The Capitals: První překvapení eurovoleb. V Nizozemsku zabodovali socialisté

© [EPA/Balazs Mohai]

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

HAAG

První překvapení. Podle předběžných výsledků uspěla v Nizozemsku středolevá labouristická strana PvdA spitzenkandidáta Franse Timmermanse. Získat by mohla až pět křesel v Evropském parlamentu, což je až o dvě více než v roce 2014. Krajní pravice naopak nezaznamenala takový úspěch, jak se původně očekávalo.

Průzkum mezi voliči, kteří právě odhlasovali (tzv. exit poll), byl zveřejněn včera večer. Podle něj by měla vládní strana premiéra Marka Rutteho (ALDE) skončit druhá se ziskem čtyř křesel. Na třetím místě s třemi mandáty by měla skončit euroskeptická FVD (ECR) Thierryho Baudeta, na stejný počet křesel by měli dosáhnout i Zelení. Propad zaznamenala nacionalistická PVV Geerta Wilderse, která pravděpodobně obsadí pouze jedno křeslo.

https://twitter.com/gpaccardo/status/1131656505126727681

Za úspěchem socialistů pravděpodobně stojí vysoká volební účast. Odhady hovoří o 40 %, což je nejvíce za posledních třicet let.

Evropští socialisté již avizovali, že by po volbách rádi vytvořili koalici s progresivními silami. Ta by mohla zahrnovat levicové strany a zelené. Timmermans nedávno vyzval k vytvoření koalice „od Tsiprase až po Macrona“.

///

LONDÝN

Občané EU nemohli hlasovat. Volební komise odmítly připustit k volebním urnám stovky občanů EU, kteří mají trvalý pobyt ve Spojeném království.

Úřady to vysvětlily tím, že vláda účast Spojeného království ve volbách oznámila na „poslední chvíli“, což mělo za následek administrativní zpoždění a problémy při registraci občanů EU ve Spojeném království.

Organizace The3Million ve čtvrtek uvedla, že prověřuje stovky stížností od lidí, kteří se voleb nemohli účastnit. Údajně to však mohlo zasáhnout až tisíce občanů EU.

///

BRUSEL

Předvolební reklama. Krajně pravicová strana Vlaams Belang má na Facebooku a Instagramu nejvyšší počet fanoušků ze všech politických stran, což jí umožnilo zaplavit internet falešnými zprávami a radikální pravicovou propagandou. Tvrdí to zpráva organizace Avaaz. Strana se ve své kampani údajně zaměřila zejména na mladší generaci a za online reklamu zaplatila zhruba 400 tisíc eur. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Přední politici volají po „evropském islámu“. Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn a premiér spolkového státu Šlesvicko-Holštýnsko Daniel Günther ve čtvrtečním příspěvku pro regionální vydání Rheinische Post volali po progresivnější formě islámu. Očekávají od toho lepší skloubení náboženství s evropským způsobem života. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

PAŘÍŽ

Hořké zprávy pro francouzský cukr. Německá cukrovarnická skupina Südzucker, která v roce 2001 koupila francouzský Saint Louis Sucre, ve čtvrtek oznámila, že nehodlá svůj podnik prodat francouzským farmářům. Sdružení pěstitelů cukrové řepy (CGB) chtělo udržet přes 130 pracovních míst koupí dvou cukrovarů v Calvadosu a Somme. „Francie produkuje dvojnásobně více cukru, než spotřebuje, konkurence je silná,“ připomněla společnost Südzucker a dodala, že chce výrobu redukovat. Ukončení kvót na produkci cukr v roce 2017 podnítilo nárůst výroby cukru v EU a také pokles cen.

Zelená opatření na poslední chvíli. Macronova vláda chce rychleji implementovat svou ekologickou politiku. Novinku představila jen tři dny před evropskými volbami, ve kterých budou mít rozhodující význam právě ekologicky orientovaní voliči.

Vláda během zasedání nedávno zřízené „Rady pro obranu ekologie“ přijala nebo potvrdila řadu opatření, z nichž některé mají vysokou symbolickou hodnotu. Jde například o ukončení projektu Montagne d’Or, tedy těžby zlata uprostřed pralesa ve Francouzské Guyaně.

„Udělali jsme hodně, ale (…) může se zdát, že nepostupujeme ani dost rychle, ani dost daleko,“ uvedl na tiskové konferenci francouzský premiér Edouard Philippe. (EURACTIV.fr)

///

MADRID

Sánchez se rozhodne příští týden. Španělský premiér Pedro Sánchez uvažuje o samostatné menšinové vládě, nevylučuje však ani koaliční pakt s levicovými Unidas Podemos (UP). Lídr strany PSOE, která zvítězila v dubnových parlamentních volbách, chce počkat na výsledek evropských a regionálních voleb. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

ŘÍM

„Méně blbin“. „Ujasněme si to. Vláda bude pokračovat za jedné podmínky: více práce a méně blbin,“ napsal místopředseda vlády a lídr Hnutí pěti hvězd Luigi Di Maio na svém facebookovém účtu.

Zřejmě tak reagoval na předsedu Ligy Mattea Salviniho, který v rozhovoru pro rozhlasovou stanici navrhl zrušit trest za zneužívání úřední moci. Trestání veřejných činitelů totiž podle něj komplikuje jejich práci. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

VARŠAVA

Bez eura? Šéf polské centrální banky Adam Glapiński řekl, že dokud bude ve funkci, tak Polsko nevstoupí do eurozóny ani do mechanismu směnných kurzů (ERM II). Glapiński je ve funkci od poloviny roku 2016 a jeho funkční období končí v roce 2022. I v případě, že se změní vláda, bude mít stále pravomoc přijetí evropské měny blokovat. (EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Evropské peníze půjdou namísto výzkumu do infrastruktury. Slovenská vláda spolu s Evropskou  komisí schválily přesun finančních prostředků ve výši 70 milionů eur z oblasti výzkumu do sektoru výstavby silnic.

Ministerstvo školství uvedlo, že by úbytek financí neměl mít vliv na akademickou obec. Peníze totiž byly původně určené na podporu výzkumné činnosti malých a středních podniků, které ale neměly zájem o jejich čerpání.

///

PRAHA

Jourová doufá, že Stracheho skandál bude mít dopad na volby. Česká eurokomisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost pohlaví Věra Jourová doufá, že se skandál bývalého rakouského vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho odrazí na výsledcích nacionalistických stran ve volbách do EP. „Doufám, že to lidem otevře oči,“ uvedla v rozhovoru s německým listem Handelsblatt.

Dezinformace před volbami nejsou rozšířené. Počet případů dezinformací na českých internetových stránkách v souvislosti s nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu se navzdory očekáváním výrazně nezvýšil. Internetové stránky notoricky známé šířením dezinformací se eurovolbami příliš nezabývaly. Publikovaly však pozitivní články o protiunijní straně SPD Tomia Okamury SPD. (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

VILNIUS

Průzkumy. Poslední průzkumy veřejného mínění naznačují, že středopravá opoziční Unie vlasti (ELS) získá 27 % hlasů. Následuje Unie rolníků a zelených (Zelení / EFA) s 25 procenty a Litevští sociální demokraté (S&D) s 13 %. Liberální labouristická strana (ALDE) by získala 8 %, Spravedlnost a pořádek (EFDD) 7 % a litevští liberálové (ALDE) 6 %. (Angele Kedaitiene, EUnewslithuania.com)

///

BUKUREŠŤ

UDMR přerušuje vztahy s vládou. Demokratický svaz Maďarů v Rumunsku (UDMR / ELS) nechce podpořit žádné další vládní iniciativy, a dokonce zvažuje zmrazení dohody s vládní koalicí. UDMR nemá své členy ve vládě, ale nepřímo podporuje její zákony v parlamentu, včetně kontroverzních změn v oblasti spravedlnosti a trestního práva.

Pro Romania patří do S&D. Eurokomisařka Corina Cretuová v rozhovoru pro HotNews.ro uvedla, že strana Pro Romania patří do frakce S&D. Stranu založil bývalý rumunský premiér Victor Ponta poté, co opustil levicovou PSD. V Evropském parlamentu by podle průzkumů mohla získat až 4 křesla, zatímco PSD 9. Pro Romania se ale přidružení k S&D brání, neboť nechce sdílet frakci s kontroverzní PSD. (EURACTIV.ro)

///

ATHÉNY / NIKÓSIE

Americký akt. Američtí senátoři zavedli dlouho očekávanou legislativu, která upevní vztahy mezi Spojenými státy, Izraelem, Řeckem a Kyprem. Díky této dohodě se budou moci Spojené státy více angažovat v energetickém sektoru v regionu a budou také podporovat místní obrannou spolupráci. Nová legislativa dále ujasňuje, že Spojené státy nenechají bez povšimnutí agresivní kroky ze strany Turecka, které by mohly ohrozit jak Spojené státy, tak i jejich partnery. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

SOFIE

Výsledky průzkumů. Vládní strana GERB premiéra Bojka Borisova by mohla získat v evropských volbách 31,1 %, zatímco opoziční socialisté (BSP) 26,6 %. Vyplývá to z průzkumů agentury Alpha Research. Třetí místo by mohla obsadit liberální strana Hnutí práva a svobody (6 %), dále pak nacionalistická VMRO (6 %). Následuje populistická Volya (4,9 %) a Bulharská demokratická strana (4,2 %). (EURACTIV’s partner Dnevnik)

///

ZÁHŘEB

Chceme stíhačky. Chorvatská vláda se rozhodla řešit strategickou otázku nákupu stíhaček a diskutovala o ní se Švédskem a Spojenými státy. Informoval o tom ministr obrany Damir Krstičević. Loňské rozhovory o nákupu stíhaček s Izraelem selhaly, protože Spojené státy nákup izraelských F-16 nepovolily. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

LUBLAŇ

Více Slovinců u voleb. Podle údajů místních volebních komisí hlasovalo ve volbách do Evropského parlamentu během prvního dne 8 052 občanů. V roce 2014 hlasovalo v první den méně než pět tisíc lidí. Slovinsko má přibližně 2 miliony obyvatel. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Zpráva o dialogu mezi Bělehradem a Prištinou. Úřad srbské vlády pro Kosovo a Metochii předložil poslancům zprávu o dialogu mezi Bělehradem a Prištinou pod záštitou EU od roku 2013 do roku 2019. Srbský parlament by se jí měl věnovat na nejbližším zasedání v pondělí 27. května, na kterém by se měl k textu vyjádřit i prezident Aleksandar Vučić. (Beta-EURACTIV.rs)

///