The Capitals: Prespanská dohoda přináší první výhody

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

K přečtení také v angličtině, němčině, rumunštiněřečtině.

///

ATÉNY

Konec roamingu mezi Řeckem a Severní Makedonií: Atény a Skopje podepsaly dohodu o postupném snižování roamingových poplatků až po jejich úplné zrušení v roce 2021. „Pojďme udělat z Prespanské dohody (o normalizaci vztahů mezi Řeckem a Makedonií – pozn.) dohodu pro lidi,“ prohlásil řecký ministr Nikos Pappas.

Digitální zemědělství: Řecká vláda vypsala mezinárodní tendr na digitalizaci agrárního sektoru. Páteří strategie bude internet věcí, vesmír a technologie velkých dat, která budou spadat pod řecký stát. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV GreeceSarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

///

LONDÝN

Fanatici: Konzervativní strana premiérky Mayová je podle bývalého lídra strany a expremiéra Johna Majora „zmanipulována brexitovými fanatiky“. Skalní zastánce setrvání Británie v EU o tom bude hovořit i na dnešní přednášce na univerzitě v Glasgow, kde zdůrazní zejména finanční dopady tvrdého brexitu či riziko rozpadu Británie v případě, že země odejde z bloku bez dohody. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

MADRID

Pakt s katalánskými separatisty?: Španělský premiér Pedro Sánchez nevylučuje budoucí pakt s katalánskými separatisty, který by mohl vzniknout po dubnových parlamentních volbách. Separatistické strany by ale v takovém případě musely respektovat ústavu.

V rozhovoru pro veřejnou televizi RTVE přitom Sánchez prohlásil, že katalánští separatisté vnáší do dialogu s Madridem násilí a lživá tvrzení o možném osamostatnění Katalánska. V úterý dále pokračovalo řízení s dvanácti katalánskými separatisty u nejvyššího soudu. Obvinění čelí vážnému nařčení z uspořádání nelegálního referenda o nezávislosti, na které navazoval pokus separatistů o jednostranné odtržení Katalánska. (EuroEFE.EA.es)

///

PAŘÍŽ

Malé knihkupectví vs. Amazon: Malé nezávislé knihkupectví Le Quai de Mots sídlící ve francouzském Épinalu podá kvůli nekalé soutěži žalobu na amerického giganta, firmu Amazon. Majitel knihkupectví doufá, že svým činem ochrání malé nezávislé prodejce knih a upozorní veřejnost na problémy, kterým čelí.

Vlajka EU ve francouzských třídách: Dolní komora francouzského parlamentu odhlasovala povinné vyvěšení vlajky EU a státní vlajky Francie ve všech školních třídách. (Cécile Barbière – EURACTIV France)

///

BERLÍN

Co s německými bojovníky ISIS?: Německá justice si neví rady s 1 050 bojovníky ISIS, kteří byli zadrženi v Sýrii a mají německé občanství. Zákonodárci diskutují o tom, zda by měli být bojovníci převezeni do Německa. Návrat bojovníků ISIS je podle ministra vnitra Horsta Seehofera možný pouze v případě, že se v zahraničí jednoznačně potvrdí jejich identita.

Bavorský oportunismus: Bavorská konzervativní strana CSU byla v posledních deseti v čele resortu dopravy a při rozdělování vládních dotací dlouhodobě upřednostňovala svůj region. Na tvrzení strany Zelených upozornil deník Der Tagesspiegel. (EURACTIV.de)

///

VÍDEŇ

Kurz u Trumpa: Kancléř Sebastian Kurz se dnes ve Washingtonu setká s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednat budou o 100 rakouských bojovnících ISIS, kteří jsou v současné době v Sýrii. Očekává se také, že Kurz Trumpovi zopakuje, že je nutné zabránit obchodní válce mezi EU a USA, a potvrdí postoj EU k jaderné dohodě s Íránem.

Před odjezdem do Washingtonu se Kurz sešel také z Jean-Claudem Junckerem. (Herbert Vytiska, EURACTIV.de)

///

VARŠAVA

Roztržka mezi Polskem a Švédskem: Polsko si nechalo předvolat švédského velvyslance poté, co Stockholm odmítl do země vydat Stefana Michnika. Polský institut národní paměti ho obviňuje z řady zločinů, jichž se měl dopustit v dobách stalinismu v 50. letech. Podle Švédska je tento případ již promlčený a žádost o vydání má politické pozadí. Stefan je totiž polovičním bratrem Adama Michnika, šéfredaktora hlavního opozičního deníku Gazeta Wyborcza (redakce EURACTIV.pl)

///

ŘÍM

Těžké časy: Nad italskou ekonomikou se stahují mračna. Podle italského statistického úřadu ISTAT klesly v prosinci 2018 tržby v průmyslových odvětvích meziročně o 7,3 % a průmyslové objednávky o 5,3 %. Jde o největší propad od roku 2009. Potvrzuje se tak, že se italská ekonomika v posledním čtvrtletí roku 2018 ocitla v recesi.

Renzi má potíže: Rodičům bývalého premiéra Matea Renziho soud na žádost státního zástupce nařídil domácí vězení. Oba čelí obviněním z podvodného chování a insolvenčního podvodu. Pro socialistu Renziho, který se připravoval na politický comeback, je rozhodnutí krajně nepříjemné a může jeho politické plány zhatit.

///

BRATISLAVA

Zaostřeno na zemědělské dotace: Europoslanci z výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) poskytli Evropské komisi a evropskému Úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) zásadní informace o zneužívání zemědělských dotací na Slovensku. Do Bratislavy se včera sjeli farmáři k protestu proti korupci, podvodům při rozdělování zemědělských dotací a omezené vymahatelnosti práva. Dnes se zemědělci setkají s předsedou frakce lidovců v Evropském parlamentu Manfredem Weberem. Kandidát lidovců na post předsedy Evropské komise je na Slovensku v rámci svého předvolebního turné (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Nord Stream 2: Podle náměstka ministryně průmyslu a obchodu Reného Neděly umožní plynovod Nord Stream 2 stabilizaci cen energií. Pokud by k výstavbě plynovodu nedošlo, byly by prý ceny daleko vyšší. Negativní dopady na vztahy s Ukrajinou Neděla neočekává. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

///

BUKUREŠŤ

Nová legislativa ovlivní justici: Rumunská vláda schválila usnesení, jímž mění legislativu v oblasti soudnictví. V minulém roce vládní koalice předložila několik kontroverzních návrhů, které se staly terčem kritiky Benátské komise Rady Evropy a Evropské komise. Rumunská vláda Evropskou komisi o svém rozhodnutí neinformovala. Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans na tiskové konferenci v Bruselu přiznal, že o chystaném rozhodnutí Rumunů nevěděl. (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

///

SOFIE

Severní Makedonie na cestě do NATO: Bulharský parlament dnes ratifikuje protokol o vstupu Severní Makedonie do NATO, zúčastnit by se měl i mluvčí parlamentu Severní Makedonie Talat Xhaferi. Sofie je po podpisu bilaterální dohody se Skopjí v srpnu 2017 největším zastáncem členství Severní Makedonie v NATO a podporuje také otevření přístupových rozhovorů s EU.

///

LUBLAŇ

Levice chce omezit platy ve státních firmách: Luka Mesec, lídr strany Levice, která drží u moci menšinovou vládu Marjana Šarece, vyzval k omezení platů ve společnostech se státním podílem. Šlo o reakci na požadavek ředitele největší slovinské banky NLB, který si řekl o vyšší plat. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

ZÁHŘEB

Předsedkyně strany GLAS se omlouvá: Anka Mrak-Taritašová se omluvila za to, že ve svém majetkovém přiznání neuvedla příjem 5.200 EUR. K penězům přišla jako členka zkušební komise, do níž údajně sama sebe nominovala v době, kdy vedla ministerstvo výstavby a územního plánování. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Srbsko navrhuje demarkaci hranic s Kosovem: Srbský ministr zahraničí Ivica Dačić označil demarkaci hranic za oficiální postoj srbské vlády k řešení otázky Kosova. Dodal ovšem, že návrh je třeba ještě projednat. Podle Dačiće má demarkační čára vést tam, kde je to pro obě strany nejpřijatelnější. Nesdělil ale, zda vyznačení hranic znamená zároveň i uznání Kosova. (Julija Simić, Beta-EURACTIV.rs)

///

SARAJEVO

Uhlí působí na západním Balkáně zdravotní potíže: 16 uhelných elektráren, které vyrábějí elektřinu v zemích západního Balkánu, vypustilo v roce 2016 do ovzduší stejné množství oxidu siřičitého (SO2) jako 250 uhelných elektráren v celé EU. Údaje vycházejí ze zprávy, kterou představila skupina neziskových organizací v čele s Aliancí pro zdraví a životní prostředí (HEAL). (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)