The Capitals: Na finsko-ruské hranici hrozí migrační krize

© EPA/SEPPO SIRKKA

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

HELSINKY

Na východní frontě klid? Zatímco se většina pozornosti upíná k Balkánu a jižní Evropě, na hranici mezi EU a Ruskem možná dochází ke zrodu nové migrační krize.

Od roku 2016 trvale stoupá počet organizovaných a systematických pokusů vniknout na území Unie přes 1 340 kilometrů dlouhou hranici mezi Ruskem a Finskem. Přestože se v porovnání s oblastí Středozemního moře jedná o relativně nízká čísla, pohraniční stráže na obou stranách hlásí zvýšenou aktivitu.

„Finsko se zdát být více příznivou destinací než Pobaltí. Mezi těmi, kteří se pokouší [o přechod] jsou ruští občané, ale také lidé z Afghánistánu, Iráku a Íránu,“ uvedl Markku Hassinen, zástupce velitele finské pohraniční stráže. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

///

ZÁPAD

BERLÍN

Možné řešení krize v Durynsku? Dočasnou ministerskou předsedkyní této spolkové země by mohla být křesťanská demokratka Christine Lieberknechtová. Vyplývá to z pondělního jednání zástupců stran Die Linke, zelených, sociálních demokratů a křesťanských demokratů. Bývalý předseda durynské vlády Bodo Ramelow (Die Linke) pak během jednání navrhl Lieberknechtovou, která pozici předsedkyně v této zemi zastávala i v letech 2009 až 2014. Podle Ramelowa by měla post zastávat až do nových voleb.

Týmové vedení CDU? Předsedkyně křesťanských demokratů (CDU) Annegret Kramp-Karrenbauerová se v blízké době setká s trojicí svých potenciálních nástupců. Bývalý předseda poslaneckého klubu CDU Friedrich Merz, ministr zdravotnictví Jens Spahn a premiér spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Armin Laschet jsou všichni možnými kandidáty na předsednické křeslo strany. Podle některých členů by tématem jednání měla být možnost „týmového vedení“. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

///

VÍDEŇ

Rakouští europoslanci z vládních stran nesouhlasí s kancléřem. Kancléř Sebastian Kurz (ÖVP) opakovaně zdůraznil, že rakouský rabat z plateb do společné unijní kasy potrvá i v novém víceletém finančním rámci. Nyní však s tímto plánem narazil u europoslanců z vládních stran. Europoslanci Othmar Karas (ÖVP) a Monika Vanaová (Zelení) stejně jako Andreas Schieder (SPÖ) totiž během tiskové konference uvedli, že se slevami rakouských příspěvků do rozpočtu EU nesouhlasí. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

///

LONDÝN

Jak jsem se stal příznivcem brexitu. David Frost, zvláštní poradce premiéra Borise Johnsona, pohovořil o své přeměně z proevropského diplomata na euroskeptika. Během přednášky na bruselské univerzitě UBL uvedl, že Británie nikdy plně nesouhlasila s unijní politickou integrací a připadala si spíše jako „host, který už má večírku dost a chce se z něj vytratit pryč.“ (Benjamin Fox|EURACTIV.com)

///

JIH

MADRID

Španělská digitální daň. Španělská vládní koalice má dnes schválit dvě nové daně – jednu na finanční transakce a druhou na digitální služby. Španělsko se zavázalo Evropské komisi, že sníží schodek státního rozpočtu. Nové daně jsou součástí balíčku opatření, které by měly s navýšením rozpočtu pomoci. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

LISABON

Návrh finančního rámce není dobrým znamením. Současný návrh víceletého finančního rámce není podle bývalého portugalského komisaře pro vědu a inovace Carlose Moedase „dobrým znamením pro Evropu“. Uvedl to v rozhovoru pro agenturu Lusa.

Rasismus na hřiště nepatří. Malijský fotbalista Moussa Marega hrající v barvách Porta se rozhodl bránit proti rasistickým urážkám tím, že během zápasu opustil hřiště. Politici i justiční orgány v návaznosti na to slíbili, že začnou rasismus ve fotbale skutečně trestat. Příslušné státní zastupitelství zároveň oznámilo, že v této věci zahájí trestní řízení. (Lusa.pt)

///

ŘÍM

Salviniho dekrety. Italský premiér Giuseppe Conte stále nenašel dostatečnou podporu k přepracování dvou kontroverzních protiimigračních dekretů, které přijala předchozí vláda. Hnutí pěti hvězd zákon nechce radikálně měnit, jeho koaliční partneři ale mají jiný názor.

Jiné pohlaví, jiné jméno. Italský nejvyšší odvolací soud rozhodl, že transgender lidé si mohou se změnou pohlaví zvolit i nové jméno. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

///

ATHÉNY

Investice do solárů. Řecká společnost Hellenic Petroleum a německá JUWI podepsaly dohodu o masivní investici do řecké fotovoltaiky. Solární elektrárna by se měla nacházet v západní Makedonii, která dosud patřila mezi uhelné regiony. Až 40 % místního HDP je totiž závislých na spalování uhlí, v následujících letech by však těžba měla skončit. (Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)

///

VISEGRÁD

VARŠAVA

Výročí smolenského neštěstí. Polský premiér Mateusz Morawiekci potvrdil, že 10. dubna navštíví Smolensk, aby si připomenul deset let od letecké katastrofy, při které zahynul někdejší polský prezident Lech Kaczynski spolu s dalšími vysoce postavenými politiky a armádními důstojníky. To ovšem neznamená, že se na místě setká se svým ruským protějškem, jelikož návštěva nebude mít povahu bilaterální schůzky. Ruský prezident Vladimir Putin již oznámil, že se výročí nezúčastní. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Nečekaný favorit. Poslední volební průzkumy na Slovensku odhalily nového favorita demokratické opozice. Hnutí OĽaNO (Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti, které je v Evropském parlamentu členem skupiny ECR) je podle průzkumu druhou nejsilnější stranou a v případě, že budoucí vládu bude sestavovat opozice, bude mít možnost nominovat svého předsedu vlády. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Varování před digitální daní. Americký velvyslanec v ČR Stephen King oficiálně varoval české poslance před zavedením 7% digitální daně. Podle Kinga by měla ČR počkat na regulaci přijatou na úrovni OECD. „Navíc, jak jsem již sdělil předsedovi vlády panu Andreji Babišovi a dalším ministerským úředníkům, Spojené státy si ponechávají právo přijmout příslušná opatření na obranu našich inovačních firem, což by mohlo zahrnovat odvetná opatření,“ uvedl King v dopise, který mají k dispozici Hospodářské noviny. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

///

BUDAPEŠŤ

Linka Budapešť–Washington. „Premiér Viktor Orbán hovořil po telefonu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem,“ oznámila tisková kancelář premiéra. Diskutovali spolu o aktuálních zahraničních záležitostech, obzvláště o nutnosti boje s ilegální migrací a o ochraně hranic. Dostalo se ale i na situaci na Blízkém východě. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Opozice slaví. Demokratická koalice (DK) uvítala vítězství společného opoziční kandidáta Gergelyho Kállőa z krajně pravicové strany Jobbik v doplňujících volbách v regionu Dunaújváros. Podle DK vítězství přispělo ke sjednocení opozičních stran. Vládní Fidesz svého kandidáta nepostavil, podporoval místo toho nezávislého kandidáta Molnára Tibora, který získal asi třetinu hlasů. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr, Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

///

BALKÁN

SOFIE

Policejní násilí a neúčinnost vyšetřovacích orgánů. Ze všech klíčových rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva v případech proti Bulharsku jich 48 % stále čeká na vykonání. Podle Bulharského helsinského výboru, nevládní lidskoprávní organizace, se jedná o 79 případů, které poukazují na vážné problémy v bulharském právním systému a které se i přes svou naléhavost stále nedočkaly odpovídajících opatření. Nejvíce těchto případů se týká policejního násilí, zneužití moci a neúčinnosti vyšetřovacích orgánů. (dnevnik.bg)

///

LUBLAŇ

Slovinsko odmítlo Michelův návrh. Návrh MMF (víceletého finančního rámce) Charlese Michela je pro Slovinsko stále nepřijatelný,“ řekl slovinský ministr zahraničí Miro Cerar. V porovnání s návrhem finského předsednictví EU sice mírně pokročil v oblasti kohezní politiky, podle ministra jsou ale změny „nedostatečné“. Slovinsko usiluje o stejný objem kohezních fondů, který mělo doposud.

Intelektuálové vs. Janša. Vláda s Janezem Janšou, lídrem SDS (EPP), je pro Slovinsko nepřijatelná. Lídr současné opozice by představoval obrovské nebezpečí pro demokratickou kulturu a s jeho vládou by přišlo i riziko autoritářství, Orbanizace a populismu. To jsou slova manifesta, které podepsalo 75 slovinských intelektuálů. Seznam podpisů získal slovinský deník Delo. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

ZÁHŘEB

Rozšiřování EU opět na scéně. Chorvatsku se podařilo oživit téma rozšiřování EU hned na začátku mandátu nové Evropské komise, uvedl premiér Andrej Plenković. „Našim cílem bylo dostat téma na agendu, což se nám povedlo,“ řekl premiér s tím, že francouzská pozice od října prošla viditelnou změnou. Podle něj tomu přispěly argumenty, které si během rozhovorů s prezidentem Emmanuelem Macronem vyměnili. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Posilování srbsko-ruských vazeb. Ministři obrany Srbska a Ruska, Aleksandar Vulin a Sergej Šojgu, se setkali v Bělehradu, aby prodiskutovali spolupráci v obranném sektoru a zavázali se k rozvoji obranných vazeb.

Narůstající spolupráci mezi Srbskem a Ruskem ilustruje například nárůst společných aktivit. V roce 2019 jich bylo v rámci srbsko-ruské spolupráce 94, zatímco mezi lety 2000 a 2012 byl jejich počet „zanedbatelný“. (EURACTIV.rs)

///

SARAJEVO

„Sbohem Bosno a Hercegovino.“ Milorad Dodik, prezident Republiky Srbské, která je jednou z entit Bosny a Hercegoviny, zahájil svůj proslov před národním shromážděním slovy: „Dejme sbohem Bosně a Hercegovině, vítejme odchod Republiky Srbské“. Podle Dodika nemají Srbové žijící v Bosně a Hercegovině „žádnou šanci“, protože je další skupiny žijící v zemi nenávidí. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

EUFOR sleduje situaci v Bosně. Rozhodnutí Republiky Srbské blokovat rozhodovací proces v Bosně a Hercegovině nenarušuje místní mír a stabilitu. Pro televizi N1 to uvedli zástupci mírové mise evropských vojenských sil v Bosně a Hercegovině (EUFOR), kteří situaci sledují. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

PODGORICA

Západní Balkán bojištěm proevropských a protievropských sil. Na situaci v Černé Hoře po přijetí zákona o náboženských svobodách by se mělo nahlížet v kontextu souboje mezi proevropskými a protievropskými silami působícími na západním Balkáně. Myslí si to prezident země Milo Đukanović. Zatímco euroatlantisté chtějí rozvíjet stát založený na multietnické a občanské společnosti, druhá strana se chce vrátit ke „středověkému modelu státu“ v čele se srbskou ortodoxní církví. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

PRIŠTINA

Nezávislost Kosova je klíčová. „Suverenita a nezávislost Kosova je klíčová pro zajištění bezpečnosti a stability západního Balkánu,“ uvedla americká administrativa při příležitosti 12letého výročí od vyhlášení nezávislosti Kosova. Spojené státy dle svého prohlášení podporují Kosovo v jeho snaze integrovat se do transatlantických institucí. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.