The Capitals: Spor s Orbánem začal sám Juncker, říká slovinský expremiér

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

LUBLAŇ

Slovinsko se postavilo za Orbána: Spor s maďarským premiérem Viktorem Orbánem začal sám předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, tvrdí bývalý slovinský premiér a současný lídr Slovinské demokratické strany (SDS) Janez Janša. Juncker by se podle něj měl přestat plést do stranické politiky.

„Pokud si přečtete evropská média, píše se jen o útocích Orbána na Junckera. Předseda Komise byl ale ten, kdo spustil konflikt,“ uvedl Janša pro chorvatskou redakci serveru EURACTIV.

Janša je blízký spojenec maďarského premiéra a stejně jako on a Juncker je členem Evropské lidové strany (EPP). Ta 20. března rozhodne, jestli po protiunijní kampani Orbánovy strany Fidesz  vyloučí Maďary ze svých řad. Orbán se už v dopise omluvil za to, že třináct členů EPP nazval „užitečnými idioty“.

Slovinska SDS už stihla oznámit, že se vysloví proti vyloučení Fideszu. „Velká politická konfederace jako EPP se musí naučit vyrovnat s rozdílnými názory, jinak nepřežije. Potřebujeme jak křesťanské socialisty z Lucemburska, tak Fidesz z Maďarska. Jen tak si zachováme svůj vliv,“ řekl Slovinec.

Francouzského prezidenta Macrona Janša označil za „náfuku“, naopak novou šéfku německé CDU Annegret Kramp-Karrenbauerovou (také EPP) pochválil za představení vize Evropské unie. Angela Merkelová podle něj nikdy nic takového neudělala. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

The Capitals: Německá CDU odmítá Macronovu vizi nové Evropy

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

LONDÝN

Velká Británie chce odložit brexit: Britští poslanci včera večer podpořili odložení brexitu. Pro odklad hlasovalo 413 z nich, proti se postavilo 202 přítomných. Nadále však není jisté, zda Británie neopustí EU podle plánu, 29. března. Jakýkoliv odklad brexitu totiž musí schválit všech zbývajících 27 členských států Unie.

Premiérka Mayová navrhla odklad o tři měsíce, do 30. června, ovšem pod podmínkou, že poslanci podpoří její dohodu. O ní by se mělo už potřetí rozhodovat příští týden.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker však v pondělí připomenul, že pokud bude Británie členem EU ještě v době voleb do Evropského parlamentu, které se konají v květnu, musela by se jich účastnit. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

Britský parlament chce odložit brexit. Nejprve ale musí schválit dvakrát odmítnutou dohodu

Zbývá 15 dní do oficiálního data odchodu Británie z EU. Britští poslanci však sérii hlasování o brexitu z tohoto týdne uzavřeli schválením odkladu brexitu do konce června tohoto roku. EU je odložení brexitu víceméně nakloněna. Příští týden bude rozhodující. 

///

SOFIE

Plyn z Ázerbájdžánu: Po roce 2020 bude třetina veškerého plynu spotřebovaného v Bulharsku pocházet z Ázerbájdžánu, uvedl premiér Bojko Borisov po jednání s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Aliyevem v Baku.

Borisov očekává, že Státní ropná společnost republiky Ázerbájdžánu (SOCAR) začne letos investovat do bulharské plynové distribuční soustavy. Cíle jsou podle něj dva: čistota ovzduší a konkurenceschopnost.

Pokles počtu žadatelů o azyl: V roce 2018 požádalo v Bulharsku o azyl 2 465 lidí, což je podle Eurostatu v porovnání s rokem 2017 pokles o 29 %. Nejčastějšími žadateli o mezinárodní ochranu v Bulharsku jsou stále Afghánci (43 %), Iráčané (25 %) a Syřané (20 %). (Dnevnik.bg)

///

BERLÍN

Institut Ifo snížil odhad ekonomického růstu pro rok 2019: Jeden z největších německých ekonomických think-tanků snížil odhad ekonomického růstu Německa pro rok 2019 z 1,1% na 0,6%. Pro následující rok 2020 Institut Ifo naopak očekává růst z 1,6% na 1,8%.

Počet zaměstnaných nadále roste, a to ze 44,8 milionu pracujících v minulém roce na letošních 45,2 milionu. Pro příští rok Ifo očekává, že zaměstnaných bude 45,4 milionu. Míra nezaměstnanosti má poklesnout z loňských 5,2 %, na 4,9 % v roce 2019 a 4,7 % v roce 2020. (Claire, Stam, EURACTIV.de)

///

PAŘÍŽ

Velká národní debata končí: Dnes je poslední den série 10 600 zasedání tzv. „Velké národní debaty“, kterou organizuje francouzská vláda spolu s Elysejským palácem. Prezident Emmanuel Macron se zúčastnil 11 takových setkání ve snaze přesvědčit občany o své politice. Hnutí žlutých vest však stále demonstruje v ulicích.

Výsledky debat by měly být známy v polovině dubna. Prezidentovi se už nicméně podařilo získat pozitivní ohlasy od třetiny Francouzů. (EURACTIV.fr)

///

ŘÍM

Nová značka „Made in Italy“: Italský místopředseda vlády Matteo Salvini předložil legislativní návrh, který má chránit italské značky s více než padesátiletou historií. Součástí návrhu je seznam chráněných označení „Made in Italy“ (vyrobeno v Itálii). Salvini chce svým návrhem mimo jiné zabránit tomu, aby se výroba tradičních italských značek přesunula do jiných států.  „Pokud chcete prodávat své produkty s italskou značkou, pak musíte vyrábět v Itálii,“ vzkázal Salvini. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

VARŠAVA

Právní stát a fondy EU: Polský ministr zahraničí Jacek Czaputowicz představil novou vládní zahraniční politiku. Uvedl přitom, že členství v EU usnadnilo modernizaci polské ekonomiky a zahraniční politiky. Je však podle něj nepřijatelné, aby bylo vyplácení fondů EU podmíněné dodržováním zásad právního státu.

Czaputowicz dále uvedl, že 1. května se u příležitosti 15 let od vstupu Polska do EU ve Varšavě setkají zástupci deseti členských států, kteří zde budou diskutovat o budoucnosti Evropy. (Lukasz Gadzala, EURACTIV.pl)

///

MADRID

Katalánský soud: Bývalý šéf katalánské policie, Josep Lluís Trapero, vypovídal před soudem v kauze nezákonného uspořádání referenda o nezávislosti. Trapero byl považován za pomocníka Carlese Puigdemonta, u soudu však prohlásil, že s lídry separatistického hnutí nesouhlasil a chtěl po nich, aby jednali v souladu se zákony. Policejní exšéf navíc tvrdí, že pokud by Katalánsko jednostranně vyhlásilo nezávislost, zatknul by Puigdemonta i celou jeho vládu. (Beatriz Rios, EURACTIV.com)

///

BRATISLAVA

Podnikatel obviněn z objednávky vraždy Jana Kuciaka: Slovenská prokuratura obvinila kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera z objednání vraždy investigativního novináře Jana Kuciaka. Kočner je v současné době ve vazbě kvůli jiným obviněním.

Kuciak byl v únoru 2018 zastřelen společně se svou snoubenkou Martinou Kušnírovu. Kočner údajně Kuciakovi před vraždou vyhrožoval, neboť novinář se zabýval právě jeho skandály a podvody. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Vítané rozhodnutí: Soudní dvůr EU zamítl žalobu Evropské komise proti České republice. Komise vinila ČR z toho, že si od Polska nepřevzala zpět 20 tisíc tun odpadu, který do země předtím vyvezla. Poláci totiž označili odpad jako nebezpečný, zatímco česká strana tvrdila, že se jedná o palivovou směs. Komisi se však nepodařilo doložit, že se skutečně jednalo o nebezpečný odpad. Česko tedy evropskou legislativu v oblasti přepravy odpadů neporušilo. (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

BUKUREŠŤ

Rumunská opozice cílí na 10 křesel v europarlamentu: Středopravicová Národní liberální strana (PNL, EPP), která je hlavní opoziční stranou v rumunském parlamentu, chce po květnových evropských volbách obsadit 10 křesel v Evropském parlamentu. Podle informací rumunské redakce EURACTIV má být v čele kandidátky moderátor televizní talk-show Rares Bogdan. (EURACTIV.ro)

///

ZÁHŘEB

Chorvatsko mostem mezi EU a západním Balkánem: Podle německého velvyslance v Chorvatsku Roberta Klinkeho se EU velmi zajímá o západní Balkán a Chorvatsko v tom může sehrát důležitou roli. Zdůraznil také, že Chorvatsko by mělo podporovat jednotu a vládu práva v Bosně a Hercegovině, a to na všech úrovních.

Evropským lídrem v produkci marihuany: Lídr opozičních sociálních demokratů Davor Bernardić navrhl legalizaci a liberalizaci státem kontrolované produkce marihuany. Slibuje si od toho hospodářský růst a vznik nových pracovních míst. „Otevírám se nám prostor stát se lídrem EU v nejrychleji rozvíjejícím se byznysu, v produkci konopí,“ prohlásil Bernardić. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Vzděláním proti drogám: Za rok 2018 zabavily srbské úřady 3,9 tun drog a zadržely 1 300 lidí za zločiny spojené s narkotiky. Informoval o tom ministr zdravotnictví Zlatibor Lončar při návštěvě Komise OSN pro narkotika se sídlem ve Vídni. Lončar také uvedl, že srbská vláda založila speciální komisi pro prevenci užívání drog ve školách. Komise již uspořádala interaktivní vzdělávací semináře pro více než 30 tisíc studentů a 5,5 tisíce učitelů. (Julija Simić, Beta-EURACTIV.rs)

///