The Capitals: Salvini a Berlusconi soupeří o Orbánovu přízeň

© [EPA/ETTORE FERRARI]

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

ŘÍM

Italský místopředseda vlády Matteo Salvini chce získat maďarského premiéra Viktora Orbána na svoji stranu, a vytvořit tak třetí největší politickou skupinu v novém Evropském parlamentu. Informoval o tom italský deník La Stampa.

Krajně pravicová frakce Evropy národů a svobody získala v evropských volbách 58 křesel. Salvini by však do frakce rád přizval maďarskou vládní stranu Fidesz, která má nyní pozastavené členství v Evropské lidové straně (EPP). Zálusk má také na britskou Stranu pro brexit, Alternativu pro Německo, španělský Vox nebo nizozemské Fórum pro demokracii.

S Orbánem chce však spolupracovat i jiný italský politik – Silvio Berlusconi. „Jsem si jistý, že mohu přesvědčit Orbána, aby zůstal v EPP,“ prohlásil kontroverzní italský expremiér, který byl před pár dny zvolen do Evropského parlamentu. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

PAŘÍŽ

Krize Les Républicains. Francouzská středopravá strana Les Républicains čelí největší krizi ve své historii. V evropských volbách očekávala zisk 15 %, na místo toho ale získala pouhých 8,5 %, což je její dosud nejhorší výsledek.

Předseda Les Républicains Laurent Wauquiez reagoval na tragický výsledek nikoli rezignací, ale výzvou ke sjednocení francouzských pravicových a středopravých sil.

Podle průzkumů se až 27 % tradičních voličů této středopravé strany rozhodlo volit Macronovo hnutí a 18 % dalo přednost Marine Le Penové. (EURACTIV.fr)

///

ZÁHŘEB

Úpadek zaznamenala i chorvatská pravice. Chorvatské středopravé síly obsadí v novém Evropském parlamentu pouze čtyři křesla. Premiér Andrej Plenković, který je zároveň předsedou největší chorvatské stany HDZ (EPP), svaluje vinu na některé své spolustraníky. „V kampani jsem neviděl pana Brkiće, vůbec se na ní nepodílel,“ uvedl.

Místopředseda HDZ Milijan Brkić na to v médiích nechtěl reagovat. Vše prý vysvětlil na stranickém sněmu. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BERLÍN

Podpora kancléřky nestačí. Německé kancléřce Angele Merkelové se nedaří prosadit volebního lídra EPP Manfreda Webera do vedoucích pozic v evropských institucích. Po včerejším neformálním summitu lídrů EU v Bruselu uvedla, že někteří její kolegové prosazují jiné kandidáty a že budou pokračovat v hledání přijatelného kompromisu. (Claire Stam, EURACTIV.de, AFP)

///

BRUSEL

Královský palác pod tlakem. Belgický král Filip pokračuje ve schůzkách s lídry politických stran ohledně formování nové vládní koalice. Zatím se však nesešel s krajně pravicovou vlámskou stranou Vlaams Belang, která skončila ve volbách na druhém místě. Pokud by se král s vlámskými separatisty nesešel, podle kritiků by tím ztratil své neutrální postavení. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

MADRID

Rozhodnou přidružené strany. Politická uskupení přidružená ke španělským socialistům (PSOE) rozhodnou o tom, s kým má strana utvořit koalici. Podle premiéra Pedra Sáncheze (PSOE) podporují radikálnější socialisté spolupráci s levicovou stranou Unidas Podemos na úkor centristických Ciudadanos.

PSOE minulou neděli ovládla volby nejen do Evropského parlamentu, ale také volby místní a regionální. V některých regionech však nedokázala získat většinu, narazila totiž na spolupráci mezi Ciudadanos a konzervativními lidovci (EPP). (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

VARŠAVA

F35 v Polsku? Polsko oficiálně oslovilo své americké partnery s poptávkou 32 stíhaček F-35. Na svůj Twitter to uvedl polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. Tento krok je v souladu s dřívějším prohlášení Pentagonu o prodeji leteckých sil svým evropským partnerům a se současným přístupem Bílého domu k transatlantickým vztahům.

Změna ve vládě. Ve volbách do Evropského parlamentu uspělo hned osm ministrů a náměstků, polskou vládu proto čekají personální změny. Mezi novými europoslanci je i expremiérka Beata Szydlová nebo ministr vnitra a pravá ruka Jaroslawa Kaczyńskiho Joachim Brudzinski. (EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Zmatky ohledně Šefčoviče. Podle slovenského ministra zahraničí Miroslava Lajčáka je Maroš Šefčovič společným kandidátem zemí V4 na některou z vedoucích pozic v evropských institucích. S podobným tvrzením přišly i Hospodářské noviny, podle kterých má být Šefčovič kandidátem V4  na předsedu Evropské komise. Český premiér Andrej Babiš to však označil za nepravdivou spekulaci. Šefčovičovu kandidaturu na některou z předních pozic v EU však podle informací Českého rozhlasu potvrdil i polský premiér Mateusz Morawiecki.

Šefčovič by také údajně mohl nahradit Federicu Mogheriniovou v čele evropské diplomacie. (EURACTIV.sk, EURACTIV.cz)

Visegrád navrhne do čela Evropské komise Slováka Maroše Šefčoviče

Středoevropské země seskupené v takzvané visegrádské čtyřce (V4) budou navrhovat na post předsedy Evropské komise jejího současného místopředsedu a nedávného kandidáta na slovenského prezidenta Maroše Šefčoviče. Napsaly to dnes Hospodářské noviny (HN) s odvoláním na několik zdrojů z okolí premiéra Andreje Babiše (ANO) a z Evropské komise.

///

PRAHA

Posílení Evropské rady. Podle českého prezidenta Miloše Zemana potřebuje EU zásadní reformu. Rozhodovací pravomoc by podle něj měla být přesunuta do rukou Evropské rady. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

///

HAAG

Nové klimatické cíle. Nizozemský senát podpořil návrh zákona, který výrazně zvyšuje národní klimatické ambice. Nový zákon počítá s 49% omezením emisí do roku 2030, 95% omezením do roku 2040 a s plnou uhlíkovou neutralitou do roku 2050. Zatím jsou tyto cíle pouze politické a právně nevynutitelné. (Sam Morgan, EURACTIV.com)

///

BUKUREŠŤ

Úklid po Dragneovi. Lídr rumunské vládnoucí socialistické strany PSD Liviu Dragnea nastoupil kvůli korupční kauze do výkonu trestu. Vedení strany proto převzala premiérka Viorica Dancilaová, která ihned začala odstraňovat některé Dragneovy blízké spojence.

Vládnoucí strana utrpěla v evropských volbách tvrdou porážku a spokojena nemůže být ani s výsledkem referenda, které se konalo ve stejný termín. Lidé v něm totiž odmítli reformu soudnictví, kterou PSD navrhla. Kontroverzní legislativa znepokojila i rumunské strategické partnery včetně Evropské komise a vedla k největším protestům v zemi od dob protikomunistické revoluce před 30 lety. (EURACTIV.ro)

///

SOFIE

Předsedkyně BSP rezignovala. Kornelia Ninová, předsedkyně opoziční Bulharské socialistické strany (BSP), v úterý rezignovala. Reagovala tak na porážku BSP v evropských volbách. Nové vedení si socialisté zvolí na sněmu 16. června. (Georgi Gotev, EURACTIV.com)

///

ATHÉNY

Konzervativci získají ještě jedno křeslo. Strana DieM25 Yanise Varoufakise přišla po sečtení všech hlasů o mandát v Evropském parlamentu. Při započítání téměř 99 % hlasů se ukázalo, že křeslo získává Nová demokracie (EPP), čímž se počet jejich europoslanců zvýšil na osm.

Tsipras podporuje Timmermanse. Řecký premiér Alexis Tsipras podpoří v kandidatuře na post předsedy Komise Franse Timmermanse. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

LUBLAŇ

Za Severní Makedonii. Slovinský premiér Marjan Šarec podporuje Severní Makedonii na cestě ke členství v EU. „Severní Makedonie je partnerská země, která nedávno vynaložila velké úsilí,“ řekl Šarec. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Srbští vojáci v pohotovosti. Speciální jednotky kosovské policie vstoupily 28. května na severní území Kosova, kde žije srbská populace. Oficiálním cílem akce je odhalení organizovaného zločinu. Srbský prezident Aleksandar Vučić se však domnívá, že záměrem operace je zastrašení a zkriminalizování místní srbské populace. Vučić v parlamentu řekl, že místní budou pod ochranou srbských ozbrojených sil a že už nařídil, aby všechny jednotky byly v pohotovosti. (Beta-EURACTIV.rs)

///