The Capitals: Protiunijní síly získávají finance zpoza Atlantiku, naznačuje Tsipras

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

ATHÉNY

Tsipras zaútočil na pravicové populisty: Protiunijní krajně pravicové strany napříč Evropou se tváří jako antisystémové, ale jsou v podstatě stejné jako extrémní neoliberálové a „pravděpodobně k nim míří finance z druhé strany Atlantiku,“ řekl řecký premiér Alexis Tsipras na akci pořádané evropskými socialisty (S&D) v Athénách.

Politická rozhodnutí během ekonomické krize podle něj vytvořila podmínky pro rozšíření extrémního, krajně pravicového populismu, který v současnosti ohrožuje Evropu. „Od Orbána a Kurze po Wilderse a Alternativu pro Německo,“ vyjmenoval Tsipras.

Odpovědí na ně je podle premiéra vytvoření progresivní síly složené ze socialistů a dalších levicových a zelených stran napříč celou EU, která bude prosazovat unijní hodnoty postavené na solidaritě a spravedlnosti.

Vrty u Kréty: Americký těžební gigant ExxonMobil a energetické společnosti Total z Francie a Hellenic Petroleum začnou v příštích měsících hledat zásoby zemního plynu západně od Kréty, řekl řecký ministr pro energetiku Giorgos Stathakis. Velká část získaných financí by podle něj následně zamířila do penzijního fondu. (Sarantis Michalopoulos)

///

PAŘÍŽ

Macronova vize pro EU: Francouzský prezident Emmanuel Macron představil svoji vizi budoucí Evropy, ve které prosazuje reformu schengenského prostoru a vznik nové agentury pro potírání kybernetických útoků a dezinformací.

„Experti z Evropské agentury pro ochranu demokracií by pomohli členským zemím ochránit volby proti kybernetickým útokům a manipulacím,“ řekl Macron. Zároveň dodal, že podle jeho názoru by mělo být financování evropských politických stran ze zahraničí zakázáno, stejně jako by měla vzniknout společná pravidla pro potírání nenávistných výroků na internetu. (AFP)

///

BRUSEL

Letecká daň: Belgie navrhuje zavedení unijní daně pro soukromé letecké společnosti. Zdanění by nově mohl podléhat letecký petrolej, nebo by se zavedlo DPH u letenek. Ministři pro životní prostředí ze členských zemí budou dnes návrh projednávat v rámci Rady. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com).

///

LONDÝN

„Hloupost galaktických rozměrů“: Jeden z nejúspěšnějších britských podnikatelů a majitel největší světové sítě satelitů Will Marshall ostře kritizoval rozhodnutí Spojeného království opustit Evropskou unii. Brexit podle něj zanechá zemi méně bezpečnou, méně finančně stabilní a „ztracenou“.

Antisemitismus v řadách labouristů: Britští labouristé se dlouhodobě potýkají s kritikou za antisemitismus, několik poslanců stranu z těchto důvodů opustilo. Plánují proto zavést pozici speciálního komisaře, který by na podobné projevy upozorňoval. Stát by se jím mohl bývalý ministr lord Falconer. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

MADRID

Společně proti daňovým únikům na Gibraltaru: Madrid a Londýn plánují podle španělských médií podepsat mezinárodní dohodu, která přísněji vymezí, kde mají jednotlivci a firmy sídlící na Gibraltaru platit daně. Madrid tak chce zabránit potenciální konkurenční výhodě, kterou by britské teritorium po Brexitu získalo. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

BERLÍN

Partnerstvím proti Brexitu: Zástupci Berlína a Londýna podepsali dohodu, která má za úkol pomoci firmám sídlícím v německém hlavním městě zachovat stávající nebo budovat nové obchodní příležitosti v britské metropoli. „Londýn je otevřené a hrdé evropské město,“ nechal se slyšet Rajesh Agrawal, londýnský náměstek pro ekonomické otázky.

Z Turecka zní výhružky: Turecká vláda plánuje okamžitě zatknout všechny německé turisty, kteří považuje za odpůrce místního režimu. Kabinet údajně bedlivě sleduje protiturecké protesty v Německu a dalších zemích a vede si seznam podezřelých. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

ŘÍM

Spor o alpský tunel: Italský premiér Conte bude dnes se členy svého kabinetu Salvinim, Di Maiem a ministrem dopravy Toninellim jednat o plánované vysokorychlostní železniční trati mezi Turínem a francouzským Lyonem. Vládní koalici se už měsíce nedaří nalézt kompromis.

Představitelé Hnutí pěti hvězd by rádi rozhodnutí posunuli až do doby po evropských volbách v květnu, většina jejich voličů je totiž proti tunelu. Liga na druhou stranu projekt podporuje a chce se vyhnout ztrátě evropských fondů, což by při odkladu hrozilo. (Gerardo Fortuna)

///

VARŠAVA

V předvolebních průzkumech vede opozice: Nové proevropské alianci „Evropská koalice“, v níž se spojily Občanská platforma (EPP), liberální Nowoczesna, křesťansko-demokratická Polská lidová strana, sociálně-demokratický Svaz demokratické levice a Zelení, přisuzují předvolební průzkumy více hlasů než vládní straně Právo a spravedlnost. Aliance by podle průzkumu získala 37,5 % hlasů, konzervativci by byli s 36,3 % druzí. Vyplývá to z druhé projekce odhadovaných výsledků evropských voleb, kterou koncem minulého týdne zveřejnil Evropský parlament. (EURACTIV.pl)

///

PRAHA

Piráti jdou po Babišovi: Piráti vyzvali Evropskou komisi, aby bezodkladně rozhodla v případu údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) v oblasti evropských dotací. Žádají Komisi, aby rozhodnutí padlo ještě před květnovými volbami do Evropského parlamentu.

Brexit nikomu neprospěje: Dopady brexitu nebudou pro Velkou Británii, Evropskou unii ani Českou republiku pozitivní. Šlo o nejčastější odpověď v aktuálním průzkumu CVVM o postoji Čechů k odchodu Britů z Evropské unie. Vinu za to, že mezi Londýnem a Bruselem dosud nedošlo k uzavření dohody, připisují občané oběma stranám, jak Britům, tak představitelům EU. Referendum o vystoupení ČR z Evropské unie si přeje 28 % dotázaných. Proti je 55 %. (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

BUKUREŠŤ

Čestný doktorát pro Timmermanse: Národní škola politických studií a veřejné správy (SNSPA) příští týden udělí čestný titul honoris causa místopředsedovi Evropské komise Fransi Timmermansovi, Timmermans je kandidátem sociálně demokratických stran v Evropském parlamentu (S&D) na post předsedy Evropské komise. Rektorem vysoké školy je bývalý ministr školství za vládní socialistickou stranu PSD. Ta je součástí S&D, ale s Timmermansem má napjaté vztahy kvůli změnám v oblasti soudnictví. (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

///

SOFIE 

Zaostřeno na velkou energetiku: Ruský premiér Dmitrij Medveděv během včerejší návštěvy Sofie sdělil svému bulharskému protějšku Bojku Borisovovi, že trasa plynovodu Turkish Stream může vést přes území Bulharska jen v případě, že Moskva získá záruky od Evropské komise. Borisov uvedl, že Bulharsku bude stačit, když udrží tranzit zemního plynu na stejné úrovni jako dosud. Přes bulharské území proudí do Turecka ročně 16 miliard kubických metrů ruského plynu.

Borisov Medveděva dále informoval, že se Sofia chystá vyhlásit transparentní veřejnou zakázku za účelem nalezení strategického investora, který by financoval výstavbu jaderné elektrárny v Belene na Dunaji. Medveděv potvrdil, že je Rusko připraveno se na výstavbě elektrárny podílet. (Georgi Gotev, EURACTIV.com)

///

LUBLAŇ

Sendvičová aféra u konce: Poslanec vládní strany Kandidátka Marjana Šarece (LMŠ) Darij Krajčič se vzdal svého mandátu ve Slovinském parlamentu poté, co v obchodě ukradl sendvič. Podle svých slov chtěl otestovat ostražitost pokladních v supermarketu. Historkou se pochlubil na jednání parlamentního výboru. Poslanci se nejprve smáli, ale minulý čtvrtek předseda klubu Brane Golubović takové chování označil za „nepřijatelné“. Podle Krajčiče šlo o „sociální experiment“.

Novináři v poslaneckých lavicích: Kandidátku vládnoucí strany LMŠ (ALDE) má do evropských voleb vést televizní novinářka Irena Jovevová. Rozhodnutí ale budí mezi straníky rozpaky vzhledem k tomu, že strana pravděpodobně obsadí pouze dva mandáty. Bývalou novinářkou je i současná europoslankyně slovinských socialistů Tanja Fajon. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

ZÁHŘEB

Novinářskou misi bude zajímat svoboda tisku: Do Záhřebu dnes přicestují zástupci několika mezinárodních novinářských organizací. Chtějí dát najevo nesouhlas se znepokojujícím vývojem, který ohrožuje svobodu tisku v zemi. Premiér Andrej Plenković je ale přesvědčen, že svoboda tisku v Chorvatsku ohrožena není, přestože některé skupiny tvrdí opak.

Ruce pryč od evropských fondů: Ministryně pro regionální rozvoj a fondy EU Gabrijela Žalacová uvedla, že kohezní politika je klíčovým nástrojem na podporu hospodářského růstu a rozvoje. Přísná pravidla podle ní mohou v méně rozvinutých zemích vyhlídky na dosažení cílů kohezní politiky ve skutečnosti ohrozit. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Začíná srbský Davos: Premiérka Ana Brnabićová na podnikatelském fóru, které se koná již po šestadvacáté v lyžařském středisku Kopaonik (centrum leží na rozhraní centrálního Srbska a Kosova), uvedla, že ekonomika není dosud zcela připravena na udržitelný růst. Premiérka uvedla, že je třeba srbský model růstu transformovat – zatímco nyní se růst opírá o zahraniční investice, do budoucna se zdrojem růstu musí stát inovace a znalosti. (Julija Simićová, Beta-EURACTIV.rs)

///

SARAJEVO

Snížení poplatků za roaming se odkládá: Bosna a Herzegovina oficiálně požádala o odklad účinnosti dohody, která má vést ke snížení roamingových poplatků na západním Balkáně. Rozhodnutí vlády předcházelo jednání s operátory, kteří snížením roamingových poplatků přijdou o část svých zisků. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)