The Capitals: Polský kandidát na eurokomisaře má poslední šanci ukázat své schopnosti

© [EPA/ OLIVIER HOSLET]

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

VARŠAVA

Poslední šance. Polský kandidát na komisaře Janusz Wojciechowski musel po neúspěšném slyšení ve výborech Evropského parlamentu písemně odpovídat na dodatečné otázky poslanců. „Písemky“ mu však zřejmě nejdou podobně jako „ústní zkoušení“, europoslance z agrárního výboru totiž svými odpověďmi neuspokojil.

Wojciechowski tak má dnes poslední šanci ukázat, že je vhodným kandidátem na post eurokomisaře. Pokud se mu ani druhé slyšení ve výboru nepovede, Polsko zřejmě bude muset navrhnout jiného kandidáta.

PAŘÍŽ

11 stran pro Goulardovou. Těžké chvilky zažívá i francouzská kandidátka Sylvie Gulardová. Po nepovedeném slyšení obdržela od europoslanců 11 stran dodatečných otázek, které se týkají jak jejího portfolia, tak i skandálů z minulosti. Odpovědi musí poslancům předat do dnešní noci. Pokud budou neuspokojivé, bude muset podobně jako Wojciechowski před poslance znovu.

PRAHA

Jednoznačná podpora. Česká komisařka Věra Jourová hladce prošla včerejším grilováním v Evropském parlamentu. Vysloužila si pochvalu od politiků bez ohledu na jejich stranickou příslušnost. Přestože se očekávalo, že Jourová bude muset zodpovídat otázky týkající se premiéra Andreje Babiše, nakonec tomu tak nebylo.

Jourová na parlamentním grilu. Jak si vedla česká kandidátka před europoslanci?

Svého slyšení před europarlamentními výbory se dočkala i česká eurokomisařka a kandidátka do nového kabinetu Evropské komise Věra Jourová. Chce zajistit transparentnější legislativní proces EU, zlepšit boj s dezinformacemi, a v otázce právního státu měřit všem stejným metrem.

BUKUREŠŤ

Premiérka komisařkou? Viorica Dancilaová potvrdila spekulace z letošního léta, podle kterých by se chtěla stát eurokomisařkou v týmu Ursuly von der Leyenové. Dancilaová ale také uvedla, že sama se na pozici nenavrhne, protože nechce narušit důvěru svých kolegů.

Právní výbor Evropského parlamentu (JURI) odmítl první rumunskou kandidátku do EK Rovanu Plumbovou kvůli hrozícímu střetu zájmů. Rumunská vláda proto navrhla již dvě nová jména. Tým von der Leyenové ale zatím neoznámil, zda s některým z nich souhlasí. (EURACTIV.ro)

(EURACTIV.FR, Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl, Aneta Zachová|EURACTIV.cz,EURACTIV.ro)

Sledujeme živě: Grilování Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové

Geopolitická Komise“. Právě tímto termínem označila zvolená předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová svůj nový tým. Koho členské státy vyslaly do Evropské komise, jaké portfolio dostali jednotliví kandidáti na starost a jak si vedli během tzv. grilování v Evropském parlamentu?

///

BERLÍN

Klimatický boj pokračuje. Kancléřka Angela Merkelová (CDU) slíbila kritikům navrženého klimatického zákona, že dohlídne na to, aby Německo díky jeho implementaci dosáhlo svých ambiciózních klimatických cílů pro rok 2030. Zákon se stal předmětem kritiky německé levice a zelených, podle kterých je legislativa bezzubá. (Claire Stam | EURACTIV.de)

///

MADRID

Velká španělská koalice? Ačkoliv Španělsko nemá tradici koaličních vlád, a zvykem je zde střídání kabinetů sociálních demokratů (PSOE) a konzervativců (PP), někteří politici z obou táborů navrhují zformování „velké koalice“ po německém vzoru (CDU/CSU+SPD), aby se tak zabránilo další politické krizi.

Podle mluvčí PP je však takový scénář nepřijatelný, a to kvůli „kapitulaci“ sociálnědemokratického premiéra Pedra Sáncheze před katalánským separatismem. V předvolební kampani se konzervativci označují za „jedinou alternativu“ odblokování současné politické situace.

Bývalý levicový premiér José Luis Rodríguez Zapatero mezitím vyzval strany na levé straně spektra, aby se po volbách 10. listopadu dohodly na spolupráci „za každou cenu“. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

///

ŘÍM

Investujte na jihu, jinak přijdete o peníze. Itálii hrozí, že přijde o část peněz ze strukturálních fondů EU, pokud nepřestane snižovat veřejné investice na jihu země. Evropská komise zaslala italské vládě dopis s požadavkem na vysvětlení, jaká opatření hodlá učinit, aby zastavila klesající trend investic. Pokud kabinet své závazky nesplní, Komise může sáhnout až k tzv. finančním korekcím, což znamená snížení objemu financí ze strukturálních fondů. (Gerardo Fortuna| EURACTIV.com)

///

ATHÉNY

Ambiciózní rozpočet. Po deseti letech hospodářské krize a přísných opatření chce vláda konzervativní Nové demokracie nastartovat růst. Rozpočet pro příští rok se soustředí na snižování daní, ambiciózní plán na úsporu energie nebo program renovace budov. „Aby zalepil díry v rozpočtu, které sám vytvořil, zapomněl premiér Kyriakos Mitsotakis na slíbený 4% růst a místo toho skončí na hranici 2,8. I tak je ale předseda vlády příliš velký optimista,“ upozornila opoziční levicová Syriza. (Theodore Karaoulanis |EURACTIV.gr)

///

BRATISLAVA

Rozpočtový nástroj má podporu. Slovensko vítá návrh nařízení o správním rámci rozpočtového nástroje pro konvergenci a konkurenceschopnost pro eurozónu. „Slovenská republika bude ve vyjednáváních obhajovat transparentnost procesů a hodnotících kritérií, stejně jako rovné zacházení mezi členskými státy,“ uvedlo ministerstvo financí ve svém stanovisku. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

///

SOFIE

První bankrot kvůli společnosti Thomas Cook. Jedna z největších cestovních agentur v Bulharsku – Astral Holidays – oznámila bankrot. Agentura působila jako zprostředkovatel služeb zkrachovalé společnosti Thomas Cook. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

///

LUBLAŇ

Premiér přiznal problémy v koalici. Slovinský premiér Marjan Šarec (LMŠ, RE) přiznal, že jeho koalice čelí problémům, které by mohly znamenat „začátek jejího konce“. V koalici je pět stran a je těžké je všechny sladit, řekl Šarec a dodal, že: „Pokud zde nebude vůle ke kompromisu, tak všichni víme, jaké jsou možnosti“. Neupřesnil však, zda by to byla nová koalice nebo předčasné volby. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

ZÁHŘEB

Problémy současné prezidentky. Podpora chorvatské prezidentky se s blížícími volbami propadá. Poslední průzkum odhaduje, že Kolinda Grabar-Kitarovićová dostane 29,8 % hlasů (v září to bylo 30,2 %). Zoran Milanović (S&D) si s 25,6 % drží stejnou úroveň (25,5 % v září) a nezávislý prezidentský kandidát Miroslav Škoro by podle průzkumu dosáhl na 19,1 % hlasů. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Turecko chce pomoci západnímu Balkánu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v Bělehradu řekl, že Srbsko hraje důležitou roli v udržení stability na Balkáně a že Ankara podporuje euroatlantickou orientaci regionu. Erdogan, který je na dvoudenní návštěvě Srbska také řekl, že se snaží pomoci zemím západního Balkánu s vyřešením jejich problémů. (EURACTIV.rs)

The Capitals: Spojené státy posilují svůj vliv na Balkáně

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///