The Capitals: Skupina europoslanců volá po spolupráci „progresivních“ kandidátů na předsedu Komise

Dimitris Papadimoulis © European Union

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

BRUSEL-ŠTRASBURK

Skupina europoslanců volá po spolupráci „progresivních“ spitzenkandidátů: Europoslanci ze středolevého politického spektra vyzvali kandidáty na předsedu Evropské komise z řad socialistů, zelených a krajně levicových stran ke spolupráci s ohledem na květnové volby. Vyplývá to z dnešního dopisu, který tento „progresivní klub“ zaslal jednotlivým kandidátům.

Za Zelené kandiduje Ska Kellerová a Bas Eickhout, zatímco socialisté si jako svého spitzenkandidáta zvolili nynějšího eurokomisaře Franse Timmermanse. Evropská levice GUE-NGL se pro změnu chystá podpořit Nica Cueho a Violetu Tomicovou.

Progresivní klub europoslanců požaduje, aby se kandidáti zaměřili na deset společných bodů. Mezi nimi je podpora sociální spravedlnosti, udržitelný rozvoj, demokracie, transparentnost a solidarita.

„Cílem této iniciativy je najít co největší možnou programovou konvergenci mezi levicovými a progresivními politickými silami, a to jak před volbami, tak i zejména po volbách,“ řekl redakci EURACTIV.com místopředseda Evropského parlamentu Dimitris Papadimoulis (GUE-NGL).

Podle Papadimoulise, který je blízkým spojencem řeckého premiéra Alexise Tsiprase, má iniciativa hned dvojí záměr.

„Za prvé, vytvořit co nejširší možnou progresivní alianci, která v Evropě zajistí potřebné změny. Za druhé, zabránit panu Weberovi v tom, aby byl zvolen předsedou Evropské komise. Toho se nám podaří dosáhnout jen s aliancí po vzoru aliance pravicových a krajně pravicových sil Salviniho typu,“ vysvětlil řecký europoslanec.

Progresivní klub už se o sblížení svých politických frakcí pokoušel dříve. Příkladem je listopadová společná konference, při které poprvé zasedli předsedové středolevých partají u jednoho stolu. Shodli se tehdy na jasném progresivním a proevropském směřování. Ska Kellerová při té příležitosti zdůraznila, že pokud se mají jejich plány stát skutečností, bude klíčové získat většiny ve členských státech.

Spitzenkandidát Evropské lidové strany (EPP) Manfred Weber se pro změnu nechal slyšet, že chce být mostem mezi středovým a pravicovým křídlem EPP. V rozhovoru pro EURACTIV.cz také uvedl, že silnější Evropy lze dosáhnout pouze s proevropskými stranami, ať už jde o sociální demokraty, liberály, zelené nebo EPP.

Manfred Weber: Kritizovat EU je v pořádku, Orbánova kampaň proti Junckerovi je však nepřijatelná

Evropu můžete kritizovat, protože Evropská unie je demokratickou institucí. Avšak situace, kdy člen frakce EPP napadá předsedu Komise, který je z EPP, je už příliš, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz „spitzenkandidát“ Manfred Weber.

Osobou, která bude mít po volbách do Evropského parlamentu největší vliv na obsazení nejvyšších postů, bude s velkou pravděpodobností francouzský prezident Emmanuel Macron. Weber ho sice díky jeho proevropskému postoji považuje za spojence, Macron ale již dříve prohlásil, že má zájem o „progresivní koalici“. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

///

LONDÝN

Brexitové drama: Britská premiérka Theresa Mayová se v pondělí večer vydala do Štrasburku, aby si zde těsně před dnešním hlasování o brexitové dohodě promluvila s předsedou Komise Jeanem-Claudem Junckerem a hlavním vyjednavačem EU pro brexit Michelem Barnierem.

Mayová s Junckerem se údajně dohodli na „právně závazném“ dodatku o tzv. irské pojistce, která má zabránit vzniku tvrdé hranice mezi Severním Irskem a Irskem. Juncker také připomněl, že pokud se Británie rozhodne brexit odložit, měla by z EU odejít před květnovými volbami do Evropského parlamentu, jinak se jich bude muset účastnit.

BERLÍN

Merkelová podpořila Kramp-Karrenbauerovou: Německá kancléřka Angela Merkelová souhlasí s návrhy předsedkyně CDU Annegret Kramp-Karrenbaurové, které se týkají budoucnosti EU. Jedná se podle ní o velmi dobrý koncept a „jasný kompas“ pro CDU s ohledem na volby do Evropského parlamentu. Šéfka CDU představila svou vizi v reakci na Macronovu iniciativu „Za evropskou obrodu“.

The Capitals: Německá CDU odmítá Macronovu vizi nové Evropy

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

Obchod se zbraněmi: Skupina poslanců sociální demokracie vyzvala svou parlamentní stranu (SPD) k tomu, aby podpořila zákaz vývozu zbraní do Saudské Arábie. Takový krok by ale znamenal neshodu SPD s ministrem zahraničí Heikem Maasem (rovněž SPD), který se nedávno vyslovil pro zmírnění současného zákazu. Podle studie zveřejněné Stockholmským mezinárodním ústavem pro výzkum míru se celkový vývoz zbraní z Německa zvýšil o 13 % a vyšší je i podíl Německa na globálním obchodu se zbraněmi. Nejprodávanějšími německými zbraněmi jsou ponorky. (EURACTIV.de)

///

PAŘÍŽ

Prezidentský kandidát chce do EP: Lídr levicového hnutí Nepoddajná Francie Jean-Luc Melenchon v pondělí zahájil svou kampaň před evropskými volbami, ve které se navrátil k motu „jde o ekonomiku, ty hlupáku“. Vyzval k opuštění současných smluv EU a k otočení o 180 stupňů v ekonomické politice.

Podle Melenchona dovolují současné unijní smlouvy nekončící „finanční hody“ a přináší ekologickou a sociální bídu. Průzkumy mu přisuzují 7 % hlasů, v prezidentských volbách v roce 2017 získal 20 %.

Nespokojení ekologičtí zemědělci: Francouzské unii ekologických zemědělců se nelíbí vládní plán zkrátit dobu vyplácení dotací pro farmáře, kteří přejdou „nazeleno“, z pěti na tři roky. „Pokud někdo zvládne první tři roky, je na tom pak už dobře,“ řekl ministr zemědělství Didier Guillaume minulý týden. (EURACTIV.fr).

///

VARŠAVA

Podnikatelské prostředí: Podmínky pro podnikání v Polsku jsou podle portálu Aleo.com horší než v mnoha evropských zemích. Polsku patří 23. místo z 30 sledovaných zemí. Obzvláště nelichotivé hodnocení země dostává kvůli době potřebné k založení nového podniku a administrativním požadavkům, kterým musí podniky následně vyhovět.

Měl by Tusk „odejít do důchodu“?: Polský europoslanec Jacek Saryusz-Wolski řekl v rozhovoru pro týdeník Do Rzeczy, že jeho krajan a předseda Evropské rady Donald Tusk by měl po konci mandátu sám v Bruselu skončit. „Je běžné, že někdo v jeho pozici už neusiluje o další posty v Bruselu. Měl by své působení ukončit, stejně jako jeho předchůdce Herman van Rompuy,“ myslí si Saryusz-Wolski (EURACTIV.pl)

///

ŘÍM

Berlusconi je (téměř) všude: Silvio Berlusconi v rozhovoru oznámil, že bude do Evropského parlamentu kandidovat za stranu Vzhůru Itálie (frakce EPP) ve čtyřech z pěti volebních obvodů. Výjimkou je pouze okres Střední Itálie, kde nechce překážet znovuzvolení „našeho Antonia Tajaniho, kterého v Evropě považují za nejlepšího předsedu Evropského parlamentu v historii,“ řekl bývalý italský premiér.

///

ATHÉNY

Dočasná stopka peněz z EU: Euroskupina (členské země eurozóny), která dohlíží na reformy, jimiž je podmíněn záchranný program pro Řecko, přivítala pokrok, jehož tamní vláda dosáhla. Upozornila nicméně na některé přetrvávající potíže. Jde zejména o nesplácené půjčky (non-performing loans). Uvolnění 1 miliardy eur se proto rozhodla odložit a k otázce se znovu vrátí 5. dubna.

Nové výběrové řízení: Po prvním neúspěchů spustila řecká vláda nový tendr za účelem privatizace čtyř polostátních hnědouhelných elektráren, výběr má skončit už 19. března. Nezvykle rychlá procedura je výsledkem tlaku evropských institucí. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

BRATISLAVA

Peníze z USA nechceme: Ministerstvo obrany Slovenské republiky oficiálně odmítlo americkou investici 105 milionů euro do tzv. Evropské odstrašující iniciativy (European Deterrence Initiative). Tu Washington spustil v roce 2014 se záměrem zvýšit z bezpečnostních důvodů americké kapacity v Evropě po anexi Krymu Ruskem.

Investice měly sloužit k vylepšení základní infrastruktury dvou vojenských letišť, podle ministerstva by s sebou ovšem přinesly americký zásah do slovenské suverenity. „Slovensko má dostatek svých vlastních zdrojů pro financování podobných projektů,“ nechal se slyšet předseda Národní rady Andrej Danko. (Lucia Yar, EURACTIV.sk).

///

PRAHA

Být v EU je přeci jen výhodné: Prezident Miloš Zeman, který je známý svými proruskými názory, se v rozhovoru pro ČTK nechal slyšet, že „v dnešním neklidném světě je vždy dobré, když jsme začleněni jednak do Evropské unie, což je víceméně ekonomická aliance, tak do vojenské aliance, jako je NATO.“ Česká republika slaví 20. výročí vstupu do NATO, v květnu pak uplyne také 15 let od připojení země k EU. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

///

BUKUREŠŤ

Televizní moderátor kandidátem liberálů: Kandidátku Národní liberální strany PNL (v Evropském parlamentu je strana členem EPP) povede Rares Bogdan. Vyplývá to ze zjištění rumunské redakce Euractivu. Rumunská veřejnost zná Bogdana jako moderátora talk show, kterou vysílá soukromé televizní stanice Realitatea. O přízeň voličů bude bojovat spolu s dosavadními europoslanci Siegfriedem Mureșanem, Adinou Văleanovou a Danielem Budou. (Sebastian Rotaru, EURACTIV.ro)

PMP bude hlasovat proti Orbánovi: Středopravicová Strana lidového hnutí (PMP) někdejšího rumunského prezidenta Traian Băsesca podpoří vyloučení Fideszu z Evropské lidové strany (EPP). Podle Băsesca jedná maďarská vládní strana v rozporu s evropskými smlouvami a staví se proti dohodám, k nimž se Maďarsko zavázalo svým vstupem do EU.

///

SOFIE

Hledá se investor pro jadernou elektrárnu: Bulharská státní energetická společnost NEK spustila proceduru, na jejímž konci má být nalezen strategický investor pro jadernou elektrárnu v Belene. Ministryně energetiky Temenužka Petková uvedla, že zájem již projevily čtyři společnosti: čínská CNNC, francouzská Framatome (někdejší Areva), korejská Hydro & Nuclear Power a americká General Electric.

Podle bulharského vicepremiéra si ale „nelze představit, že půjde projekt jaderné elektrárny Belene dokončit bez účasti (ruského) Rosatomu“. (Dnevnik.bg)

///

LUBLAŇ

EPP se musí smířit s tím, že je pluralistická: Předseda Slovinské demokratické strany (SDS, EPP) Janez Janša prohlásil, že jeho strana bude na sněmu evropských lidovců hlasovat proti vyloučení Orbánova Fideszu. Potvrdil tak informace chorvatské redakce Euractivu. „EPP je velká strana a velké strany se musí s rozdíly smířit. Problém není v tom, že v Maďarsku visí plakáty s Jean-Claudem Junckerem, jde o zásadní rozdíly v pohledu na migrační politiku uvnitř EPP,“ uvedl. SDS s Fideszem sdílí jeho protiimigrační postoje. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

ZÁHŘEB

Ministryně nabídla rezignaci: Chorvatská ministryně pro regionální rozvoj a fondy EU Gabrijela Žalacová, která autem srazila mladou dívku, a navíc neměla platný řidičský průkaz, včera podala rezignaci. Premiér Andrej Plenković ji ale nepřijal. Skutečnost, že ministryně neměla v pořádku své doklady považuje za nedbalost a považuje věc za urovnanou tím, že ministryně „za přestupek zaplatila pokutu“.

Teologie je jako věda nepostradatelná: Během oslav 350letého výročí založení Katolické bohoslovecké fakulty v Záhřebu Plenković uvedl, že vzdělání není možné nechat napospas tržním pravidlům a zisku a zdůraznil, že teologie má mezi ostatními vědami své nezastupitelné místo. „Neexistuje žádná oblast vědy, ze které by bylo možné teologii vyloučit a o skutečnosti by bylo možné rozjímat bez ní,“ uvedl. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Poslední jednání s Euroasijskou ekonomickou unií (EEU): Srbský ministr obchodu Rasim Ljajić bude v Moskvě jednat o podpisu dohod o volném obchodu s ministryní obchodu EEU Veronikou Nikišinovou.

Jednání dosud vázla na kvótách na vývoz cigaret, některých druhů sýra a brandy. EEU tvoří Rusko, Bělorusko, Arménie a Kyrgyzstán. Objem vzájemného obchodu mezi Srbskem a EEU státy činí 2,8 miliardy dolarů (z 90 % jde přitom o obchod s Ruskem). (Julija Simić, Beta-EURACTIV.rs)