dárců v čele s Katerem. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

ZÁHŘEB

Chorvatsko brání kohezi. Premiér Andrej Plenkovič je ochotný udělat vše, co je v jeho silách, aby byla v rámci příštího víceletého finančního rámce zachována vhodná výše prostředků v kohezních fondech. Mimořádný summit Evropské rady k rozpočtu se bude konat už za necelé dva týdny, 20. února. „Kromě Portugalska, jsme jedním ze členských států, kteří jsou na fondech z EU závislí. Moji kolegové by si měli uvědomit, že Chorvatsko je v EU pouze sedm let, takže jsme ve zvláštní pozici,“ řekl o víkendu premiér po setkání s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem. (Tea Trubić Macan | EURACTIV.hr)

///

SARAJEVO

Za situaci migrantů na chorvatsko-bosenské hranici nese odpovědnost celá EU. Podle členů frakce Zelených/EFA, kteří navštívili Chorvatsko a Bosnu a Hercegovinu, jsou za situaci na chorvatsko-bosenské hranici zodpovědní všichni členové EU, kteří mlčky akceptovali porušování práv migrantů. Země na vnější hranici EU včetně Chorvatska, Řecka nebo Itálie se potýkají s přílivem migrantů, zodpovědnost by však měly nést všechny členské země, což ale zatím není na pořadu dne. Uvedla to nizozemská europoslankyně Tineke Striková. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Bosňané se vzdávají svého občanství. Masový trend, který začal poté, co v zemi skončila válka, pokračoval i v roce 2019. Loni se občanství vzdaly více než čtyři tisíce lidí.  (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

PODGORICA

Reforma rozšiřování. Evropský komisař pro sousedství a rozšiřování Olivér Várhelyi navštívil Podgoricu, kde si vyslechl pochvalu nových pravidel přístupového procesu od prezidenta Mila Đukanoviće. „Černá Hora podporuje ambice nové Komise a možnost kandidátských zemí být součástí snahy o posílení evropské konkurenceschopnosti ve světě už předtím, než se stanou členskými zeměmi,“ uvedl Đukanović. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

PRIŠTINA

Oboustranná cla. Premiér Kosova Albin Kurti řekl, že „100% clo na kosovské zboží bude zrušeno hned, jakmile začne platit reciprocita“. Kurti mimo jiné očekává, že Srbsko přestane vyzývat ostatní země k tomu, aby si rozmyslely uznání Kosovské republiky. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.