The Capitals: Portugalsko je na cestě k historicky prvnímu přebytkovému rozpočtu

© EPA/ CHRISTIAN HARTMANN

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

LISABON

Portugalský parlament v pátek pravděpodobně schválí návrh státního rozpočtu, který bude poprvé od Karafiátové revoluce a nastolení demokratické vlády v přebytku. Navíc počítá s 1,9% růstem HDP a nulovým strukturálním saldem, a je tedy v souladu s evropskými rozpočtovými pravidly.

Socialistická vláda při dnešním hlasování o rozpočtu spoléhá zejména na absenci zelených a ostatních levicových stran, sama má totiž ve 230členém parlamentu jen 108 zástupců. Návrh kritizují zejména portugalské konzervativní a pravicové strany, které se obávají, že přebytkový rozpočet s sebou přinese vyšší daňovou zátěž. (José Pedro Santos | Lusa.pt)

///

PAŘÍŽ

Rada Evropy kritizuje korupci ve Francii. Skupina států proti korupci pod Radou Evropy (Greco) varuje před „šedými zónami“ ve francouzském boji proti korupci. Vládu vyzývá k tomu, aby zvýšila transparentnost prezidentského úřadu a dala více moci a peněz novému úřadu národního finančního žalobce. (EURACTIV.fr)

///

BERLÍN

AfD dostala pokutu. Včera večer berlínský správní soud rozhodl, že krajně pravicová strana Alternativa pro Německo (AfD) musí zaplatit pokutu ve výši téměř 270 tisíc eur za přijímání nelegálních příspěvků na kampaň před parlamentními volbami v Bádensku-Württembersku v roce 2016. Švýcarská PR agentura Goal AG totiž předsedovi AfD Jörgu Meuthenovi poskytla v rámci kampaně reklamu jako „osobní laskavost“. Cena služeb se pohybuje celkem okolo 90 tisíc eur, peníze pocházely od dárců z Německa a Evropy.

Merkelová se sejde s Putinem. Kancléřka Angela Merkelová a ministr zahraničí Heiko Maas tento víkend navštíví Moskvu, kde se setkají s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Diskutovat spolu budou o americkém útoku, při kterém byl zabit íránský vojenský generál, ale také o konfliktech v Sýrii, Libyi a na Ukrajině. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

///

VÍDEŇ

První oficiální návštěva ministryně pro evropské záležitosti. Hned druhý den od nástupu do úřadu navštívila nová rakouská ministryně pro evropské záležitosti Karoline Edtstadlerová Paříž a setkala se se svým francouzským protějškem – ministryní Amélií de Montchalinovou. Montchalinová je údajně ráda, že má Rakousko proevropskou konzervativně-zelenou koaliční vládu a řekla, že v době, kdy s konzervativci vládla euroskeptická FPÖ, bylo jednání s Rakouskem „poněkud komplikované“. Edtstadlerová zdůraznila ochotu Rakouska spolupracovat s Francií v evropských záležitostech, protože „bez této země (Francie), se nic nepohne“. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

///

LONDÝN

Konec Erasmu? Poslanci Britského parlamentu nepožadují, aby vláda po odchodu Británie z EU vyjednala plný přístup ke studentskému programu Erasmus. Jejich rozhodnutí zvedlo ze židle řadu akademiků, mezi nimi i profesorku Northumbrijské univerzity Tanju Bueltmannovou, podle které politici svým rozhodnutím berou mladým lidem příležitost, což je jedním z nejhorších dopadů brexitu. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

///

HELSINKY

Modernizace letecké obrany. Do 26. února zaplní nebe nad Finskem ty nejlepší bojové stíhačky. Země se rozhodla modernizovat leteckou obranu a nahradit 64 svých dlouho sloužících stíhaček Hornet novou generací bojových letounů. (Pekka Vanttinen | EURACTIV.com)

///

DUBLIN

Jednání o volbách. Uprostřed rozšiřujících se spekulací o tom, kdy přesně se budou konat blížící se irské parlamentní volby, proběhl včera „konstruktivní“ rozhovor mezi „premiérem“ (taoiseach) Leem Varadkarem a lídrem strany Fianna Fáil Micheálem Martinem. Na konkrétním termínu voleb se ale zatím neshodli. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)

///

BRUSEL

Únik informací o koaličním jednání. Jednání o koalici v Belgii trvá už 229 dní a čelí novým komplikacím. Zpráva hlavních vyjednavačů Georgese-Louise Boucheze (MR) a Joachima Coense (CD&V) s důvěrnými poznámkami o pokroku v jednání mezi 10 politickými subjekty totiž unikla na veřejnost. Vyšlo tak najevo, že některé politické otázky jako například minimální penze a uzavření jaderných elektráren byly z jednání vyjmuty. V pondělí (13. ledna) předají vyjednavači finální zprávu králi. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

///

MADRID

Španělský soud Junquerase na jednání EP nepustí. Španělský nejvyšší soud odmítl propustit katalánského europoslance Oriola Junquerase, aby se mohl příští týden účastnit plenárního zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku. Soud argumentuje, že Junqueras nemůže zastávat veřejnou funkci i přes to, že Soudní dvůr EU rozhodl, že měl v době odsouzení jako europoslanec imunitu.

Soudní dvůr, který k situaci přistupuje jinak a uznává Junquerasovi plné právo na výkon europoslaneckého mandátu, bude „brát rozhodnutí v potaz“, uvedl to zdroj z Parlamentu. (Beatriz Rios | EURACTIV.com)

///

ATHÉNY

5G není jen záležitost technologií. Řecko chce počkat na relevantní zprávu z dílny Evropské komise, než se rozhodne ve věci rozvoje svých 5G sítí, uvedl pro EURACTIV Řecko ministr pro digitální věci Kyriakos Pierrakakis. Důvodem je to, že se nejedná pouze o technologickou záležitost. „Otázka 5G se týká také národní bezpečnosti a ochrany kritické infrastruktury země,“ poznamenal. (Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)

///

ŘÍM

Špatné podmínky pro výzkum. Jeden z italských univerzitních profesorů ve článku v deníku Corriere della Sera ostře zkritizoval hlavní unijní program pro financování špičkového výzkumu – granty Evropské rady pro výzkum (ERC). Komentář vzbudil mezi vědci kontroverze a rozdmýchal už tak intenzivní debatu o špatných podmínkách financování výzkumu v Itálii. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

///

BUDAPEŠŤ

Pokud se EPP nezmění, Orbán odejde. Zajímá nás budoucnost Evropské lidové strany,  pokud se ale nedokáže změnit, tak tuto politickou rodinu opustíme, řekl na mezinárodní tiskové konferenci maďarský premiér a lídr strany Fidesz Viktor Orbán. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

///

PRAHA

Komise chce zpět zemědělské dotace. Evropská komise chce po Česku vrátit 1,16 miliardy korun vyplacených na zemědělských dotacích, napsal server iROZHLAS.cz. Sankce vychází z auditního šetření, které se konalo v roce 2017. Auditoři tehdy kvůli zavedení institutu takzvaného aktivního zemědělce prověřovali, zda dotace čerpají skutečně zemědělci. Podle EK byla kontrola, komu se evropské peníze přidělují, nedostatečná. Ministerstvo zemědělství s výsledkem prověrky nesouhlasí, finální částku chce rozporovat, požádá proto o smírčí řízení. (ČTK)

///

BRATISLAVA

Lajčák jako vyslanec EU při západním Balkáně? Na Slovensku se spekuluje o tom, že končící ministr zahraničí Miroslav Lajčák bude kandidovat na zvláštního unijního vyslance pro západní Balkán. Post zatím neexistuje, zakládat jej bude Evropská komise ve spolupráci s Evropskou službou pro vnější činnost (EEAS). Lajčák byl po dvě období zvláštním zástupcem EU v Bosně a Hercegovině a mezi lety 2006-2009 krátce pracoval v EEAS. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

///

VARŠAVA

Pryč z Iráku? Polsko stále není rozhodnuté, jestli chce po americkém útoku na íránského generála v Iráku a výzvách ke „zdrženlivosti a deeskalaci napětí“ stáhnout ze země své vojenské jednotky. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

///

SOFIE

Klesající nezaměstnanost. Bulharsko zaznamenalo mezi rokem 2018 a 2019 obrovský propad v podílu nezaměstnaných osob, a to z 4,8 % na 3,7 %. Největší rozdíl zaznamenalo Řecko, kde se nezaměstnanost snížila z 18,8 % na 16,8 %. Bulharsko má také ve srovnání s ostatními zeměmi EU jednu z nejnižších úrovní nezaměstnanosti mladých lidí (7 %). (Dnevnik.bg)

///

LUBLAŇ

Obchod s unijními zeměmi poklesl. Slovinský export meziročně vzrostl o 4 %, v letních měsících roku 2019 však došlo k poklesu slovinského obchodu s ostatními členy EU. Informoval o tom místní statistický úřad. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

95 států neuznává Kosovo. Srbský ministr zahraničí Ivica Dačić ve čtvrtek prohlásil, že celkem 95 zemí neuznává Kosovo a dalších pět zůstává nerozhodnutých. Pokud tedy bude o uznání Kosova rozhodovat Valné shromážděn OSN, pro Kosovo zvedne ruku pouze 93 států, což pro přijetí rozhodnutí v této věci nestačí. (EURACTIV.rs)

///

PODGORICA

Pašeráci dopadeni. Černohorská policie ve spolupráci s Interpolem a Europolem dopadla největší balkánskou skupinu pašeráků osob. Policie zadržela 80 lidí podezřelých, kteří údajně zotročili více než 90 tchajwanských občanů. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

SARAJEVO

Dodik prosazuje integraci Srbska a Republiky srbské. Prezident bosenské Republiky srbské Milorad Dodik, který je zároveň jedním z členů kolektivní hlavy státu Bosny a Hercegoviny, se opět vyjádřil k situaci v regionu. Budoucnost Republiky srbské, jedné ze dvou entit tvořících stát Bosny a Hercegoviny, vidí údajně v integraci se Srbskem. Tento proces podle něj nic nezastaví. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde