The Capitals: Pokud se Weber stane šéfem Komise, bude to pro EU pohroma, tvrdí Tsipras

© Sarantis Michalopoulos

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

ATHÉNY

Proevropské progresivní strany by se měly spojit, aby zabránily spitzenkandidátovi Evropské lidové strany Manfredu Weberovi stát se předsedou Evropské komise. Prohlásil to řecký premiér Alexis Tsipras.l

„Všechny progresivní síly by se měly shodnout, že máme odpovědnost a povinnost zabránit zvolení extrémně neoliberálního a ultrapravicového bavorského politika Manfreda Webera do čela Evropské komise,“ uvedl Tsipras na čtvrteční schůzce evropských socialistů.

„Takový vývoj by znamenal spolupráci mezi pravicí a krajní pravicí, což by bylo pohromou pro budoucnost Evropy,“ dodal.

Tsiprasova vládní strana se řadí ke Straně evropské levice, je ale tradičně zvána i na setkání evropských socialistů. Tzv. progresivní skupina (socialisté, zelení a levicové strany) vysílá do evropských voleb odlišné kandidáty, spolupráci po volbách však nevylučuje.

The Capitals: Skupina europoslanců volá po spolupráci „progresivních“ kandidátů na předsedu Komise

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

Socialisté také kritizují evropské lidovce za jejich rozhodnutí nevyloučit maďarskou stranu Fidesz Viktora Orbána ze svých řad.

„Dlouhodobé tolerování Orbána (…) vedlo k Orbanizaci EPP, což půjde jen velmi těžko vrátit zpět. Pověst EPP jako odpovědného partnera v boji proti pravicovému populismu tím značně utrpěla,“ prohlásil předseda evropských sociálních demokratů Udo Bullmann.

Weber chce být dle svých slov mostem mezi středním proudem EPP a jejím pravicovějším křídlem, ke kterému patří právě Orbán nebo Salvini. Orbán také navzdory sporům s EPP uvedl, že podporuje Webera na post šéfa Evropské komise. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

Řecká opoziční strana Nová demokracie (v europarlamentu se řadí k EPP) má ale jiný pohled na věc.

„Pokud chce maďarská vládní strana zůstat v politické rodině EPP, musí se podle toho chovat. Nová demokracie hned na začátku jasně uvedla, že takové chování nemůže být v rámci EPP tolerováno. Jejich principy jsou nekonzistentní s hodnotami naší evropské středopravé linie,“ uvedl Yannis Smyrlis, tajemník Nové demokracie pro mezinárodní vztahy a EU. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr).

///

LONDÝN

Odklad schválen: Členské státy se ve čtvrtek večer shodly na odložení data brexitu. Podmínkou však je schválení rozvodové dohody britským parlamentem. Pokud britští poslanci dohodu schválí, EU nabídne Británii delší odklad, a to do 22. května. V případě neschválení odejde Británie z EU 12. dubna.

Setkání s premiérkou Mayovou bylo podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska pozitivní. Řekl to na závěr včerejšího prvního dne summitu s tím, že vzájemné rozhovory se nesly v dobrém duchu. Tusk sám věří, že dohoda o odchodu Británie z EU bude nakonec ve Westminsteru podpořena. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

Lídři zemí EU s odkladem brexitu souhlasí, počítají s dubnovou a květnovou variantou

V Bruselu ve čtvrtek začal summit Evropské rady. Původně se příliš velký pokrok okolo brexitu nečekal, nyní se ale ukazuje, že premiéři a prezidenti sedmadvacítky alespoň částečně vyslyší žádost Theresy Mayové o odklad odchodu její země z EU.

///

BERLÍN

Schulz znovu v čele?: Bývalý lídr německé sociální demokracie (SPD) a někdejší předseda Evropského parlamentu Martin Schulz se údajně chce vrátit do čela strany. Informoval o tom Der Tagesspiegel. Schulzovo jméno se objevuje pokaždé, když SPD spekuluje o tom, kdo nahradí současnou předsedkyni Andreu Nahlesovou. A již brzy by se mohly spekulace stát realitou. V Německu se 26. května odehrají dvoje volby, evropské a regionální v Brémách, a pokud v nich sociální demokraté propadnou, Nahlesová bude nucena na to reagovat. Bude-li chtít v případě neúspěchu zůstat ve vedení strany, měla by podle Der Tagesspiegel přenechat post lídra někomu jinému.

Wikivýpadek Německá verze Wikipedie, stejně jako ta česká, byla ve čtvrtek 21. března nedostupná na protest proti reformě autorského práva v EU. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

PAŘÍŽ

Tvrdý dopad tvrdého brexitu: Francie by mohla v důsledku tvrdého brexitu přijít až o 8 miliard eur ročně, Německo dokonce o 10 miliard eur. O dopadech tvrdého brexitu informovala studie Bertelsmannovy nadace. Paříž a Berlín by se tak v rámci EU staly hlavními ekonomickými oběťmi brexitu bez dohody. (EURACTIV.fr)

///

MADRID

Reforma držení zbraní: Předseda španělské krajně pravicové strany Vox, Santiago Abascal, navrhl reformu trestního a zbraňového zákona. Jejím cílem je usnadnit lidem nabývání a držení zbraní. Nová pravidla by také měla právně chránit držitele zbraní v případě, kdy je doma přepaden a útočníka zastřelí. Informoval o tom El País.

///

VARŠAVA

Spor o finance: Polská ministryně financí Teresa Czerwińská pravděpodobně opustí vládu. Tvrdí totiž, že nový vládní program sociálních výdajů příliš zatíží státní rozpočet. Evropské a národní volby se však blíží a vládnoucí strana Právo a spravedlnost se nechce vzdát svých předvolebních slibů, které na druhou stranu způsobují napětí mezi jádrem strany a jejími ekonomicky konzervativnějšími členy, jako je právě Czerwińská.

///

PRAHA

Zeman vs Turecko: Prezident Miloš Zeman prohlásil, že Ankara je v podstatě spojencem Islámského státu. Turecká diplomacie na to reagovala rozhořčeně. Podle tureckého ministerstva zahraničí je Zemanovo vyjádření nepravdivé, urážlivé a neslučitelné s tradičně dobrými vztahy, které mezi sebou ČR a Turecko mají.

Wikivýpadek: Česká verze Wikipedie byla ve čtvrtek 21. března mimo provoz na protest proti reformě autorského práva EU. Vedoucí české Wikipedie Vojtěch Dostál sice přiznal, že nová pravidla se internetové encyklopedie přímo nedotknou, omezí však podle něj dostupnost zdrojů. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

Česká Wikipedie protestuje proti reformě autorského práva v EU. Nová pravidla se jí ale přímo nedotknou

Česká Wikipedie je dnes vypnuta na protest proti chystané celoevropské reformě autorského práva. Zástupci Wikipedie chystané změny považují za velmi závažné, a proto od půlnoci encyklopedii poprvé na den vypnuli.

Funkční dnes není ani německá, slovenská a dánská mutace Wikipedie, řekl …

///

BRATISLAVA

Kdo čte smlouvy pořádně?: „Baltské státy podepisují smlouvy aniž by si je pořádně přečetly,“ prohlásil předseda slovenského parlamentního výboru pro evropské záležitosti Ľuboš Blaha (Smer) v kontextu projednávané smlouvy s USA. Právě v tom je podle něj Slovensko od Pobaltí liší. Vládní koalice je nyní ve sporu kvůli smlouvě se Spojenými státy o finanční pomoci při rekonstrukci dvou vojenských letišť na Slovensku. Podobné bilaterální smlouvy podepsalo i dalších 18 členských zemí EU. Slovenská národní strana (SNS) smlouvu odmítá a projekt přirovnává k výstavbě americké vojenské základny na slovenské půdě. Ministr zahraničí Miroslav Lajčák ale takový názor při dnešním zasedání evropského výboru razantně odmítl.

///

BUKUREŠŤ

Europoslanec byl obviněn z korupce: Laurentiu Rebega, europoslanec zvolený za sociální demokracii, nyní je ale členem evropské frakce konzervativců a reformistů (ECR), byl postaven před soud. Rumunský protikorupční úřad jej viní hned z několika prohřešků. Rebega se měl podílet na zneužívání evropských fondů a praní špinavých peněz. Rebega je nyní místopředsedou strany Pro Romania bývalého premiéra Victora Ponty a chce být znovu zvolen do Evropského parlamentu.

Zvláštní prázdniny: Rumunský ministr spravedlnosti Tudorei Toader si vzal pár dní volna v období, kdy se měl sejít s kandidáty Rumunska do vznikající úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO). Hovořit s nimi měl v pátek 22. března, setkání ale musela být odložena. Senátor za vládní sociálně demokratickou stranu Serban Nicolae tento týden prohlásil, že Rumunsko by se k úřadu EPPO nemělo připojovat tak „narychlo“. (EURACTIV.ro)

Evropským žalobcem se může stát rumunská bojovnice proti korupci. Její vláda je ale proti

Horkou favoritkou na post historicky prvního evropského veřejného žalobce je kandidátka z Rumunska. Paradoxem však je, že proti ní brojí její vlastní vláda.

///

SOFIE

Velký skandál strany GERB premiéra Borisova: Bulharské státní zastupitelství zahájilo vyšetřování případu, ve kterém figuruje Cvetan Cvetanov, místopředseda vládnoucí strany GERB. Podle Rádia Svobodná Evropa získal Cvetanov v červnu 2018 nový luxusní byt v Sofii od soukromé stavební firmy pod tržní cenou .

Podle investigativního webu Bivol získali byt od stejné společnosti za podobnou cenu také ministryně spravedlnosti Cecka Cačevová, poslanec za GERB Veždi Rašidov a náměstkyně ministra sportu Vanja Kolevová.

Borisov novinářům rozhořčeně řekl, že po skončení vyšetřování přijme „velmi tvrdá rozhodnutí“. Podle něj skandál jeho stranu GERB před volbami do Evropského parlamentu poškodí. Průzkumy ukazují, že rozdíl mezi stranou GERB a opoziční bulharskou socialistickou stranou BSP je asi dvě až tři procenta. (Georgi Gotev, EURACTIV.com)

Nová volební komise: Ve čtvrtek 21. března začala fungovat nová bulharské volební komise. Její první výzvou bylo zajištění hlasovacích zařízení pro 3 tisíce volebních místností, ve kterých se již brzy odehrají evropské volby. Zatím totiž na pořízení hlasovacích zařízení nebyla vypsána veřejná zakázka.

///

LUBLAŇ

Podnikatelé se obávají levice: Slovinská obchodní komora a Slovinský klub podnikatelů požadují, aby se premiér Marjan Šarec začal zabývat jejich situací. Vládní dohoda s levicí podle nich ohrožuje podnikatele. Počítá se zvýšením daní, přestože daňová reforma ještě není dokončena. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

ZÁHŘEB

Ministr pro fondy EU je v maléru: Společnost Jolly Auto Line podepsala v lednu kontrakt v hodnotě 7,3 milionu eur na modernizaci veřejné dopravy ve Splitu. Projekt měl být financován z evropských fondů. O pár dní později ale stejná společnost podepsala s rodinou Gabrijely Žalacové, ministryně pro regionální rozvoj a fondy EU, leasingovaou smlouvu na nákup luxusního vozu. Dodavatelem má být stejný výrobce, který má Splitu dodat autobusy pro veřejnou dopravu. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

7 milionů eur pro Záhřeb: Rekonstrukce kruhového objezdu na hlavní silnici před Záhřebem bude spolufinancována z fondů EU částkou 7 milionů eur. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Boj proti šedé ekonomice: Koordinační skupina pro boj proti šedé ekonomice přijala nový akční plán. Akční plán má zlepšit hospodářské a podnikatelské prostředí a zlepšit pozici zaměstnanců. Odhaduje se, že v šedé ekonomice vzniká v Srbsku hodnota odpovídající až 15 % tamního HDP. (Julija Simić, Beta-EURACTIV.rs)

///