The Capitals: Polská proevropská koalice čelí kolapsu

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

VARŠAVA

Evropské koalici hrozí po porážce v evropských volbách rozpad. Politické uskupení složené z Občanské platformy (PO, EPP) a menších středolevých, agrárních a regionálních stran získalo 38,5 %, zatímco vládní strana Právo a spravedlnost (PiS, ECR) 45,4 %.

Polská lidová strana (PSL, EPP) rozhodne o dalším setrvání v koalici již tuto sobotu. Přestože strana získala v novém Evropském parlamentu tři křesla, její odchod z koalice je velmi pravděpodobný. Lidovci si totiž zakládají na konzervativních hodnotách a spolupráce s progresivními silami by mohla odradit jejich tradiční voliče.

V případě Svazu demokratické levice (SLD, S&D) je situace opačná. Strana získala v novém EP pět křesel a o odchodu z koalice neuvažuje.

Největší strana proevropské koalice, Občanská platforma, nyní rozmýšlí své další kroky. Volební porážka totiž výrazně oslabila pozici jejího lídra Grzegorze Schetynyho. Ten si však neúspěch nepřipouští a chce, aby proevropská koalice zabojovala i v letošních volbách do polského parlamentu. (EURACTIV.pl)

///

MADRID

Eurojust potřebuje peníze. Šéf Eurojustu Ladislav Hamran upozornil v rozhovoru se španělskou agenturou EfE, že justice v řadě evropských zemí „nemá dostatek finančních zdrojů“. Hamran považuje za prioritu boj proti terorismu, nelegální migraci a kybernetickým útokům. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

BRUSEL

Falešné kandidátky. Vlámská extrémně pravicová Vlaams Belang je po volbách pod tlakem. Dvě ženy, které by podle výsledků hlasování měly získat mandát, se svých křesel vzdají ve prospěch mužů z nižších pozic kandidátky. Strana totiž uplatňuje princip genderového střídání spočívající v tom, že pokud vede kandidátku muž, na druhé pozici musí být žena. Patsy Vatletová, která kandidovala do Evropského parlamentu, a Lut Deforche-Degrooteová z kandidátky do vlámského parlamentu, se tak dostaly na druhá místa kandidátek. Funkce, do kterých byly zvoleny, ale přenechají mužům. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Seehofer půjde do důchodu. Německý ministr vnitra Horst Seehofer, který je známý kvůli ostrým neshodám s kancléřkou Angelou Merkelovou ohledně imigrace, chce po parlamentních volbách v roce 2021 ukončit svou politickou kariéru. Ve čtvrtek 30. května o tom informoval mediální partner sítě EURACTIV Deutsche Welle. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

VÍDEŇ

První kancléřka v historii. Rakouský prezident Alexander Van der Bellen pověřil šéfku ústavního soudu Brigitte Bierleinovou sestavením prozatímní vlády, která by zemi dovedla k podzimním předčasným volbám. Rakušané si budou novou politickou reprezentaci volit po pádu vlády Sebastiana Kurze, kterou způsobil korupční skandál koaliční strany FPÖ označovaný jako „Ibiza-gate“. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

ŘÍM

Di Maio je zachráněn. Italský místopředseda vlády Luigi di Maio se po volebním debaklu Hnutí pěti hvězd, které se v průběhu jednoho roku propadlo z 32,68 % na 17,07 %, rozhodl vložit svůj osud do rukou stranických podporovatelů. A ti nezklamali. Prostřednictvím stranického elektronického systému opět zvolili di Maia do čela hnutí.

Farage a Orbán odmítli Salviniho. Strana pro brexit se po volbách do Evropského parlamentu nepřipojí k nacionalistické frakci ENF vedené Matteem Salvinim. Nabídku ENF bude lídr strany Nigel Farage zvažovat jen v případě, že jeho současná frakce EFDD nebude schopna v novém europarlamentu opětovně utvořit vlastní frakci. Ke splnění podmínek pro zformování skupiny nyní Farageovi chybí jedna stranická delegace. K Salvinimu se podle agentury Reuters nechystá připojit ani maďarský premiér Viktor Orbán. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

BRATISLAVA

I Le Penová má své hranice. Přijetí slovenské neofašistické strany LSNS do frakce ENF v Evropském parlamentu „by narušilo strategii Marine Le Penové profilovat se jako úctyhodná a skutečná pravice,“ říká profesor Christian Lequesne z institutu Sciences Po. „Bude velmi opatrná při potenciální spolupráci se stranami, které jsou očividně antisemitistické, popírají holocaust apod. Stejně se zachovala i na národní úrovni, aby se tak odlišila od politiky svého otce.“ (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Nešťastný výstřel. Premiér Andrej Babiš podle serveru Blesk.cz nebude požadovat výměnu člena policejní ochranky, který pravděpodobně nedopatřením vystřelil na palubě armádního letadla, které vezlo předsedu vlády s doprovodem z úterního neformálního summitu v Bruselu. Letadlo nebylo vážně poškozeno a vrátilo se zpět do České republiky. Nikomu na palubě se nic nestalo. Případ vyšetřuje Vojenská policie a Generální inspekce bezpečnostních sborů. (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

ATHÉNY

Zaostřeno na soudnictví. Řecká vláda tlačí na okamžitou změnu dvou ze tří vedoucích představitelů Nejvyššího soudu. Poté, co premiér Tsipras vyhlásil po porážce své strany na evropské úrovni předčasné volby, opozice poukazuje na to, že vláda nemá na podobné změny v soudnictví mandát.

Suverénní vedení. Řecké ministerstvo vnitra zveřejnilo finální výsledky voleb do Evropského parlamentu, které přisuzují středopravé Nové demokracii (EPP) vítězství nad vládní levicovou koalicí Syriza o 9,35 procentních bodů, což je nejvíce v historii. ND získala od posledních eurovoleb v roce 2014 téměř 574 000 nových voličů, zatímco Syriza jich 175 000 ztratila. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

NIKÓSIE

Kypr chce Turecko v EU. Navzdory nekončícím provokacím Turecka ve východní částí Středozemního moře, podpořil kyperský ministr zahraničí členství Turecka v Evropské unii. Podmínkou je, že Turecko bude následovat doporučení Evropské komise. Ta chce po Turecku usilovnější práci na splnění přístupových podmínek a respektování kyperských práv v jeho výlučné ekonomické zóně v pobřežních vodách. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

SOFIE

Demise vysoko postaveného představitele. Dva měsíce po vypuknutí tzv. bytového skandálu, který odhalil, že několik vysoce postavených politiků vládnoucí strany GERB koupilo nemovitosti za podezřele nízké ceny, odstoupila dvojka ve straně a bývalý ministr vnitra Cvetan Cvetanov ze všech svých vedoucích funkcí. Oznámení přišlo poté, co GERB vyhrála evropské volby. (Dnevnik.bg)

///

BUKUREŠŤ

ALDE odchází z ALDE. Rumunská liberální strana ALDE opouští svou stejnojmennou evropskou politickou rodinu. Důvodem jsou neshody s lídrem evropských liberálů Guyem Verhofstadtem. Ten se navíc minulý týden v Bukurešti účastnil sněmu Aliance 2020 USR PLUS bývalého eurokomisaře Daciana Ciolose, která by se měla spolu s Obrodou Emmanuela Macrona stát součástí nově vznikající evropské liberální skupiny. (EURACTIV.ro)

///

ZÁHŘEB

Povzbuzení pro premiéra. Po špatných výsledcích vládní strany v eurovolbách se premiér Andrej Plenković konečně dočkal dobrých zpráv. Ve vyjednávání o novém vedení unijních institucí bude zastupovat Evropskou lidovou stranu, což dokazuje, že jeho reputace v Bruselu je lepší než doma. Statistiky zároveň ukazují, že růst chorvatského HDP bude o 3,9 % vyšší, než se očekávalo, a tudíž i nejvyšší v Evropě. (Tea Trubić, EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Report Komise je podle premiérky zajímavý. Předsedkyně srbské vlády Ana Brnabićová se nechala slyšet, že letošní report Evropské komise o Srbsku je v zásadě pozitivní, ale v některých částech obsahuje „politické“ poznámky. Odmítla hodnocení, že její země nedosáhla žádného pokroku v oblasti médií, svobody projevu a spolupráce s občanskou společností.

„V některých kapitolách je zpráva zajímavější než obvykle, v řadě důležitých oblastí se objevují politické poznámky. Celkově je zpráva pozitivní, obsahuje ale také věci, které jsou nejasné a nelogické,“ řekla Brnabićová. (Beta-EURACTIV.rs)

///