The Capitals: Nepříjemné chvíle finské premiérky v Estonsku

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

HELSINKY

Finsko a Estonsko – nestárnoucí přátelství? Minulý týden dorazila finská premiérka Sanna Marinová nejprve do Stockholmu a poté do Tallinnu. Ve Švédsku připomínala schůzka spíše posezení u kávy s kolegy sociálními demokraty. V Estonsku to bylo ale jiné, účelem návštěvy bylo před zraky médií napravit škody. V prosinci totiž estonský konzervativní ministr vnitra Mart Helme vrazil do dobrých vzájemných vztahů s Finskem klín, když nazval novou finskou premiérku „prodavačkou“ a pochyboval, že ona a „pouliční aktivisté“ mohou zastávat vládní funkce.

Setkání tak bylo před kamerami plné úsměvů estonského premiéra Juriho Ratase, který hovořil o „nestárnoucím přátelství“. Estonská prezidentka Kersti Kaljulaidová se pak finské premiérce za slova ministra vnitra ještě omluvila.

Proti finské vládě se vymezuje také estonská třetí největší strana EKRE, která má ve vládě pět ministrů. V novinách blízkým straně se objevují kritické články vůči Finsku, premiérce a nové vládě. Mart Ummelas, aktivista EKRE a novinář v novinách Uued Uudised napsal: „Finská vláda Sanny Marinové představuje všechno, co v Estonsku nechceme“.

(Pekka Vanttinen | EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Přátelské setkání v Moskvě. O víkendu navštívila kancléřka Angela Merkelová Moskvu. Předmětem návštěvy byly nedávné události v Iránu i konflikty na Ukrajině, v Sýrii a Libyi. Setkání s ruským prezidentem bylo přátelské a ukázalo tak společný zájem na řešení mezinárodní situace. Někteří dokonce spekulují o tom, že tato nová spolupráce se může po změně americké zahraniční politiky stát standardem.

Oba lídři také obnovili svůj závazek ke Společnému komplexnímu akčnímu plánu, a to i poté, co americký dron zabil elitního íránského velitele Kásima Sulejmáního a Irán oznámil, že už nadále nechce dodržovat omezení na obohacování uranu uvalená mezinárodní dohodou.

Merkelová při společné tiskové konferenci apelovala na všechny strany, aby nadále dodržovaly dohodu. „Budeme i dále využívat všech diplomatických nástrojů, abychom zachovali dohodu, která sice není dokonalá, ale zahrnuje závazky všech stran.“

Merkelová dále ocenila rozhodnutí Ruska a Turecka o příměří v Libyi. Putin naopak podpořil německý vládní plán na uspořádání libyjského summitu v Berlíně. Oba státníci také diskutovali o plynovodu Nordstream 2 s tím, že věří v dokončení projektu navzdory americkým sankcím a obavám východoevropských zemí. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

///

VÍDEŇ

Kurz se sešel s von der Leyenovou. Kancléř Sebastian Kurz (ÖVP) vyslal jasný signál, že je pro jeho vládu Evropa důležitá. Setkání s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou totiž pohotově po své inauguraci naplánoval na neděli (12. ledna). Na schůzce von der Leyenová pochválila vysoké rakouské ambice v otázce klimatu. Šéfka Komise také doufá, že by se Rakousko mohlo stát mostem mezi východními a západními členy Unie. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

///

PAŘÍŽ

Může skupina občanů zachránit životní prostředí? Na klimatických problémech pracovalo 150 náhodně vybraných občanů, jejichž úkolem bylo najít řešení pro redukci skleníkových plynů. Ačkoliv prezident Emmanuel Macron slíbil, že výsledky jejich práce by měly být zohledněny buď v legislativě nebo referendu, mnozí ze skupiny radost nemají. (EURACTIV.FR)

///

BRUSEL

S nebo bez N-VA? Nad sestavováním belgické federální vlády stále visí oblak nejistoty. Tzv. informátoři Joachim Coens (CD&V) a Georges-Louis Bouchez (MR) jdou totiž dnes odpoledne ještě jednou navštívit krále. Po 232 dnech koaličního jednání, která se postupem času naklonila k pravému středu, není stále jasné, jestli koalici utvoří dvě největší strany – socialisté (PS) a vlámští nacionalisté (N-VA). (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

///

LONDÝN

Kdo nahradí Corbyna? Počet kandidátů, kteří by v čele opozičních labouristů mohli nahradit současného lídra Jeremyho Corbyna, se zúží v pondělí, kdy je deadline pro nominace. Podmínky zatím splnili pouze čtyři zájemci. (Ben Fox | EURACTIV.com)

///

DUBLIN

Kdy budou volby? Irský premiér Leo Varadkar už rozhodl, kdy se budou konat parlamentní volby. Datum ale odmítá kvůli “protokolu” zveřejnit. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

ŘÍM

Nemyslel jsem to tak no. 1. Středolevicový lídr Nicola Zingaretti v rozhovoru s deníkem La Republica oznámil, že změní název své strany (Demokratická strana) a přijme do svých řad i lokální hnutí. Poté, co si za svá slova vysloužil kritiku z řad progresivních sil, ze svých ambicí ustoupil a den poté oznámil, že zamýšlí stranu pouze modernizovat, nikoliv ji rozpustit.

Nemyslel jsem to tak no. 2. Italský ministr školství Lorenzo Fioramonti prohlásil v televizním rozhovoru, že jeho rezignační dopis zaslaný premiérovi Giuseppe Contemu měl být pouze výstražnou zprávou o nedostatku financí pro resort vzdělání. Neočekával však, že jeho rezignace projde tak jednoduše. Více zde. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

///

MADRID

Sánchezovy sliby. Španělský nově zvolený premiér Pedro Sánchez se zavázal, že jádrem jeho mandátu bude „sociální, územní a generační“ dialog, s důrazem na politický konflikt v Katalánsku. Sánchezův genderově vyvážený koaliční kabinet chce vystupovat jednotně, přestože je složen z různých sil. Mezi čtyřmi místopředsedy jsou tři ženy, čtvrtým je krajně-levicový lídr a bývalý europoslanec Pablo Iglesias (Unidas Podemos). (Beatriz Rios | EURACTIV.com)

///

LISABON

Fotbalový „(anti)hrdina“. Rui Pinto je kvůli zveřejnění citlivých informací z fotbalového prostředí pro některé hrdinou a pro jiné padouchem. Dnes by se měl dozvědět, za kolik zločinů půjde před soud. Portugalský zákon o whistleblowerech tak projde testem, který zatím v zemi nemá obdoby. (João Godinho e Jorge Afonso Silva, lusa.pt)

///

ATHÉNY

Co Američané skutečně dělají? Řecký ministr zahraničí Nikos Dendias v nedělním rozhovoru s televizí SKAI prohlásil, že otevřená komunikace Řecka s USA je ve světle současných událostí neuvěřitelně přínosná. „Premiér představil USA řeckou pozici, která byla přijata s pochopením. Od té doby s nimi otevřeně komunikujeme,“ prohlásil Dendias.

Po páteční návštěvě řeckého premiéra Kyriakose Mitsotakise ve Washingtonu psala athénská média, že USA jsou ochotny zprostředkovat deeskalaci řeckého sporu s Tureckem. Televize ANT1 však následně citovala amerického diplomata, podle něhož žádné takové rozhodnutí nepadlo a Američané jsou zavázáni nadále podporovat řešení sporu mezi řeckou a tureckou vládou pouze diplomatickými prostředky. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Hlavní opoziční strana Syriza obvinila konzervativní vládu za nezodpovědné chování v zahraničních záležitostech. (Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

///

PRAHA

Euroskeptičtí Češi odchod z EU nechtějí. Většina lidí v Česku nadále nechce referendum o odchodu země z EU, zjistil prosincový průzkum CVVM. Proti vyhlášení referenda se v průzkumu vyjádřilo 54 procent lidí, loni v únoru to bylo 55 procent. Pro referendum se vyslovilo 30 procent, o dva procentní body víc než v únoru. V případném referendu o odchodu z EU by v prosinci bylo pro 21 procent lidí v Česku, proti 45 procent. Loni v únoru pro opuštění Unie byla pětina dotázaných, proti 51 procent. (ČTK)

///

BUDAPEŠŤ

Rekapitulace úspěchů. Vládní koalice oznámila, že premiér Viktor Orbán zahájí konzultace s předsedy strany Fidesz-KDNP ve volebních okrscích. Po dvou letech z celkově čtyřletého mandátu chce Fidesz zhodnotit, co se v okrscích povedlo a jak jsou plněny vládní priority pro letošní rok. Jednání s celkem 106 předsedy začnou příští týden. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

///

VARŠAVA

Tisíce v ulicích. V ukázce solidarity s polskými soudci a v podpoře nezávislé justice vyrazilo do ulic Varšavy přibližně 15 000 lidí. Protestní pochod má ukázat podporu polských soudců, které chce vládní strana PiS dostat pod svou nadvládu a potrestat je za to, že nesouhlasí s jejími kontroverzními reformami. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Extremisté druzí v předvolebních průzkumech. Na Slovensko čekají 29. února parlamentní volby, a nedávné průzkumy potvrzují, že druhou nejpopulárnější stranou po vládním SMERU je v současnosti neofašistická a extremistická strana ĽSNS, což z ní dělá nejsilnější opoziční stranu. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

///

ZÁHŘEB

„Dochází nám čas“. Chorvatský poslanec a bývalý ministr zahraničí Miro Kovač (HDZ, EPP) vydal prohlášení, ve kterém požaduje, aby premiér Andrej Plenković přijal odpovědnost za drtivou porážku v prezidentských volbách, které se konaly minulý týden. (Tea Trubić Macan | EURACTIV.hr)

///