The Capitals: Potřebujeme EU, abychom se mohli postavit Číně, tvrdí americký diplomat

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

MADRID

Spojené státy chtějí přehodnotit své „asymetrické“ vztahy s Evropskou unií, aby mohly společně čelit rostoucímu vlivu Číny. V Madridu to podle informací agentury EFE prohlásil americký diplomat Gordon Sondland.

Podle Sondlanda by měly oba demokratické bloky spolupracovat na vytvoření globálního systému standardů, který by pak Čína mohla následovat jako svůj příklad. Rozhodně by to podle něj nemělo být opačně.

Diplomat v rozhovoru pro EURACTIV.com před měsícem uvedl, že dokud Evropané neukončí spolupráci s čínskou společností Huawei, nebudou moci s Američany úzce spolupracovat v citlivých oblastech, jako je bezpečnost, informační služby a technologie.

Dodal také, že od zvolení Donalda Trumpa prezidentem se Spojené státy v Bruselu nesetkaly zrovna s nejvroucnějším přístupem. „Rozhovory o důležitých záležitostech byly dosud velmi složité,“ prohlásil diplomat, který doufá, že nové vedení unijních orgánů zvolí jiný přístup a se Spojenými státy začne více spolupracovat na bilaterální úrovni. (EURACTIV’s partner EFE).

///

PAŘÍŽ

Macronova poslední výzva. Francouzský prezident Emmanuel Macron požaduje, aby se na nedělním mimořádném summitu lídři EU dohodli na tom, kdo obsadí nejvyšší posty v evropských institucích. „V opačném případě se můžeme dostat do institucionálního patu,“ řekl Macron novinářům během své návštěvy Japonska, kde se účastní summitu G20. Nezapomněl však připomenout, že nadále odmítá systém spitzenkandidátů, protože žádný ze tří navržených kandidátů – Manfred Weber, Frans Timmermans ani Margrethe Vestagerová – podle něj „nemá většinovou podporu“.

Francie vyhlásila „ekologickou a klimatickou pohotovost“. Národní shromáždění ve čtvrtek schválilo klíčový článek nového energetického a klimatického zákona, který podporuje „ekologickou a klimatickou pohotovost“. Podle nové legislativy by země měla do roku 2050 dosáhnout klimatické neutrality a do roku 2030 snížit spotřebu fosilních paliv o 40 %. (EURACTIV.fr)

///

BERLÍN

Kancléřčiny zdravotní problémy. Při čtvrtečním setkání s prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem postihl Angelu Merkelovou třes. Je to již podruhé za poslední dva týdny, co se kancléřka před zraky veřejnosti potýkala se zdravotními obtížemi. Její mluvčí však uvedla, že se cítí dobře a má namířeno do Japonska na summit G20. Čtyřiašedesátiletá Merkelová neměla v minulosti žádné vážné zdravotní problémy. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

LONDÝN

Wales stále nezná detaily nového fondu. Britská vláda plánuje nový fond, který by nahradil ekonomickou pomoc poskytovanou Walesu z finančních zdrojů EU. Detaily tohoto fondu ale zveřejní až příští rok, informoval o tom ministr pro brexit Kwasi Kwarteng. Podle původního plánu měly být informace zveřejněny již v loni. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

ŘÍM

Hledá se řešení. Evropská komise se dohodla na podmínkách, které by Itálie měla splnit, aby se vyhnula disciplinárnímu řízení kvůli rostoucímu dluhu. „Můžeme najít řešení, Itálie by ale musela dokázat, že v budoucnu bude dodržovat pravidla,“ prozradil zdroj z Evropské komise italské agentuře Ansa. Na summitu G20 v Osace italský premiér Giuseppe Conte vyjádřil přesvědčení, že se jeho země s unijní exekutivou nakonec dohodne.

Míli od přístavu. Záchranná loď Sea Watch se pokusila zakotvit v přístavu na ostrově Lampedusa. Italské úřady ale nařídily kapitánce lodi, aby míli před pobřežím vypnula motory. Italská vláda kvůli incidentu nařkla Nizozemsko z porušení zákonů, neboť loď pluje pod nizozemskou vlajkou. Nizozemská ministryně pro migraci Ankie Broekers-Knolová na to mimo jiné reagovala tím, že její země nemá povinnost migranty přijmout. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

ATHÉNY

Těžba uhlovodíku. Řecko vstoupilo do projektu se společnostmi Exxon Mobil, Total a Hellenic Petroleum (HELPE). Společně chtějí prozkoumat zásoby uhlovodíku na západě a jihozápadě ostrova Kréta.

Podle amerického diplomata Geoffreyho Pyatta tím Řecko posílí své postavení, projekty takového typu totiž diverzifikují řeckou ekonomiku a přilákají více investorů ze Spojených států. Novinku uvítal i francouzský diplomat Christophe Chantepy.

///

NIKÓSIE

Nová migrační cesta. Kypr zaznamenal rostoucí počet migrantů ze třetích zemí, kteří na ostrov přicházejí s povolením tureckých úřadů. Informoval o tom ministr vnitra Constantinos Petrides. Zatímco v loni se jednalo o dva tisíce osob, v roce 2017 se jednalo o 137 lidí. Většina migrantů vstoupila na území Kyperské republiky ze severní části ostrova, která je okupována Tureckem.

///

VARŠAVA

Uhlí z Donbasu. Polsko je jedním z největších dovozců uhlí z ukrajinského Donbasu, kde válčí proruští separatisté s ukrajinskou armádou. Během posledních dvou let odsud Polsko přivezlo přes 300 tisíc tun uhlí, což zemi řadí v rámci EU na třetí místo. Před ním už je jen Rumunsko a Belgie. (Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Proevropský ostrov ve střední Evropě. Tři nejvyšší ústavní činitelé – prezidentka Zuzana Čaputová, předseda parlamentu Andrej Danko a premiér Peter Pellegrini – podepsali společné prohlášení, ve kterém jasně zdůraznili proevropskou a proatlantickou orientaci země. „Věřím, že je v nejlepším zájmu Slovenska, abychom doma i v zahraničí hovořili jednotným a hodnotově srozumitelným jazykem,“ uvedla Čaputová. (Marián Koreň, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Drafty auditů jsou v Praze. Do České republiky oficiálně dorazily auditní zprávy Evropské komise, podle kterých je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů. Praha má nyní dva měsíce na to, aby na návrhy auditních reportů zareagovala.

Alarmující nárůst emisí v dopravě. Emise skleníkových plynů sice v České republice v porovnání s rokem 1993 klesly o 22 %, v dopravě se ale emise zvýšily o 80 %. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

///

BUKUREŠŤ

Evropští sociální demokraté jsou spokojení se změnami v PSD. Rumunská premiérka Viorica Dancilaová uvedla, že evropská sociálně demokratická strana (PES) oceňuje proevropský přístup, který rumunská PSD nasadila po změně ve svém vedení. Bývalý předseda PSD Liviu Dragnea je nyní ve vězení kvůli korupci a do čela se místo něj postavila sama premiérka. „Strana, kterou vedu, je odhodlána posilovat své vztahy s unijní sociálně-demokratickou rodinou,“ prohlásila Dancialová. (EURACTIV.ro)

///

BĚLEHRAD

KFOR: Žádné náznaky humanitární krize v Severním Kosovu. Mluvčí mezinárodní mírové operace KFOR Vincenzo Grasso prohlásil, že podle informací mise KFOR spadající pod NATO není Severní Kosovo postiženo humanitární krizí. Srbské orgány i zástupci kosovských Srbů však upozorňují na nedostatek jídla a dalšího spotřebního zboží. Důvodem nedostatků jsou cla, která Priština uvalila na zboží ze Srbska. Prištinské úřady však takové tvrzení odmítají. (beta.rs, EURACTIV.rs)

///

SOFIE

Vysoká míra NEET. Podle Eurostatu až 20,9 % mladých Bulharů ve věku 20-34 let nemělo loni zaměstnání, nechodilo do školy a ani nevykonávalo žádnou odbornou praxi. Bulharsko se tak řadí mezi tři unijní země s nejvyšší mírou tzv. NEET (z anglického neither in employment nor in education and training). Společně s Bulharskem je v této trojici také Itálie (28,9 %) a Řecko (26,8 %). U žen je míra NEET ještě vyšší, do školy ani do zaměstnání tam nechodí 26,2 % mladých žen, ve srovnání s 15,9 % mladých mužů.

///