The Capitals: Nový šéf Evropské komise nemusí vzejít ze spitzenkandidátů, říká Jan Zahradil

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

PRAHA

Optimistické výhledy: Vedoucí kandidát frakce ECR Jan Zahradil věří, že jeho politická skupina zůstane po květnových volbách třetí největší v Evropském parlamentu. Dále uvedl, že budoucí předseda Evropské komise nemusí vzejít z dosud známých spitzenkandidátů. „Myslím si, že Evropská rada má právo sáhnout i mimo tuhle škálu nabídnutých volebních lídrů,“ řekl Zahradil.

Téma brexitu Čechy unavuje: Více než polovinu Čechů unavuje dlouhotrvající debata o vystoupení Británie z EU. Zhruba polovina se také domnívá, že v případě druhého referenda o brexitu by Britové hlasovali pro setrvání v Unii. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

///

LONDÝN

Klimatické protesty končí: Demonstrace namířená proti změnám klimatu, kvůli které se Londýn „zastavil“, dnes podle aktivistů po devíti dnech a tisícovce zatčených končí.

Kampaň označovaná jako „Rebelie proti vyhynutí“ stavěla na publicitě mladé aktivistky Grety Thunbergové a vyzvala vládu Theresy Mayové, aby „řekla pravdu o změnách klimatu“, zasadila se o snížení emisí skleníkových plynů na nulu do roku 2025 a vytvořila občanskou skupinu, která na plnění těchto úkolů dohlédne. (Benjamin Fox, EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Nová dohoda o migraci: Konzervativní křídlo strany CDU/CSU „WerteUnion“ zkritizovalo nový balíček právních předpisů o migraci, který německý kabinet minulý týden schválil, a chce o předpisech znovu jednat.

Balíček obsahuje tzv. zákon o řádném návratu (Orderly Return Bill, Geordnete-Rückkehr-Gesetz), prosazovaný německým ministrem vnitra Horstem Seehoferem. Jeho cílem je, aby se osoby, jejichž žádost o azyl nebyla úspěšná, nedokázali tak snadno vyhnout vyhoštění ze země. Další součástí balíčku je „Fachkräfteeinwanderungsgesetz“, nový pracovní imigrační program, který se snaží přilákat kvalifikované pracovníky z nečlenských zemí EU do Německa. CDU/CSU již dříve podmínila souhlas s programem tím, že SPD přijme zmíněný zákon o řádném návratu.

WerteUnion však tvrdí, že CDU/CSU koaličnímu partnerovi příliš ustoupila a obává se, že navrhovaný program pro pracovní imigraci usnadní cizincům přístup k sociálním výhodám německého systému. To by podle nich opět zvýšilo migraci způsobenou chudobou. (Alicia Prager, EURACTIV.de)

///

PAŘÍŽ

Přístřeší pro migranty: Starostové třinácti velkých měst požádali vládu o pomoc s nalezením přístřeší pro migranty, kteří v současnosti v jejich městech pobývají. V dopise napsali, že „čelí rostoucím nárokům v oblasti péče.“ Situace se podle nich neustále zhoršuje a kvůli omezeným kapacitám jejich měst žijí ženy, děti a stovky mužů v nevhodných podmínkách.

Nové spojenectví na levé straně spektra: Socialisté ze stran Place Publique a Nouvelle Donne se spojili s „levicovými radikály“ Radicaux de Gauche. Ve svých řadách má toto spojenectví také europoslankyni Virginii Rozierovou, která je známá svým bojem proti Googlu, Amazonu nebo Facebooku v otázce reformy autorského práva. Průzkumy nové alianci přisuzují mezi čtyřmi a pěti procenty. (EURACTIV.fr)

///

MADRID

Pět bývalých ministrů kandiduje v eurovolbách: Ve Španělsku jsou známí všichni kandidáti do evropských voleb. Řada současných europoslanců svůj mandát pravděpodobně neobhájí, výjimkou budou zřejmě místopředseda evropských lidovců Esteban Gonzalez Pons nebo místopředsedkyně evropských socialistů Iratxe Garciová. Mezi kandidáty se objevují i současný ministr zahraničí Josep Borrell a další čtyři ministři z předcházejících vlád, včetně bývalé ministryně zdravotnictví Dolorsi Montserratové. (Beatriz Ríos, EURACTIV.com)

///

ŘÍM

Salviniho otočka: „V posledních čtyřech a půl letech dorazilo do Itálie přibližně 90 000 nelegálních migrantů,“ řekl italský ministr vnitra a lídr Ligy Matteo Salvini na tiskové konferenci. Analytici upozornili, že toto číslo je daleko nižší než Salviniho dřívější odhady, které činily 500 000 až 600 000 migrantů, a přispěly k rozšíření odporu proti migrantům v italské společnosti. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

ATHÉNY

Národní bezpečnostní rada: Řecký ministr zahraničí předložil k veřejné konzultaci návrh zákona, který doporučuje vznik první řecké Národní bezpečnostní rady. Většina politických stran se ale k návrhu staví s rezervou, zejména s ohledem na roli rady v krizových situacích.

Premiér na návštěvě Číny: Alexis Tsipras tento týden navštíví Čínu, aby se zúčastnil druhého mezinárodního fóra Pásma a stezky (tzv. Nová hedvábná stezka). Jedná se o třetí návštěvu řeckého premiéra v této východní zemi. Tématem budou mimo jiné čínské investice v Řecku, které se v posledních letech vyšplhaly na 7 miliard eur, včetně zpožděných investic čínské společnosti COSCO mířících do athénského přístavu Piraeus. Čínské společnosti také projevily vážný zájem o řecký energetický sektor, kritici se ale obávají, že čínské aktivity v Řecku se nebudou líbit Evropské unii. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

VARŠAVA

Polští učitelé stávkují: Stávka polských učitelů za zvýšení platů o 250 eur měsíčně (zhruba 6 400 korun) trvá již 18 dní. Podle statistik polského ministerstva školství si začínající učitelé vydělají zhruba 500 eur měsíčně (12 800 korun), zatímco ti nejzkušenější dostávají 900 eur.

Pokud bude stávka pokračovat, mohlo by to ohrozit blížící se maturitní zkoušky. Polský premiér Mateusz Morawiecki proto včera představil nový předpis, který de facto umožňuje konání zkoušek i bez učitelů. (Karolina Zbytniewska, EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Klimatičtí dinosauři: Slovenské strany v Evropském parlamentu dosahují „znepokojivě slabých“ výsledků v oblasti klimatické politiky. Analýza Climate Action Network Europe (CAN) označila pravicové strany řadící se k EPP (Most-Híd, KDH, SMK) za „dinosaury“, kteří „zatím nevnímají nutnost boje proti klimatickým změnám“. Strany řadící se k ECR (NOVA, OĽaNO a SaS) se zase chovají jako „plnohodnotní popírači klimatických změn“.

Nejlépe si vedly socialistické strany (Smer-SD), které analýza zařadila mezi „slimáky“. Mezi „ochránce“ klimatu se nedostala žádná slovenská strana. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

BUKUREŠŤ

Změna trestního zákoníku: Rumunský parlament přijal změny v trestním zákoníku, které ale podle kritiků nahrávají viníkům na místo obětem a povedou k uzavření korupčních kauz řady vysoce postavených politiků.

Za poslední rok se jedná již o druhou změnu trestního zákoníků a trestního řádu, kterýou parlament schválil. První změny ale odmítl rumunský ústavní soud. Opozice se chystá úpravu opět napadnout, přestože vládnoucí strany tvrdí, že novela obsahuje pouze změny, které jsou v souladu s ústavou. (EURACTIV.ro)

///

SOFIE

Kandidátka je hotová: V evropských volbách bude kandidovat 318 Bulharů, přičemž do Bruselu se dostane pouze 17 z nich. Celkem se o místa v europarlamentu utká 13 stran, přičemž každá má na své kandidátce 17 jmen, dále 8 koalic a 6 iniciativních výborů, za které kandiduje mimo jiné 6 nezávislých osobností. Informoval o tom partner serveu EURACTIV  Dnevnik.bg.

Podle průzkumu společnosti Alpha Research překročí nezbytnou 5,8% hranici pouze tři strany, a to vládnoucí GERB premiéra Bojka Borisova (řadí se k EPP), opoziční Bulharská socialistická strana (S&D) a tureckou menšinu reprezenzující DPS – Hnutí za práva a svobody (ALDE). (Georgi Gotev, EURACTIV.com)

///

ZÁHŘEB

Proč Chorvatsko podepsalo smlouvy s Čínou: „Obchod mezi Chorvatskem a Čínou dosahuje hodnoty 1 miliardy eur. Chorvatsko, podobně jako další země, má deficitní obchodní bilanci s Čínou. Cílem podepsaných smluv je snížit obchodní nerovnováhu,“ vysvětlil chorvatský premiér Andrej Plenković. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

Chorvatsko dobře zacházelo z migranty: Podle zprávy Rady Evropy se chorvatské úřady dobře postaraly o migranty, chybí zde však ubytovací kapacity pro děti bez doprovodu. Neziskové organizace také obviňují policii z toho, že s migranty zacházela nelidským způsobem. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

LUBLAŇ

Může za to mainstream: Slovinský premiér Marjan Šarec uvedl pro AP, že mainstreamovým evropským politikům se nepodařilo postavit krajně pravicovým hnutí. Populisté v Evropě podle něj nabývají na síle, protože umírněné politické skupiny neprosazovaly svou agendu dostatečně aktivně. „Brexit je dobrým příkladem, jak to v Evropské unii chodí. Vedou se nekonečné debaty a pak, když se přiblíží datum odchodu, opět jej odložíme,“ uvedl. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Srbská digitální iniciativa se rozrůstá: Společnost Google se stala členem neziskové Srbské digitální iniciativy, která sdružuje 28 organizací a společností, jejichž cílem je podpořit digitalizaci v Srbsku. Google pomůže iniciativě svými mezinárodními zkušenostmi s rozvojem digitální ekonomiky. (Beta-EURACTIV.rs)

///

Originál v anglickém jazyce je k přečtení na EURACTIV.com.