The Capitals: První kolo slovenských prezidentských voleb ovládla Zuzana Čaputová

© EPA

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

BRATISLAVA

V prvním kole slovenských prezidentských voleb zvítězila Zuzana Čaputová. Kandidátka, jejímž hlavním tématem je boj proti korupci, získala 40 % hlasů a ve druhém kole se utká s Marošem Šefčovičem (SMER-SD). Ten získal v prvním kole 18,7 % hlasů.

Pokud právnička eurokomisaře porazí, stane se první slovenskou prezidentkou. A předvolební odhady tomu prozatím nasvědčují. Podle průzkumu pro TV Markíza by Čaputová mohla v druhém kole získat 64 %.

Čaputová je členkou liberální strany Progresivne Slovensko. Do povědomí veřejnosti se zapsala díky svému aktivnímu boji proti výstavbě obří skládky, do které byl angažován i Marian Kočner, kontroverzní podnikatel obviněný z objednávky vraždy novináře Jana Kuciaka.

Přestože Čaputová se dosud v zahraniční politice nijak výrazně neprofiluje, podporuje v tomto směru silnější integraci v rámci EU. Unie by také podle ní měla více spolupracovat v oblasti hospodářské politiky. Pro EURACTIV.sk dále uvedla, že sice není příznivcem uprchlických kvót, ale že členské státy by měly projevovat více solidarity.

Šefčovič se na druhou stranu opakovaně distancoval od rozhodnutí Evropské komise přerozdělit žadatele o azyl mezi členské země EU. Odmítá i pokutu ve výši 250 tisíc eur pro země, které relokace osob odmítají.

Kandidát sociální demokracie v kampani také prezentoval své konzervativní katolické názory, zatímco Čaputovou nařkl ze „super liberální“ agendy. Druhé kolo prezidentských voleb by podle něj mělo být referendem o tématech, jako je právo na adopci dětí páry stejného pohlaví. Čaputová toto právo podporuje, pokud by ale byla zvolena, nemá v plánu jej nijak prosazovat. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

The Capitals: Maroš Šefčovič se v předvolebním boji začal hlásit ke konzervativním hodnotám

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

LONDÝN

Návrat liberální demokracie: Předseda britských Liberálních demokratů Vince Cable prohlásil, že miliony lidí hlasujících pro setrvání Británie v EU mohou důvěřovat pouze jeho straně. „Ať už se v následujících týdnech parlamentních obratů a otoček stane cokoli, musíme se shodnout – protože na nikoho jiného v tom nemůže být spolehnutí – že žádná z několika nabízených vzájemně se vylučujících možností brexitu, měkkých či tvrdých, není tak dobrá, jako dohoda, kterou máme nyní,“ uvedl Cable. „My jsme pro setrvání,“ dodal.

Cable v květnu z postu předsedy strany odchází. Nahradit by ho mohl místopředseda Liberálních demokrátů Jo Swinson(Samuel Stolton, EURACTIV.com).

Týden hlasování o brexitu je u konce. Jaké jsou varianty dalšího postupu?

Dohoda o odchodu Británie z EU zatím nebyla schválena. Vystoupení má přijít za 14 dní. Britští poslanci tento týden neschválili ani dohodu, ani odchod bez ní. Ve hře je krátký nebo dlouhý odklad brexitu, předčasné volby, referendum, nebo žádný brexit.

///

BERLÍN

Revize článku 7: Kandidát Evropské lidové strany (EPP) na předsedu Komise Manfred Weber vymýšlí způsob, jak revidovat proceduru obsaženou v článku 7 Smlouvy o EU. Ta je v současné době vedena proti Polsku a Maďarsku kvůli obavám z porušování právního státu. Weber pro týdeník Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) uvedl, že článek 7 je jako „velká zbraň, které je málo přesná a těžko použitelná.“

Právní stát v zemích Visegrádské čtyřky: Z pilných žáků černé ovce

Přestože země V4 letos slaví 30 let od pádu komunismu, Maďarsko a Polsko čelí řízení EU pro ohrožení vlády práva. Úroveň demokracie se u těchto dříve pilných studentů demokratické transformace významně zhoršila. Česko a Slovensko možná podobný vývoj čeká.

///

PAŘÍŽ

Demonstrace za lepší klima porazila žluté vesty: Sobotní demonstrace za lepší klima se v Paříži zúčastnilo více než 100 tisíc lidí. Ve stejný den demonstrovaly i žluté vesty, kterých se sešlo pouhých 32 tisíc, za to však poničily centrum Paříže. Prezident Macron se kvůli tomu musel naléhavě vrátit z lyžařského pobytu a premiér Edouard Philippe se chystá v pondělí oznámit nová bezpečnostní opatření vztahující se k násilným extremistům.

Nesocialista povede socialisty: Poprvé v historii si francouzští socialisté zvolili jako lídra pro evropské volby osobnost, která není z jejich řad. V čele kandidátky je Raphaël Glucksmann ze středolevé strany Place Publique. Socialisté lákají na svou kandidátku i další politické subjekty, aktuální průzkumy však předpovídají, že ve volbách nedosáhnou na více než 5 mandátů. (EURACTIV.fr)

///

VARŠAVA

Kaczyński útočil na práva homosexuálů: V sobotu se konal druhý sjezd vládní konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS, ECR) před nadcházejícími evropskými volbami. Předseda strany Jarosław Kaczyński kritizoval politiky nově založené Evropské koalice za to, že jsou „progresivní“ v otázce práv homosexuálů. „Místostarosta Varšavy (Nowoczesna/ALDE) to řekl jasně: Nejde o toleranci, ale o uznání vztahů mezi osobami stejného pohlaví, jejich manželství a adopci dětí. Ruce pryč od našich dětí!“ řekl.

Evropská koalice posílila: Evropská koalice uspěla ve sjednocení umírněných polských opozičních stran. Mezi jejími členy je pravý střed (PO, EPP), sociální demokraté (SLD, S&D), liberálové (Novoczesna, ALDE), zemědělští konzervativci (PSL, EPP) a zelení. Ke koalici se připojila také organizace Výbor na obranu demokracie, která pořádala masivní demonstrace proti porušování právního státu.

Lídr Koalice Grzegorz Schetyna (PO/EPP) již oznámil vedoucí kandidáty strany pro květnové evropské volby. Jedná se o bývalé předsedy vlád (Jerzy Buzek, Ewa Kopaczová), bývalého ministra (Radek Sikorski), bývalé sportovce a znamé humanitární aktivisty. (Karolina Zbytniewska, EURACTIV.pl)

///

ATÉNY

Latinská Amerika v řecké politice: Návštěva Atén a schůzka bolivijského prezidenta Eva Moralese s levicovou vládou premiéra Alexise Tsiprase způsobila rozhořčení v řadách řecké opozice. Ta kritizuje vládnoucí stranu nejen kvůli jejím zahraničním vazbám, ale i kvůli podpoře, kterou Syriza vyjadřuje směrem k Madurově vládě ve Venezuele. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

MADRID

Demonstrace za katalánskou nezávislost: Pod heslem „Sebeurčení není zločin. Demokracie je možnost volby“ pochodovalo ulicemi Madridu během sobotní demonstrace za nezávislost Katalánska více než 50 tisíc lidí. Účastníci protestovali proti probíhajícímu soudnímu řízení s politiky, kteří stáli za organizací referenda a jednostranným vyhlášením katalánské nezávislosti, a nyní čelí až 30 letům vězení. (Beatriz Ríos, EURACTIV.com).

Milion lidí ve španělských koncentračních táborech: Po španělské občanské válce bylo až milion lidí drženo ve zhruba 300 koncentračních táborech zřízených diktátorem Franciscem Francem, který stál v roce 1939 v čele vojenského převratu. Investigativní novinář Carlos Hernandéz de Miguel to uvedl v rozhovoru pro španělskou zpravodajskou agenturu EFE. Upozornil přitom, že tito lidé upadli v zapomnění. (EPE-EPA).

///

PRAHA

ANO představilo kandidátku do eurovoleb: V čele kandidátky hnutí ANO pro volby do Evropského parlamentu bude europoslankyně Dita Charanzová následovaná svou kolegyní z Evropského parlamentu Martinou Dlabajovou. Třetí pozici obsadil ekonom Martin Hlaváček, který v minulosti působil jako lobbista ve firmě Philip Morris. Do tabákové společnosti přešel z postu náměstka ministerstva zemědělství v době, kdy ministerstvo za ČR vedlo jednání o směrnici o tabákových výrobcích. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

ANO zveřejnilo kandidátku do eurovoleb. V čele jsou stávající poslankyně Charanzová a Dlabajová

O kandidátce hnutí ANO do Evropského parlamentu je konečně rozhodnuto. První dvě příčky obsadily stávající europoslankyně.

///

BUKUREŠŤ

Rumunsko by mělo být hrdé na Kövesiovou: Manfred Weber byl překvapen, že rumunská vláda nepodporuje Lauru Kövesiovou v její kandidatuře na post šéfky Úřadu evropského veřejného žalobce. Informovala o tom agentura Agerpres. Na summitu Evropské lidové strany (EPP) v Bukurešti Weber prohlásil, že Rumunsko by mělo být pyšné na to, že prvním veřejným žalobcem EU může být právě zástupce Rumunska. (EURACTIV.ro)

Evropským žalobcem se může stát rumunská bojovnice proti korupci. Její vláda je ale proti

Horkou favoritkou na post historicky prvního evropského veřejného žalobce je kandidátka z Rumunska. Paradoxem však je, že proti ní brojí její vlastní vláda.

///

SOFIE

Kandidátka pro eurovolby: Bulharská socialistická strana (BSP) chce mít v čele kandidátky pro evropské volby novinářku a poslankyni Elenu Jončevovou. O post lídra se přitom ucházel i předseda Strany evropských socialistů a bývalý premiér Bulharska Sergej Stanišev. Předsedkyně BSP Kornelia Ninová je přesvědčena o tom, že nová lídryně kandidátky, která není členkou strany, může přitáhnout BSP více voličů. Z jaké pozice bude kandidovat Stanišev, zatím není jasné. (Dnevnik.bg)

///

LUBLAŇ

Silná podpora vlády: 60 % Slovinců si myslí, že současná vláda je úspěšná. Průzkumy dále naznačují, že vládnoucí Kandidátka Marjana Šarece (LMŠ) by v případě voleb získala 28 %, zatímco hlavní opoziční strana SDS 13,7 %. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

ZÁHŘEB

Europoslanec Picula v čele kandidátky: Chorvatští sociální demokraté zveřejnili svou kandidátkou do eurovoleb s europoslancem Toninem Piculou na prvním místě. Strana doufá alespoň ve tři mandáty, podle průzkumů ale dosáhne pouze na dva. Podle analytiků by mohl takový scénář vyvolat ve straně doslova politickou bouři. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///