The Capitals: Spojené státy posilují svůj vliv na Balkáně

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

Série návštěv amerického ministra zahraničí Mikea Pompea v několika balkánských zemích potvrdila, že Spojené státy mají o region velký zájem. Vztahy se západní Evropou se však mezitím ochlazují.

ATHÉNY

Během víkendové návštěvy Athén Pompeo podepsal rozšíření obranné dohody s Řeckem, jejíž součástí bude i využití přístavu Alexandroupolis, který bude hrát klíčovou roli při vstupu amerických jednotek do Evropy a také při transportu zkapalněného zemního plynu (LNG). Ministr také zkritizoval kroky Turecka ve východním Středomoří, vrty za účelem těžby uhlovodíků jsou podle něj nelegální a nepřijatelné.

SKOPJE

Ještě předtím Pompeo zavítal do Severní Makedonie. Šéf americké diplomacie údajně očekává, že se země do konce roku stane 30. členem NATO. Ocenil také uzavření dlouho očekávané dohody s Řeky o změně názvu země.

PODGORICA

V Černé Hoře vyzval Pompeo k většímu úsilí v boji s korupcí a zajištění svobody tisku. Podgorica dle jeho slov sdílí americký pohled na řadu zahraničněpolitických otázek, včetně kyberbezpečnosti, kde země spolupracují na vývoji bezpečnostního softwaru.

Na všech návštěvách Pompeo varoval před rizikovými čínskými investicemi do citlivých technologií a lídry vyzval ke „správným rozhodnutím“. Peking podle něj využívá úplatky, aby se dostal k některým infrastrukturálním projektům na Balkáně.

PRIŠTINA / BĚLEHRAD

Bílý dům mezitím plánuje pověřit současného amerického velvyslance v Německu Richarda Grenella funkcí zvláštního zmocněnce pro dialog mezi Prištinou a Bělehradem. Obě země krok ocenily. Podle Evropské komise sdílí EU se Spojenými státy zájem na stabilitě západního Balkánu.

///

Na druhé straně evropského kontinentu se ale vztahy se Spojenými státy začínají vyostřovat.

MADRID

Proti clům. Španělská vláda si v pátek předvolala amerického velvyslance, aby mu vyjádřila svůj naprostý nesouhlas s uvalením amerických cel na zboží z EU. Pokud Spojené státy odmítnou věc vyřešit dialogem, španělská vláda údajně odpoví „jasně, tvrdě a okamžitě“.

The Capitals: Americká cla vyděsila Evropu

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

PAŘÍŽ

Proti Googlu. Další „mezikontinentální“ spor se týká americké společnosti Google. Francouzský prezident Emmanuel Macron se do společnosti opřel kvůli způsobu, jakým se Google postavil ke směrnici o autorském právu v Německu a Francii. Google podle prezidenta státům v podstatě řekl, že: „Vaše směrnice jsou docela sympatické, zákony téměř úžasné, ale všichni nám teď umožněte svobodně používat váš obsah, jinak vás omezíme.“

Prezident také prozradil, že Francie se chce společně s Německem Googlu postavit a přimět ho k platbám za uvádění odkazů na zpravodajské články. Společnost se ale snaží zákon obejít a na články neodkazovat, aby za ně nemusela platby odvádět. Právě to jí totiž ukládá směrnice o autorském právu. O francouzském plánu bude 16. října diskutovat francouzsko-německá rada ministrů, která se má sejít v Toulous. (EURACTIV.FR)

V Česku začíná boj o podobu autorského práva. Jednání bude dlouhé a plné lobbingu

V České republice se začíná pracovat na podobě kontroverzní novely autorského zákona. Jedná se o povinnou transpozici nedávno přijaté evropské směrnice o autorském právu, která v posledních letech budila v celé Evropě značné emoce.

ŘÍM

Proti Trumpovi. Americký generální advokát William Barr žádá Itálii o pomoc při vyšetřování možných vazeb mezi prezidentem Donaldem Trumpem a Ruskou federací, které měly být navázány během amerických prezidentských voleb v roce 2016. Barr se již během srpna dvakrát setkal s šéfem italské špionážní služby Gennarem Vecchionem a žádal ho o informace ohledně maltského profesora Josepha Mifsuda. Ten údajně informoval Trumpova poradce George Papadopoulose o tom, že Rusko má v rukou emaily, které poškozují protikandidátku Hillary Clintonovou.

Bývalý premiér a předseda nové politické strany Italia Viva, Matteo Renzi, mezitím tlačí na premiéra Giuseppa Conteho, aby špionážní kauzu objasnil. Conte, který je zodpovědný za tajné služby, údajně obě setkání mezi Vecchionem a Barrem potvrdil. Renzi ho také požádal, aby zodpovědnost za tajné služby předal jinému ministrovi, jako tomu bylo v minulosti.

(Sarantis Michalopoulos, Georgi Gotev | EURACTIV.COM, Fernando Heller |EUROEFE.EURACTIV.es,EURACTIV.fr, Željko Trkanjec | EURACTIV.hr, EURACTIV.rs,Gerardo Fortuna| EURACTIV.com)

///

LONDÝN / BERLÍN

Další odklad brexitu? Finský premiér Antti Rinne, jehož země nyní předsedá Radě EU, očekává další odložení britského odchodu z EU. Podle Rinneho se zdá, že si Boris Johnson konečně uvědomil, jaký zmatek kolem brexitu panuje, a nyní se mu nedaří najít vhodný způsob, jak EU opustit. „Proto se obávám, že na říjnovém summitu budeme mnohem víc diskutovat o odkladu než o navržení konkrétních řešení dané situace,“ uvedl Rinne pro německý nedělník Welt am Sonntag s tím, že pokud Johnson o odklad brexitu skutečně požádá, rád mu vyhoví.

Další kolo jednání mezi Londýnem a Evropskou komisí je naplánováno na pondělí 7. října. (Claire Stam | EURACTIV.de)

Johnson hájí nový plán brexitu. Britské opozici, Bruselu ani irské vládě se však nezamlouvá

Do brexitu podle současného termínu zbývá 27 dní. Zatím ale stále není jasné, jak budou po odchodu vypadat vztahy Británie s Unií. Nové plány premiéra Johnsona se totiž nezdají opozici, irské vládě ani unijním lídrům. Bude se dál jednat.

///

VARŠAVA

3, 2, 1. Volby! Pokud by se polské parlamentní volby konaly minulý týden, jasným vítězem by se stala vládnoucí strana Právo a spravedlnost s 44,3 %. Informoval o tom průzkum IBRiS. Opoziční Občanská koalice (EPP) by skončila druhá s 23,4 %. Na třetí místo by se zařadila Levice (S&D) s 12 %.

Předseda strany Právo a spravedlnost Jarosław Kaczyński mezitím pokračuje v předvolebních slibech. V neděli pro veřejnoprávní televizi TVP uvedl, že vládní strana zajistí polským farmářům vysoké přímé platby z evropských fondů. „Bude to 278 eur za hektar, možná i víc,“ dodal Kaczyński. Výše přímých plateb se stát od státu liší, průměrně se však jedná o 259 eur za hektar. Polští farmáři nyní získávají jen něco málo přes 200 eur za hektar.

///

BRATISLAVA

Znepokojená veřejnost. Více než polovina populace je podle průzkumu pro TV Markíza znepokojena informacemi, které policie získala z telefonu Mariána Kočnera. Ten je obviněný z objednávky vraždy slovenského novináře Jana Kuciaka a nyní čeká ve vězení na soud.

Kočnerovy zprávy poslané přes šifrovací aplikaci Threema jsou součástí vyšetřovacího spisu a v poslední době plní slovenské novinové titulky. Kromě jiných linek zprávy ukazují modus operandi při podplácení soudců, čehož se přímo účastnila bývalá státní tajemnice ministerstva spravedlnosti Monika Jankovská. „Řekni jí, co má dělat, nebo skončí ‚à la Kuciak,“ napsal Kočner Jankovské v den, kdy média informovala o vraždě novináře a jeho snoubenky. Ve zprávě Kočner odkazuje na soudkyni, která rozhodovala jeden z jeho civilních procesů. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

///

PRAHA

ECHA vs. vlastníci zbraní a rybáři z ČR. Zákaz olověné munice i rybářských olůvek by mohl v EU platit od roku 2023. Upozornili na to jeho odpůrci z řad rybářů, myslivců a dalších držitelů zbrojních průkazů s odkazem na plán Evropské agentury pro chemické látky (ECHA). Jak napsala ČTK, podle organizace majitelů zbrojních průkazů Liga Libe poslouží plánované veřejné konzultace agentury ECHA „pouze jako alibi“. Proti plošnému zákazu se postavila také Sněmovna. Agentura chce olověné produkty zakázat kvůli dopadům na životní prostředí, Češi nicméně argumentují tím, že zatím neexistují vhodné alternativy. (Ondřej Plevák|EURACTIV.cz)

Zákaz olova ve střelivu je opět na stole. Skutečně hrozí, že myslivci budou muset vyměnit náboje?

Toxický kov ohrožující lidské zdraví, ale také nepostradatelná výbava myslivců a rybářů. Diskuse o omezení olověné munice opět ožívá. Ministr vnitra chce téma otevřít i na říjnové Radě EU.

///

SOFIE

Zdravotní sestry chtějí vyšší platy. Zhruba 7 tisíc zdravotních sester a zdravotníků bude s podporou přední odborové organizace CITUB protestovat za vyšší platy a lepší pracovní podmínky. (Dnevnik.bg)

///