The Capitals: Poslanec řecké vládní strany zaútočil na zahraniční novináře

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

ATHÉNY

Ostrá slova na adresu médií. Mpampis Papadimitriou, bývalý novinář a nový poslanec řecké konzervativní strany Nová demokracie, se stal terčem kritiky poté, co zaútočil na zpravodaje zahraničních médií v Athénách, především na francouzský deník Libération.

Deník ve svém nedávném článku uvedl, že s novým premiérem Nové demokracie Kyriakosem Mitsotakisem se do vlády „vrací dynastie“. Papadimitriou na to reagoval slovy, že „zahraniční novináři píší o Řecku, které neexistuje […] Někteří reportéři bohužel líbají boty levicové Syrize a z marihuanového kouře v jejích kancelářích mají zatemnělou mysl.“ Libération obvinění označil za směšná.

Smrtící bouře. Přes severní Řecko se v noci přehnala bouře a podle řeckých médií za sebou nechala šest mrtvých, a to včetně dětí a turistů.

(Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

///

LONDÝN

Von der Leyenová k brexitu. Kandidátka na předsedkyni Evropské komise Ursula von der Leyenová doufá, že odchod Británie z Evropské unie se nikdy neuskuteční a země zůstane součástí bloku. Řekla to v rámci diskuse s europoslanci, kteří budou příští týden hlasovat o jejím zvolení. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

BRUSEL

První krůček. Belgičtí socialisté a zelení Ecolo pozvali francouzsky mluvící liberály (MR) do Valonska k diskusi o zformování regionální vlády, což by mohlo mít dominový efekt na zbytek země a prolomit patovou situaci ve vytvoření federální vlády. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com).

///

BERLÍN

Opětovné zdravotní problémy. Kancléřku Angelu Merkelovou opět postihl tělesný třes. Stalo se tak ve středu v Berlíně při setkání s novým finským premiérem Anttim Rinnem. Je to už potřetí během třech týdnů, spekuluje se proto o jejím zdravotním stavu.

„Cítím se dobře,“ prohlásila při následné tiskové konferenci. Dodala, že zdravotní obtíže jí ve výkonu její funkce nebrání. „Stále zjišťuji, co se během setkání s prezidentem Zelenskiym stalo. Vyšetření ještě nejsou kompletní, ale určité zlepšení už je znát a já se s tím musím naučit žít,“ připomenula kancléřka první případ třesu, ke kterému došlo v červnu během setkání s novým ukrajinským prezidentem. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

PAŘÍŽ

Francie požaduje zastropování SZP. Budoucí společná zemědělská politika po roce 2020 by měla pomoct farmářům, jejichž příjem je nižší než 100 tisíc eur za rok. S návrhem přišla francouzská státní tajemnice pro evropské záležitosti Amélie de Montchalinová.

Zastropování by pomohlo farmářům, kteří se potýkají s modernizací zemědělských praktik. „Musíme podpořit ty, kteří se snaží užívat méně pesticidů nebo diverzifikovat svou produkci, aby byla více odolná vůči klimatickým změnám,“ dodala státní tajemnice. (EURACTIV.fr)

///

ŘÍM

Putinovy peníze. Stránka BuzzFeed zveřejnila nahrávku, ve které se tři Italové spojení s pravicovou Ligou a tři Rusové s údajným napojením na Kreml domlouvají na převedení 65 milionu dolarů z ruské ropné společnosti na konto Salviniho politické strany. Setkání se mělo odehrát loni v říjnu během Salviniho cesty do Moskvy, kdy italský místopředseda vlády prohlásil, že se v Rusku cítí jako doma. „Nikdy jsem si od Rusů nevzal rubl, euro, dolar ani litr vodky,“ reagoval Salvini na zveřejnění tajné nahrávky. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

VARŠAVA

Szydlová nebyla zvolena předsedkyní europarlamentního výboru. Bývalá polská premiérka Beata Szydlová nezískala v tajném hlasování při volbě předsedy europarlamentního výboru pro zaměstnanost a sociální záležitosti (EMPL) dostatečnou podporu. Proti ní se postavilo 27 europoslanců, pro hlasovalo 21. Její spolustraník z frakce ECR Ryszard Legutko prohlásil, že takové odmítnutí je odplatou za to, že Polsko na půdě Evropské rady nepodpořilo kandidáta na předsedu Komise Franse Timmermanse. (Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl)

Češi obsadili vysoké posty ve výborech Evropského parlamentu

Výbory EP si dnes volili své předsednictvo. Češi zabodovali hned třikrát. Do místopředsednických křesel se vrací Niedemayer, Zahradil i Dlabajová. Řada zvolených se dala očekávat, někteří ale překvapili. 

///

BRATISLAVA

Prezidentka má obavy z lidskoprávní situace v Číně. Nově zvolená slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se začíná zapojovat do zahraniční politiky se silným důrazem na Čínu. Včera přivítala v Bratislavě čínského ministra zahraničí Wang Ia. Během setkání vyjádřila své obavy nad stavem lidských práv v Lidové republice. „V souladu se společnou pozicí EU se obávám zhoršující se lidskoprávní situace v Číně a zadržení poslanců a lidskoprávních aktivistů i etnických a náboženských menšin,“ napsala Čaputová na sociálních sítích. V těchto dnech Wang I cestuje po zemích V4 a diskutuje se státníky posilování vzájemné spolupráce a užší zapojení zemí do hospodářské iniciativy Nová hedvábná stezka. (Lucia Yar, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Podpora oddlužení napříč sněmovnou. Poslanci ve středu hned v prvním čtení schválili návrh, aby někteří lidé starší osmnácti let, kteří začali mít kvůli rodičům dluhy jako děti, mohli být oddluženi ve zvýhodněném režimu, stejně jako senioři a zdravotně postižení. O tom, jak velká byla pro návrh podpora, svědčí nejlépe to, že všichni přítomní poslanci byli pro, nikdo se nezdržel, nikdo nebyl proti. (Aktuálně.cz)

///

LUBLAŇ

Zatím bez kandidáta. Vlády členských států by měly Ursule von der Leyenové představit jména dvou kandidátů na post eurokomisaře, přičemž jeden by měl být muž a druhý žena. Slovinský premiér Marjan Šarec (LMŠ, RE) přání kandidátky na předsedkyni Evropské komise uznává, zatím ale neví, zda jejímu přání vyhoví. Vláda by o kandidátech měla rozhodnout tento měsíc, spekuluje se však o stávající europoslankyni Tanje Fajonové (S&D). (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

SOFIE

Ekonomická předpověď. Růst bulharského HDP by měl v roce 2019 dosáhnout 3,3 %, zatímco o rok později by to podle odhadů Evropské komise mohlo být až 3,4 %.

Nové F-16. Bulharská vláda udělila ministerstvu obrany mandát k podpisu dohody se Spojenými státy, na základě které odkoupí 8 nových stíhaček F-16 v hodnotě 1,256 miliardy dolarů. Nové stroje mají nahradit sovětské MiG-29 a pomoci Bulharsku s plněním standardů NATO.

///

VILNIUS

Důležité portfolio. Litevská vláda se o svém kandidátu na post evropského komisaře dohodne v polovině příštího týdne. Informoval o tom premiér Saulius Skvernelis s tím, že Litva bude usilovat o důležité portfolio v oblasti bezpečnosti a migrace nebo ekonomiky. Spekuluje se, že budoucím litevským eurokomisařem by mohl být sám Skvernelis nebo ministr financí a inovací Virginijus Sinkevicius. (Angele Kedaitiene, http://eunewslithuania.com/)

///

ZÁHŘEB

Nová vláda bude do 5. srpna. Předseda parlamentu Gordan Jandroković očekává, že Chorvatsko bude mít do 5. srpna nové ministry. Vládu může podle informací deníku Jutarnji opustit hned několik osobností – ministryně pro fondy EU Gabrijela Žalacová, ministr pro správu státního majetku Goran Marić nebo ministr zemědělství Tomislav Tolušić. Opozici ale změny ve vládě nestačí a vyzývá spíše k předčasným volbám.

Chorvatsko poroste, ale… Evropská komise přehodnotila odhad chorvatského růstu v roce 2019 z 2,6 % na 3,1 %. Zatímco byznys nová prognóza těší, ministr financí Zdravko Marić se k němu staví s rezervou. „Je to sice dobrá zpráva pro Chorvatsko a každého, kdo tady chce investovat, ale důležité je, abychom v nastaveném kurzu pokračovali,“ prohlásil. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD   

Rezervy zahraniční měny nejvyšší od roku 2000. Srbská národní banka (NBS) oznámila, že na konci června byly její devizové rezervy nejvyšší od roku 2000, kdy monitoring začal. Hrubé devizové rezervy dosáhly 12,14 miliardy eur, což je o 490 milionů euro více než v květnu. (beta.rs, EURACTIV.rs)

///

SARAJEVO

Konec produkce hliníku, 900 dělníků bez práce. Jedna z největších bosenských firem v části země s chorvatskou menšinou přišla o přísun elektřiny a přestala vyrábět, pravděpodobně vyhlásí bankrot. Podle analytiků tak může největší chorvatská strana v Bosně, HDZ BiH, přijít o část svých voličů. Chorvatsko má ve společnosti 12% podíl a před více než dvěma dekádami zaplatilo její rekonstrukci, investice se ovšem nevyplatila.

BiH Turky nevydá. Předsednictví Bosny a Hercegoviny (BiH) se nechalo slyšet, že nemůže žádným způsobem ovlivnit soudy ve věci vydání osmi tureckých občanů. Prezident Turecka Recep Tayyip Erdoğan o to požádal, protože jsou podle něj součástí zločinecké organizace pod vedením kazatele Fethullaha Gülena. Erdoğan dokonce řekl, že na této otázce může záviset budoucnost vztahů s BiH. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)