The Capitals: Rumunští socialisté čelí kolapsu, lidovci čekají na příležitost

© European Union, 2019

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

BUKUREŠŤ

Rumunská premiérka Viorica Dăncilăová bude při dnešním hlasování o nedůvěře vládě doufat, že se jí podařilo dostat na svou stranu dostatek poslanců. Výsledek ale bude nejspíš těsný a Brusel na něj napjatě vyčkává. Od Rumunska totiž potřebuje slyšet jméno náhradního kandidáta do nové Evropské komise za odmítnutou Rovanu Plumbovou.

Rumunští socialisté (PSD) ztratili většinu poté, co liberální strana ALDE opustila vládní koalici. V posledních týdnech se socialisté snažili získat na svou stranu hlasy jednotlivých poslanců, a to i z řad ALDE. Dăncilăová se zároveň pokoušela udržet si podporu strany různými sliby.

Dăncilăová je bývalá europoslankyně a v současnosti také kandidátka strany pro listopadové prezidentské volby. Mnozí ji považují za loutku bývalého lídra PSD Livia Dragney, který je ve vězení za korupci.

Pokud v hlasování neuspěje, může začít přemýšlet o nové kariéře, protože v prezidentských volbách je bez šance. Její protikandidát Klaus Iohannis bude mandát obhajovat, navíc má podporu Bruselu i Angely Merkelové. Když ale premiérka hlasování ustojí, může zůstat u kormidla až do parlamentních voleb na podzim 2020.

Problémy Dăncilăové zde ale nekončí. Rumunsko nemá potvrzeného žádného kandidáta do nového kabinetu předsedkyně EK Ursuly von der Leyenové a mohlo by dokonce přijít o dopravní portfolio.

Rumunská vláda původně nabídla dva kandidáty – Rovanu Plumbovou a Dana Nicu. Von der Leyenová si vybrala první jmenovanou, europarlamentní výbor JURI ji však ještě před slyšením odmítl pro střet zájmů.

Spekulovalo se o celé řadě náhradníků, PSD však zatím trvá na druhé variantě z původní dvojice. Nica ovšem není expertem na dopravu, a navíc by narušil genderovou rovnováhu v kabinetu eurokomisařů, které chce jeho předsedkyně dosáhnout.

Přestože premiérka na svém kandidátovi trvá, podle zdrojů uvnitř její strany není Nica pro von der Leyenovou přijatelný. Oficiálně ho ovšem neodmítla, protože podle rumunských europoslanců z řad lidovců čeká na výsledek hlasování o nedůvěře.

Pokud vláda padne, najít kandidáta může být ještě těžší. Dăncilăová sice podle svých slov chce zůstat v čele případné vlády bez důvěry až do dalších voleb, prezident Iohannis by ale s velkou pravděpodobností vybral někoho jiného.

Sám Iohannis by mohl promluvit do výběru kandidáta, zatím však žádná jména nezmínil. Po odmítnutí Plumbové pozval premiérku na jednání o nové nominaci, ta však nabídku nevyužila.

Lidovci jsou připravení vládnout a vybrat eurokomisaře. Vlivný europoslanec z rumunské Národní liberální strany (EPP) Siegfried Muresan pro EURACTIV.com uvedl, že socialisté jsou na hraně kolapsu.

Premiérka podle něj měla usilovat o místopředsednické křeslo pro rumunského kandidáta, místo toho ale chtěla udržet svou stranu u moci na úkor zájmů rumunských občanů.

Hlasování o nedůvěře bude podle Muresana těsné, opozice sjednocená jeho stranou však prý může uspět a následně i sestavit novou vládu.

V prezidentských volbách Dăncilăová dle jeho slov nemá šanci. Dodal také, že prezident Iohannis, který dříve rumunské lidovce vedl, by v žádném případě nejmenoval dočasného premiéra opět z řad socialistů. „Vedeme průzkumy, jsme největší opoziční stranou a vyhráli jsme eurovolby. K proevropské politice prezidenta máme nejblíže,“ řekl.

Muresan věří, že pokud se opozici podaří svrhnout vládu, bude mít také dostatečně velkou většinu na zformování nového kabinetu.

Rozhodujícím faktorem pro výběr komisaře bude čas. Podle Muresana záleží také na tom, jak proběhnou další slyšení. „Žádný socialista nebude mít v příštích pěti letech legitimitu pro práci v Komisi. Ani v zájmu samotné Komise není mít člena, který nebude schopen spolupracovat s prezidentem ani vládou své země,“ uzavřel Muresan. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro, Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Střelba poblíž synagogy. Po středečním útoku na synagogu v německém městě Halle na severu Saska zůstali dva mrtví a dva vážně zranění. Úřad federálního prokurátora okamžitě zahájil jeho vyšetřování. Podle židovské komunity v Halle se pachatelé chtěli dostat do synagogy, kde se v tu dobu účastnilo oslav židovského svátku Jom Kippur neboli Dne usmíření asi 70 až 80 lidí. (Claire Stam | EURACTIV.de)

///

MADRID

Španělsko předložilo plán na zmírnění amerických cel. Španělský socialistický premiér Pedro Sánchez představil plán, který má snížit dopady amerických cel na španělské zemědělsko-potravinářské produkty, zejména sýr, víno a olivový olej. Informovala o tom ve středu španělská tisková agentura EFE, partner sítě EURACTIV.

Sánchezův plán počítá s tím, že Brusel sníží administrativní zátěž, které čelí španělští zemědělci a potravináři při čerpání finanční podpory. Nejvíce zasažení podnikatelé by podle Sáncheze měli mít jednodušší přístup k unijním fondům i národním dotacím. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

The Capitals: Americká cla vyděsila Evropu

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

PAŘÍŽ

Reakce na tureckou ofenzívu. Francouzská ministryně pro evropské záležitosti Amelie de Montchalinová ve středu prohlásila, že Francie, Británie a Německo svolaly kvůli turecké vojenské operaci na severovýchodě Sýrie zasedání Rady bezpečnosti OSN.

V reakci na otázku poslance zahraničního parlamentního výboru ministryně potvrdila, že všechny tři země také dokončují společné prohlášení, které má „silně odsoudit“ tureckou ofenzívu. Vzniknout by mělo také oficiální prohlášení EU, to ale zatím čeká na podpis všech členských států. (EURACTIV.FR)

///

ŘÍM

Záchrana aerolinek. Italská vláda stále hledá investory, kteří by zachránili národní aerolinku Alitalia. Zdá se, že zájem má německá Lufthansa, dalšími potenciálními kandidáty jsou železniční skupina Ferrovie dello Stato, americká Delta Air Lines a skupina Atlantia.  (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

///

VARŠAVA

Konec uhlí? „Polsko musí skončit s uhlím. Bude to sice bolestné, ale zbytek Evropy musí říct – jsme s vámi a najdeme finance, abychom vám pomohli s tranzicí. Říkám to jako vnuk horníků,“ prohlásil při svém úterním slyšení v EP kandidát na výkonného místopředsedu Komise Frans Timmermans. V nové Komisi pod Ursulou von der Leyenovou bude mít na starost zelenou agendu, tzv. Green New Deal. Timmermansova slova směrem k Polsku mimo jiné naznačují, že jeho boj s polskou vládou bude pokračovat i v následujícím období, bitevní pole se však posune od vlády práva směrem k energetice a klimatické politice. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

Sledujeme živě: Grilování Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové

Geopolitická Komise“. Právě tímto termínem označila zvolená předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová svůj nový tým. Koho členské státy vyslaly do Evropské komise, jaké portfolio dostali jednotliví kandidáti na starost a jak si vedli během tzv. grilování v Evropském parlamentu?

///

BRATISLAVA

Migranty stále nechceme. Slovensko se nezapojí do dobrovolného mechanismu přerozdělování migrantů zachráněných na moři, řekla ministryně vnitra Denisa Saková po středečním jednání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci. Podle ní s sebou iniciativa Francie, Itálie, Malty a Německa nese potenciální rizikové faktory a může povzbudit migrační efekt. „Můžeme pomoci zemím zasaženým migrací v uprchlických táborech a azylových centrech, ale nejsme pro, aby migrační tlak zesílil, ať už na trase přes Středozemní moře, nebo skrz Balkán,“ dodala ministryně.  (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Počet migrantů přicházejících do Evropy opět roste. Řecká a italská vláda proto revidují azylové procedury

Po migrační krizi z roku 2016 míří do Řecka opět největší počet migrantů ze severní Afriky a Blízkého východu. Řecká i italská vláda proto připravují plány, jak se s novým přílivem vypořádat.

///

SOFIE

Bulharská podpora Severní Makedonie. Bulharská vláda vyjádřila podporu zahájení předvstupních jednání se Severní Makedonií. Podle dokumentu, který koluje parlamentem, má však tato podpora několik podmínek. Zahájení předvstupních rozhovorů by nemělo být interpretováno jako garance členství v EU, ale jako impuls pro urychlení reforem, posílení vlády práva a navázaní dobrých sousedských vztahů. Severní Makedonie by také neměla prosazovat uznání tzv. makedonské menšiny v Bulharsku.

Těžký boj s fake news. Bulharská vláda zápasí s falešnou informací, že tamní úřady chtějí rodičům odebírat děti. Masová panika vypukla tento týden v několika městech na východě země. Tisíce rodičů si přijelo do škol vyzvednout své děti, protože se báli, že jim je odeberou. Orgány již po autorech zprávy pátrají, jeden z podezřelých je zaměstnanec ministerstva obrany. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

///

ZÁHŘEB

Pád koalice kvůli učitelům. Pokud se chorvatským učitelům nezvednou platy, strana HNS (RE) odejde ze současné vládní koalice. Řekl to její předseda Ivan Vrdoljak. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///