The Capitals: Řím čelí kritice kvůli kauze lodi Sea-Watch

© [EPA/RICCARDO ANTIMIANI]

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

BERLÍN / PAŘÍŽ / ŘÍM

Boj o Sea-Watch 3. Němečtí a francouzští politici ostře kritizují italskou vládu za zatčení kapitánky záchranné lodě Sea-Watch 3 Caroly Raketeové.

Raketeová, která na palubě lodi přepravovala desítku migrantů zachráněných ve Středomoří, se 26. června rozhodla vplout do italských vod navzdory odmítavému postoji italské vlády. Následně byla zadržena a nyní jí hrozí trest ve výši deseti let odnětí svobody.

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat.

„Očekával bych, že země jako Itálie bude řešit takový případ jinak,“ prohlásil v neděli (30. června) německý prezident Frank-Walter Steinmeier.

„Někdo, kdo zachraňuje životy, nemůže být zločincem,“ řekl německý ministr zahraničí Heiko Maas (SPD) s tím, že záchrana životů je „humanitární povinností“, která se nesmí kriminalizovat, a italské soudy vyzval k zamítnutí žaloby.

Podobně reagovala i Paříž. Mluvčí francouzské vlády Sibeth Ndiayeová obvinila Řím z vyvolávání hysterie.

„Je mi líto, že jsme dospěli do takové situace. Italská vláda se totiž rozhodla vyvolávat hysterii na základě velmi bolestných témat,“ řekla Ndiayeová.

Italský premiér Giuseppe Conte se ke kauze vyjádřil na okraj probíhajícího summitu lídrů EU v Bruselu, když celou věc označil za „politické vydírání“.

Evropská konfederace odborových svazů (ETUC) mezitím vyzvala vedoucí představitele Unie, aby požadovali kapitánčino propuštění a ukončili „nelidskou a nemorální politiku uzavřených přístavů“. (Florence Schulz, EURACTIV.de / Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Sociální demokraté hledají nového lídra. Němečtí sociální demokraté začali oficiálně hledat nového předsedu strany. Bývalá lídryně Andrea Nahlesová odstoupila krátce po volbách do EU s tím, že v rámci své strany nemá dostatečnou podporu. Stranu tedy prozatím vede trojice vybraných členů. Zájemci o předsednický post se mohou zaregistrovat do 1. září. Sociální demokraté také poprvé uvažují o tom, že by stranu vedli dva lídři, podobně jako u německých Zelených. (Florence Schulz, EURACTIV.de)

///

LONDÝN

Kanadský expremiér v brexitové roli. Stephen Harper, bývalý kanadský premiér, by mohl být novou tváří brexitového vyjednávacího týmu Spojeného království. Přeje si to ministr zahraničí Jeremy Hunt, který je jedním z kandidátů na post britského premiéra.

V rozhovoru pro Sunday Times Hunt uvedl, že Harpera by do nové role nominoval proto, aby zajistil dohodu o volném obchodu s EU podle kanadsko-evropského vzoru. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

MADRID

Evropa není rájem lidských práv. V Evropské unii stále dochází k vážnému porušování základních lidských práv a situace se nadále zhoršuje. Může za to především nárůst ultra-nacionalismu a ztráta etických a morálních hodnot. V rozhovoru pro španělskou agenturu EFE na to upozornil ředitel Agentury Evropské unie pro základní práva (FRA) Michael O’Flahert.

„Pokud jde o lidská práva, EU není rájem na zemi, ačkoli tomu mnozí věří. Nerovnost je jednou z hlavních výzev, a proto je třeba podnikat kroky proti politikům, kteří šíří nenávist a lži,“ řekl O’Flahert. (Partner sítě EURACTIV, agentura EFE).

///

ATHÉNY

Tsipras „zachraňuje“ socialisty. Evropští socialisté „využívají“ spolupráci s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem, díky němu totiž mají v Radě EU většinu. Podle diplomatických zdrojů se osm lídrů připojilo k pozici evropských lidovců a osm k evropským socialistům, přičemž osmým je právě Tsipras. S pozici liberálů se ztotožňuje sedm lídrů. (EURACTIV.com)

///

NIKÓSIE

Kypr vyšetřuje havárii rakety v blízkosti Nikósie. V severní části hlavního kyperského města Nikósie havarovala „zatoulaná“ raketa. Podle agentury Reuters se nikdo nezranil. Mustafa Akinci, lídr kyperských Turků, spojuje incident s vojenskými operacemi na Blízkém východě. Armáda však podle něj bude pokračovat ve vyšetřování a hledání příčiny.

///

VARŠAVA

Kde jsou inovace? V nejnovějším evropském přehledu inovací (European Innovation Scoreboard 2019) se Polsko umístilo na 25. místě a překonalo jen Chorvatsko, Bulharsko a Rumunsko. Důvodem špatného umístění je chabá kvalita polského výzkumu a vědy, ale také nízká úroveň inovací v malých a středních podnicích. (Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Nejmladší volí krajní pravici. Proevropští voliči měli větší motivaci zúčastnit se evropských voleb, než ti, kteří se k Evropské unii staví negativně. Vyplývá to z průzkumu Institutu pro veřejné otázky. Přestože k urnám přišlo v květnu rekordních 23 % slovenských voličů, Slovensko mělo opět nejnižší volební účast v EU. Z věkové kategorie 18 až 24 let navíc přišlo volit jen 11 % voličů a největší podíl jejich hlasů (14 %) získala neonacistická strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko. (Lucia Yar, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

V4 je bližší než Obnova Evropy. Český premiér Andrej Babiš a předseda hnutí ANO, které se v Evropském parlamentu řadí k nové liberální frakci Obnova Evropy, vidí ve Visegrádské skupině bližší spojence, než ve své vlastní evropské politické rodině.

„V rámci mé pozice je mi V4 v podstatě bližší než některé pozice frakce, ve které jsme jako hnutí ANO,“ uvedl premiér s tím, že V4 vnímá jako teritorium s budoucností a skvělými podmínkami z hlediska bezpečnosti. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

///

BUKUREŠŤ

Premiérka Dancilaová v čele vládní strany. Vládnoucí socialistická strana PSD si v sobotu (29. června) zvolila za předsedkyni premiérku Vioricu Dancilaovou. Mimořádný kongres se konal měsíc poté, co byl bývalý předseda strany Liviu Dragnea odsouzen a uvězněn za korupci.

Iohannis chce zůstat prezidentem. „Jsem prezidentem Rumunska a chci jako prezident Rumunska pokračovat, nechci být předsedou Evropské rady,“ řekl Klaus Iohannis, jehož jméno se skloňovalo v souvislosti s nástupnictvím Donalda Tuska v Evropské radě. (EURACTIV.ro)

///

ZÁHŘEB

Koaliční partneři žádají ministrovu rezignaci. Chorvatští lidovci (HNS), kteří jsou součástí vládní koalice, volají po rezignaci ministra veřejné správy Lovra Kuščeviće. Důvodem je jeho nedávná kauza ohledně nepřiznaného majetku. „Netrváme na jeho trestní odpovědnosti, o tom musí rozhodnout patřičné instituce, podle veřejně dostupných informací ale Kuščević s nejvyšší pravděpodobností zneužil svůj politický vliv ke svému vlastnímu obohacení,“ uvedla strana. Vláda na to reagovala tím, že jakákoli ultimáta jsou zcela vyloučena. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Nejnižší růst HDP v regionu. Srbská ekonomická aktivita se v prvním čtvrtletí roku 2019 výrazně zpomalila a zaznamenala nejnižší růst HDP z 11 zemí střední a východní Evropy (2,5 %). Upozornil na to ekonom Milojko Arsic. (Beta.rs, EURACTIV.rs)

///