The Capitals: Premiérka Dancialová volá po jednotném přístupu Rumunska při výběru nového komisaře

© [EPA/Robert Ghement]

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

BUKUREŠŤ

Rumunská premiérka reaguje na článek sítě EURACTIV. Předsedkyně rumunské vlády Viorica Dăncilăová zareagovala na středeční díl The Capitals (4. září), který naznačoval, že obě jména navržená vládou do nové Evropské komise (Dan Nica a Rovana Plumbová) byla odmítnuta.

Jak napsal EURACTIV, „rumunská lobby“ se na pozici eurokomisaře snaží místo nich protlačit ministryni a bývalou europoslankyni Ramonu Mănescuovou.

„Nic není oficiální. Někteří lidé chtějí současné kandidáty nahradit, protože politické výhody jsou pro ně důležitější než obraz Rumunska,“ řekla Dăncilăová.

„Když jsem byla europoslankyní já, tak nezáleželo na tom, kdo a z jaké strany byl nominovaný. Ze zemědělského výboru jsem kdysi do pozice eurokomisaře pro zemědělství podpořila dokonce pana Cioloșe (nový předseda frakce Obnova Evropy), protože reprezentoval Rumunsko. Stejný přístup a odpovědnost bych chtěla i od ostatních,“ uvedla premiérka.

Zdroje serveru EURACTIV nicméně trvají na tom, že Mănescuová má největší šanci post eurokomisaře obsadit, a je velice pravděpodobné, že Rumunsko získá dopravní portfolio. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

///

PAŘÍŽ

Exportéři vína vítají dohodu CETA. Francouzská federace exportérů vína a jiných lihovin (FEVS) ve čtvrtek uvedla, že obchodní dohoda mezi EU a Kanadou (CETA) může přinést „skutečné výhody“. Organizace proto doufá, že francouzský parlament dohodu „definitivně schválí, aby mohla být co nejrychleji ratifikována“.

Export francouzského vína a jiných alkoholických nápojů do Kanady se podle tiskové zprávy FEVS zvýšil od října 2017 do června 2019 v celkovém objemu o 4 procentní body. Samotná hodnota exportu vzrostla o 6 procentních bodů.

„Oproti předchozím rokům vyvážíme o více než 5 milionů lahví více, což znamená nárůst obratu zhruba o 40 milionů eur,“ uvedl prezident FEVS Antoine Leccia.

Některé zemědělské sektory ale dohodu ostře kritizují. Mezi nimi například chovatelé hospodářských zvířat ve Francii a Irsku nebo ekologické organizace jako je Greenpeace.

CETA vstoupila v platnost 21. září 2018 a odstraňuje cla u 98 % výrobků, se kterými EU a Kanada vzájemně obchodují. (EURACTIV.fr)

Obchodní dohoda CETA vstupuje v platnost. Co obsahuje a jak se vyjednávala?

Dnešním dnem začíná předběžně platit dohoda o volném obchodu mezi EU a Kanadou známá jako CETA. Startuje tak nová éra vzájemných obchodních vztahů. CETA se totiž svým rozsahem řadí mezi ty nejrozsáhlejší smlouvy, které Unie kdy uzavřela. Nadále ale vzbuzuje kontroverze.

///

MADRID

Španělsko v čele ekonomického růstu. Španělská ministryně hospodářství Nadia Calviñová v úterý řekla, že Španělsko bude na dále v čele ekonomického růstu EU. Očekává se, že španělský růst v roce 2020 dosáhne zhruba 2 %, což je v souladu s odhadem současné vlády socialistů (1,9 %). Informoval o tom mediální partner sítě EURACTIV, agentura EFE.

Podle Calviñové také všechny klíčové mezinárodní finanční orgány předpovídají, že španělská ekonomika letos zaznamená růst ve výši 2,2 až 2,4 %. Vláda je ve svých odhadech opatrnější, růst podle ní dosáhne 2,2 %. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

VARŠAVA

Zdanit či nezdanit? Americký viceprezident Mike Pence během své návštěvy Polska ocenil rozhodnutí Varšavy neuvalit digitální daň na velké technologické firmy, jakou je například Apple. Zatím ale není jasné, zda se tak skutečně stane. Ministr financí totiž na zavedení digitální daně nadále pracuje a hodlá ve své práci pokračovat. Po skončení návštěvy americké delegace navíc premiér Mateusz Morawiecki prohlásil, že Polsko se bude v otázce digitální daně řídit pravidly EU a OECD. (Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl)

EU se nedohodla na zavedení digitální daně, Visegrád se proto chystá jednat na vlastní pěst

Evropský plán na zdanění digitálních gigantů ztroskotal kvůli odporu některých členských států. Komise proto navrhuje, aby Rada EU rozhodovala o této oblasti kvalifikovanou většinou. Země V4 nový způsob hlasování odmítají a digitální společnosti chtějí místo toho danit po svém.

///

BERLÍN

Uprchlíci pod tlakem. V první polovině tohoto roku zaznamenala německá policie 609 útoků na uprchlíky. Vyplývá to ze čtvrteční zprávy německého deníku Neue Osnabrücker Zeitung. Analýzu nechala vypracovat federální vláda na žádost levicové frakce v Bundestagu.

Mezi registrovanými trestnými činy byly urážky, podněcování ke žhářství či nebezpečné útoky. Téměř všechny zločiny byly klasifikované jako „politicky motivované“. Kromě toho došlo k 60 útokům na přístřešky uprchlíků a k 42 útokům na humanitární organizace a dobrovolníky. Útoky také zanechaly 102 zraněných včetně sedmi dětí. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

ŘÍM

Studená válka na jihu Evropy. Policie na žádost Spojených států zatkla v Neapoli ruského občana Aleksandra Korshunova. Zatčený je vrchním manažerem v ruské státní společnosti Odk a je podezřelý ze zpronevěry dokumentů americké společnosti General Electric, které jsou chráněny právem duševního vlastnictví. Policie jej v Neapoli zatkla za špionáž.

Itálie má kandidáta. Itálie jako poslední z členských států EU nominovala svého kandidáta na eurokomisaře. Je jím Paolo Gentiloni, potomek šlechtické rodiny, bývalý ministr zahraničí a expremiér. Očekává se, že dostane významné portfolio. „Miluji Itálii a Evropu a jsem hrdý na to, že jsem byl nominován,“ napsal Gentiloni na Twitteru. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

ATHÉNY

Sestavování nové Komise dramatizuje řecký spor. Stranické politikaření před jmenováním nové Evropské komise ještě vyhrotilo už intenzivní řeckou debatu o novém zákoně, díky kterému je možné propustit členy nezávislého orgánu pro hospodářskou soutěž.

Kvůli tomuto zákonu prosazeném vládní stranou Nová demokracie (ND) byla nedávno propuštěna vedoucí orgánu pro hospodářskou soutěž Vasilika Thanouová, kterou na pozici jmenovala tehdejší vláda Alexise Tsiprase (Syriza).

Thanouová si proto na zákon stěžovala u eurokomisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové. Podle europoslance opoziční strany Syriza Steliose Koulogloua ale pro Vestagerovou není jednoduché zaujmout v této věci jasné stanovisko. Vestagerová totiž usiluje o pozici místopředsedkyně v kabinetu Ursuly von der Leyenové, který je složen převážně z lidovců (EPP). Právě do jejich řad patří i řecká vládní strana Nová demokracie (ND), která problematický zákon prosadila.

Zástupce ND v Evropském parlamentu Giorgos Kyrtsos to vidí jinak. Serveru EURACTIV.com řekl, že Thanouová nesplňovala předpoklady pro vedení nezávislé instituce, protože patřila do týmu bývalého premiéra Tsiprase. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

///

BRATISLAVA

Bývalý premiér hájí extremistu. „Milan Mazurek řekl to, co si myslí téměř celý národ,“ prohlásil bývalý slovenský premiér Robert Fico v reakci na rozhodnutí Nejvyššího soudu, který obvinil krajně pravicového poslance za rasistické komentáře. Ty mimo jiné přirovnávaly romskou populaci ke zvířatům. Fico uvedl, že rozhodnutí soudu respektuje, ale považuje jej za „mediální rozsudek“ přijatý pod tlakem liberálních médií a neziskových organizací. „Pokud trestáš někoho za pravdu, tak z něj děláš národního hrdinu,“ dodal ve videu s názvem „Anti-fašistická orientace strany SMER-SD,“ které bylo publikováno na Facebooku. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Češi věří EU o něco více. Důvěra Čechů v Evropskou unii a v Evropský parlament se od roku 2016, kdy dosáhla minima, mírně zvyšuje. Proti loňskému roku stoupla v případě EU o dva procentní body na 41 procent a u Evropského parlamentu o čtyři body na 34 procent. Vyplynulo to z červnového průzkumu agentury STEM, píše ČTK. (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

SOFIE

Bulharsko ztratilo klíčovou investici. Bulharsko zřejmě prohraje „bitvu“ s Tureckem o výstavbu továrny automobilky Volkswagen. Informoval o tom deník Dnevnik. Schůzka generálního ředitele Volkswagenu a tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana údajně vedla k odstranění všech zbývajících překážek. Společnost dříve uvedla, že o umístění továrny ještě definitivně nerozhodla, poohlížela se přitom nejen po Turecku, ale také po Bulharsku. Nyní však vše nasvědčuje tomu, že Turecko má navrch. (Georgi Gotev, EURACTIV.com)

///

LUBLAŇ

Nový most do Chorvatska. Chorvatská vláda ve čtvrtek schválila návrh dohody o výstavbě nového přeshraničního mostu poblíž města Karlovac. Dohodu by nyní měla podepsat slovinská vláda. Současný most a hraniční přechod byly uzavřeny 27. dubna v roce 2015 poté, co je v roce 2014 poškodily povodně. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

ZÁHŘEB

Premiérův střet zájmů. Komise pro střet zájmů ve čtvrtek zahájila vyšetřování premiéra Andreje Plenkoviće a ministra vnitra Davora Božinoviće. Komise má za to, že jmenovaní porušili principy dobrého vládnutí a opakovaně nedodali dokumenty vztahující se k loňskému výjezdu na kongres Evropské lidové strany do Helsinek. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///