The Capitals: Předseda vlámské vlády míří na setkání s Orbánem. V Belgii tím vzbudil rozruch

© EPA/OLIVIER HOSLET

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

ZÁPAD

BRUSEL

Cesta do Maďarska budí rozruch. „Samozřejmě budu kritizovat vládu práva a svobodu médií,“ prohlásil předseda vlámské vlády Jan Jambon (N-VA) v souvislosti s jeho cestou do Budapešti, kde by se měl setkat s maďarským ministrem zahraničí Peterem Szijjártóem a premiérem Viktorem Orbánem. Předsedova cesta do Maďarska vzbudila na belgické politické scéně rozruch a Jambon kvůli ní čelí ostré kritice.

Projev krále v OSN. „Každé páté dítě na světě trpí následkem vojenského konfliktu – nemůžeme to přeci nechat jen tak být,“ prohlásil ve svém projevu na půdě Rady bezpečnosti OSN v New Yorku belgický král Filip. Jeho země je nyní jedním z 10 nestálých členů. Svými slovy chtěl povzbudit mezinárodní společenství k „lepší ochraně dětí, které by přispělo k trvajícímu míru“. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Bude mít CDU nové vedení dříve než v prosinci? Křesťanští demokraté (CDU) uvažují nad posunutím termínu výběru svého nového předsedy a budoucího kandidáta na kancléře. Podle původního plánu měl být kandidát vybrán do léta a potvrzen na výroční stranické konferenci v prosinci.

Předseda CDU v Sasku-Anhaltsku Holger Stahlknecht je však toho názoru, že prosinec je příliš daleko a že strana potřebuje nové vedení dříve. Současná předsedkyně strany Annegret Kramp-Karrenbauerová má v plánu setkat se se svými potenciálními nástupci již v příštím týdnu. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

///

VÍDEŇ

Ministryně spravedlnosti zmírňuje rétoriku. Ministryně spravedlnosti Alma Zadićová (Zelení) v rozhovoru pro ORF uvedla, že očekává, že společnost Airbus bude ve „velmi blízké době“ obviněna z korupce v souvislosti s prodejem letounů Eurofighter. Rakousko nakoupilo letouny již v roce 2003, Airbus ale nyní přiznal, že se pokusil rozhodnutí Rakušanů ovlivnit.

O pouhý den později Zadićová svou rétoriku zmírnila. V tiskovém prohlášení vysvětlila, že nechtěla nijak předjímat rozhodnutí státního zástupce. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

///

PAŘÍŽ

Francouzská stopa v případu vraždy maltské novinářky. Ve Francii bylo zahájeno vyšetřování osob podezřelých z toho, že sehrály roli ve vraždě maltské novinářky Daphne Caruany Galiziaové v roce 2017. Investigativní novinářku, která se zabývala korupcí na Maltě, zavraždili v jejím autě. (EURACTIV.FR)

///

LONDÝN

Johnson chystá změny ve vládě. Britskou vládu čekají změny. Ministerstvo pro evropské záležitosti končí a možná jej bude následovat i ministerstvo mezinárodního obchodu, které by mohlo přejít do působnosti obchodního rezortu. Očekává se, že vyjednávání s EU by měl mít na starosti Michael Gove. (Benjamin Fox, EURACTIV)

///

SEVER

HELSINKY

Nokia a Ericsson na cestě do Berlína. Ředitelé telekomunikačních společností Nokia a Ericssson se setkají s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Předpokládá se, že na základě setkání, jehož tématem bude bezpečnost sítí, bude vybrán zřizovatel nové 5G sítě v Německu. Finská Nokia a švédský Ericsson staví 5G síť již ve Francii. Čínská firma Huawei, která je i přes údajná bezpečnostní rizika zodpovědná za výstavbu 5G sítě v Británii, na jednání přizvána nebyla. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

///

JIH

MADRID

Podle Sáncheze je Guaidó „opoziční lídr“. Španělský socialistický premiér Pedro Sánchez ve středu hovořil o dočasném venezuelském prezidentovi Juanu Guaidóvi jako o „opozičním lídrovi“ latinskoamerické země. Zároveň se postavil za jednoho z venezuelských klíčových ministrů Josého Luise Ábalose, kterého ostře kritizuje španělská konzervativní opozice kvůli jeho nedávnému setkání s „dvojkou“ Madurovy vlády, viceprezidentem Delcym Rodríguezem. (EUROEFE.ES/EURACTIV.com)

///

LISABON

Před soudem kvůli ojetinám. Evropská komise žaluje Portugalsko u unijního soudu za to, že ojeté automobily dovezené z jiných členských států podléhají vyšším daním než starší vozy prodávané na portugalském trhu. Portugalsko tím podle EK porušuje unijní právo, které zakazuje uvalovat na produkty jiných členských států jiné daně, než na produkty domácí.

Dovoz ojetin v zemi vzrostl o 2,9 procentního bodu a loni představoval 35 % všech prodaných vozidel. V roce 2019 bylo přitom vůbec poprvé prodáno více aut na benzín než na naftu. Důvodem jsou podle portugalské automobilové asociace obavy z emisí CO2. (André Campos and Vanda Proença|Lusa.pt)

///

ŘÍM

Salvini půjde před soud. Italský senát odebral lídrovi strany Liga Matteu Salvinimu poslaneckou imunitu, a umožnil tak jeho vyšetřování ve věci zadržování migrantů. Salvini loni v červenci bránil migrantům v opuštění lodi italské pobřežní stráže. Lídr Ligy po hlasování o jeho imunitě uvedl, že zůstává klidný a je stále pyšný na to, co udělal. „Udělám to znovu hned, jakmile se vrátím do vlády,“ dodal. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

///

VISEGRÁD

VARŠAVA

Setkání starostů. Rafał Trzaskowski, starosta Varšavy, se v Bruselu sešel se svými protějšky z Budapešti, Bratislavy a Prahy. Čtveřice starostů před několika měsíci podepsala „Pakt svobodných měst“, ve kterém se zavázala ke spolupráci při ochraně evropských hodnot před svými vládami. Tentokrát se starostové setkali, aby v Bruselu lobovali mimo jiné za finanční prostředky na boj s klimatickou změnou, ve kterém podle nich národní vlády nedělají dost. Kromě toho chce čtveřice „vybudovat odolnost vůči populismu tím, že půjdou veřejnosti dobrým příkladem“. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Volební korupce. Méně než tři týdny do voleb schválila slovenská vláda dvě nákladná opatření – zdvojnásobení přídavků na dítě a zavedení třináctého platu. Parlament bude o návrzních hlasovat v tzv. zkráceném řízení, což znamená, že ani u jednoho z opatření nebude čas zhodnotit možné dopady. Opozice vládní kroky kritizuje. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Česko má nového ombudsmana. Poslanci včera zvolili nového českého ombudsmana. Je jím Stanislav Křeček, bývalý poslanec a zástupce stávající ombudsmanky, kterého na post nominoval prezident Miloš Zeman. Křeček je nechvalně známý kvůli svém kontroverzním výrokům na účet romských a LGBT komunit. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

///

BUDAPEŠŤ

Žárlivost kvůli Rusku. „Obdivujeme úzké vztahy západoevropských zemí s Ruskem,“ uvedl pro rakouskou tiskovou agenturu APA maďarský ministr zahraničí Péter Sziijjártó. Podle něj má Rakousko užší ekonomické kontakty s Ruskem, než má Maďarsko. „V tajnosti, samozřejmě. Občas něco málo unikne na povrch, ale ty klíčové dohody se uzavírají mimo kamery,“ dodal Szijjártó. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

BALKÁN

SOFIE

Referendum o euru. Veselin Mareški, vůdce euroskeptické a proruské strany Volya (Vůle), odstartoval kampaň za vyhlášení referenda o přijetí eura Bulharskem. Neúspěšný kandidát do europarlamentu, kterého v minulosti podpořila i Marine Le Penová, se tak snaží překazit vládní snahu přiblížit se společné měně. Jen několik dní zpátky schválil bulharský parlament zákon, který zemi posune do Evropského mechanismu směnných kurzů, tzv. „čekárny na euro“. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

///

BUKUREŠŤ

Stop nelegální těžbě dřeva. Evropská komise zaslala Rumunsku formální upozornění, že země řádně neimplementovala nařízení EU, které zakazuje prodej nezákonně vytěženého dřeva a výrobků z něj na unijním trhu. Podle Komise nejsou rumunské orgány schopny efektivně kontrolovat a sankcionovat prodejce. (EURACTIV.ro)

///

LUBLAŇ

Loučení a výzva k vyřešení sporů. Chorvatská prezidentka Kolinda Grabar-Kitarovičová v rámci své poslední prezidentské návštěvy zamířila do Slovinska. Na 39. setkání se svým protějškem, slovinským prezidentem Borutem Pahorem, vyzvala k obnovení bilaterálních rozhovorů, které by vedly k řešení přetrvávajících sporů, zejména sporu o společnou hranici.  (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Chřipka: 700 hospitalizovaných a 9 úmrtí. „Více než 700 lidí je hospitalizovaných. Na jednotkách intenzivní péče je zhruba 450 pacientů s chřipkovým onemocněním a 300 pacientů nakažených respiračním syncytiálním virem (RVS),“ řekla Tatjana Mrvičová z Univerzitního klinického centra (UKC) v Lublani. Dodala, že počet nakažených však v poslední době nenarůstá. Zatím chřipce podlehlo devět osob, v případě RSV se jedná o pět úmrtí. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

ZÁHŘEB

Útok na svobodu tisku? Chorvatská vláda předložila kontroverzní návrh zákona o médiích, který zavádí postihy za tzv. „nevyvážené zprávy“. Ministerstvo kultury, které má návrh na starost, tvrdí, že legislativa neohrožuje svobodu tisku. Ministerstvo zdůrazňuje, že hlavním cílem návrhu je zákaz obsahu, který by mohl ohrozit ústavní pořádek a národní bezpečnost.

První varování. Evropská komise proti Chorvatsku oficiálně zahájila proceduru pro porušení smluv. Chorvatsko totiž dosud nepředložilo zprávu o pokroku k cílům v oblasti energetické účinnosti za rok 2019, jak vyžaduje směrnice o energetické účinnosti. (Tea Trubić Macan | EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Europol? Letos ne. Kosovský ministr zahraničních věcí Glauk Konjufca oznámil, že Kosovo letos nepožádá o členství v evropském policejním úřadu Europolu. (EURACTIV.rs)

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.