The Capitals: Řečtí voliči vystavili stopku neonacistům

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

ATHÉNY

Řecké parlamentní volby ovládla konzervativní Nová demokracie (EPP), která získala 39,8 % hlasů a 158 křesel z 300členného parlamentu. Novým premiérem bude předseda strany Kyriakos Mitsotakis, který by měl do zítřejšího rána oznámit nové složení vlády. Nová demokracie ve svém programu prosazuje ekonomický růst, tvorbu nových pracovních míst a bezpečnost.

Levicová strana Syriza dosavadního premiéra Alexise Tsiprase obdržela v nedělních volbách 31,5 %, a zůstává tak hlavní progresivní politickou silou v Řecku. Propad utrpěla socialistická strana KINAL i komunisté.

Hlavním překvapením voleb je propad neonacistické strany Zlatý úsvit, které se nepodařilo překročit 3% hranici pro vstup do parlamentu. V předchozích volbách přitom získali 9,3 %. Poslanci Zlatého úsvitu tak ztrácejí poslaneckou imunitu a budou moci čelit soudnímu řízení. Někteří z nich čelí dokonce obvinění z politicky motivované vraždy.

Jejich místo v řeckém parlamentu obsadí proruská strana Řecké řešení, ale také nové celoevropské hnutí bývalého ministra financí Yanise Varoufakise DiEM25.

(Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com; Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

BERLÍN / BRUSEL / BRATISLAVA

Varování pro SPD. Pokud zástupci SPD zablokují v Evropském parlamentu zvolení ministryně obrany Ursuly von der Leyenové (CDU) na post předsedkyně Evropské komise, bude to mít „obrovský dopad na velkou koalici.“ Šéfka německé CDU Annegret Kramp-Karrenbauerová na to upozornila v rozhovoru pro televizi ZDF. Dodala navíc, že porážka von der Leyenové by zostřila konflikt mezi Evropskou radou a europarlamentem. „Oslabí to akceschopnost EU,“ varovala. (Claire Stam, EURACTIV.de)

Rozkol v Belgii. Podle bývalého ministra z řad Nové vlámské aliance a nového europoslance frakce ECR Johana Van Overtveldta je seznam kandidátů na nejvyšší unijní pozice „velice jižanský“. Jeho politická skupina, ve které sedí i česká ODS, se zatím nerozhodla, jestli Ursulu von der Leyenovou podpoří do čela Evropské komise. Overtveldt čeká na to, s jakým programem kandidátka přijde. „Nic proti ní nemám, ale pokud se vydá cestou dominantního evropského superstátu, budeme jasně proti,“ řekl rádiu VRT.

Nominace Charlese Michela do čela Evropské rady Belgičany rozděluje. Zatímco francouzsky mluvící politické strany mu nepogratulovaly, jeho předchůdce v čele unijních summitů Herman van Rompuy se nechal slyšet, že Michel je na pozici „daleko lépe připravený než jsem byl já“. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

Šefčovičova eurokomisařská nominace v ohrožení. Slovenská národní strana, která je součástí současné koaliční vlády, upozornila, že nemusí podpořit nominaci současného místopředsedy Komise Maroše Šefčoviče pro další eurokomisařský post. Důvodem je, že Šefčovič chce mít ve svém týmu na postu koordinátora sociálních médií gaye, který vychovává se svým manželem dítě náhradní matky. Podle SNS je to „eticky nepřijatelné“. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

LONDÝN

Alternativní parlament. Neúspěšný kandidát do čela britských konzervativců Rory Stewart představil své plány pro „alternativní parlament“, aby tak případně zabránil brexitu bez dohody, kdyby se ho nový premiér pokusil prosadit tzv. odročením jednání dolní komory. Favorit na křeslo předsedy vlády Boris Johnson tuto možnost odmítl vyloučit. Stewart si v boji o vedení Konzervativní strany vedl překvapivě dobře a nyní řekl, že přibližně dvacet až třicet poslanců jeho strany by hlasovalo proti brexitu bez dohody. (Benjamin Fox, EURACTIV.com)

///

PAŘÍŽ

Macron uznal selhání. Vláda v sobotu uzavřela „Dohodu o domácím násilí“. Počet případů, kdy ženy zavraždí jejich manžel, roste – jen letos se takových případů stalo již 75. Paříž také plánuje organizovat občanské konzultace a komunikační kampaně pro celou společnost.

V reakci na večerní shromáždění feministek v Paříži, které požadovaly okamžitá opatření, francouzský prezident Emmanuel Macron uznal, že země „selhala v ochraně“ obětí partnerských vražd. (EURACTIV.fr)

///

ŘÍM

Reformujme Dublin sami. Revize současného Dublinského systému je opět předmětem politických debat. Důvodem je napětí mezi vládou a záchrannou lodí, která i s migranty na palubě zakotvila bez povolení v italském přístavu. „Nezdá se, že mnoho zemí EU je ochotno přistoupit k revizi Dublinského nařízení, budeme tedy na reformě pracovat sami,“ prohlásil ministr vnitra Matteo Salvini. Současný systém stanovuje, že za vyřízení žádosti o azyl je zodpovědná ta země, do níž migrant vstoupil jako první. Takový mechanismus však zatěžuje zejména jihoevropské země jako Řecko, Španělsko a Itálii.

Otázka výletních lodí opět na scéně. Další výletní loď málem ztroskotala v Benátkách. Naposledy se podobná nehoda stala před měsícem. Kvůli špatnému počasí nebyla loď schopná udržet kurz a narazila tak do několika lodí veřejné dopravy a soukromých jachet. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

VARŠAVA

Těžká volba. Polská lidová strana (PSL/EPP), která byla v evropských volbách součástí evropské koalice, oznámila, že do letošních parlamentních voleb půjde sama. Do větší koalice by vstoupila pouze v případě, pokud by se Občanská platforma (PO/EPP), největší opoziční strana, posunula do středu politického spektra. (Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl)

///

PRAHA

Zájem o víza a trvalý pobyt roste. Ministerstvo zahraničí loni zaznamenalo rekordní zájem o česká víza, přijalo 722 tisíc žádostí. Naprostou většinu z nich tvořily žádosti o takzvané schengenské vízum, bylo jich 663 tisíc, což ukazuje na meziroční nárůst o 6,3 procenta. Od roku 2017 se také o více než polovinu zvýšil počet žádostí o dlouhodobý nebo trvalý pobyt. (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

VILNIUS

Kvalita voleb. V celosvětovém žebříčku hodnotícím kvalitu voleb, který vznikl na základě výzkumu univerzit v Harvardu a v Sydney, zaujala  Litva 11. místo se 78 body z možných 100 a předběhla tak kolébky demokracie Spojené království (66 bodů) a Spojené státy (62 bodů). Výzkum hodnotí 11 aspektů voleb jako jsou například volební zákony a procedury, proces registrace, financování kampaní, výsledky a další. (Angele Kedaitiene, http://eunewslithuania.com/)

///

LUBLAŇ

Nejsme pro-ruští. Slovinský premiér Marjan Šarec prohlásil, že kvalita života na Slovinsku není tak špatná, jak někteří tvrdí. Připustil však, že „Slovinsko se nestalo novým Švýcarskem“. „Někteří kritizují naši vládu, že je pravicově orientovaná, někteří zase říkají, že je příliš levicová. Jsme na nejlepší cestě. Naše vláda není pro-americká, ani pro-ruská ani pro-čínská. V prvé řadě jsme pro-slovinští a pro-evropští,“ dodal Šarec. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

ZÁHŘEB

Slovinsko a Chorvatsko u ESD. V rámci dnešního ústního slyšení u Soudního dvora Evropské unie představí Chorvatsko své námitky proti judikatuře dvora v případu, který proti zemi iniciovalo Slovinsko. Lublaň tvrdí, že Záhřeb porušil právo EU, když odmítl implementovat rozhodnutí arbitrážního soudu, které stanovuje hranici mezi těmito dvěma členskými státy Unie. Chorvatsko má za to, že arbitráž je zkompromitovaná kvůli tajné dohodě mezi slovinskými představiteli a slovinským soudcem. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

Přestavba vlády? Zklamání ve vládnoucí straně (HDZ, EPP) roste, protože předseda strany a vlády Andrej Plenković nereaguje na výzvy veřejnosti a koaličního partnera (HNS, RE), aby odvolal ministra veřejné správy Lovra Kuščeviće. Ten se proslavil větou „Díky Bohu, že mám tolik majetku, že ho nemůžu ani vyčíslit“. Někteří z HDZ mluví o tom, že Plenković počítal s tím, že bude zvolen na některou z unijních pozic a plánoval tak vládu a zmatek okolo přenechat někomu jinému. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

SOFIE / BĚLEHRAD

Napjaté vztahy se Srbskem. Bulharské ministerstvo zahraničí prohlásilo, že srbský velvyslanec byl předvolán kvůli výrokům srbského ministra zahraničí Ivice Dacice po poznámkách bulharského premiéra Bojka Borisova o Kosovu.

Na otázku novináře, jak zvolení španělského ministra zahraničí Josepa Borrella šéfem unijní diplomacie ovlivní integraci zemí Západního Balkánu, když Španělsko neuznává Kosovo jako stát, premiér odpověděl: „K vysokému představiteli – v momentu, kdy nastoupíte na takto významný post, to poslední, co byste měli dělat, je obrana národních zájmů, musíte totiž chránit zájmy celé Unie. Pokud bude zvolen Borrell, nebude to znamenat, že španělský názor bude pro ostatní země uznávající Kosovo relevantní.“ (Dnevnik.bg)

Fake news. Kosovský premiér Ramush Haradinaj informoval srbskou premiérku Anu Brnabicovou o tom, že zprávy o bránění vstupu slovinským představitelům do Kosova jsou nepravdivé. „Jsem překvapená, že fake news šířili v Prištině sami poradci ministra zahraničí, ale jsem ráda, že se jednalo o nepravdivé zprávy a napětí v regionu se tak snižuje,“ řekla Brnabicová reportérům na summitu premiérů zemí Západního Balkánu. (beta.rs, EURACTIV.rs)

///

SARAJEVO

NATO překážkou v utváření vlády. Předseda bosenské Demokratické akce (SDA) Bakir Izetbegović řekl, že vstup do NATO je požadavek, ze kterého neustoupí a bez kterého neexistuje cesta ke zformování vlády. Srbská strana SNSD je naopak silně proti vstupu země do Aliance. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

Krach summitu? Setkání partnerských zemí Procesu spolupráce v jihovýchodní Evropě (SEECP), které bylo naplánováno na dnešek a zítřek do Sarajeva, je na pokraji selhání. Představitelé Kosova odmítli účast již dříve kvůli tomu, že Bosna a Hercegovina oficiálně neuznává Kosovo jako stát, a ze solidarity se k nim nyní připojili také Albánci a svou účast zrušili. Členové SEECP jsou: Albánie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Řecko, Severní Makedonie, Rumunsko, Srbsko, Turecko, Chorvatsko, Moldávie, Černá Hora, Slovinsko a Kosovo. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)