The Capitals: Portugalsko zruší zlatá víza pro investory v Lisabonu a Portu

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

JIH

LISABON

Konec „zlatých víz“. Portugalský parlament ve středu schválil omezení tzv. zlatých víz pro realitní investory. Opatření se nebudou vztahovat na města ve vnitrozemí nebo na autonomní ostrovy Azory a Madeira.

Opatření má zvýšit podporu investic v méně obývaných regionech a zmírnit tlak na realitní trhy v Lisabonu a Portu. Díky zlatému vízovému režimu pro zahraniční firmy loni přiteklo do Portugalska 742 milionů eur. Nejvíce investorů pochází z Číny. (Denise Fernandes and Lucília Tiago, Lusa.pt )

///

MADRID

Španělští farmáři žádají „spravedlivé“ ceny. Přední španělské zemědělské svazy ve středu v Madridu protestovaly za „spravedlivé“ ceny pro své produkty. Zemědělci naléhají na levicovou vládu, aby zavedla opatření na ochranu jejich sektoru. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

ŘÍM

Čtení si zaslouží podporu. Italský senát odsouhlasil nový národní akční plán, jehož cílem je podpořit čtení knih. Návrh obsahuje zavedení slevy na dani pro knihkupectví, zahájení kampaně italského hlavního knižního města, ale také zastropování slev, které cílí zejména na digitální platformy typu Amazon.

///

ATHÉNY

Gentiloni v Athénách. Dnes do Athén přijel unijní komisař pro hospodářství Paolo Gentiloni. V rámci své dvoudenní návštěvy se setká skoro se všemi klíčovými zástupci vlády, hovořit s nimi bude o koordinaci hospodářské a fiskální politiky.

Zvýšení minimální mzdy? Opoziční levicová strana SYRIZA předložila ve středu parlamentu návrh zákona na zvýšení minimální mzdy. (Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)

///

ZÁPAD

BERLÍN

Volební zemětřesení v Durynsku. Vůdce svobodných demokratů (FDP) v Durynsku Thomas Kemmerich se stal novým ministerským předsedou této spolkové země. Za pomoci hlasů křesťanských demokratů (CDU) a Alternativy pro Německo (AfD) vystrnadil dosavadního Boda Ramelowa z Die Linke. Hlasování tak překazilo plán na menšinovou vládu Die Linke, Zelených a sociálních demokratů (SPD). Jedná se o první případ v německé poválečné historii, kdy byl předseda spolkové vlády zvolen za pomoci hlasů krajní pravice. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

///

VÍDEŇ

Spokojený Kurz. Před třemi dny rakouský kancléř Sebastian Kurz potvrdil své odmítavé stanovisko k současnému návrhu unijního rozpočtu, který počítá s navýšením příspěvků členských států do rozpočtu na 1,1 % HDP. Rakousko však odmítá přispívat více než 1 % HDP. Teď se však zdá, že je Kurz s vyjednáváním spokojenější. Po schůzce s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem prohlásil, že je „teď s vyjednáváním opravdu spokojený“. Doufá, že bude návrh rozpočtu upraven a poslouží jako „dobrý vyjednávací základ“ pro mimořádný summit plánovaný na 20. února. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

///

PAŘÍŽ

Paříž mírně ustupuje v otázce rozšíření EU. Francouzská vláda s opatrností přivítala návrh Evropské komise na změny v procesu rozšíření Unie, který adresoval francouzskou kritiku současného postupu. „Návrh Komise je velkým krokem vpřed a přináší pozitiva, nelze ho ale automaticky přijmout,“ uvedla ministryně pro evropské záležitosti Amélie de Montchalinová. Francie také zdůraznila, že přijetí novinek neznamená, že zároveň souhlasí se zahájením přístupových rozhovorů s Albánií a Severní Makedonií. V říjnu spuštění procesu u těchto dvou zemí zablokovala a žádala reformy, a to jak u unijního procesu rozšíření, tak v Albánii a Severní Makedonii. (EURACTIV.FR)

///

BRUSEL

Žádné peníze na transformaci Vlámska? Belgie by měla z Fondu spravedlivé transformace získat 68 milionů eur. Navržená kritéria pro přerozdělování peněz ale nejsou příliš nakloněna Vlámsku. Upozornil na to valonský ministr životního prostředí Zuhal Demir (N-VA). (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

///

HELSINKY

Hřbitov použitých aut. Zatímco řada evropských měst zavádí opatření pro zlepšení ovzduší, Finsko se stává hřbitovem použitých nebo silně znečišťujících aut, která byla jinde zakázána. Podle odhadů bylo jen za minulý rok do země importováno téměř 50 tisíc vyřazených vozidel. Jedná se o prudký vzestup oproti 30 a 40 tisícům v letech 2017 a 2018. Předpokládá se, že v roce 2020 bude tento trend pokračovat. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

///

LONDÝN

BBC v ohrožení. Britská vláda chce zastavit stíhání osob, které neplatí povinné příspěvky na provoz stanice BBC. To by však mohlo ohrozit její budoucí fungování.

///

DUBLIN

Zelená témata až na druhém místě. Otázky klimatické změny nejsou v předvolebních kampaních hlavních politických stran příliš vidět. Uvedl to včera šéf Zelených Eamon Ryan.

Podle něj nejsou zelená témata vnímána pozitivně. Kromě toho chybí širší diskuse o budoucích výhodách nadcházejících iniciativ pro řešení klimatických změn. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)

///

VISEGRÁD

PRAHA

Česko vzdává slib 2 procent HDP na obranu. „Dvě procenta HDP na armádu nejsou v naší situaci rozumná,“ řekl ministr vnitra Jan Hamáček Lidovým novinám. Podle něj Česko potřebuje peníze v jiných oblastech, a 1,4 procent HDP na obranné výdaje je realističtější. Premiér Andrej Babiš také není splnění slibu NATO nakloněn, přitom minulý rok při jednání s Donaldem Trumpem v Bílém domě mluvil jinak. (Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

///

VARŠAVA

Polské prezidentské volby jsou na spadnutí. První kolo se uskuteční 10. května a případné druhé kolo 24. května. Současný prezident Andrzej Duda včera oznámil, že se bude ucházet o znovuzvolení. Podle průzkumů společnosti Kantar pro polské televizní stanice TVN a TVN24 by pro Dudu hlasovalo 44 % respondentů. Kandidátka největší opoziční strany Małgorzata Kidawa-Błońska by skončila na druhém místě s 24 % hlasů. (Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

///

BUDAPEŠŤ

Nemocnice zakázaly návštěvy kvůli chřipkové epidemii. Počet pacientů s příznaky chřipky se oproti minulému týdnu zvýšil na 72 %. Z toho důvodu se 38 nemocnic v zemi rozhodlo pro částečný nebo kompletní zákaz návštěv pacientů. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

///

BALKÁN

SOFIE

Zákaz vstupu do země pro „zkorumpovaného“ soudce. Spojené státy zakázaly Bulharovi Andonu Mitalovi vstup do země. Mitalov je soudcem zvláštního trestního soudu, podle amerického ministra zahraničí Mikea Pompea je ale zapleten do vážného případu korupce. Bulharská diplomacie na rozhodnutí Spojených států zatím nereagovala. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Online rezervace nejsou in. Bulharsko je jednou ze tří evropských zemí s nejnižším procentem online rezervací dopravních služeb mezi jednotlivci (peer-to-peer booking). Podle dat agentury Eurostat za rok 2019 tuto možnost využívají pouze 2 % všech občanů. Online rezervace ubytování, ať už přes internetové stránky nebo mobilní aplikace, pak využívá 9 % Bulharů. (dnevnik.bg)

///

BUKUREŠŤ

Vládní kolaps. Středeční hlasování o nedůvěře vládě skončilo fiaskem středopravicové vlády PNL (EPP). Hlasování vyvolala socialistická strana PSD a strana maďarské menšiny UDMR v souvislosti s vládním plánem na změnu volebního zákona, který měl ustavit dvoukolovou volbu starostů.

Prezident Iohannis bude dnes jednat s parlamentními stranami a večer by měl oznámit jméno nového premiéra. Sám je však nakloněn spíše předčasným volbám, bylo by to podle něj v této situaci „správné řešení“. Ty řádné se totiž mají konat za tři měsíce. (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

///

LUBLAŇ

Slovinsko reformu rozšíření vítá. Návrh Evropské komise na proměnu unijního přístupového procesu Slovinci podle ministerstva zahraničí vítají. Ministerstvo zdůraznilo, že reforma by měla probíhat paralelně s co nejdřívějším otevřením přístupových rozhovorů s Albánií a Severní Makedonií. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

ZÁHŘEB

Naděje v nová pravidla rozšiřování EU. Chorvatská vláda je přesvědčená, že nová pravidla pro rozšiřování EU z dílny Evropské komise umožní Evropské radě napravit loňské zamítavé rozhodnutí a zahájit přístupové rozhovory s Albánií a Severní Makedonií. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

HDZ hledá lídry. Národní rada chorvatské demokratické strany (HDZ) oznámila, že 7. února začnou vnitrostranické volby nového předsedy, jeho zástupce a čtyř místopředsedů strany. Samotné hlasování o novém vedení HDZ se uskuteční 15. března. (Karla Junicic| EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Várhelyi v Srbsku a Černé Hoře. Komisař pro rozšiřování a sousedskou politiku Olivér Várhelyi navštíví dnes a zítra Srbsko a Černou Horu. Potkat by se měl s hlavními představiteli obou zemí i místní opozicí. (EURACTIV.rs)

///

SARAJEVO

Nová metoda urychlí „poevropštění“ BiH. „Vítám jasné a důvěryhodné vyhlídky na unijní členství pro západní Balkán a přijetí nové metody, která k tomu podle EU dopomůže. Doufám, že nový postup urychlí implementaci evropských standardů v Bosně a Hercegovině,“ nechal se slyšet člen předsednictva země Željko Komšić. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

PODGORICA 

Překážkou vstupu do EU je kriminalita a korupce. Dvě třetiny obyvatel Černé Hory (66,4 %) podporují vstup země do EU, zatímco 26,7 % si integraci nepřeje. Vyplývá to z průzkumu pro černohorskou unijní delegaci. „Respondenti byli dotazováni na to, co je největším problémem země. Odpovídali především, že nezaměstnanost, nedostatek pracovních míst a pak také korupce a organizovaný zločin. Obyvatelé dále uvedli, že kriminalita a korupce jsou největšími překážkami pro vstup Černé Hory do EU,“ uvedl Olivera Komar z agentury De Facto. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

PRIŠTINA

Podle Putina Rusko pomáhá stabilizovat Balkán. „Rusko dělá hodně pro to, aby udrželo situaci na Balkáně stabilní a bezpečnou. Zavázali jsme se k tomu, že zajistíme, aby Bělehrad a Priština dosáhly udržitelného a oboustranně přijatelného řešení kosovského problému založeného na rezoluci OSN č. 1244,“ prohlásil Putin. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.