The Capitals: Opoziční primátoři visegrádských metropolí spojují své síly

© EPA/HUNGARY OUT

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

BUDAPEŠŤ | BRATISLAVA | PRAHA | VARŠAVA

Primátoři hlavních měst zemí Visegrádské skupiny se setkali v Budapešti, aby zde podepsali „Pakt svobodných měst“. Chtějí tak dát najevo svůj odboj vůči „populistům, kteří ovládli politickou scénu“ v jejich zemích.

V Paktu podpořili myšlenku spolupráce v boji proti neliberálním vládám, ale i klimatické změně nebo nerovnostem. Společně také chtějí lobbovat v Bruselu za lepší přístup k evropským fondům. „Rádi bychom zajistili, aby alespoň část peněz EU […] šla přímo regionálním autoritám, mimo dosah vlád,“ uvedl během setkání primátor Varšavy Rafał Trzaskowski, který se do vedení polské metropole dostal díky široké podpoře opozičních stran.

Podobně se do primátorského křesla nedávno usadil i budapešťský politik Gergely Karácsony, který porazil kandidáta vládní strany Fidesz.

Bratislavský primátor Matúš Vallo je původem architekt a hudebník. Vedení města se ujal po své dvouleté kampani, během které jej podpořily dvě nově založené opoziční strany.

Zdeněk Hřib se stal pražským primátorem po úspěchu v regionálních volbách, kdy jeho Piráti skončili na druhém místě a utvořili koalici s dalšími opozičními silami v pražském zastupitelstvu.

Pakt o spolupráci podepsali primátoři symbolicky v bývalém kampusu Středoevropské univerzity, která se kvůli nátlaku premiéra Viktora Orbána musela přestěhovat z Budapešti do Vídně. V maďarské metropoli tedy již univerzita nesídlí, ale nabízí zde alespoň několik kurzů.

„Čtyři města vytvořila alianci proti nacionalistickým a populistickým režimům, které dusí lokální demokracii,“ prohlásil Karácsony s tím, že právě města chrání v zemích V4 demokratické hodnoty před centralizací moci.

Reakce ze strany vládních partají na sebe nenechaly dlouho čekat. „Trzaskowski chce čelit největším výzvám naší doby, ale bez pomoci vlády by nedokázal vyřešit ani poruchu varšavské čističky odpadních vod,“ napsal polský provládní web Polityce.pl.

Podobná poznámka zazněla i v Praze. „„Primátor se hodně věnuje zahraniční politice na úkor řešení problémů, které trápí Pražany. Tady mi připadá, že pakt bude podepsán spíš na efekt, vždyť jej kritizovali i někteří zástupci koalice,“ prohlásil poslanec a předseda pražských zastupitelů ANO Patrik Nacher.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com, Łukasz Gadzała, Karolina Zbytniewska | EURACTIV.pl, Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk, Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

///

HELSINKY

Finsko otvírá svůj trh se zemním plynem. Finsko s rokem 2020, jako poslední členský stát EU, otevře svůj trh se zemním plynem konkurenci ze zahraničí. Potrubí mezi finským městem Ingå a estonským přístavem Paldiski je totiž konečně hotové, a státní společnost Gasum tak ztratí svůj de facto monopol na dodávky plynu v zemi.

Potrubí financované ze 75 % fondy EU je ukázkou evropské strategie, jejímž cílem je snížit závislost na ruském plynu a energeticky propojit pobaltské země s Finskem. Z Ruska je do EU dováženo zhruba 40 % zemního plynu. Ve finském energetickém mixu ale tvoří plyn pouhých 8 %. (Pekka Vanttinen)

///

BERLÍN

Zlom v jednání o klimatickém balíčku. Německé spolkové země se s federální vládou shodly na klíčových bodech klimatického balíčku z dílny velké vládní koalice.

Od 1. ledna 2020 tak bude stát tuna CO2 25 euro, od roku 2022 to už bude 30 euro a o tři roky později, tedy od roku 2025 cena vyskočí na 55 euro za tunu. Díky vyššímu výnosu z CO2 dojde ke snížení přirážky za energie, což umožní opětovné financování obnovitelné energie. Dohoda spolkových zemí s vládou také otevřela dveře levnějším vlakovým jízdenkám, a to díky snížení daně z přidané hodnoty pro železniční firmy.

Po včerejším jednání je tedy pravděpodobné, že legislativa projde. Ve středu (18. prosince) bude celý balíček posuzovat ještě rozhodčí výbor. Spolkový sněm a Spolková rada budou hlasovat ke konci týdne. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

///

VÍDEŇ

Podle uniklého dokumentu Rakousko nesplní klimatické cíle. V interním dokumentu experti tvrdí, že nový rakouský klimatický balíček, o kterém bude parlament hlasovat ve středu 18. prosince, sníží emise do roku 2030 v porovnání s rokem 2005 o pouhých 27 % místo plánovaných 36 %.

Dokument zveřejnila rakouská nezisková organizace Global2000, která obvinila vládu z úmyslného klamání veřejnosti o stavu národní klimatické politiky. Vláda nicméně tvrdí, že dokument je zastaralý a navržená opatření byla upravena tak, aby Rakousko svých klimatických cílů dosáhlo. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

///

MADRID

Vydírání nezabere. Lídři PSOE vyjednávali s katalánskými levicovými separatisty (ERC) dlouhé týdny, aby jejich 14 poslanců přesvědčili k podpoře designovaného premiéra Pedra Sáncheze (PSOE), nebo alespoň ke zdržení se při hlasování o důvěře jeho vládě. To proběhne pravděpodobně v polovině ledna.

V pondělí (16. prosince) ale mluvčí ERC Marta Vilaltaová PSOE varovala, že na separatisty neplatí ani nátlak, ani vydírání. Separatisté chtějí jasné záruky a konkrétní výsledky, jen ty podle nich mohou vést k vyřešení katalánského konfliktu. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

PAŘÍŽ

Otec penzijní reformy si hromadil úspory na důchod. Vysoký komisař pro penze Jean-Paul Delevoy rezignoval poté, co média informovala o jeho nepřiznaných funkcích.

Delevoye přiznal, že neohlásil svůj mandát dobrovolného ředitele ve školicím pojišťovnickém institutu Ifpass. Své prohlášení o zájmech tedy o víkendu doplnil. Nyní v něm přiznává 13 mandátů, z toho 11 dobrovolnických, což je ale o 10 více než v původní verzi prohlášení.

Kromě toho komisař zkombinoval svou vládní funkci s placenou pozicí prezidenta vzdělávacího institutu Parallaxe. Zákon přitom členům francouzské vlády nedovoluje přijímat plat od jiných organizací. Pro stávkující je to těžko stravitelné sousto, když sám autor reformy, která má lidem snížit penze, bude v důchodu „za vodou“. Reforma penzijního systému, tak od svého komplikovaného začátku dostala další ránu. (EURACTIV.FR)

///

DUBLIN

Vražda a ukradená data. „Mnoho v sázce“ je podle irského Nejvyššího soudu v případu odvolání proti rozhodnutí Vrchního soudu, že sběr dat z mobilního telefonu v souvislosti s vraždou porušil evropské právo.

Graham Dwyer byl v roce 2015 usvědčen z vraždy Elaine O´Harové poté, co irské úřady získaly důkazy z jeho mobilního telefonu. Právníci Dwyera tvrdí, že taková data nebylo možné použít, protože legislativa, která zisk takových informací dovoluje, byla zneplatněna Soudním dvorem EU. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

BRUSEL

Vláda a nový průzkum. V Belgii se nedaří sestavit federální vládu už 205 dní. Nový průzkum ukazuje, že podle 51 % Vlámů by měly být okamžitě vyhlášeny nové volby, zatímco francouzsky mluvící obyvatelé Bruselského regionu a Valoni tuto myšlenku tolik nepodporují (obě skupiny 29 %).

Vlámové podporují implementaci zákona, který by v současnosti neomezenou dobu dostupnou na zformování vlády zkrátil na půl roku, a poté by byly automaticky uspořádány nové volby. Francouzsky mluvící obyvatelé to odmítají. Pokud by se volby konaly nyní, krajně pravicová strana Vlaams Belang a socialisté PVDA by si polepšili, zatímco tradiční strany by ztratily. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

///

LONDÝN

Změna rozvodové dohody? Boris Johnson chce zatlačit na EU pomocí zákona, který by vyloučil potenciální prodloužení přechodového období po brexitu. Konzervativní premiér plánuje pozměnit legislativu „rozvodové“ dohody tak, aby přechodové období mohlo trvat maximálně do prosince 2020, což výrazně omezí čas na vyjednání a ratifikaci nového obchodního a politického partnerství s Unií. (Ben Fox, EURACTIV.com)

///

ŘÍM

Stopka „lehké“ marihuaně. V rámci hlasování o konečné podobě rozpočtu v Senátu jeho předsedkyně Elisabetta Casellatiová odmítla několik pozměňovacích návrhů, a to včetně toho, který chtěl povolit prodej lehkých marihuanových produktů s obsahem THC nižším než 0,5 %.

Rozhodnutí podpořili krajně pravicoví poslanci, zatímco Hnutí pěti hvězd předsedkyni vyzvalo k rezignaci. Lídr Ligy Matteo Salvini, který ještě v křesle ministra vnitra vyhlásil obchodům s lehkou marihuanou „válku“, krok Casellatiové ocenil. Horní komora podle něj nedovolila, aby se z Itálie stal drogový stát, a zabránila tak ostudě. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

///

ATHÉNY

Opozice proti policejní brutalitě. Generální tajemník levicové Syrizy Panos Skourletis zkritizoval konzervativní vládu za to, že údajně toleruje incidenty extrémního policejního násilí namířeného proti mladým lidem. Dvaadvacetiletá studentka obvinila policistu, že ji v rámci běžné kontroly vyzval ke „svlečení donaha“ uprostřed rušné ulice.

„Vy [vláda] nemůžete dovolit podobné chování, není přípustné vyvádět studenty z kina proto, že sledují film Joker […] nemůžete mladé lidi takto ponižovat,“ řekl Skourletis. Syriza tvrdí, že vládní Nová demokracie „toleruje“ policejní brutalitu proto, aby se zalíbila svým „krajně pravicovým“ voličům. (Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

///

LUBLAŇ

Jádro je potřeba. „Pokud nebudeme pokračovat se stavbou dalšího bloku jaderné elektrárny Krško a zároveň uzavřeme tepelné elektrárny, uhlíkové neutrality do roku 2050 nedosáhneme,“ řekl premiér Marjan Šarec před dolní komorou parlamentu. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

SOFIE

Komik vstoupil do politiky. V průzkumech veřejného mínění začíná bodovat nová politická strana. Podle bulharského deníku SEGA, který je partnerem sítě EURACTIV, by hnutí televizního komika Slavi Trifonova mohlo v případných volbách získat až 8,6 %, a obsadit tak třetí místo. Hnutí jménem „Taková země tu není“ ale stále není oficiálně zaregistrované. Bulharské úřady ho odmítly s tím, že barvy jeho politického loga jsou zároveň národními barvami, což bulharská ústava zakazuje. (Georgi Gotev, EURACTIV.com)

///

ZÁHŘEB

Budoucnost je v rukou Chorvatů. Mezinárodní měnový fond ve svém stanovisku uvedl, že Chorvatsko prohlubuje svou integraci s Evropou a že díky spuštění mechanismu ERM II se země postupně připravuje na přijetí eura.

„Tyto změny odlehčí současné ekonomické a finanční napětí, které samotné členství v EU nemůže odstranit. Dlouhodobá budoucnost země se ale odvíjí od domácí situace. Jedině Chorvaté mohou pomoci zemi stát se dynamičtější a směřovat k lepším zítřkům,“ oznámil fond. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Srbským dětem hrozí deportace. Malta zpřísnila své požadavky týkající udělování povolení k pobytu osobám ze třetích zemí. Dvaadvaceti dětem, mezi kterými je i několik srbských, tak hrozí deportace. Jejich rodiče totiž nevydělávají tolik, aby splnili finanční požadavky nezbytné proto, aby své rodině mohli povolení k pobytu zajistit. Srbsko v reakci na to vyzvalo Maltu, aby své rozhodnutí o případné deportaci dětí odložila, dokud věc neprojednají konzulární úřady. Jednání je naplánováno na 27. ledna 2020. (EURACTIV.rs)

///

PODGORICA 

Izrael podepsal obrannou dohodu s Černou Horou. Jerusalem Post informoval o tom, že Izrael uzavřel s Černou Horou dohodu o prodeji obranné techniky ve výši 31 milionů eur. Podle izraelského ministra obrany Yaira Kulase se jedná o první krok na cestě k prohloubení spolupráce s Černou Horou. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///