The Capitals: Německá CSU kritizuje Webera kvůli jeho přístupu k Orbánovi

orban_weber-1024x576

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí

///

BERLÍN

Předseda parlamentního klubu bavorské CSU  Andreas Dobrindt má „málo pochopení“ pro Weberovu kritickou pozici vůči Viktoru Orbánovi, informoval o tom německý konzervativní deník Die Welt. Dobrindt se obává, že některé evropské politické strany by to mohlo odradit od spolupráce s EPP a raději se přidruží k radikální pravici. (Claire Stam, EURACTIV.de)

Je dobře, že jsme Orbána nevyloučili. Jeho kritika Junckera je oprávněná, míní Bělobrádek

Největší evropská politická strana se ve středu v podvečer odhodlala udělat úkrok stranou. Maďarský Fidesz ze svých řad evropští lidovci nevyloučili, usmíření s premiérem Viktorem Orbánem se ale nekoná.

Klimaticky neutrální do roku 2050: mecký klimatický kabinet bude debatovat o tom, jak by mohla země dosáhnout nulových emisí skleníkových plynů do roku 2050.

„Nemusíme zaručit absolutně nulové emise CO2, pokud tady ale emise stále budou, musíme najít alternativní mechanismus k jejich uložení nebo vykompenzování,“ řekla kancléřka Angela Merkelová.

///

PAŘÍŽ

Malé strany vs francouzská televize: Malé politické strany rozhořčilo chování francouzské veřejnoprávní televize, která na 22. května plánuje debatu před nadcházejícími eurovolbami. Ian Brossat (Komunistická strana), Benoît Hamon (Génération-s) nebo Nicolas Dupont-Aignan veřejně zkritizovali rozhodnutí televize rozdělit debatu mezi malé a velké politické strany s tím, že debata malých politických stran by se vysílala později.

Homofóbie: Ve Francii již třetím rokem po sobě roste počet fyzických útoků vůči LGBT lidem. Podle roční zprávy představené neziskovou organizací SOS Homophobie došlo k 231 útokům. Podle organizace se homofóbie ve Francii stává „čím dál tím více násilnou“, počet útoků se od roku 2017 zvýšil o 66 %. (EURACTIV.fr)

///

MADRID

Španělsko stahuje fregatu z americké bojové skupiny: Španělský ministr zahraničí Margaritao Robles v úterý oznámil, že země dočasně stáhne svou fregatu „Méndez Nuñez“ z bojové skupiny, kterou v současnosti vede americká letadlová loď „Abraham Lincoln“, a to vzhledem k narůstajícímu napětí mezi Washingtonem a Teheránem kvůli íránskému jadernému programu. Informoval o tom mediální partner sítě Euractiv, španělská zpravodajská agentura EFE.

Robles řekl, že Španělsko zůstává „vážným a důvěryhodným partnerem“ Spojených států, ale také zdůraznil, že španělské vojenské jednotky jsou vázány pouze smlouvami s EU a NATO. (EuroEFE.Euractiv.es)

///

ŘÍM

Salvini definuje rozpočtová pravidla EU. „Pokud potřebujeme porušit některé limity, jsme na to připraveni,“ řekl lídr krajně pravicové Ligy Matteo Salvini s odkazem na 3% schodek HDP a na zvýšení veřejného dluhu nad 130-140 % italského HDP.

Místopředseda vlády a lídr Hnutí pěti hvězd Luigi Di Maio zkritizoval toto vyjádření jako „velmi nezodpovědné“.

///

VARŠAVA

Skandál pokračuje: O víkendu spatřil světlo světa dokumentární film o pedofilii v polské katolické církvi „Neříkej to nikomu (Tell no One)“, jehož autorem je známý investigativní novinář. Po zhlédnutí dokumentu se celá země (zejména její katolická část) vrhla do debaty o roli církve v Polsku. Ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro oznámil, že trest za pedofilii bude mnohem přísnější, než je nyní. Dokonce i Jarosław Kaczyński, vůdce pravicové vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS / ECR), který je úzce spjat s církví, se nechal slyšet, že žádný sexuální pachatel – dokonce ani kněz – se tomuto trestu nevyhne. Otázka přísnějších trestů za pedofilii tak pravděpodobně ovlivní výsledek voleb do Evropského parlamentu, které se konají 26. května, a může tak poškodit šance PiS na vítězství. (EURACTIV.pl)

///

PRAHA

Česká republika považuje ochranu životního prostředí za klíčovou:  Pro čtyři z pěti potenciálních českých voličů je ochrana životního prostředí, zvířat a přírody, udržitelné zemědělství a boj proti znečištění ovzduší důležitými prioritami v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu. Vyplývá to z průzkumu společnosti IPSOS MORI. Boj proti změně klimatu považuje za prioritu 69 % Čechů. (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

ATHÉNY

Řecký prezident v Číně: Prezident Prokopis Pavlopoulos navštíví Čínu na pozvání jeho protějška, prezidenta Si Ťin-pchinga. Zúčastní se zde „Konference o dialogu asijských civilizací“. Pavlopoulos poznamenal, že Řecko by mohlo být pro Čínu „mostem“, a to díky společným hodnotám, které obě země sdílejí.

Název Progresivní koalice není oficiální: „Progresivní koalice“, se kterou chtěla vládní strana Syriza uspět v evropských volbách, je pouze politickým sloganem, nikoli právnickým subjektem. Rozhodl o tom Nejvyšší soud. Podle něj se bude moci evropských voleb účastnit pouze „Koalice radikální levice“ (staré označení strany Syriza), zatímco „Progresivní aliance“ ani „Progresivní koalice“ nikoli. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

SOFIE

Ministr zemědělství rezignoval: Bulharský ministr zemědělství, potravinářství a lesnictví Roumen Porozhanov rezignoval. Podobně jako řada dalších vysoce postavených politiků se stal součástí skandálu ohledně nákupu luxusních bytů a zneužívání fondů EU pro soukromé účely. Ve svém vysvětlení Porozhanov uvedl, že si nepřeje, aby útok proti němu ovlivnil práci celé vlády. Jeho rezignace přichází poté, co státní zastupitelství ukončilo vyšetřování údajného zneužívání finančních prostředků EU určených na výstavbu penzionů. (Dnevnik Partner společnosti EURACTIV).

///

LUBLAŇ

Společné kontroly na hranicích kvůli migrantům: Slovinský ministr zahraničí Miro Cerar navrhl svému italskému protějšku, ministru zahraničí Enzu Moavero Milanesimu, aby Slovinsko a Itálie vytvořily společné hlídky na hranicích z důvodu kontroly nelegální migrace. Cerar potvrdil, že italský ministr přijal jeho návrh pozitivně. Svůj návrh chtějí předat ministrům vnitra a policejním ředitelství. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)