The Capitals: Rumunští socialisté hledají nového lídra

© EPA/BOGDAN CRISTEL

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

BUKUREŠŤ

PSD bude mít nového lídra. Očekává se, že bývalá premiérka a neúspěšná kandidátka na prezidentku Viorica Dancilaová dnes oznámí svou rezignaci na post předsedkyně sociálně demokratické strany (PSD). Řada vysoce postavených členů strany se již nechala slyšet, že po debaklu v prezidentské volbě, kdy Dancilaová získala nejnižší počet hlasů, jaký kdy kandidát PSD ve druhém kole prezidentských voleb získal, je nejvyšší čas na změnu. V nedělních volbách Dancilaovou podpořilo 3,3 milionu voličů, tedy 34 %.

Ještě v neděli expremiérka tvrdila, že z vedení strany neodstoupí. Rumunská televize však informovala o tom, že Dancialová se v pondělí sešla s předsedou dolní komory Parlamentu Marcelem Ciolacuem, který ji k rezignaci přesvědčil. Její novou pozicí má být předsednický post v ženské organizaci PSD, díky kterému si zajistí místo na kandidátce pro příští parlamentní volby. Ty se mají v Rumunsko konat již příští rok.

Ciolacu označil pondělní jednání s Dancilaovou za „klidné a produktivní“, konkrétní obsah ale neprozradil. Ciolacu se setkal také s dalšími členy PSD, se kterými diskutoval o programu dnešní stranické konference.

Rumunsko mělo na dosah portfolio pro rozšiřování. Den před hlasováním Evropského parlamentu o nové Komisi pod vedením Ursuly von der Leyenové se v Bruselu spekuluje o okolnostech volby nové rumunské kandidátky na komisařku. Von der Leyenová si údajně nejprve vybrala europoslance Siegfrieda Murešana, kterému chtěla přidělit portfolio pro rozšiřování, původně přislíbené Maďarsku.

Nakonec se ale situace obrátila vzhůru nohama. Kandidátkou na komisařku se stala europoslankyně Adina Valeanová s tím, že Rumunsko si ponechá dopravní portfolio. Generální ředitelství Evropské komise pro mobilitu a dopravu (DG MOVE) ale povede úředník z Německa.

O tom, že Maďarsku hrozila ztráta portfolia pro rozšiřování, hovořil i premiér Viktor Orbán. Ten však vinu svaluje na maďarskou opozici podporovanou miliardářem Georgem Sorosem, který se podle Orbána pokusil přesvědčit evropské lídry, aby jmenování Olivéra Várhelyiho zabránili. „Byla to těžká bitva, ale zvítězili jsme,“ prohlásil Orbán. (Bogdan Neagu, EURACTIV.roSarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Na spor si nevzpomíná. Deník The New York Times o víkendu informoval o tom, že německá kancléřka Angela Merkelová měla spor s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Podle kancléřky ale k ničemu takovému nedošlo.

Státníci se sešli u večeře při příležitosti 30. výročí pádu Berlínské zdi. Setkání v Berlíně bylo podle kancléřky spíše „úžasnou událostí, která se soustředila především na události sjednocování Německa před 30 lety.“ Tiskový mluvčí vlády Steffen Seibert pouze potvrdil, že Macron s Merkelovou během setkání zmínili, že v řadě témat mají značně odlišné názory, pokaždé se ale snaží najít společná řešení. (Claire Stam | EURACTIV.de)

///

MADRID

Katalánští separatisté chtějí od socialistů závazky. Katalánští levicoví separatisté (ERC) chtějí, aby se socialisté (PSOE) zavázali k tomu, že Madrid bude s katalánskou regionální vládou vyjednávat jako se sobě rovnou. Pokud se k tomu socialisté nezavážou, tak novou vládu designovaného premiéra Pedra Sáncheze (PSOE) nepodpoří. Informovala o tom tisková mluvčí ERC Marta Vilaltaová.

Volby se ve Španělsku konaly 10. listopadu a Sánchez potřebuje pro sestavení vlády podporu jak levicové strany Unidas Podemos, se kterou se již dohodl, tak i katalánských separatistů (ERC). (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

BRUSEL

Další dva týdny. Zformování belgické federální vlády je stále v nedohlednu. Belgický král ale navzdory tomu znovu prodloužil předsedovi socialistů Paulovi Magnettemu (PS) lhůtu pro její sestavení, a to až do 9. prosince. „Pracujeme pro všechny Belgičany,“ zdůraznil Magnette, když vyzýval všechny strany, aby „hleděly dál, než na vzájemné rozdíly“. Socialisté jsou nyní ve formování vlády ve výhodě. Ostatní velké strany, jako frankofonní liberálové (MR) a Vlámští konzervativci (CD&V), jsou totiž vytížené volbami nových vedení. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

///

ŘÍM

Násilí na ženách je alarmující. Jeden ze čtyř Italů se domnívá, že ženy mohou vyprovokovat k sexuálnímu útoku tím, jak se oblékají. Informoval o tom italský statistický úřad ISTAT při příležitosti Mezinárodního dne proti násilí na ženách. V roce 2018 bylo v Itálii zavražděno 142 žen, přičemž v 78 případech byl vrahem jejich partner nebo expartner. „Násilí na ženách je nadále alarmující. Pracujeme na změně ve společnosti, začínáme u mladých lidí,“ prohlásil premiér Giuseppe Conte. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

///

ATHÉNY

Řecká vláda se vydává na cestu po evropských metropolích. Premiér Kyriakos Mitsotakis dnes navštíví Řím, aby se svým italským protějškem diskutovali o energetice, investicích, západním Balkánu a uprchlické krizi. Ministr zahraničí Nikos Dendias se pro změnu vydá do Skopje, kde se setká se severomakedonským prezidentem, premiérem i šéfem diplomacie. Na cestu míří i opoziční lídr Alexis Tsipras, který se v Paříží setká s bývalým prezidentem Francoisem Hollandem a končícím eurokomisařem Pierrem Moscovicim. (Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)

///

VARŠAVA

Nový památník? Polsko si příští rok připomene 100. výročí vítězné bitvy u Varšavy v polsko-sovětské válce v roce 1920, pomalu ale jistě se tedy rozbíhá debata o tom, jak výročí oslavit. Někteří přitom navrhují, aby byl na řece Visla vybudován monumentální vítězný oblouk. V posledních dnech se za vybudování památníku přimlouval i premiér Mateusz Morawiecki. Nápad na vítězný oblouk se už v polské společnosti diskutuje již několik let, nyní se ale jeho výstavba posunula do popředí společenské debaty. Oponenti však mají za to, že by vybudování památníků vedlo k ještě většímu rozdělení už tak polarizované společnosti, navíc by se podle nich daly peníze určené k vybudování památníku utratit lépe. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Zákony proti oligarchům. Opoziční strany hledají předběžnou podporu pro své dva návrhy zákonů zaměřených proti oligarchům. Cílem návrhu zákona s názvem „Lex Haščák“, pojmenovaném po jednom z partnerů finanční skupiny Penta, je oslabení kontroly skupiny Penta nad slovenským pojišťovnictvím. Druhý návrh má zabránit oligarchii v mediálním sektoru a zakazuje, aby se vlastníci médii zapojovali do veřejných zakázek (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Zasedání uhelné komise. Česká uhelná komise se rozhodla připravit několik scénářů pro konec uhlí v ČR, a to pro jednotlivé roky po roce 2030. Neziskové organizace vítají, že jeden ze scénářů bude pracovat i s ambiciózním rokem 2030. Další členové komise ale odhadují, že konec těžby uhlí v ČR může reálně nastat až v roce 2040 nebo 2050. Včerejšího zasedání komise se zúčastnili také zástupci bývalé německé uhelné komise, se kterou má ta česká spolupracovat.

Environmentální aktivisté mezitím zaútočili na sídlo společnosti Severní energetická. Policie jedenáct z nich zadržela. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

///

SOFIE

Energie z odpadu. Evropská komise schválila dotaci ve výši 90 milionů eur na projekt získávání energie ze sofijského odpadu. Celkové náklady projektu se vyšplhají na 185 milionů eur a část z nich (67 milionů) pokryje úvěr Evropské investiční banky. Zbytek se doplatí ze státního rozpočtu.

Finance dostane městská teplárenská společnost, která následně vypíše veřejnou zakázku. Problém ale je, že sama společnost se dnes potýká s dluhem ve výši 400 milionů eur. (Krassen Nikolov|EURACTIV.bg)

///

BUDAPEŠŤ

Neveřejná veřejná konzultace. Ministerstvo pro inovace a technologie otevřelo 18. listopadu veřejnou konzultaci k národnímu klimaticko-energetickému plánu. Maďaři měli ale jenom týden na to, aby se k tématu vyjádřili. Opozice způsob vedení konzultace kritizuje, vláda totiž lidem nedala dostatek času na rozmyšlenou a konzultaci nedoprovázela žádná propagace. Opozice přitom poukazuje na fakt, že když vláda spustila konzultaci zaměřenou proti miliardáři Georgi Sorosovi, její součástí byla kampaň za 36 milionů eur.

Jak ale upozornila organizace Farm Europe ve své nové studii, konzultaci k národnímu klimaticko-energetickému plánu zorganizovalo pouze devět členských zemí. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

///

LUBLAŇ

Mezinárodní centrum umělé inteligence. První mezinárodní centrum umělé inteligence bude mít sídlo v Lublani. Centrum podpořené organizací UNESCO se zapojí do mezinárodních projektů zaměřených na rozvoj umělé inteligence a bude poskytovat organizaci potřebné studie. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

ZÁHŘEB

Přes 20 tisíc učitelů protestovalo za vyšší mzdy. Po úspěšném kongresu EPP z minulého týdne dostal v pondělí chorvatský premiér Andrej Plenković ledovou sprchu. Na hlavním záhřebském náměstí totiž demonstrovalo 20 tisíc učitelů, kteří požadovali vyšší zvýšení mezd. Vláda sice již slíbila růst základní mzdy o 6,12 p.b., odborům se to však zdá stále málo. Podle nich by takový návrh problém nízkých učitelských platů nevyřešil.

Harmonogram předsednictví EU. Chorvatská vláda zveřejnila plán svého nadcházejícího předsednictví v Radě EU. Podle dostupných informací se neočekává, že by nová Evropská komise zavítala do Záhřebu již na začátku příštího roku, kdy země převezme otěže EU. Důvodem je zdržení s nástupem Komise Ursuly von der Leyenové, která zahájí svou činnost až v prosinci. Zasedání ministrů financí je naplánováno na 21. ledna. Vrcholem chorvatského předsednictví bude Záhřebský summit, který by se měl uskutečnit 6. a 7. května. (Tea Trubić Macan | EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Občané proti znečištění. Jeden ze šesti respondentů průzkumu Demostat nikdy neslyšel o udržitelném rozvoji. 92 % dotázaných si zase myslí, že navzdory celé řadě jednání se toho příliš mnoho v této oblasti neděje. Srbský průzkum také ukázal, že více než polovina dotázaných věří, že nikoliv celá společnost, ale ti, kdo znečišťují životní prostředí, mají také nést náklady na jeho ochranu a zlepšení. 80 % respondentů zároveň nesouhlasí s otevřením továren, které znečišťují prostředí, bez ohledu na to, že mohou vytvářet nová pracovní místa. (EURACTIV.rs)

///