The Capitals: Novější členové EU vzkazují těm starším, že všechny státy by si měly být rovny

© [EPA/LESZEK SZYMANSKI]

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

Skupina třinácti „novějších“ členských států podepsala při příležitosti oslav 15 let od dosud největšího rozšíření EU Varšavskou deklaraci.

„Jsme vděční za to, co dostáváme od EU. Chceme ale zdůraznit, že jí to stejnou měrou oplácíme skrze otevírání našich trhů, našich schopností, a dokonce i penězi, které odvádíme formou dividend,“ prohlásil po včerejším setkání ve Varšavě polský premiér Mateusz Morawiecki.

Deklarace mimo jiné uvádí, že všechny členské státy by se měly zapojovat do rozhodovacího procesu v rámci EU na základě stejných principů a v duchu spolupráce a jednoty.

„Určitě chceme mít Evropu silnou, chceme k tomu přispět,“ prohlásil český premiér Andrej Babiš. Dodal však, že hlavní slovo při rozhodování by měla mít zejména Evropská rada, zatímco Evropská komise by neměla být tím, kdo „rozhoduje o všem“.

Babiš dále upozornil, že ani přes vysoký počet přijatých evropských směrnic a vyhlášek zatím nebyl dobudován jednotný vnitřní trh. Zároveň však přiznal, že ČR do Evropské unie rozhodně patří.

Český premiér se také zastal svého polského protějšku v souvislosti s kontroverzním prohlášení eurokomisaře Jyrkiho Katainena, který prohlásil, že by se Polsko mělo přestat k EU chovat jako ke stroji na peníze.

„Nechápu, jak si to může komisař dovolit. Je to naprosto nevhodné,“ prohlásil Babiš, který v současné době čelí řízení z údajného dotačního podvodu.

Své výtky k EU připojil i slovinský prezident Borut Pahor. „Nedovedu si představit, že dalších pět let budeme v EU zaseknuti na mrtvém bodě,“ uvedl. Dodal také, že díky ekonomickému a sociálnímu rozvoji mají nyní Slovinci dvě identity – národní a evropskou. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz, Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl, Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

Babiš: Evropská unie přinesla Česku mír, prosperitu a miliardy, musí se ale změnit

Členství v Evropské unii nemá pro Českou republiku alternativu, přineslo mír, prosperitu a miliardy do rozvoje české ekonomiky. Unii je podle českého premiéra přesto potřeba změnit.

Andrej Babiš se dnes ve Varšavě zúčastnil zhruba čtyřhodinového jednání se svými protějšky z dalších …

///

BRATISLAVA

Visegrád poděkoval Turecku: Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu navštívil v úterý 30. dubna Bratislavu, kde se sešel svými protějšky ze zemí V4. Podle slovenského ministra zahraničí Miroslava Lajčáka vytvořilo Turecko „hráz proti nelegální migraci do EU“, zatímco maďarský ministr Peter Szijjarto zdůraznil roli Ankary v boji proti terorismu. „S Tureckem můžeme počítat. Bohužel ale nemůžeme počítat ani s EU, ani s OSN,“ uvedl Szijjarto s tím, že obě dvě zmíněné organizace „podporují migraci“.

Maďarský ministr zahraničí dále vyzval ostatní země EU k tomu, aby nebyly „pokrytecké“ při debatě o budoucnosti EU, která je podle něj zaseknutá „za zavřenými dveřmi ministerských schůzek“. „Hrát takovou hru je vůči Turecku nezdvořilé (…) bezpečnost EU se odvíjí od Turecka,“ dodal. (Lucia Yar, EURACTIV.sk)

Slovinská média mezitím zveřejnila zprávu serveru Nordic Monitor, podle které turečtí diplomaté na Slovinsku tajně sledovali kritiky prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BRUSEL

Sleva na dani: Frankofonní strana zelených Ecolo navrhuje zavést slevu na dani u příjmů do 2 500 eur měsíčně. Pracovníci s nižšími příjmy by si tak měsíčně přišli na 225 eur čistého. Federální úřady odhadují, že opatření by mohlo zvýhodnit 1,9 milionu státních zaměstnanců, dodavatelů a dalších osob vyplácených z veřejných rozpočtů.

Antisemitismus na vzestupu: „Židé se nikde jinde, s výjimkou Francie, nepotýkají s takovým odporem veřejnosti, jako v ulicích Belgie,“ zjistila zpráva Univerzity v Tel Avivu a Evropského židovského kongresu. Jen v Belgii bylo minulý rok ohlášeno 101 případů antisemitismu. O rok dříve to přitom bylo 56. Podle studie k většině případů dochází na internetu. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

LONDÝN

Odchod z vlády kvůli kauze Huawei: Ministr obrany Gavin Williamson byl včera odvolán z vlády kvůli vyšetřování úniku informací z dubnového jednání Národní bezpečnostní rady (NSC) o čínském výrobci telekomunikačních zařízení Huawei a jeho účasti na budování  sítě 5G. Média po této schůzce informovala o tom, že se britská vláda chystá firmě Huawei výstavbu sítí povolit. Kabinet Theresy Mayové ale později toto tvrzení dementoval.

Williamson nadále odmítá, že by za únik informací byl odpovědný právě on. Bezpečnostní agendu má po něm nyní převzít bývalá ministryně pro mezinárodní rozvoj Penny Mordauntová. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Protesty za celounijní minimální mzdu: Desítky tisíc lidí se 1. května přidaly k protestnímu pochodu německých odborových organizací. Požadují celounijní minimální mzdu a silnější práva pro kolektivní vyjednávání. Organizátoři protestů také vyzvali pracovníky, aby šli volit v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu.

Cesta do západní Afriky: Německá kancléřka Angela Merkelová zahájila včera svou návštěvu západní Afriky (Burkina Faso, Mali a Niger). Během cesty se chce zaměřit na bezpečnostní a protiteroristická opatření v oblasti Sahelu. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

MADRID

Krize střední pravice: Kvůli porážce španělské Lidové strany (PP) v předčasných parlamentních volbách, po nichž strana získá pouze 66 křesel ve srovnání se současnými 137, se lídr strany Pablo Casado snaží obnovit reputaci své strany coby středopravé síly. Informoval o tom partner sítě EURACTIV EFE-EPA.

Casado si udržuje odstup od svých dvou hlavních pravicových rivalů, strany Ciudadanos podporovanou podnikateli a krajně pravicové strany Vox, která po volbách získá 24 křesel ve 350členném parlamentu. Na úterní tiskové konferenci Casado prohlásil, že Vox je extremistickou stranu, přestože se tak o ní během kampaně nevyjadřoval.  (EFE/EPA/EURACTIV.es)

///

ŘÍM

„Zůstaň doma, Silvio“: 82letý bývalý italský premiér Silvio Berlusconi prodělal operaci akutní obstrukce střev poté, co se v úterý kvůli bolestem nezúčastnil předvolební akce své strany Forza Italia. Osobní lékař politikovi doporučil, aby zůstal doma a zapomněl na eurovolby, ve kterých i přes svůj vysoký věk kandiduje. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

ATHÉNY

Čerstvý průzkum: Středopravá Nová demokracie (ND) vede dosavadní předvolební průzkumy s 27,2 %, v závěsu za ní je levicová Syriza s 20,7 %. Podle médií se rozdíl mezi stranami bude nadále zmenšovat a nerozhodnutí voliči sehrají klíčovou roli. Zdá se, že Syriza platí velkou politickou daň za uzavření dohody se Severní Makedonií o změně názvu této země. Ve třinácti regionech na severu Řecka totiž za ND zaostává o 14,3 procentních bodů, zatímco ve zbylých regionech pouze o 4,2 procentní body.

///

SOFIE

„Bytový skandál“ ovlivní výsledek eurovoleb: Středopravá strana GERB bulharského premiéra Bojka Borisova ztratila v předvolebních průzkumech přibližně 5 procentních bodů, což ji může stát celkové vítězství v eurovolbách. Na vině je pravděpodobně skandál týkající se nákupu luxusních bytů a zneužívání evropských dotací, do kterého se zapojilo hned několik politiků ze strany GERB.

Dotační podvod stál unijní daňové poplatníky desítky milionů eur. Mezi lety 2007 a 2013 totiž vyhradila EU 101 milionů eur na výstavbu 746 penzionů ve venkovských oblastech nejchudších členských zemí. Záměrem bylo mimo jiné podpořit místní turismus. V Bulharsku se však za velkou část těchto peněz postavily soukromé vily. Nesrovnalosti se objevily u třetiny penzionů, a jejich majitelé tak budou muset dotace vrátit. (Georgi Gotev, EURACTIV.com)

///

ZÁHŘEB

340 milionů eur od EIB: Chorvatská banka pro obnovu a rozvoj (HBOR) podepsala s Evropskou investiční bankou (EIB) dvě dohody v hodnotě bezmála 340 milionů eur. Jen v roce 2018 EIB v Chorvatsku podpořila ekonomický a sociální rozvoj 507,3 miliony eur, což odpovídalo 0,98 % chorvatského HDP. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Ostrá reakce na bosenského premiéra: Srbský ministr zahraničí Ivica Dačić ostře zkritizoval slova bosenského premiéra Denise Zvizdiće, podle kterého by jakákoliv změna uspořádání hranic mezi Srbskem a Kosovem v regionu otevřela „Pandořinu skříňku“. „Jeho slova jsou nesmyslná a směšná. Nás nezajímá, jak se na toto téma dívají. Kdo si myslí, že jsou? Do řešení této agendy by se neměli ani zapojovat, je to záležitost velkých [zemí],“ řekl Dačić. (Beta-EURACTIV.rs)

///

SARAJEVO

NATO „brání“ vzniku nové vlády: Lídr Chorvatského demokratického společenství v Bosně a Hercegovině (HDZ BiH) Dragan Čović se nechal slyšet, že hlavní překážkou vzniku nového kabinetu je aktivace Akčního plánu členství v NATO. Podle srbského zástupce v Předsednictvu Bosny a Hercegoviny Milorada Dodika je spolupráce s NATO možná, členství v alianci ale nikoli. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

Originál v anglickém jazyce je k přečtení na EURACTIV.com.