The Capitals: Setkání v Bratislavě vrhlo světlo na rozpory evropské krajní pravice

lepen-1024x576

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

BRATISLAVA

Spolupráce francouzských a slovenských nacionalistů: Slovenská populistická strana Sme rodina v Bratislavě přivítala členy evropské krajně pravicové strany Evropa národů a svobody.

Předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová se vyslovila proti odchodu své země z EU a zdůraznila, že Unie se musí změnit zevnitř. Na setkání dorazili také zástupci rakouských Svobodných (FPÖ) a řecké Nové pravice, zatímco lídr italské Ligy Matteo Salvini poslal video pozdrav.

Všichni se shodli na společném boji proti migraci, oligarchům, liberálům a Evropské komisi. Netrvalo dlouho, a na světlo nicméně vypluly zásadní rozpory v jejich pohledu na některá témata.

Volební program Národního sdružení Marine Le Penové kritizuje rozšíření EU v minulosti, a to kvůli volnému pohybu kapitálu, zboží a osob, stejně jako kvůli zrušení vnitrostátních hraničních kontrol, „velmi levné pracovní síle“ z východní Evropy a sociálním benefitům pro imigranty ve Francii.

Kandidát Sme rodina v eurovolbách Ľudovít Goga na pódiu vedle Le Penové obhajoval „právo slovenských občanů na sociální dávky v jiných (členských) státech“ a také „zachování volného pohybu lidí, služeb, kapitálu a pracovní síly, protože jde o základní podmínku ekonomického rozvoje a tvorby pracovních míst na Slovensku“. (Pavol Szalai, EURACTIV.sk)

///

BERLÍN

Němečtí voliči upřednostňují životní prostředí: 34 % německých voličů věří, že ochrana klimatu je největší výzvou EU do budoucna. Ukázal to průzkum společnosti YouGov provedený v 8 členských zemích. Ve zbylých 7 státech (Francii, Itálii, Španělsku, Polsku, Švédsku, Maďarsku a Belgii) voliči označili za hlavní výzvu EU migraci.

Podle většiny respondentů je členství EU pro jejich zemi výhodné. V Německu a Polsku si to myslí až 70 % dotázaných. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

PAŘÍŽ

Oficiální zahájení evropských voleb: 13. května byla ve Francii oficiálně zahájena kampaň pro volby do Evropského parlamentu. O 79 europoslaneckých mandátů určených pro Francii se utká celkem 34 politických uskupení. Kampaň končí až o půlnoci 25. května, tedy v předvečer francouzského volebního dne.

Dokumenty společnosti Monsanto: Společnost Bayer najala externí právní firmu, aby prošetřila tajný dokument společnosti Monsanto, který rozděluje francouzské politiky, vědce a novináře do skupin na základě jejich postoje k pesticidům. Přestože nic nesvědčí o tom, že by se jednalo o nelegální činnost, společnost Bayer očekává vlnu kritiky. „Tohle není způsob, jakým chce Bayer diskutovat s veřejností a zainteresovanými stranami. Omlouváme se za naše chování.“ (EURACTIV.fr)

///

MADRID

Podemos chce jednat se socialisty: Podle generálního tajemníka levicové strany Unidas Podemos Pabla Iglesiase by socialistická PSOE coby vítěz parlamentních voleb měla vládnout spolu s jeho stranou a vyvarovat se jednání se stranou Ciudadanos. V pondělí o tom informovala španělská agentura EFE. Vyjednávání mezi Podemos a PSOE by mělo podle Iglesiase začít hned po evropských a regionálních volbách, které se ve Španělsku budou konat 26. května. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

VARŠAVA

Pasivní člen EU: Eurokomisařka pro vnitřní trh a služby Elzbieta Bieńkowska prohlásila, že Polsko se v současné době chová v EU pasivně.

„Polsko by se mělo přestat chovat pasivně. Na úrovni EU se nezajímáme o to, co vláda říká doma. Polsko není schopné vyhledávat partnery a budovat aliance, protože pro to nedělá vůbec nic,“ uvedla eurokomisařka. Polsko by podle ní mělo být s ohledem na současné výzvy jedním z lídrů EU, jako tomu bylo dřív. (EURACTIV.pl)

///

PRAHA

Dezinformace a volby: Česká eurokomisařka Věra Jourová varovala před organizovanou dezinformační kampaní, jejímž cílem je snaha ovlivnit nadcházející volby do Evropského parlamentu. Evropská komise se dlouhodobě obává vměšování do unijních voleb ze zahraničí, a to především z Ruska. „Nesmíme připustit, aby třeba jen v jediném členském státě byl volební výsledek zmanipulován,“ řekla Jourová v rozhovoru pro Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND). (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

BUKUREŠŤ

Nic není rozhodnuto: Nový průzkum ukázal, že boj mezi středopravou PNL (EPP) a socialistickou PSD (S&D) je velmi vyrovnaný, 26,1% a 26,4%. Aliance 2020 USR-PLUS získala 20,1%, zatímco Pro Rumunsko, strana bývalého premiéra Victora Ponty, se umístila na čtvrtém místě (8,5%), následovaná skupinou ALDE (rumunská strana, která se nazývá stejně jako europarlamentní frakce) s 8,2%.

Článek 7: Evropská komise varovala Rumunsko, že zahájí „proceduru kontroly kvality právního státu v zemi“ kvůli obavám ohledně nezávislosti soudnictví a oslabení protikorupčních právních předpisů. Evropská exekutiva prohlásila, že nedávné změny trestních zákonů „představují riziko a mohou vytvořit stav de facto beztrestnosti“. (EURACTIV.ro)

Komise se obává o právní stát v Rumunsku, do Bukurešti poslala již druhé varování

Minulý týden poslal místopředseda Evropské komise Rumunsku varovný dopis, informoval o tom server Politico. Timmermans se zmínil o „významných obavách“ ohledně nezávislosti rumunských soudů a nových pravidlech ohlašování korupce. V dopise Bukurešti pohrozil spuštěním článku sedm.

///

ATHÉNY

40 politických stran: Na základě konečného rozhodnutí Nejvyššího soudu se voleb do Evropského parlamentu zúčastní čtyřicet politických stran a hnutí. Devět muselo být vyřazeno. Volby do EU se v Řecku konají ve stejný den, kdy budou lidé rozhodovat také v komunálních a regionálních volbách, což znamená, že většina voličů bude najednou hlasovat ve 4 různých volbách. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

Premiér útočí na opozici: V rozhovoru pro televizi ALPHA předpověděl premiér Alexis Tsipras velmi vyrovnaný boj ve volbách do EP mezi levicovou stranou Syriza a hlavní opoziční stranou Nová demokracie (ND-EPP). Podle nejnovějších průzkumů stále vede konzervativní Nová demokracie, ale rozdíl mezi oběma stranami se zmenšil na pouhých 6 p.b Tsipras zpochybnil věrohodnost průzkumu a řekl, že šéf Nové demokracie, Kyriakos Mitsotakis v čele své strany dlouho nevydrží. Prohlásil to s ohledem na parlamentní volby, které se uskuteční v listopadu 2020. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com).

///

NIKÓSIE

Vojenské cvičení: Turecko včera zahájilo velké námořní cvičení. Svou vojenskou sílu ukázalo zrovna v době, kdy se Ankara s Nikósií pře kvůli průzkumným vrtům v kyperských vodách. „Naléháme na Turecko, aby projevilo zdrženlivost, respektovalo svrchovaná práva Kypru v jeho výlučné ekonomické zóně a vyhnulo se jakémukoli protiprávnímu jednání, na které bude EU náležitě reagovat v plné solidaritě s Kyprem,“ uvedla včera šéfka zahraniční politiky EU Federica Mogheriniová. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.GR)

The Capitals: EU a USA kritizují Turecko za nelegální průzkumné vrty v kyperských vodách

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

SOFIE

Nejnižší délka života v EU: Bulharsko je zemí s nejnižší očekávanou průměrnou délkou života v EU (74,8 let). Podle bulharského Národního statistického institutu je očekávaná průměrná délka života u mužů v EU 71,4 let, zatímco u žen je to o 7 let více – 78,4 let. (Partner společnosti EURACTIV Dnevnik).

///

ZÁHŘEB

Kolaps loděnice: Největší a nejstarší chorvatská loděnice Uljanik je oficiálně v bankrotu. „Ode dneška již Chorvatsko nemá lodní průmysl,“ prohlásil odborový předák Boris Cerovac s tím, že stát na loděnici zanevřel. O práci přijde všech 1118 zaměstnanců podniku.

Cizinci skupují půdu. V červnu 2020 vyprší sedmileté moratorium na prodej státní a soukromé zemědělské půdy příslušníkům cizích zemí, které si Chorvatsko vyjednalo v rámci své přístupové dohody v roce 2011. Chorvatsko má sice právo moratorium prodloužit až o tři roky, zatím ale o nic takového Evropskou komisi nepožádalo. Informoval o tom chorvatský deník Večernji list. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///