The Capitals: Rumunští socialisté pod tlakem

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

BUKUREŠŤ

Dragnea na kongresu evropských socialistů: Předseda sociální demokracie (PSD) a „mocný zákulisní hráč“ Liviu Dragnea se zúčastní kongresu Strany evropských socialistů (PES) v Madridu, přestože to dříve odmítl se slovy, že se „nemůže scházet s těmi, kdo nenávidí Rumunsko“.

Evropským socialistům se nelíbí řada kroků jejich partnerské strany z Bukurešti, nejvíce však změny v soudnictví, které zavedla vládní koalice vedená PSD. Opakovaně proto vyzvali své rumunské partnery, aby zůstali věrní „progresivnímu“ směřování evropské levice.

Kongres by měl oficiálně potvrdit současného místopředsedu Evropské komise Franse Timmermanse jako spitzenkandidáta (kandidáta na příštího předsedu EK) socialistů.

V rozhovoru pro Euronews Timmermans ostře kritizoval návrh rumunské vlády, která chce umožnit udělování amnestie politikům usvědčeným z korupce. V této souvislosti také pochválil práci bývalé šéfky rumunské protikorupční prokuratury Laury Codruţy Kövesiové. Kövesiovou totiž rumunská sociální demokracie odvolala a začala vyšetřovat kvůli pochybení při výkonu funkce, čímž ji chtěla mimo jiné znemožnit kandidaturu do čela nově vznikajícího Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO). Evropský parlament, který má vedoucího úřadu jmenovat, nyní žádá rumunské úřady, aby ji kandidaturu umožnily. (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

///

ZÁHŘEB

Premiér mlčí o možném vyloučení Orbána z EPP: Chorvatský předseda vlády Andrej Plenković uvedl, že jeho maďarský protějšek Viktor Orbán udělal s kontroverzní kampaní, která obviňuje předsedu Evropské komise Jean-Clauda Junckera a finančníka George Sorose z ohrožování maďarské bezpečnosti, chybu. Už se však nevyjádřil k tomu, jestli by měla být Orbánova strana vyloučena z Evropské strany lidové (EPP), jejíž součástí je i Plenkovićova HDZ.

Parlament podpořil nařízení o zeměpisném blokování: Chorvatský parlament (Sabor) přijal implementační zákon unijního nařízení, které zakazuje tzv. zeměpisné blokování. Novinky podpoří přeshraniční nákupy po internetu, dají zákazníkům lepší výběr a posílí práva spotřebitelů, kteří si objednají zboží ze zahraničních e-shopů. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

MADRID

Leteckou společnost čekají „brexitové turbulence“: Iberia, bývalý národní letecký dopravce, dostal 6 měsíců na to, aby reorganizoval strukturu akcionářů a adaptoval se na nařízení EU, které řeší vlastnictví společností v letecké dopravě. Informoval o tom partner serveru EURACTIV ve Španělsku EuroEFE.

Nařízení totiž říká, že evropské národní aerolinie, které nejsou z více než 50 % ve vlastnictví akcionářů z EU, ztratí na území Unie svá letecká práva. Pro společnost Iberia by to představovalo problém, protože jejím vlastníkem je britský holding IAG. V případě brexitu bez dohody společnosti hrozí, že by nemohla v EU dále létat. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

PAŘÍŽ

Barnierův syn v čele Macronovy kandidátky?: Jméno lídra, který povede do evropských voleb kandidáty hnutí En Marche! (LREM) prezidenta Macrona, zůstává zatím nejasné. Mohl by se jím ale stát Nicolas Barnier, syn hlavního vyjednavače EU pro brexit Michela Barniera. Navrhnout by ho mohl Agir, středopravicový spojenec LREM pro evropské volby.

„Aféra Benalla“: Podle francouzského senátu by měl být bývalý Macronův poradce pro bezpečnost, Alexandre Benalla, stíhán pro křivou přísahu. Benalla si podle kritiky protiřečil ve výpovědi ohledně násilného chování, jehož se měl dopustit během loňských protestů. Senátoři také dodali, že případ upozornil na „závažné problémy na nejvyšší státní úrovni“. (Cécile Barbière, Euractiv.fr)

///

BERLÍN

Šlápnutí na brzdu: Němečtí Zelení ostře kritizovali spolkovou vládu poté, co se vyjednavači EU dohodli na historicky prvních pravidlech pro emise CO2 u nákladních vozidel. Ty mají do konce příští dekády klesnout o 30 % (průběžný cíl je o 15 % do roku 2025). Europoslanec za Zelené Sven Giegold řekl Neue Osnabrücker Zeitung, že německá vláda se „opět postavila na stranu automobilové lobby místo ochrany klimatu“.

Soud naštval krajní pravici: Ústavní soud v Berlíně odmítl žalobu podanou krajně pravicovou Alternativou pro Německo proti sociálnědemokratickému starostovi Berlína Michaelu Müllerovi (SPD), píše deník Der Tagesspiegel. Strana AfD žaluje Müllera za jeho příspěvek na Twitteru, ve kterém vyjádřil radost nad 25 tisíci lidmi, kteří protestovali v ulicích proti loňskému pochodu AfD. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

LONDÝN

Odchod konzervativců: Tři významné konzervativní poslankyně opustily stranu kvůli svému odmítavému postoji vůči brexitovým plánům Theresy Mayové. Premiérku jejich rozhodnutí údajně „rozesmutnilo“. Stalo se tak pouze den poté, co z řad labouristů odešlo osm poslanců z podobných důvodů. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

VARŠAVA

Europarlament jako „domov důchodců“: Vládní strana Právo a Spravedlnost (PiS) představila své kandidáty pro evropské volby. Jsou mezi nimi veteráni polské politiky, včetně bývalé premiérky Beaty Szydłové, bývalého ministra financí Witolda Waszczykowskiho nebo současného šéfa vnitra Joachima Brudzińskiho. Kandidátku povede Jacek Saryusz-Wolski, který v roce 2017 prohrál souboj o křeslo předsedy Evropské rady s Donaldem Tuskem. Robert Biedroń, lídr opoziční progresivní strany Wiosna, napsal na Twitter: „Myslel jsem, že dinosauři už vyhynuli. Evropský parlament není domov důchodců.“ (Karolina Zbytniewska, EURACTIV.pl)

///

ŘÍM

Diplomatický únos: Sedmnáctiletou dceru bývalého severokorejského velvyslance v Římě, který v listopadu zběhl a požádal v Itálii o azyl, unesly tajné služby Pchjongjangu a nedobrovolně ji odvezly zpět do vlasti. Její rodiče uprchli vloni na neznámé místo, dívka se k nim ovšem připojit nemohla. Představitelé Hnutí pěti hvězd a opozice vyzvali ministra vnitra Salviniho, aby o situaci informoval italský parlament. (Gerardo Gortuna).

///

ATÉNY

Nová demokracie (ND) vede nad Syrizou: Levicová strana Syriza zůstává podle posledních průzkumů za středopravicovou Novou demokracii. ND je na 39 %, Syriza na 24,5 %, zatímco socialistické Hnutí pro změnu získalo v průzkumu 8,5 %. Krajně pravicový Zlatý úsvit stojí na 7,5 % a následují ho komunisté se 6,5 %. Další parlamentní volby se budou konat letos v listopadu. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

Trumpovi se líbí Prespanská dohoda: Americký president Donald Trump pogratuloval řeckému premiérovi Alexisu Tsiprasovi za uzavření dohody se Severní Makedonií o jejím přejmenování. Podle Trumpa by Prespanská dohoda mohla inspirovat další země  Balkánu k tomu, aby vyřešily vzájemné spory. (EURACTIV.com)

///

NIKÓSIE

Halloumi potřebuje ochranu: Kyperský president Nikos Anastasiades vyzval předsedu Komise Jean-Claudea Junckera, aby zajistil sýru halloumi (hellim) evropské chráněné označení původu. Halloumi je nejznámější kyperskou tradiční potravinou a vláda požádala EU o ochranou značku již před lety. Proces certifikace se však kvůli kyperským neshodám ohledně výroby sýra pozastavil. Nyní Kypr o zisk značky znovu usiluje, neboť soud ve Velké Británii udělil tamní firmě s řecko-kyperským vlastníkem licenci, na základě které může používat označení Halloumi na britských i světových trzích.

///

VÍDEŇ

Trump dává cla do souvislosti s jednáním o obchodu: Donald Trump včera v Bílém domě vřele přivítal rakouského kancléře Sebastiana Kurze a slíbil mu „skvělé vztahy”. Trump však trval na tom, že se nad dovozem aut z Evropy musí Spojené státy “rozhodně zamyslet”. V otázce možného uvalení dovozních cel podle něj bude rozhodující, zda se USA podaří uzavřít s Unií obchodní dohodu.

///

BRATISLAVA

Expremiérovy rozhovory s italskou mafií: Bývalý slovenský premier Robert Fico měl podle informací italského státního zástupce zhruba 2 012 telefonních hovorů s Antoniem Vadalou. Tohoto Itala, který žije na Slovensku, vyšetřovaly italské úřady kvůli vazbám na mafiánskou organizací Ndrangheta. Právě spojení mezi slovenskými politiky a italskou mafií bylo tématem nedokončeného článku zavražděného novináře Jána Kuciaka. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Babiš ve zprávě EP: Zpráva výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu zmiňuje jméno Andreje Babiše. Europoslanci ve zprávě o uzávěrce rozpočtu za rok 2017 uvádí, že Komise ani přes několik upozornění ze strany europarlamentu nereagovala na možný Babišův střet zájmů a věcí se začala zabývat až poté, co obdržela informace od organizace Transparency International.

Polské hovězí: Státní veterinární správa stáhla z prodeje 700 kg polského hovězího masa, ve kterém byla zjištěna přítomnost salmonely. V návaznosti na to se  ministerstvo zemědělství rozhodlo prověřit veškeré hovězí maso dovezené z Polska. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

///

SOFIE

Nová volební komise: Vládnoucí strana premiéra Bojka Borisova (GERB) zahájila v bulharském parlamentu výběr nové volební komise, a to bez účasti Bulharské socialistické strany. Ta se rozhodla výběru nezúčastnit kvůli nedávné změně volebního zákona, který podle socialistů ve své nové úpravě nezaručuje spravedlivé volby.

Podle zákona má mít volební komise 18 členů, mezi kterými jsou zástupci politických sil zvolených v posledních parlamentních či evropských volbách. Dvě politická uskupení, Bulharsko bez cenzury a Reformní blok, které měly po volbách v roce 2014 po jednom zástupci v Evropském parlamentu, již ale neexistují. Podle neověřených informací má GERB v plánu výběr členů volební komise změnit, což pravděpodobně vyvolá další kontroverze. (Georgi Gotev, EURACTIV.com)

///

LUBLAŇ

Turečtí pekaři na Slovinsku: Společnost Simit Sarayi vstupuje v polovině března na slovinský trh. Síť pekáren je spojena s tureckým prezidentem Erdoğanem, má zastoupení ve 22 státech a svými kapacitami převyšuje slovinské pekaře, kteří tak budou muset své produkty zlevnit. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Banka požaduje reformy: Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) se domnívá, že Srbsko, které je kandidátskou zemí pro vstup do EU, potřebuje rozsáhlé reformy. Její hospodářský růst se má totiž letos zpomalit na 3,5 % (oproti loňským 4,4 %). Podle EBRD hrozí srbské ekonomice finanční rizika vyplývající z nereformovaných státních podniků. Lépe na tom není ani soukromý sektor nebo system výběru daní, kde Srbsko dosahuje pokroků jen velmi pomalý tempem. (Julija Simić, Beta-EURACTIV.rs)