The Capitals: Rusové nestojí za nárůstem euroskepticismu, tvrdí ruský diplomat

Jurij Korčagin. © EFE

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

MADRID

„Rusové nestojí za nárůstem euroskepticismu“. Ruský velvyslanec ve Španělsku Jurij Korčagin v rozhovoru pro agenturu EFE v předvečer mezinárodního ekonomického fóra v Petrohradě (tzv. ruský Davos) řekl, že Moskva nestojí za rostoucím euroskepticismem.

„Chceme sjednocenou, prosperující, předvídatelnou a stabilní Evropu. Proto není v našem zájmu žádný typ konfliktu nebo nepředvídatelné sousedství. Euroskeptické trendy mají svůj původ ve společnosti domácích zemí,“ uvedl ruský diplomat.

O ruských médiích se sice mluví jako o rozsévačích falešných zpráv, západní tisk se ale podle Korčagina v 90 procentech Rusku vysmívá nebo se snaží vyvolávat u čtenářů strach. „Pokud si budeme chybně myslet, že Rusko krmí euroskepticismus, pak se tento problém nikdy nevyřeší,“ řekl diplomat.

Moskva podle Korčagina doufá, že noví čelní představitelé Evropské komise a europarlamentu budou ve vztazích s Ruskem „objektivnější“. Přeje si také, aby Evropa brzy zrušila svá „donucovací opatření“ vůči Moskvě.

///

BRATISLAVA

Pellegrini u Putina. Ekonomického fóra v Petrohradě se zúčastnil i slovenský premiér Peter Pellegrini, který návštěvu Ruské federace využil ke schůzce s prezidentem Vladimirem Putinem. Pellegrini ocenil „dobrou a otevřenou“ spolupráci mezi oběma zeměmi, a to zejména v obchodu, energetice a ve vzdělávání. Podle Putina je Slovensko významným ruským partnerem, se kterým má „tradičně spolehlivé a přátelské“ vztahy.

Pellegrini při té příležitosti pozval Putina na srpnové oslavy 75. výročí Slovenského národního povstání do Banské Bystrice. Stejné pozvání bylo doručeno před několika týdny i americkému prezidentu Donaldu Trumpovi. Šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák potvrdil, že „pokud bude potřeba“, Slovensko je připraveno uspořádat bilaterální setkání těchto dvou prezidentů. (Lucia Yar, EURACTIV.sk)

///

SOFIE

Moskva se zapojí do stavby jaderné elektrárny. Putina v těchto dnech navštívil i bulharský prezident Rumen Radev, který po setkání v Petrohradě prozradil, že se Rusko bude podílet na výstavbě jaderné elektrárny Belene.

„Naše druhé setkání v takovém krátkém časovém období je jasným signálem nové dynamiky v našich bilaterálních vztazích, které jsou založeny na hlubokých historických, kulturních a duchovních vazbách,“ řekl Radev.

Pro ruskou TASS řekl, že je důležité rozvíjet hospodářskou spolupráci s Ruskem navzdory  unijním sankcím a protiopatřením. Dodal, že dokončení projektu jaderné elektrárny je pro zemi prioritou. (Dnevnik.bg)

///

BRUSEL

Koaliční chaos. Belgie nemůže zažít další dlouhé období bez federální vlády, jako tomu bylo v letech 2010 a 2011, kdy „bezvládí“ trvalo 541 dní. Uvedl to lídr reformistů Didier Reynders i předseda socialistické SPA Johan Vande Lanotte poté, co belgický král prodloužil jejich povolební vyjednávací misi až do 17. června.

„Je důležité, abychom diskutovali a rychle vytvořili vládu,“ řekl Reynders. Zdůraznil také „ponižující ekonomickou situaci“ v důsledku blížícího se brexitu a potřebu dohody na belgickém národním rozpočtu. Očekává se, že novou vládu sestaví na podzim. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

LONDÝN

Poražený brexit. Nigel Farage se svou Stranou pro brexit utrpěl ve čtvrtek překvapivou porážku v doplňujících volbách v Peterboroughu. Křeslo místo něj získali labouristé, většina analytiků přitom očekávala, že Strana pro brexit zvítězí. Farage krátce před oznámením výsledků opustil štáb zadním východem. (Ben Fox, EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Razie proti nenávistným komentářům. Federální úřad kriminální policie (BKA) se při čtvrteční razii zaměřil na šiřitele nenávistných příspěvků na internetu. Policie prohledala a vyslechla hned několik podezřelých a padla i první obvinění za veřejné vyzývání k páchání trestných činů, za urážky veřejných činitelů a antisemitské komentáře. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

ŘÍM

Mír v Římě. Po „užitečném, pozitivním a srdečném“ setkání lídrů koaličních stran v Římě se Matteo Salvini a Luigi Di Maio shodli na tom, že koaliční vláda musí pokračovat. Šlo o první setkání lídrů vládních stran po dvouměsíční odluce. Rozdíly však přetrvávají, zejména pokud jde o problém státního deficitu. Zatímco Hnutí pěti hvězd a italský premiér Giuseppe Conte chtějí dodržet unijní pravidla, Liga se jejich porušování nebrání. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

VARŠAVA

Doporučení pro Polsko. Evropská komise předložila Polsku svá ekonomická doporučení. Vybídla přitom ke zvýšení věku odchodu do důchodu, který vláda nedávno snížila na 65 pro muže a 60 pro ženy. Země by se podle zprávy EK také měla starat o to, aby důchodci netrpěli chudobou. Třetí doporučení se týká zvýšení míry ekonomické aktivity obyvatel. (EURACTIV.pl)

///

PRAHA

Druhá auditní zpráva. SZIF přestane vyplácet dotace firmám spojeným s premiérem Andrejem Babišem i ministrem zemědělství Miroslavem Toman. Má jít o preventivní opatření z důvodu druhého návrhu auditorské zprávy Evropské komise. První zpráva, podle které je Babiš ve střetu zájmů, už způsobila v České republice obrovský rozruch.

Metamfetaminový ráj. Devět z deseti (264 z 298) laboratoří metamfetaminu, které policie v EU odhalila v roce 2017, se nacházelo v České republice. Šlo většinou o malé laboratoře provozované místními uživateli a prodejci. Rozsáhlá zařízení vedená organizovanými zločineckými skupinami fungovala převážně mimo území České republiky. (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

BUKUREŠŤ

Růst HDP. Rumunská ekonomika podle odhadů v prvním čtvrtletí vzrostla o 5 procent. Růst byl podpořen zejména maloobchodem, IT průmyslem a službami, uvedl statistický úřad INS.

Proevropský pakt. Vládnoucí socialistická strana PSD chce podepsat proevropský pakt navržený prezidentem Klausem Iohannisem. Podle premiérky a šéfky strany Viorici Dancilové by ale dokument měl zahrnovat více témat. Pakt navržený prezidentem se totiž týkal pouze soudního systému a zohledňoval výsledky nedávného referenda. PSD chce ale přidat otázky týkající se vícerychlostní EU, dvojí kvality potravin, rozdílů mezi právními předpisy v různých členských státech EU a odkaz na snahu posílit pozici Rumunska v EU. (EURACTIV.ro)

///

ATHÉNY

Nový trestní zákoník. Po téměř 70 letech schválil řecký parlament nový trestní zákoník. Zájem veřejnosti se přitom soustředil zejména na to, jak je v textu definován trest za znásilnění.

Původní návrh zákona si vysloužil silnou kritiku nevládních organizací, ale i zákonodárců. Řecký ministr spravedlnosti nakonec předložil pozměňovací návrh, který objasňuje, že znásilnění je sexuální akt bez souhlasu, který nutně nemusí být spojen s násilím. Řecko se  tak stalo devátou z 31 evropských zemí, které uznalo, že sex bez souhlasu je znásilnění.

46 + 12 provokací. Turecké vzdušné síly ve středu (5. června) 46krát narušily vzdušný prostor Řecka. Kromě toho, turecké F-16 12krát porušily pravidla řecké letecké dopravy. Nejvyšší představitel amerického ministerstva zahraničí uvedl, že Washington vyvine maximální úsilí k tomu, aby zabránilo eskalaci napětí v regionu mezi Kyprem, Řeckem a Tureckem. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.GR)

///

LUBLAŇ

Iniciativa Tří moří. Na Slovinsku se konal dvoudenní summit Iniciativy Tří moří, za kterou stojí polský a chorvatský prezident. Iniciativa má podporu ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, který na setkání vyslal ministra pro energetiku Ricka Perryho. Ten při příležitosti summitu zdůraznil, že Evropa se v oblasti energetiky může na USA spolehnout.

Perry dále prohlásil, že Slovinsko je skvělým trhem pro malé modulární reaktory, které jsou budoucností jaderné energie. Právě jádro je podle něj jedinou cestou jak splnit cíle týkající se ochrany klimatu. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Vučić odmítá kritiku. Srbský prezident Aleksandar Vučić odmítl nejnovější zjištění americké nevládní organizace Freedom House o zhoršující se svobodě médií v Srbsku a řekl, že to není „nic nového“. Zpráva upozornila, že srbský prezident stejně jako maďarský premiér Viktor Orbán úspěšně likvidují kritickou žurnalistiku. (Beta-EURACTIV.rs)

///